PDA

View Full Version : Inima de Vita



steff
22-03-2006, 15:34
Rog Discusari si nu numai sa vorbim si despre **inima de vita**, Pro sau Contra hrana pentru Discus.
- Inima de vita congelata simpla sau mixtura?
- Cat de mare este riscul ca Discusul sa se imbolnaveasca de Flagelate (paraziti intestinali)?.... etc.

Am sa incep prin a va spune ca eu i-am hranit cu inima de vita congelata (simpla) si ca supliment granule TetraPrima, Discus-granule de la Sera, Larve de Libelule (Chironomide) tot de la Sera . Pana aici e ok, am observat o crestere frumoasa numai ca unul din ei a ramas mic si foarte slab, prefera doar inima de vita ca hrana , m-am hotarat sa le opresc inima de vita, ceilalti nu au avut incotro si dupa ceva ..greva foamei'' sau pous pe mancat granule insa cel mic si slab asteapta inima de vita.
In concluzie Discusi mei inca sufera dupa inima de vita. Astept parerile voastre Pro sau Contra. ;)

sorel
22-03-2006, 19:57
Mixtura de imina de vita este baza. Si ai mei au avut paraziti intestinali, dar i-am mutat in acvariul de carantina , le-am pus Spirohexol de la JBL si sunt OK. Dar am observat ca au facut viermi intestinali cand am avut probleme cu calitatea apei. De cand am schimbat filtrul, si apa este super_limpede, nu mai fac viermi intestinali.
In rest, granule de la Sera, Tetra si JBL, Artemia congelata , larve de tantari de la JBL, si 1 data pe saptamana vitamine sub forma de fulgi de la Tetra si oicaturi pe artemia congelata de la Sera.
1 data pe luna pui de moly ( pentru asta am pastrat o pereche de moly in acvariu
Cand vad o crestatura pe aripioara vreunuia pun Mineral salt de la Sera ( carenta de minerale ).
Nu am instalatie de osmoza inversa, dar fierb apa inainte de a o stoca intr-o galeata mare si scade duritatea sub 5 unitati, iar PH-ul sta fix pe 7 datorita turbei pe care am pus-o in filtru.
Faptul ca unii pui raman mai mici, se datoreaza fricii de a se bate pentru mancare. Ai mei, desi toti au fost de 2 cm. , s-au dezvoltat diferit. Acum unii sunt de 2 ori mai mari, dar si cei mici sunt OK. Mananca, se ciupesc de bot intre ei ...
Foarte importante sint schimburile de apa. In mod normal eu schimb apa 1 data pe saptamana, dar sint situatii in care ii vad apatici. Atunci masor parametrii apei si ma lamuresc ca au motiv. Gasesc NO3-ul putin cam mare, probabil pt. ca le-am dat eu mancare prea multa si nu au mancat-o pe toata in 10 min.
Le schimb 25% din apa si brusc incep forfota. ;)

sorel
22-03-2006, 19:59
Am uitat sa precizez : MIXTURA DE INIMA DE VITA si nu inima chioara si tocata. :!:

discus77
22-03-2006, 23:06
As avea o intrebare ce firma este JBL?Nu am auzit inca de ea de acea intreb.Si eu am discusi si la mine e tot asa nu se dezvolta la fel.Dar totusi sunt ok.Dar totusi sunt curioasa ce anume este Spirohexolul si cum se administreaza,tre sa fie ceva bun daca zici ca tu ai incercat.In legatura cu mixtura de inima eu am tot citit despre ea ,cum se prepara ,cum se administreaza,dar totusi nu am incercat sa-l prepar pentru ca nu inteleg cum pot pestii sa-l manance daca e mixtura ,chiar daca e inghetat dar cand il pui in acvariu una doua se dezgheata,nu?Tu ai incercat deja ?A da ,si ce vitamine se pun in el?adica in mixtura?Si nu gasesc inima de vita .Nu mai stiu unde sa caut. :cry:

discus77
22-03-2006, 23:08
Vreau sa precizez ca nu sunt bolnavi discusi mei ,doar vreau sa stiu daca cumva se va intampla sa stiu ce sa fac.

steff
22-03-2006, 23:47
JBL Spirohexol 20 Tab. D/GB/I/S

Combate flagelatele precum Hexamita si Spironucteus. Carenta in minerale ce determina aceasta maladie poate fi corectata simplu si eficace prin administrare de JBL Aqua Durplus.

steff
23-03-2006, 15:56
Sa inteleg ca nu va intereseaza subiectul?
Nu sunt Discusisti pe-aici? ;)

discus77
23-03-2006, 16:39
Tot nu inteleg :( .De unde pot cumpara asa ceva?De la care firma?

steff
23-03-2006, 19:14
Discus77 uite aici un magazin on-line ;) :

http://www.zooplus.ro/index.php?manufacturers_id=15&osCsid=31b4071ff511b9a8b73463be33d5b48e


Sper sa va fie de ajutor, aici veti gasi mai multi producatori, pretuile sunt mai mari decat in petshop-uri.
Sper sa nu fie nici o problema cu link-ul de mai sus nu fac nici o reclama nimanui ;) .

AXY
24-03-2006, 16:46
Nu am discusi , dar nu stiu in ce masura ar putea afecta inima de vita simpla, aparitia acelor viermi intestinali . Parerea mea este ca daca e bine curatata de grasimi si pielite este un foarte bun supliment alimentar .
Eu o folosesc cu toate ca nu am discusi si sunt mult mai multumit decat atunci cand le dadeam tubi sau chironomide vii ; asta din punctul de vedere al sterilitatii ; , riscul de a introduce tot soiul de paraziti sau boli e mult mai scazut .
Pe viitor am sa fac si o mixtura dupa retete gasite pe internet , dar pana atunci nu am de gand sa renunt la inima de vita in forma ei simpla (congelata si data pe razatoare)

sorel
24-03-2006, 20:03
JBL Spirohexol 20 Tab. D/GB/I/S

Carenta in minerale ce determina aceasta maladie poate fi corectata simplu si eficace prin administrare de JBL Aqua Durplus.

Nu asa, Aqua Dur Plus creste numai carbonatii de calciu si magneziu, in timp ce Mineral Plus contine toate mineralele prezente in apa naturala. :!:

sorel
24-03-2006, 20:12
Parerea mea este ca daca e bine curatata de grasimi si pielite este un foarte bun supliment alimentar .


Mixtura de inima de vita este pentru discusi HRANA DE BAZA, si nu supliment alimentar.

discus77
24-03-2006, 20:37
Este cineva cine a facut mixtura de inima de vita si a si dat la pesti?

razvan
24-03-2006, 21:22
te intereseaza "reteta", modul de preparare, sau "eficacitatea" produsului??

avind in vedere ca producatori renumiti o folosesc, si mai ales o recomanda ca fiind cea mai buna, daca nu din punct de vedere al aportului de nutrienti (sunt totusi pareri pro si contra), din punct de vedere al sigurantei in exploatare te asigur ca este considerata CEA MAI CURATA....

sorel
24-03-2006, 21:48
Este cineva cine a facut mixtura de inima de vita si a si dat la pesti?

Da, eu am preparat si la dau de 4 ori pe zi discusilor mei. S-au dezvoltat frumos.:

http://www.acvarist.ro/photo/details.php?image_id=205&sessionid=a6b79f74d7ed0969fb1d96d85e0d2b59

discus77
24-03-2006, 23:19
Deci pe mine ma intereseaza ,adica nu inteleg ceva.Mixtura se prepara ,se mixeaza totul ,dupa care se pune la congelator.pana aicea inteleg,sunt curioasa ca atuncea cand se da la pesti daca o pot manca pestii pentru ca e mixata.nu murdareste apa?

razvan
24-03-2006, 23:33
ba o cam murdareste... daca.. nu o "industrializezi" putin ;) fapt pe care nu l-am auzit nicaieri, pe forumurile pe care functionez, sau am functionat ;)

in ce consta aceasta "industrializare" ..
in "tragerea" mixturii, in fire, care pot fi maruntite ulterior, sib forma de bobite, pe care pestii le pot manca, fara a mai murdari (prea mult) apa

realizare practica..
cu ajutorul unui tub de silicon (sau orice alt cilindru la care se poate atasa un piston) , foarte bine curatat de resturi, in care se pune mixtura, se aseaza intr-un "pistol" pentru tuburile respective, si se "trage" sub forma de "fidea-macaroane"

daca aveti posibilitatea sa le uscati putin inainte de congelare.. ar fi si mai si. dar le puteti congela si asa..
cind aveti de gind sa administrati.. scoateti din congelator un "fir" si-l maruntiti sub forma de bobite, cu un cutter, sau cutit care taie foarte bine..

sper sa va fie de folos "reteta", ceva de genul asta foloseam la 'tragerea in fire" a "mamaligii" rezultate din pisarea unor pastile de hrana pentru caini, pe care o administrez pestilor mei.

Johnny
25-03-2006, 00:59
Cred ca un astfel de cilindru poate fi considerat si o seringa.

steff
25-03-2006, 01:06
DA , ideea cu industrializare este f buna, asa este Razvane nimeni nu a vorbit de lucrul acesta care este la fel de important ca si prepararea mixturii. De multe ori mi-am pous si eu intrebarea pe care a pous-o Discus77....doar ca intr-o zi m-am trezit poutin mai inventiv si uite la ce am apelat.
Nu am sa spoun prea multe pentru ca banuiesc ca se stiu deja am sa amintesc doar ca dupa ce sa facut mixtura si este gata de pous in congelator e bine sa fie trasa sub forma de ,,macaroane sau spaghete'' ;) cu ajutorul minunatei pompe de cofetar (cea cu care gospodinele noastre orneaza tortul si prajiturile.... ;) sper ca intelegeti despre ce vorbesc) ,aceasta pompa are mai multe capete (dimensiuni in functie de cat de gros vrei sa tragi mixul) cu ajutorul acestor capete poti face mixul mai gros sau mai subtire in functie de marimea pestilor pe care ii hranim. Dupa ce s-a congelat, functie de cat hranim pestii vom scoate macaroana ;) o vom taia cat de mare consideram si .... la pesti cu ea :lol: ;) Inca ceva daca vrem sa facem ceva si mai mic in genul granulelor tetra ...vom trage mixul cu o seringa mare fara ac ...iese treaba buna. Sper sa nu radeti de inventivitatea mea ;) , chiar a dat roade.

sorel
25-03-2006, 10:32
Interesanta ideea cu bobitele de mixtura, dar cam migaloasa.
Eu am facut asa : dupa ce am mixat toatae ingredientele vreo ora, ca sa iasa pasta f.f.f. fina, am bagat pasta in mai multe pungi de 20x15 cm. unde am presat mixtura intre 2 funduri de lemn pana la o grosime de cca. 5 mm.
Am pus pungile in congelator, si dupa ce s-a intarit pasta, am taiat fisii late de cca. 5-7 mm. In forma asta de baghete tin mixtura in congelator.
Apoi tai o astfel de bagheta in cubulete de 5-7 mm.
Cand le pun in acvariu, nu pun decat 1 cubulet INGHETAT TUN. In felul asta, nu se imprastie prin substrat, pentru ca ei ciugulesc numai stratul de 1-2 mm. care s-a dezghetat. Chiar daca le dau 2 sau 3 cubulete la o masa, le dau pe rand, astfel incat nu apuca sa se imprastie prin substrat, pentru ca le devoreaza cu o viteza incredibila. ;)

razvan
25-03-2006, 13:41
sunt perfecte si valabile toate variantele discutate.. insa chestia cu seringa, desi eu varianta asta am folosit-o, nu am scos-o in evidenta deoarece trebuie o presiune foarte mare pe piston, pentru ca "mamaliga-amestec" sa iasa, de aceea am sugerat tubul si pistolul pentru silicon ;)
chiar si varianta cu "spritzul de cofetarie" mi se pare interesanta...

oricum, orice metoda este buna daca rezultatele cautate sunt obtinute.

discus77
25-03-2006, 18:07
CE M-AS FACE FARA VOI!!! ;) ASA AM SA FAC CU MIXTURA ASTA .INCA ATATA VREAU SA INTREB CE FEL DE VITAMINE SA PUN ,ADICA SUB FORMA DE FIOLE SAU TABLETE ,SAU NU CONTEAZA?

AXY
25-03-2006, 21:41
daca nu faceti din asta un secret :?: dintre cei ce folosesc mixtura din inima de vita ne pot impartasi cateva din retetele folosite :?: 8)

steff
26-03-2006, 12:45
Nu stiu de ce ar fi secret cand e vorba de pasiune si de sanatatea pestilor. Nu am nimic de ascuns asa ca am sa dezvalui din ,,secretul'' ;) meu si al unui prieten. Reteta am mai modificato eu (am mai adaugat cate ceva pe ici pe colo):

RETETA INIMA DE VITA

1. Inima de vita 3 kg,
2. Crevete 1/2 kg,
3. Peste 1 kg,
4. Spanac / salata verde sau amandoua 250 g,
5. Banane 1/2 kg,
6. Morcovi 300 g,
7. Pasta de usturoi 100 g,
8. Tetra discus, Sera discus granule 250 g,
9. Vitamine: Calciu, Spirulina, Activant, Fishtamin .

Se curata foarte bine inima de grasime si se taie cubulete. Pestele (somn, cod sau un peste fara oase) se desoseaza si se jupoaie de piele. Se curata si se spala legumele, si se taie cubulete mici. Toate ingredientele se toaca cu ajutorul unui robot de bucatarie pâna se obtine o pasta foarte fina. Aceasta pasta o vom amesteca cu vitaminele, calciul, spirulina, activant, fishtamin, sera discus, tetra discus.
Acum, fie ca se poune in pungi fie se trage asa cum am scris mai sus... si se baga la congelator.

sorel
27-03-2006, 20:49
Atentie cu usturoiul !
Este bun, dar nu in cantitatile pe care le gasim prin retetele de pe net.
Eu am respectat " la gram " reteta unui recunoscut crescator de discusi din tara, si am avut surpriza ca dupa 2 saptamani sa-mi miroasa acvariul a mujdei.
Atunci am gustat ce la dadeam discusilor mei de mancare si m-am speriat : ustura mixtura mai rau decat carnatii pe care-i face taica-meu de craciun :!:
Nu inteleg cum de mancau asa ceva . Probabil de foame :?

steff
27-03-2006, 21:37
Da. Am sa explic si chestia cu usturoiul, eu am spous pasta de usturoi (nu mujdei ;) ) ceeace inseamna ca usturoiul va sta pisat inainte de a incepe tot procesul mixturi (adica, inainte de pisare se va tine poutin in apa rece, apoi il pisam foarte bine) si va spoun eu ca dureaza ceva vreme pana curtam inima, legumele deci pana suntem gata cu mixtura se duce iuteala ( daca la asta se referea Sorel), ei bine acum vreau sa spoun ca, la cata cantitate pregatim pasta de usturoi este tocmai buna.

andrei_dum
20-10-2006, 17:31
Interesant tot ce ati scris.

Eu le dau mixtura congelata deasupra acvariului prin razatoare.Iese perfecta ca marime si este inghitita rapid fara a mai fi scuipata.

Dudi
25-10-2006, 16:24
Mi-am cumparat si eu inima de vitel. Este vreo diferenta intre inima de vitel si inima de vita? Sa stiu ce sa fac. Multumesc!

andrei_dum
25-10-2006, 16:41
E MAI BUNA AIA DE VITICA :lol:

ionutlatcan
25-10-2006, 16:45
mai mult de-atat ....este o ferma pe langa iasi unde viticilor li se pune muzica si sunt duse la intalniri cu vitei. iti dai seama ce inima au alea??????? :lol:

Dudi
25-10-2006, 16:57
Hai ma nu mai faceti mishto de mine :grin: . Deci sa inteleg ca este buna si asta!

sorel
26-10-2006, 09:19
Sigur ca da.

diskusfun
12-12-2006, 00:04
toti marii crescatori de discusi pe plan mondial , asiatici sau europeni folosesc mixtura de inima de vita ,porc,curcan, oaie, capra ca si hrana de baza pt. pestii lor... celelalte ingrediente din mixtura pot varia de la crescator la crescator...creveti,carne de peste,morcovi,spanac,brocolli,banane, alte fructe si legume specifice zonei respective,diverse sortimente de polivitamine si poliminerale, fulgi si granule de diverse tipuri ...ca noutate, in ultima vreme,din nici o mixtura nu lipseste ASTAXANTHINA si SPIRULINA...pt rolul lor antioxidant si probiotic...
cit despre faptul ca exista ingrijorarea ca s-ar putea a se imbolnaveasca cu paraziti intestinali de la mixtura am f. mari indoieli...se poate intimpla de exemplu, sa se produca ocluzii interstinale de la faptul ca nu a fost curatata perfect inima de vita , au scapat bucati de grasime pe care pestele le-a inghitit si cum acesta nu poate digera grasime animala , se produce ocluzia...dar cam asta ar fi tot ceea ce ar putea sa pateasca un discus de la mixtura...sau sa manince prea mult si sa dea coltul :lol:
In concluzie , cea mai buna si mai sigura hrana pt discus este mixtura de inima...o prepar, vind si folosesc de 15 ani ,fara probleme!

blondu_mm
13-08-2008, 10:47
incerc sa le schimb alimentatia pestilor mei (3 piranii)

am citit ca inima de vita ar fi buna si pt astia micii (sunt cat palma de mari).

pot sa folosesc aceeasi reteta ca cea pt discusi?

razvan
13-08-2008, 15:55
NU..
intrucit mixtura este "pasta". cind vor tabari pestii tai pe ea, o vor borsi in apa... preferabil ar fi sa o dai ... intreaga sau cubulete.

kinderux
04-12-2008, 20:02
Salut la oscari mei de 10-12 cm le pot da inima de vita taiata cubulete?sau e vre-o problema?Multumesc mult....

mita_mtu
04-12-2008, 20:58
datimi si mie o reteta ca io am numa inima si as vrea sa fac pasta numai din inima fara sa mai adaug peste spanac morcov etc.Se poate ?

razvan
04-12-2008, 21:11
citit-ai reteta de pe pagina 2?

mita_mtu
04-12-2008, 21:20
da am intrebat daca pot sa fac o pasta numa din inima fara sa mai pun si PESTE BANANE SPANAC etc!

mitza
05-12-2008, 09:37
@kinderux Da, le poti da inima de vita oscarilor ta-i.Cu conditia sa o cureti foarte bine de grasime si zgarciuri,si cubuletele sa nu fie mari,mai ales ca nici oscarii tai nu sunt atat de mari.

Kindeeer!
06-12-2008, 15:05
si eu dau mixtura de vita la discusii mei, congelata taiata cubulete cat sa le manance dintr-o inghititura.Nu am avut niciodata probleme cu parazitii...le-a placut intotdeauna mixtura :D