PDA

View Full Version : salut !!



AXY
21-03-2006, 18:02
Salut! Sunt din Galati, si ca o urmare fireasca a lucrurilor (parerea mea) din patima pescuitului am dat in cea a acvaristicii. Din dotare fac parte 3 vase 2 de cate 60l si unul de 90, plus inca cateva mai mici pe post de matenitati sau spitale , ca dotari : 2 filtre aquael fan 1, 1 filtru extern aqua clear, filtre bureti din aceia bolborositori si 2 tuburi neon Philips de cate 30w fiecare . Dintre locatari pot enumera 4 synodontys aprox 13-15 cm individ , 3 scalari de marime medie , 2 perechi de gurami albasti , 2 perechi de gupi galbeni , 3 perechi de mulinezi velifera, 2 perechi de ancistrusi si cativa cory . Plante am cateva specii , dar spre rusinea mea cand le-am cumparat am uitat sa intreb ce specii sunt :oops: , acestea le tin plantate in mici ghivece (cutiute) in care le merge foarte bine , din cauza ca nu am substrat (am avut si a trebuit sa-l scot pentru ca imi facea probleme ). Cam atat despre mine !!

Johnny
21-03-2006, 20:09
Salut si bine ai venit.La noi conteaza mai putin modul in care ne-am decoperit pasiunea ,important e ca toti iubim pestii si vrem sa le oferim conditii cat maio bune.Nu vad ce probleme iti poate crea substratul ,s-a scris destul pe-aici si despre substrat ,asa ca poate gasesti ceva sa te ajute.

mona
21-03-2006, 20:31
Bine ai venit!
Scalari si gurami albastri am si eu, asa ca avem despre ce vorbi! :P

neouber
22-03-2006, 08:36
Bine ai venit

AXY
22-03-2006, 13:50
Am facut o greseala cand am ales substratul , am ales un nisip fin alb la culoare , care in scurt timp s-a tasat si s-a incarcat de tot felul de sbstante inchise la culoare si care din cand in cand mai scoteau si bule de gaz , care era si foarte nociv Cand am masurat ph-ul nu-mi venea sa cred ca pestii mai pot trai . Din aceasta cauza a trebuit sa renunt la substrat si sa plantez tot ceea ce aveam in mici ghivece si cutiute . Cat despre scalari , am observat azi ca 2 din cei 3 sau ales pereche si si-au ales un colt de acvariu pe care au si depus un sirag de icre , nu sper la vreo minune , dar cine stie , mai tarziu poate am sa incerc sa scot pui si de la ei

AXY
22-03-2006, 13:57
Oricum, ideea de baza e ca vreau sa renunt la tot ceea ce am in favoarea a numai 2 vase de circa 200l fiecare , si aici contez pe ajutorul vostru ( sugestii si idei )despre cum as putea sa le amenajez , specii de plante si cine stie poate si un mic experiment cu CO2

razvan
22-03-2006, 17:44
atentie cu co2-ul !!
experimentul trebuie facut "ca la carte" deoarece, ori nu da rezultate, si dupa aia spui ca e apa de ploaie, ori da rezultate bune (ceeace iti si doresc), ori rezultate "prea bune" si atunci ne injuri ca ti-ai eutanasiat pestanii.

asa ca 'inainte de prealabil" ;) documenteaza-te temeinic