PDA

View Full Version : Dungile la beta femele



FishMiky
02-06-2007, 18:26
Am doua femele de beta si doi masculi separati masculii , ce vreau sa stiu este ca la ambele femele le-au aparut dungile orizontale si isi schimba coloritul mai tot timpul .


Este cumva semn ca trebuie sa le pun la imperecheat ?

Betta_Boy
02-06-2007, 18:32
Dungile orizontale sunt semn ca sunt stresate (se intmpla si la anumiti masculi). Dungile verticale apar cand cand femelele sunt pregatite de depunere...

FishMiky
02-06-2007, 18:37
oh si eu care speram ca voi avea in curand pui :?

Laurentiu Craciunas
02-06-2007, 22:21
Trecerea de la dungi orizontale la dungi verticale si invers se poate realiza in cateva minute. Niciodata nu am fost de parere ca asta e un criteriu bun pentru alegerea unei femele pentru reproducere.

Cand o femela are conditii favorabile: mancare buna + lipsa stresului determinat de pestii din jur va avea dungi verticale.

Cand introduci femela in acvariul de reproducere alaturi de mascul initial va fi speriata si va avea dungi orizontale, culoare stearsa. Pe masura ce se acomodeaza ii vor aparea dungile verticale.

Cam ce varsta au femelele de care vorbesti?

FishMiky
02-06-2007, 23:38
In 2 min fac niste poze cu masculii si femelele si am sa le adaug la sectiunea de poze . Femelele au minim 3 cm iar masculii daca nu pun si lungimea cozilor care sunt foarte mari cam 4 cm . Oricum important e ca am mutat imediat femelele in alte 2 borcane mari de muraturi ( de 30L ) si acum amandoua au dungile verticale , putin vizibil pentru ca sunt de un colorit mai inchis ( una verde una albastra ) . Maine dimineata am sa pun si masculii in borcane . Sper sa reusesc tinand cont ca este pentru prima oara si pentru mine si pentru ei .

Gurytza_ta
02-06-2007, 23:49
degeaba pui masculii in borcane, daca nu indeplinesti si restul conditiilor: coloana de apa de maxim 15 cm, ascunzisuri pentru femela, temperatura de 26-28 grade. tot ce or sa faca e sa jumuleasca femelele, poate chiar sa le omoare, daca nu au unde sa se ascunda. iar daca totusi reusesc sa depuna, in borcan nu prea ai cum sa scoti femela fara sa deranjezi cuibul, iar coloana de apa fiind mare masculul se va plictisi repede de icre si le va abandona sau le va manca.

Laurentiu Craciunas
02-06-2007, 23:50
Borcanele nu sunt recipiente tocmai potrivite pentru depuneri, si nu din cauza volumului ci a formei. Volumul lor se bazeaza pe inaltime (care la depunere trebuie sa fie max 15 cm) si nu pe suprafata cum ar trebui.

later edit: sorry Gurytza_ta - scriam in acelasi timp :)

FishMiky
03-06-2007, 00:17
degeaba pui masculii in borcane, daca nu indeplinesti si restul conditiilor: coloana de apa de maxim 15 cm, ascunzisuri pentru femela, temperatura de 26-28 grade. tot ce or sa faca e sa jumuleasca femelele, poate chiar sa le omoare, daca nu au unde sa se ascunda. iar daca totusi reusesc sa depuna, in borcan nu prea ai cum sa scoti femela fara sa deranjezi cuibul, iar coloana de apa fiind mare masculul se va plictisi repede de icre si le va abandona sau le va manca.



Am toate cele mai sus mentionate dar nu m-am gandit si la varianta cu " a scoate femela din borcan dupa depunere ,fara sa deranjez spuma". am sfeclito deci maine fug si dupa noi acvarii prin piata .speram ca acele borcane mari sa fie suficiente de voluminoase .Am adaugat si pozele .

Gurytza_ta
03-06-2007, 00:43
ehhh...asta cu scosu femelelor mie mi se pare partea cea mai usoara. sa vezi chin atunci cand tre sa scoti masculul dintre pui!!! atunci nu prea conteaza dimensiunile acvariului, ca masculul sta de obicei sub cuib (ce mai ramane din el), iar puii sunt tot in cuib, sau in jurul cuibului.

BMFCaesar
08-06-2007, 19:02
masculul poate fi atras usor, e de ajuns sa atingi apa si va veni din curiozitate inspre locul unde il astepti cu ca sa-l inhati :)

Laurentiu Craciunas
08-06-2007, 20:11
Sau ii pui o oglinda in partea opusa cuibului.

FishMiky
09-06-2007, 15:04
Eh iata ca am terminat de facut un nou acvariu de 100/50/50 impartit in 4 , special pentru beta . De acum nu cred ca am sa mai am probleme cu scosul vreunuia din acvariu .

Mercik pentru sugestii si cred ca e timpul sa inchidem topicul .