PDA

View Full Version : scalar bolnav



mona
20-03-2006, 22:20
Iata ca mi se intampla si mie tragedia. Unul din scalari mi s-a imbolnavit... :( ...
E vorba de scalarul cel mai mic, cel cu aripioara despicata.Ieri a stat mai mult ascuns in ulcica, dar nu am dat importanta. In seara asta, cand toti s-au napustit la mancare, l-am vazut abatut prin acvariu, mancarea trecea pe langa el. Are toate inotatoarele lipite de corp, parca s-a facut "ghem", le mai foloseste din cand in cand pe cele laterale, practic se lasa purtat de apa prin acvariu. Fiind sidefat, nu reusesc sa-mi dau seama prea bine, dar parca are cateva puncte albe pe el, iar pe ochi pare a avea un voal alb. Respira f. agitat si sta orientat cu gura in sus, parca ar vrea sa ajunga la suprafata si nu poate.
Alarmata si nestiind ce sa fac, l-am sunat veterinar, care m-a sfatuit sa fac asa:
- sa ridic temperatura cu 2 grade;
- tratament cu Ihtispot sau Contraspot de la Tetra timp de 3 zile (bai prelungite);
- oxigenare puternica a apei si inlaturarea din filtru a oricarui material de filtrare chimica (carbon, rasini etc).
Ceilalti pesi nu dau semne de boala, dar mi-a spus sa tratez tot acvariul pt ca este vorba de un protozor care se inmulteste si invadeaza tot acvariul. Mi spus si cum se numeste, dar am uitat...
Fiind singura persoana care putea sa-mi dea un sfat imediat, l-am si urmat, am dat fuga la pet-shop la ora 21.00, am executat tot ce mi s-a indicat iar acum stau cu inima cat un purice si astept sa vad ce se intampla...
Acum, vazand cate boli si cate simptome oarecum asemanatoare pot fi, ma intreb daca mi-a indicat boala si tratamentul corect, ca eu una nu mai sunt in stare sa disting intre ele...
Voi ce ziceti, vi s-a intamplat ce va povestesc eu?

lupul-sur
21-03-2006, 00:53
Scuze este tarziu in noapte si nu mai am rabdare sa vad ce s-a mai intamplat cu pestisorul tau plus ca este anuntul tau foarte vechi. Am citi toata aventura ta cu carasii si m-am amuzat teribil. Esti buna de sciitoare lacat de plastic descrii. Nu imi dau seama exact de ce boala este ca spui mai multe simptome. Daca sunt numai puncte albe este una, daca este mucilagiu este alta. Eu am avut si am mereu atacuri cu mucilagii in acvariu, vina este a mea ca nu am o igiena corespunzatoare in acvariu. Pestii afectati nu i-am salvat decat cu tetraciclina. In rest daca o sa fie cazul revin!

Johnny
21-03-2006, 02:44
Imi pare rau pentru pestele tau dar sincer nu cred cat ratamentul dat de veterinar e bun.Ihitspot si Contraspot ?Astea-mi suna tratamente pentru gris.Da repede o fuga si ia Sera Bactopur Direct si pune in acvariu -1 pastila la 50 l apa.Nu mai sunt sigur dar parca se face si tratament de scurta durata cu o cantitate mai mare de medicament pt pestii grav bolnavi.Intreaba vanzatorul de un prospect la medicament ,trebuie sa aiba.Sper ca pestele tau sa mai fie viu si astazi dar dupa simptomele indicate nu cred ca sunt sanse :cry:

sorel
21-03-2006, 07:50
Este de preferat sa-l muti in alt acvariu ( steril_de carantina ). Daca pui Sera bactopur in acvariul plantat il deciclezi. Bactopur ataca bacteriile care provoaca boala dar si pe cele denitrificatoare :!:

mona
21-03-2006, 14:20
Din pacate, Johnny, ai avut dreptate...e prea tarziu...a murit azi pe la pranz :cry:
Acum nu stiu ce sa fac in continuare...In acvariu am Contraspot-ul pus de aseara si restul de pesti... Alt acvariu nu am...Pentru ceilalti mai e nevoie de tratament? Si cu ce?
Offff....

Johnny
21-03-2006, 17:46
Nu cred ca mai e nevoie , poate niste albastru de metil.Pentru viitor sa fii mai atenta ca una e sa aiba o aripioara despicata si alta e sa fie zdrentuit de-a binelea.Cand e zdrentuit prea tare ,e bine sa-i bagi niste bactopur il ajuta mult.Imi pare rau pentru scalarul tau ,dar la toti ni se intampla cateodata :cry:

mona
21-03-2006, 19:06
Nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui. Nu era zdrentuit deloc, avea doar, asa cum am spus, acea aripioara despicata, atat. Crezi ca din cauza asta a murit? Dar pana la urma ce avea, daca ceea ce a spus veterinarul nu era bine?
Deci nu e nici un pericol pt ceilalti pesti? Pot sa fac maine schimbul de apa?
Imi pare rau, poate va par putin natanga cu intrebarile mele...la boli nu am deloc experienta iar citind mi se pare foarte greu de facut diferenta intre una si alta. Poate cand voi mai acumula ceva experienta... :roll:
Si mie imi pare rau, mai ales ca era cel mai mic si mai simpatic dintre scalari...Ma enerveaza ca sufar asa din cauza lui...

Johnny
21-03-2006, 19:27
Nu stiu ce boala era pentru ca nici eu nu sunt vre-un expert in boli , am crezut k s-a franjurat mai mult si nu ai observat.Uneori se intampla asa ,dar in cazul tau se pare ca nu a fost.O sa ma interesez si poate aflu despre ce boala era vorba, eu zic ca poti face schimbul de apa ,dar sa fii mai atenta la ei ,si daca ti se pare ceva suspect sa postezi.

mona
21-03-2006, 19:41
Nu, chiar atat avea, aripioara aceea zdrentuita, altfel postam eu imediat...
Nu sunt neaparat panicoasa, dar tin la pestii mei si trag "semnalul de alarma" cand mi se pare ceva in neregula. Stii ca spuneam eu ceva de achizitiile din Obor. Raposatul si un diamant sunt singurii pesti cumparati de acolo. Daca pateste si al doilea ceva...coincidenta sau nu...s-a terminat cu taraba, puteti sa-mi spuneti voi ce vreti :x
Merci, Johnny, cu siguranta va voi mai stresa, nu ati scapat de mine :twisted:

mona
09-04-2006, 17:36
Revin cu problema aripioarelor zdrentuite. Am un alt scalar care are o aripioara laterala putin zdrentuita, iar cea dorsala e despicata pana la jumate. Nu stiu daca e de la bataile care au avut loc intre ei sau e boala...Nu prea pare bolnav. Am niste Sera Baktopur dar nu stiu daca e cazul sa folosesc, pe prospect sunt date simptome mult mai grave. Ce sa fac? :roll:

razvan
09-04-2006, 20:00
utilizeaza-l preventiv, eventual, scoate-l la carantina si fa-i tratamentul acolo, nu in acvasriul mare...

mona
10-04-2006, 10:06
Asa am facut. Dar cat sa-l tin acolo preventiv? Trei zile, cum scrie la prospect?

Araldq
10-04-2006, 20:31
oameni buni..pentru a "trata" preventiv niste aripioare usor zdrentuite sua altele de genul...nu mai folositi tot felul de substante specializate..motivul este ca germenii astia au ei prostul obicei sa capete rezistenta la medicatie. Eu va recomand in cazul in care aveti asemenea probleme..albastru de metil. e simplu, fara riscuri s ia foarte eficient.

mona
13-04-2006, 10:47
Off...Nu mai stiu ce sa mai fac cu scalarul bolnavior...
L-am tinut in Sera Baktopur datorita aripioarelor destramate...Dupa cele 3 zile de tratament, aseara l-am bagat inapoi in acvariu. Dimineata, ce sa vezi?! Un ochi umflat si albicios...L-am bagat inapoi la tratament, ce sa fac?. E bun Baktopur-ul si pentru asa ceva?

karakatitza
17-04-2006, 15:40
Se vede ca suferi pt. pestisorii tai. Scalarii stii ca sunt f sensibili, iar in plus suporta greu schimbarile bruste de temperatura, chiar si pt un grd C. Daca ai facut un vas de carantina (incearca vase paralelipipedice in principiu, iar pt scalari o coloana de apa de min 20cm) aereaza-l bine, adu apa la aceeasi temp cu cea din acvariul de unde il scoti, pune putina sare 1 lingurita/10l) si nu exagera cu medicamente (vv Araldq). Poti sa pui o solutie slaba de hipermanganat de potasiu (apa sa fie usor roz) si sa vezi ce se intampla in 2-3 zile. Sa nu cumva ca doar pestisorul tau sa fie sensibil la ceva din acvariu (PH, temp, salinitate, etc.) fara sa fie vorba de o boala in mod special.
Apa sa aiba peste 25 C pt scalari si max 29 (dar asta o stiai).

mona
17-04-2006, 16:21
Dupa cel de-al doilea tratament cu Baktopur si-a revenit oarecum. Adica ochiul nu mai e decat f.putin inflamat, a reinceput sa zburde prin acvariu, mananca ca purcelu'....Sper sa fie bine in continuare.