PDA

View Full Version : Probleme scalar



Gurytza_ta
01-06-2007, 20:53
speram s anu mai scriu prea curand pe aici, dar... Am o femela scalar care nu prea mananca. dar intai niste detalii suplimentare: acvariul are 160 L, bine plantat. colocatarii sunt urmatorii: un mascul scalar - perechea ei, alti 4 scalari micuti, niste neoni, ancistrusi, sae, cory, ornatus si femele de betta. cand le dau de mancare, ceilalti pesti se reped toti si se indoapa, iar ea ramane la o oarecare distanta (adancime) si se uita, de parca i-ar fi frica sa-si faca loc printre ceilalti. uitandu-ma mai bine, am observat si altceva...ca de fapt nu mananca pentru ca pare sa apere ceva (teritoriul poate, desi ma indoiesc, ca acum e intr-un colt al acvariului, iar peste 10 min in alt colt, facand acelasi lucru). goneste orice alt peste care se apropie la mai putin de 10 cm de ea, pe toti in afara de masculul ei. la un moemnt dat am avut impresia ca mai imbuca cate ceva, dar dup-aia mi-am dat seama ca si la mancare se repede tot ca sa o atace, vrea sa o goneasca si pe-aia. care ar putea fi explicatia?

DanIonita
01-06-2007, 21:23
Uita-te bine in zona in care sta ea! Uita-te cu atentie pe frunzele mai mari ale plantelor.... e foarte probabil sa fi depus.

mcer
01-06-2007, 21:24
e o explicatie plauzibila, dar a spus ca femela s-a mutat dintr-un colt in altul si are acelasi comportament :?:
a uitat unde a depus :?:

Gurytza_ta
01-06-2007, 21:31
m-am uitat, dar nu vad nimic care sa semene cu icre (recunosc insa ca nu am mai vazut icre de sclar pana acuma). plus ca sta intr-o zona relativ deschisa a acvariului, deasupra unei tufe de cabomba, si eu stiam ca pe cabomba scalarii nu depun... parca e turbata, nu suporta nimic care inoata sau pluteste pe langa ea. singurul pe care il tolereaza (de fapt il ignora) e masculul.