PDA

View Full Version : Relax After Work by Bogdan Hojbota



BogdanHojbota
29-06-2010, 22:41
De ceva vreme planuiam refacerea setupului si astazi am reusit. Aceasta refacere a fost intarziata vre-o 2 saptamani datorita neseriozitatii unui individ, care trebuia imi livreze un sac de JBL Manado.
Insa astazi a venit, evident din alta parte si l-am si refacut. Eram nerabdator sa vad cum se comporta la plantat manado, cum se aseaza ce aspect o sa dea acvariului samd.
Titlul reprezinta in sine scopul acvariului, ca fiind modalitatea de relxare dupa o zi de munca, mijlocul prin care ma deconectez de cele acumulate pe parcursul timpului petrecut la serviciu.

Date acvariu:

Bazin: Custom made ~ 140l (72x45x45)
Iluminare: 4x osram 965 -T5+reflectoare
FIltrare: Jebo 829 -1200l/h - 5 sertare
Pesti: 20 Neoni normali+Neoni rosii, 10 Corydoras Panda+Corydoras Sterbai; 1 Ancistrus albino aka Georgica
Nevertebrate: Red Cherry, Amano
Plante:
- fata: Staurogyne sp. Pogostemon Helferi;
- mijloc: Blyxa Japonica
- fundal: Limnophila Aromatica, Didiplis Diandra, Ludwigia Cuba, Eustralis Stellata,
CO2: Sistem Presurizat Dupla: Butelie 7.5 ; Reductor Dupla Armatur Alpha, Electrovalva Dupla, Reactor Extern - 60 cm h +ca sa intregesc sistemul sunt in cautarea unui Ph controler - Dupla Ph Control Alpha+sonda de sticla

Filtrul era ciclat si am mai pastrat aproape 50% din apa veche din acvariu si un pic de mizerie de pe fundul acvariului. La o baza exterioara de 72x45 cm am introdus in acvariu 25 de litrii de JBL Manado dupa ce l-am spalat in cateva ape. De ce 25? deoarece mi s-a parut foarte usor si am vrut sa creez un strat mai gros in care sa pot planta L. Aromatica, Eustralis Stellata si celelalte plante de fundal astfel incat sa nu am surprize ca decoleaza.

Primele impresii cu privire la manado:
- foarte usor,
- se rascoleste foarte repede, apa trebuie turnata cu grija si cu un debit mic;
- se planteaza foarte usor;
- aspect placut;
- oarecare magnetism - multe bobite s-au lipit de magnetul de geam;
- flotabilitate - la inceput am avut multe bobite care efectiv pluteau;

restul o sa le descopar pe parcurs :))

Am terminat destul de tarziu cu setarea si nu am mai avut chef de pozat, insa maine am captez cateva imagini.
Ma astept la o perioada mai dificila ( dezechilibre, valori, alge) datorita noului substrat care in lipsa maturarii va incetinii initial dezvoltarea plantelor. Pentru primle 2 saptamani voi reduce intensitatea luminii si aditia de co2 si eventual introducerea unor plante cu crestere rapida- ma gandesc la pistia( nu voi fi nevoit sa o plantez :D , usor de indepartat, actioneaza ca o sugativa, reduce din cantitatea de lumina ce ajunge pe substrat)

Kin
29-06-2010, 22:56
Salut.
Am onoarea sa dau primul reply la noul tau jurnal.
In primul rand vreau sa te intreb de lumina, ai precizat doar 965, dar cati watti ai ?

Despre Manado.. Si eu am observat ca se prind imediat granulele de magnet. Oricum, parerea mea e ca arata bine, si se comporta bine.
Ca ar umbla putin la GH, discutabil. Unii zic ca-l creste, eu unul am observat o scadere mica, atunci cand am trecut la el. In fine, fiecare cum crede.

Despre plante.. Tare-s curios sa vad cum le asezi, deoarece ai *aproape* aceeasi configuratie ca mine :)
Didiplis si Aromatica in spate, Blyxa-n mijloc, Stauro-n fata (eu aici stau prost, am doar 2 fire, dar sper), Manado.. Nu cumva ai si autocolant negru ?

Pe bune, abia astept sa vad niste poze.
Sunt convins ca o sa iasa mare frumusete.
Ma abonez. Bafta, sa scapi usor cu deciclarea care probabil urmeaza.

adrian_b
29-06-2010, 23:19
Sa inteleg ca ai doar Manado in bazin, nu ai substrat nutritiv sub el ? Sunt curios ce valoare GH ai la teava si cum va evolua GH-ul in timp.
Pe de alta parte succes cu noul setup, o sa urmaresc indeaproape.

Dodge
29-06-2010, 23:42
Daca bazinul are 72 cm cred ca neoanele ar trebui sa aiba fiecare 24W si 549cm sau maxim 28w pe neon cu lungimea de 590cm...asta inseamna ca ai avea 96w respectiv 112w, nu? mie asa imi iese, sper ca nu vorbesc prosti.

Banzai
30-06-2010, 06:36
mie asa imi iese, sper ca nu vorbesc prosti.
Nu stiu ce si cum iti iese, dar neone de 549/590 CENTIMETRII la un bazin de 72, parca nu prea se potrivesc ;)

BogdanHojbota
30-06-2010, 08:27
Aseara eram destul de obosit si am mai omis cateva detalii.
Da lumina este 4*24 w - T5 -965.
Sub Manado nu am pus nimic substrat nutritiv, nici in vechiul setup nu aveam nimic pus initial, am adaugat pe parcurs unde a trebuit bilute de argila home made cu micro , macro, extra Fe si treburile au mers foarte bine pentru plante. Insa la un moment dat se acumuleaza argila in substrat si in lipsa unei sifonari temeinice pana la fund, apa se murdareste. La acest setup, voi cauta alta varianta pentru a introduce nutrienti in substrat, fie cu mai putina argila si o cantitate mai mare de micro si macro in raport cu cant de argila din bila, sau alt substituent pentru argila.

Partea buna, dimineata cand m-am trezit apa era CRISTAL CLEAR, filtrul bun, ciclat, +refolosirea a 50% din apa veche. Cand ajung de la serv voi face ceva teste ( din pacate am numai No3 si PO4), habar nu am cat e GH , Kh la teava si in acvariu....poate gasesc un coleg iesean care detine astfel de teste sa vedem ce indica si la mine.

L.E. @Kin- autocolant am negru intr-adevar :)) dar am backgroundul facut de mine care da mult mai bine decat negru, e mai natural.

mihaim
30-06-2010, 09:43
Eu n-am avut probleme la plantat cu Manado, sunt curios cum arata stratul cu 25l :). Cand se mai acumuleaza mizeria si se mai umple de apa o sa devina mai greu si nu o sa-l mai ia "valul".
Eu am preferat substrat mai subtire si pentru ca am 2 cutii eu folosesc JBL Plantis pentru a prinde plantele mai problematice pana isi formeaza radacinile.
http://www.jbl.de/factmanager/factmanagerbilder/autosized/217_667_6136800_2.jpg
Nespalat a crescut putin GH-ul, la mine nu a fost ingrijorator, deja sunt la ~1bula/s si n-am vazut urme de BBA, echipa tehnica isi face treaba (Cardinia japonica).
Spor la treaba si asteptam poze :).

husky17
30-06-2010, 12:30
Salut si pe topicul asta :)

Spune-mi, te rog, cum se impaca Cory cu noul substrat?
In mintea mea, viitorul setup va avea la baza niste diferente de nivel (sper sa-mi iasa cu Manado) asa ca, am decis ca voi da Hoplo, Synodontis, Pleco, Patydoras pe care ii aveam si mi-as lua si eu niste Cory. Ce zici, au sanse sa-si impuna parerea despre asezarea substratului ?

Valentin

BogdanHojbota
30-06-2010, 14:02
Salut Vali

Sa sti ca manado e usor iar corydorasii zburda de zor prin el, cauta si scormonesc, chiar le place si nu cred ca vor face ravagii asa cum fac hoplo leco :))
Daca te gandesti la o terasare in acvariu va trebui sa o faci cu ceva forme( dedicate sau plexic/plastic), deoarece o terasare simpla adica un deal mai mult in spate si mai putin in fata, in cele din urma se va ajunge la aelasi nivel datorita greutatii scazute a substratului jbl manado.
Ai ezitat luni cu manado, daca dadeai comanda il aveai si tu ieri. iar pretul cu tot cu transp dat de Ovidiu e f bun (daca il iei de la un magazin online, dai cam 110 ron pe sac +transp prin curier vre-o 40 de lei sau mai mult. aaa, sa nu cumva sa faci comanda la acvamax ca te frigi singur si ai de asteptat pana la toamna)

BogdanHojbota
30-06-2010, 18:05
http://i50.tinypic.com/ei9jzp.jpg

http://i45.tinypic.com/2yod45j.jpg

http://i45.tinypic.com/2hmiuso.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/8500/img1998j.jpg (http://img692.imageshack.us/i/img1998j.jpg/)

http://img155.imageshack.us/img155/3091/76683899.jpg (http://img155.imageshack.us/i/76683899.jpg/)

Nu prea mi-au iesit fotografiile astazi. Va asigur ca in realitatea arata mult mai bine, mai viu.

In partea centrala momentan sunt 2 fire de Eustralis Stellata si 4 puiuti de ludwigia cuba. Astept sa vad care va creste mai frumos si voi decide intre ludwigia cuba si eustralis pe partea centrala.
A, pus o fotografie si cu Prosepinaca Palustris- cele 2 fire pe care le-am resuscitat in vechiul setup deoarece le-am primit verzi verzi fuul de alge si fara crestaturi. Frunzele noi au iesit cum trebuie si am indepartat din aprtea de jos cea cu alge. Sper sa supravietuiasca in noul setup si sa le mearga bine.

bogdan94
30-06-2010, 19:36
Frumos, dar am o intrebare, asa arata acvariul tau in realitate sau ai mai multe echipamente pe acolo si le-ai scos la poza...
Inca ceva, de unde ai cumparat setul de in-out din sticla?

adrian_b
30-06-2010, 19:42
Erau si pe okazii, user ronaldo9, momentan vad ca nu mai apare nimic la el.

BogdanHojbota
30-06-2010, 20:12
"This is REAL " - cum il vezi in poza e asa in fiecare zi. De aceea ti-am dat sfaturile respective in topicul deschis de tine, ca sa fie cat mai natural, echipamentele trebuie sa fie cat se poate de putin vizibile, aglomerarea lui cu fel de fel de filtre interne, tevi tevusti, termometre , furtune, reactoare, testere, skimere iti transforma acvariul intr-un borcan de laborator in care testezi sau monitorizezi ceva. Inca se mai vede in stanga o bucata de teava verde care vine de la reactorul de co2 pe care o voi inlocui in viitorul apropiat cu una transparenta.
Tevile de sticla le-am luat din RO insa nu iti recomand vanzatorul( e cel despre care spune @adrian_b mai sus), datorita calitatii produsului, am si postat si in topicul lui @steff parca, in care intreba "ce ati face daca ati avea o fabrica de sticla"

bogdan94
30-06-2010, 23:20
Ok, am inteles, felicitari pentru acest acvariu, chiar arata bine fara echipamente, urmatorul meu setup, asa vreau sa fie, dar actualul nu ma avantajeaza in ascunderea lor.
Tevi de sticla nu o sa iau pentru ca sunt sigur ca le voi sparge, dupa ce stau mult timp legate la filtru si se lipeste furtunul de ele, nu o sa am cum sa le iau fara sa rup ceva la ele...nici difuzorul ceramic nu-l stiu scoate decat daca tai furtunul =))

steff88
02-07-2010, 17:36
ca sa nu le spargi cea mai buna metoda (din cele incercate de mine) este intr-adevar cu forfecuta.. taiat usor pe lungime si iese imediat. asta m-au sfatuit si cei de la reef. acvariul arata super! astept sa vad ce modificari mai aduci :)

bobiciupe
02-07-2010, 19:30
salut !
mie sincer imi place si mi se pare natural. acum daca ar fi sa fac apel la memorie, as dori sa iti reamintesc ce mult m-am distrat de posturile tale referitoare adresa culorii dupla ground, in jurnalul meu. sincer, din punct de vedere cromatic nu e mare diferenta intre manado si dupla ground. eu cred ca o sa arate super bine, ma abonez clar!

off topic: sa sti ca mi-am facut filtru extern din teava de 160, care, cel mai important aspect, a fost gratis.:)

BogdanHojbota
02-07-2010, 22:18
ca sa nu le spargi cea mai buna metoda (din cele incercate de mine) este intr-adevar cu forfecuta.. taiat usor pe lungime si iese imediat. asta m-au sfatuit si cei de la reef. acvariul arata super! astept sa vad ce modificari mai aduci :)

yap, cureti de cateva ori tevile pana ramai fara furtun :))
acum cand am refacut setupul am curatat-o pe cea de tur ca era murdara si cu strangere de inima am scos-o incetisor si la fel am bagat-o la loc, am scapat de data asta. insa la aceste tevi prima problema nu este teava in sine ci cele 2 bobite-tamburucuri de care se prind ventuzele, alea cedeaza primele.


salut !
mie sincer imi place si mi se pare natural. acum daca ar fi sa fac apel la memorie, as dori sa iti reamintesc ce mult m-am distrat de posturile tale referitoare adresa culorii dupla ground, in jurnalul meu. sincer, din punct de vedere cromatic nu e mare diferenta intre manado si dupla ground. eu cred ca o sa arate super bine, ma abonez clar!

off topic: sa sti ca mi-am facut filtru extern din teava de 160, care, cel mai important aspect, a fost gratis.

Da, ma dadeam de ceasul mortii, din cauza culorii rosiatice, si uite la ce am ajuns. ce-i drept e proaspat si imi place contrastul cu plantele verzi, insa iti dai seama ca nu l-am luat pentru culoare, ci pentru faptul ca este aerisit, usor de plantat in el, si pentru celelalte proprietati "chimice" . Insa am observat cateva bobite sparte , care spre surpridnerea mea inauntru arata un fel, cenusii. Oare de ce nu l-au facut asa cenusiu!?!?
Asta e acum, astept sa vedem ce poate. Momentan datorita noului inceput plantele au cam palit la culoare, in special didiplisul care din portocaliu o da in verde, la fel si eustralis-ul are o culoare palida.

BogdanHojbota
04-07-2010, 21:43
Old red cherry la umbra unei staurogyne
http://i49.tinypic.com/317bk21.jpg

"Amano shrimp cautand aur". Bobitele de manado sunt usoare si efectiv tot le scot, le dau la o parte si tot sapa, luand bobitele cele mai joase

http://i45.tinypic.com/35i0v9c.jpg

La capitolul news: - m-am "pricopsit" cu un tepos , despre care nu stiu prea multe, insa sper sa supravietuiasca in gradina pe langa porcii mistreti (cory) ce dau tarcoale in fiecare noapte si imi scot staurogynele in cautare de radacinoase =))
Stau sub semnul intrebarii cu aceasta planta, deoarece eu nu am pus nimic substrat nutritiv, si cand am vazut ce sistem radicular are, mi-am dat seama ca hranirea se face preponderent prin radacini. Dar un coleg forumist detinator de teposi, are aceeasi configuratie la substrat ( fara substrat nutritiv) si le merge bine, ce-i drept substratul meu e nou si nu prea are materie organica prin el.
Il mai las cateva zile - o saptamana sa vedem ce zice si daca face scandal o sa ii pun o pastila de ceva la radacina.
Sugestii??

http://i46.tinypic.com/210hobp.jpg

rick
05-07-2010, 08:32
Cred ca ar mai trebui scos putin,l-ai ingropat prea mult cred.

Kin
05-07-2010, 09:00
Banuiesc ca de nevoie l-a ingropat.. Manado e usor, cory sunt nastrusnici.. :)

BogdanHojbota
05-07-2010, 09:12
:( cum il vedeti in foto, n-a fost ingropat destul- dimineata era aproape scos din radacini. trebuie sa caut o pietricica ceva in care sa infasor radacinile sa stea nemiscat sau o clema pentru plante cum zicea Clonitza

bobiciupe
05-07-2010, 16:05
eu am renuntat la cory de cind mi-am cumparat putin gazon pentru ca il scoteau pe tot din dupla ground. sunt utili in acvariu, stiu, dar am preferat sa angajez niste mercenari de amano si niste neritine borfase sa le compenseze absenta.

BogdanHojbota
06-07-2010, 19:58
.....Proud to present.....

ultima achizitie in materie de filtrare

http://img3.imageshack.us/img3/3597/eheim20800001.jpg (http://img3.imageshack.us/i/eheim20800001.jpg/)

Eheim 2080
Mega filtru pe care l-am luat pentru viitorul acvariu de 350, insa il voi folosi si la actualul de 140, la care l-am pus deja in probe.
Primele impresii:
- e imens!!!! filtrul este foarte mare in comparatie cu filtrele cu care suntem obisnuiti, pe langa el Jebo 809( cu 5 sertare pe care il consideram un monstrulet printre filtrele de pe piata) e mic copil. Mi-a ocupat tot dulapul acvariului, de abia a incaput butelia. A fost la limita. +ca este foarte greu cand este full. Cine nu l-a vazut live, nu isi poate da seama cat de mare e fata de celelalte filtre.
- la capitolul date tehnice e impresionant http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_27575_ehen
- un rotor si o elice diferite de ce am vazut eu pe la filtre, insa faza cea mai tare e ca rotorul este un magnet, da magnet tata..de abia il scoti din locasul respectiv.
- volum de filtrare iarasi imens - are 3 sertare +1 prefilter - dar 1 sertar de eheim 2080m = 2-2,5 sertare de jebo 809. Eheim merge pe premisa filtrarii biologice, care de altfel este si cea mai importanta pentru un acvariu, si in toate cele 3 sertare se afla ceramica poroasa si bile de ceramica-eheim substrat pro (bilutele ceramice poroase ale celor de la eheim) si un fel de zeolit iar deasupra fiecarui sertar de ceramica am pus cate un pad de perlon tot de la eheim special facut pentru acest filtru pentru o filtrare fina.
- silentios. cand am vazut ce imensitate e, ma gandeam ca o sa faca galagie, dar e silentios, mai ales daca se afla intr-un dulap.
- sistem inovativ de filtrare. Pana acum nu am vazut la alte canistre acest tip de filtrare. Treaba smechera e in felul urmator: apa vine de sus prin 2 orificii de intrare si intra in prefiltru sub un burete unde raman mizeriile mari, si resturile de frunze, iar dupa ce trece prin burete, printr-un orificiu lateral apa coboara in jos la baza filtrului si de acolo incepe sa urce prin mediile filtrante din cele 3 sertare, apoi ajunge in pompa de unde este dusa cu putere in acvariu.

Probabil va ganditi ca este prea puternic pentru acvariul meu si imi va face ravagii in acvariu. Da este prea puternic pentru acvariul meu insa debitul este controlat la iesire unde se afla un spliter, o parte din apa intra in mega-reactorul de co2 si o parte se duce in acvariu. Astfel debitul final la iesire este dispersat destul de bine astfel incat sa nu ravaseasca plantele in acvariu.

Momentan acvariu e un pic decilat si apa e incetosata datorita mediilor filtrante noi. Intr-un sertar am pus o parte din mediile din filtrul care a functionat pana acum la acvariu si astept sa isi faca treaba.

La capitolul tehnica sunt in cautare de ph controler Dupla Alpha si sonda de sticla, si dupa ce le iau ma linistesc cu achizitiile caci ustura tare la buzunar =))

bobiciupe
06-07-2010, 20:05
sa iti traiasca noua achizitie!:)
de unde l-ai cumparat si ce pret?
ma surprinde ca ai dat ceva banuti pe el, ca tot era tu adeptul DIY....

Radek
06-07-2010, 20:10
Inca un posesor fericit de Eheim . Eu il am pe little brother, 2078-ul electronic, tot aceasi structura. Felicitari pentru achizitie, n-o sa-ti para rau :)

BogdanHojbota
06-07-2010, 20:36
:| bobiciupe, rogu-te nu ma intreba de pret . Sunt intr-adevar adeptul DIY insa sunt adeptul esteticii si a lucrurilor durabile. Oscilam intre filtru diy si filtru de firma ( nu una anume). Insa am mers pe partea de "firma" datorita esteticii si sigurantei. Dupa ce am facut pasul asta, am cautat un filtru cu volum mare de filtrare, estetic, puternic, consum redus de energie si am ajuns in cele din urma sa am hotarasc intre Fluval FX5 si Eheim 2080 - dar la fluval nu mi-a convenit forma, estetica cat si consumul dublu de energie fata de Eheim.
Eheim consuma 25 de watt iar fluval fx5 - 50 de watt . Fluvalul este mai ieftin decat Eheimul, insa in 2-3 ani consumul suplimentar de energie al fluvalului transformat in bani... se ajunge la un cost asemanator Eheimului.

Ms @Radek . Eu nu am vrut electronic din unele motive functionale, il consider mai dificil in cazul unei defectiuni. Totusi sunt posesori de Eheimuri care au 6-7 ani de utilizare si functioneaza perfect si acum, iar Fluvalurile au cazut uneori si dupa primul an. Iti dai seama ca pana a face achizitia am studiat o gramada de review-uri Eheim 2080 vs Fluval FX5, care mi-au schimbat opinia despre ambele filtre in bine si in mai putin bine. Sunt multi fani Fluval care se bat cu pumnul in piept inf ata eheimului, dar multi relateaza ca au cazut dupa un an sau mai putin de utilizare. Mai mult testarea celor 2 filtre a fost facuta in laborator de catre un tip de la nu stiu ce universitate, din punct de vedere al filtrarii macanice, filtrare biologica, debit samd.

L.E. Am ales Eheim si pentru disponibilitatea pieselor de schimb/materiale filtrante. Insa sper sa nu am nevoie de ele vre-odata. E ca la masini, degeaba iti iei o marca x,y, z daca nu gasesti "spare parts".

bobiciupe
06-07-2010, 20:43
bogdane te-am intrebat de pret pentru ca si eu visez un acvariu de vreo 350 litri in viitorul mai mult sau mai putin indepartat (6 luni-1an), cam in momentul in care neoanele de la actualul acvariu se vor apropia de moarte. la acvariul mare jbl e900 va fi prea mic, de aceea ma interesa pretul si magazinul de unde l-ai cumparat ca sa string bani din fiecare salar:) acum, daca sunt secrete de serviciu, asta e...:)

Radek
06-07-2010, 20:45
280 EUR + - 5% e pretul, dar pe Ebay gaseam si mai ieftin maidemult.

BogdanHojbota
06-07-2010, 20:58
la noi preturi sunt asa: http://www.shopmania.ro/magazin~online-acvaristica~produs-filtru-extern-eheim-2080~p-7224227.html

din afara e mai ieftin, insa pe langa ce zice radek mai dai 30 de euro transp ca e grea de tot hardughia + mai e faza garantiei ;) si depinde daca il gasesti cu sau fara materiale filtrante, - care separat sunt vre-o 60 de iepuroi

Asa ca , apuca te de strans bani, spui sotiei ca ai vre-o rata ceva =)) si intr-un an ai facut bani de el :)

bobiciupe
06-07-2010, 21:04
stii ce noroc am? nu am sotie, ca nu m-a cerut inca nimeni:)

multumesc oricum!

mihaim
06-07-2010, 21:14
60 ron e litru de Eheim substra pro (facut din sticla sinterizata - sper ca n-am gresit termenul) .. preferabil ar fi sa-l cumperi cu mediile incluse ca juma din filtru astea costa si merita banii din toate punctele de vedere.
Felicitari pentru achizitie .. salivez .. croncanel jbl al meu isi face de cap.

marian4232
07-07-2010, 23:20
Nu esti sanatos :)
Ti-ai luat monstruozitate de filtru.
Felicitari.

E bine ca te-ai indurat la imensa suma.
Filtrul este super.
Eheim a fost si va fi pe locul 1 intotdeauna, dupa parerea mea.

Iti faci plantat de 350?
Ce dimensiuni?
Cumva 140x50x50?
Intreb deoarece mi-am facut unul la fel pentru discusi si eram curios.


Numai bine.

BogdanHojbota
08-07-2010, 08:28
:) stiu ca nu sunt sanatos uneori in ceea ce priveste achizitiile pentru acvaristica. Dar sti si tu cand ai pitici pe creier... nu mai ai ce face pana nu iti faci "poftele".
Viitorul acvariu cu siguranta va fi plantat, eu unu nu concep acvariu fara plante. Vreau sa am gradina pe masura, sa ma pot relaxa privind-o. Dimensiunile viitorului bazin vor fi 130*45latime*55 sau 60h - aici inca oscilez. Trebuie sa vizualizez un acvariu live pe masurile astea sa imi dau seama daca imi place sau nu, cum cade lumina, cat trebuie samd.
In mare 130*45*60 iar la lumina 4*54 T5 +reflectoare, as fi preferat latimea mai mare insa nu imi permite spatiul, iar masa acvariului e deja facuta de vara trecuta- corp sudat, acoperit cu pal, sus blat dublu - cant abs- bine facuta, iar prin toamna -iarna ma apuc de constructie.Dar sa vedem cu ce finante o sa mai raman dupa ce imi termin proiectele planificate pentru aceasta vara.

BogdanHojbota
20-07-2010, 22:03
~~~~~~~~~~~~~~~ Proud to present 2 ~~~~~~~~~~~~

In sfarsit am gasit ce cautam!!! Dupla Ph-Control Alpha +sonda de sticla Dupla. Le-am luat de la un tip de nota 11, la un suuuper pret : Dupla Ph-Control Alpha si sonda de sticla 450 de lei!!! Aparatul arata super bine si nu prezinta nici o urma de uzura, nimic, foarte bine pastrat, la fel si sonda calitatea A++. Am ramas surprins :D
Am asteptat ceva vreme, insa asteptarea a meritat, mai ales ca in ultima vreme imi pierdusem speranta sa mai gasesc ceva bun si la un pret convenabil. Pe unde mai gasisem imi cereau intre 1000 si 1500 de lei pe aparat si asta fara sonda de sticla.

http://i28.tinypic.com/2qi42og.jpg

In ceea ce priveste noul setup, lucrurile au evoluat bine. Nu am avut parte de alge pana acum( doar putine pe geam) si plantele au crescut foarte mult. Zilele trecute am fost nevoit sa scot o cantitate imensa de Didiplis Diandra , L. Aromatica, ceva Blyxa, caci devenise o jungla si se crease umbra puternica pentru plantele de mijloc/fata, dar si totodata concurau intre ele pentru spatiu in partea din spate a acvariului.
Scotand multe plante, si-a cam pierdut look-ul dorit, insa maine voi incerca sa fac o fotografie.

Kin
20-07-2010, 22:31
Frumoase jucarii, sa le stapanesti sanatos :)

Radek
20-07-2010, 23:18
Tu esti fan Dupla, eu sunt fan Dennerle.

Toata chestia e sa-si faca treaba, ca eu am uitat de ele, doar cat calibrez cand imi beepaie PHController-ul, in rest n-am treaba cu el.

Oricum felicitari pentru achizitie, super super jucarii astea :)

BogdanHojbota
21-07-2010, 08:03
Multumesc , multumesc.
Si la mine bipaie, datorita alarmei, insa am citit in manual si am dezactivat alarma. O setez pe 0.0 si nu mai bipaie ever. S-a calibrat foarte usor, hysteresisul mic, digital. Merge super, si vorba ta, n-am treba cu el sau grija lui. Si ce e si fain, ca sonda e din sticla si nu afecteaza peisajul in acvariu ;)

DaCiaN
21-07-2010, 11:06
Ai gasit controlleru la un pret f bun, Bogdane.
Crezi ca mai e loc de unu acolo si pentru mine? tot DUPLA vreau si eu.

BogdanHojbota
21-07-2010, 11:13
Eu le-am luat de la @Daniel ( constr_acv) - mai are o bijuterie de genul asta- parca e Dupla MP- Ph Controller ( Microprocesor - E foarte asemanatoare cu ce am luat eu). Si da , bun pretul.

adrian_b
21-07-2010, 19:43
Si ce e si fain, ca sonda e din sticla si nu afecteaza peisajul in acvariu ;)
Sonda nu e reincarcabila ?

BogdanHojbota
21-07-2010, 20:11
ba da :) asta e alta smecherie pentru care l-am luat asa. Sonda e tot Dupla si e Reincarcabila!!!, era aproape plina fara nici un semn pe ea de uzura. Am si mizat pe sonda de sticla cu posibiltiate de reincarcare ca sa o pot folosi in primul rand mai multa vreme si in al doilea rand sa nu se vada in acvariu.

adrian_b
21-07-2010, 20:56
Felicitari, chiar ai dat lovitura.

BogdanHojbota
22-07-2010, 19:25
Dupa tunsoarea de luni acvariu arata cam ca dupa razboi, mai ales ca am fost plecat si nu am fertilizat deloc, insa daca ii bag 2 injectii o sa explodeze din nou :D
momentan am scos didiplisul si am mutat l. cuba in locul lui, iar in locul l. cuba am pus cateva fire de mayaca.

http://i32.tinypic.com/349ez2o.jpg

mogojan
22-07-2010, 19:47
super culoarea la aromatica aia...se vede si la asta care mi-ai trimis-o...e mov...ai de capu meu...mortala...se vede ca le place ce le dai acolo...bafta in continuare

P.S. stau cu ochii pe staurogynele alea...ma anunti cand ai de dat...;)

Kin
22-07-2010, 19:57
Superb.
Staurogyne din plin, blyxa sanatoasa, cardinali (tetra chiar), ce sa mai, e de vis.

bobiciupe
22-07-2010, 20:01
sa inteleg ca ai renuntat la didiplis?
e una din plantele mele preferate

BogdanHojbota
22-07-2010, 20:35
uiteasem sa precizez mai sus, spre rusinea mea nici acum nu stiu sa fac fotografii :D cu tot cu DSLR-ul pe care il detin. ( prosepinaca e portocalie si la fel si didiplisul are tenta portocalie dar mie mi-au iesit alte culori datorita luminozitatii :( )

La didiplis am renuntat momentan, insa am lasat cateva fire de samanta pitite la umbra (in caz ca mi se face dor de el) si sa va spun de ce: pe fundal am :
- aromatica culoare mov-rosu;
-ludwigia cuba -culoare portocaliu rosu;
-prosepinaca palustris - portocaliu-rosu;
- didiplis diandra- portocaliu-rosu
-background natural - galben -portocaliu
-substrat manado- maro roscat

deci mult multa culoare, mai ales pe background si astfel acvariu isi pierde mult din naturalete si peisaj, in loc sa fie un palc-doua de plante "colorate"care sa contrasteze puternic cu cele verzi sunt o multime, asa ca trebuie sa fac ordine.
Momentan am introdus cateva fire de lindernia, si mayaca sa vedem cum se comporta si daca imi plac, iar in viitorul apropiat sper sa primesc planta pe care o caut de multa vreme : Hottonia Palustris care va fi pusa in partea din spate iar udneva pe centru pentru contrast voi folosi prosepinaca.
Momentan sunt doar planuri :) dar sper sa se realizeze.
Acu noroc de partea frontala cu staurogyne care vad ca s-au acomodat si o duc bine(mai mai si imi acopera eriocaulonul) ca imi asigura verdele necesar acvariului :)

Kin
22-07-2010, 20:44
Iti inteleg perfect ideea legata de background, chiar zilele astea o analizam si eu.
E frumos cu mult verde, rupt in unele locuri de contrastul cu rosu.

O intrebare, totusi. Ce ii dati fratilor Aromaticăi, sa fie mov ? A mea se face de un rosu superb, cea mai frumoasa planta pe care-am avut-o si-am putut s-o colorez.
E o poza in statusul meu, la linkul "plante". O culoare (zic eu) superba. Dar cum sa fac s-o dau pe mov ?
Culoarea aia a stat la mine sub PO4 0.5, FE 0.4, NO3 10 (cu JBL) sau 25 (cu SERA), si 865. Micro si Macro C.I. si 1 bula/sec drojdie.

Scuze ca prezint situatia mea in topicul altcuiva, dar am o mare nedumerire pe care sunt convins ca Bogdan mi-o poate elucida.
Si-am considerat ca e folositor si altora, de aceea n-am adresat-o pe PM.
Multumesc.

BogdanHojbota
22-07-2010, 21:13
Sa sti ca aceleasi valori le am si eu la Fe, Po4, si NO3 (aici uneori sub 10ppm) si 965 lumina. Insa misterul colorarii la Limnophila aromatica e aditia de macronutrienti. Cand dozam macro in regimd e E.I. aromatica avea o culoare de verde-galben spalacit, cum am incetat dozarea de macro a prins culori suuper. De ce, noi dozam de obicei macro dupa ureche si mai mult decat trebuie, astfel incat nivelul ridicat al unor elemente nutritive impiedica absorbitia altora de aici si starea/culoarea plantei. la fel se intampla si atunci cand unele microelemente sunt in cantitati prea mici sau lipsesc din apa. Tot la Limnophila aromatica, in cazul folosirii microfertilziantilor - Trace Mix simpli - planta crestea numai pe orizontala, nu se arunca la suprafata deloc si nu voia sa faca pui , am dozat micro dublu, triplu, fara vre-o miscare pozitiva a aromaticii, pana am suplimentat fierul din apa cu ajutorul unei solutii de fier (home made) care i-a dat plantei aripi si chef de inmultire.
Ma rog asta s-a intamplat la mine, la altii poate merge struna cu trace mix, insa intotdeauna conditiile din bazine sunt diferite, si factorii ce influenteaza cresterea unei plante sunt multiplii si diferiti de la un bazin la altul.

Kin
22-07-2010, 21:32
Am inteles. Partea cu macro o auzisem (tot din posturile tale), e in curs de studiu. Eu nu pun chiar estimativ, pun zilnic cat sa-mi tina valorile acelea stabile. (sustinut de teste)
Oare, cea mai buna dozare nu este cea separata ? N separat, P separat, restul de macro separat, FE separat, restul de micro separat.
Ai incercat varianta asta ? Ce parere ai de ea ? Cel putin in cazul dozarii FE separat de micro, ai incercat. Dar de restul ce crezi ? E o varianta, sau aberez ?

BogdanHojbota
22-07-2010, 22:16
Oare, cea mai buna dozare nu este cea separata ? N separat, P separat, restul de macro separat, FE separat, restul de micro separat.
Ai incercat varianta asta ? Ce parere ai de ea ? Cel putin in cazul dozarii FE separat de micro, ai incercat. Dar de restul ce crezi ? E o varianta, sau aberez ?


pai chiar asta fac, micro dozez trace mix - cu micro elementele lor, iar Fe-ul il dozez separat. Si da cea mai buna dozare de micro si macro e cea separata , in functie de parametrii dina cvariu si nevoile plantelor. De aceea risti mult in cazul dozarii de pps sa te umplii de alge, pentru ca provoci un dezechilibru intre macro nutrientii( sunt multi care au dat in alge, chiar daca au adaugat doza standard), dar cum spuneam mai sus, conditiile din bazine difera, unul are mai multe plante care "sug" si asa mai departe.

Kin
22-07-2010, 22:29
Perfect. Studiez variantele si posibilitatile, si cred ca ma indrept si eu in directia asta, acum c-am scapat de restul problemelor.
Multumesc foarte frumos de raspunsuri, si scuze daca am facut un off-topic mic, dar legat si de exemplele din bazinul tau.
Seara buna, si keep up the good work, "cum zice englejii" :)

BogdanHojbota
22-07-2010, 22:41
Gata, m-am enervat, si aducandu-mi aminte de sfaturile colegului marian 4232 in ceea ce priveste setarea aparatului am tras cateva cadre, iata ce a iesit:

Prosepinaca Palustris
http://i32.tinypic.com/mcdf7t.jpg

Mayaca - e a doua zi , incepe sa se indrepte, dar perleaza frumos
http://i27.tinypic.com/2ezir01.jpg

Eriocaulon cinereum - a mai crescut putin, inca se adapteaza- frunzele de la baza s-au ingalbenit si se duc usor, iar altele noi din centru le iau locul
http://i29.tinypic.com/1zd6gkw.jpg

Staurogyne sp. - lipite cu super glue de manado - scuzati neonii fomisti-care au intrat in cadru crezand ca mai primesc ceva de mancare. Dar am spus NU, e trecut de ora 18 :))

http://i30.tinypic.com/4qneie.jpg

adrian_b
22-07-2010, 23:05
Prea faine, ca si fundalul de altfel, white balance era de vina, sau doar expunerea ?

Kin
23-07-2010, 00:27
Dementiale pozele. Piatra de langa Erio este pe post de ancora, spre nemultumirea mustaciosilor ?

mogojan
23-07-2010, 00:48
mda...acuma mi s-a pus pata pe proserpynaca...cu eriocaulonu m-am lamurit...l-am distrus cu kh-ul cred ca...
foarte faine plantele...
sa-ti traiasca proserpynaca si staurogynele si sa-mi dai si mie..:)

rick
23-07-2010, 06:53
Faine plante,felicitari. Proserpinica e super.

BogdanHojbota
23-07-2010, 09:01
@adrian_b - iso era de vina, si expunerea.trebuie sa ma documentez ca pot iesi niste capodopere daca e folosit cu stiinta.
@kin - langa Eriocaulon e o peleta pentru cory :D proaspat aruncata, nu voiam sa cada in zona respectiva, dar...it happens. Curios ca de vre-o saptamana doua nu mi l-au scos din substrat, pe semne ca a prins radacini noi
@mogo - sa sti ca prosepinaca e o planta super, are o crestere lenta-medie, dar puncteaza tare prin forma si culoare. Eu cand le-am luat aratau ca 2 buruieni ordinare pline de alge, frunzele nu aveau nici o crestatura si erau verzi complet!!, insa usor usor si-au dat drumul, am ot rupt de la baza frunzele vechi si infestare pana am ajuns la 2 plante sanatoase. Momentan distanta internodala e un pic cam mare deoarece au stat intr-un colt la umbra.

BogdanHojbota
27-07-2010, 20:46
Prosepinaca palustris in curs de fierbere

http://i31.tinypic.com/s43lzr.jpg



Eriocaulon in suferinta - in ultima saptamana au aparut ceva alge deoarece am cosit tare plantele din acvariu, restul parametrilor ramanand constanti( lumina, fertilziare, co2) Am o serie de melci mici mici care se pot observa pe frunzele sale, si stau acolo toata ziua dar fara spor. Sa speram ca vor creste din nou plantele iar algele se vor duce pe alte meleaguri(par a fi un inceput de staghorn) asa e ?

http://i29.tinypic.com/2a6muiw.jpg

adrian_b
27-07-2010, 20:54
Frumoasa, ai grija de ea, poate faci crescatorie... Mi se pare mie sau te-ai imbogatit... cu invadatori ?

BogdanHojbota
27-07-2010, 21:11
sunt invadatori doriti, trebuie sa mai iau cativa dar nu planorbis ci physa marmorata, ca sunt mai frumosi. Eu intotdeauna am acceptat melcii maidanezi in acvariu, sunt foarte harnici si fac curatenie, dar din pacate nivelul de co2 din apa le erodeaza cochilia, si usor usor dispar, si iar ma mai rog de cate un acvarist iesean sa imi dea 20-30 de melci care se uita la mine(acvaristul) cu o expresie de genul "ce-i cu tine bre, ai inebunit"

adrian_b
27-07-2010, 21:27
Planorbis am si eu o gramada, dar physa doar citiva, astept sa se inmulteasca, desi cred ca astia se imnultesc mai greu.

marian4232
27-07-2010, 21:36
Daca vrei sa scapi de maidanezi, ia niste asasini si in timp dispar.
Da, acolo ai un staghorn.
Cand vrei sa scapi de ea, baga 100 ml la 100L H2O2 pentru 30 minute si schimba 50% apa.
In 2-3 zile se face alba alga. Dupa aceea tre sa determini cauza.
La mine a disparut cu doua tratamente cu H202 si nu a mai aparut (inca) :).

Numai bine.

mihaim
27-07-2010, 22:38
Cu cateva ciclide scapi imediat de melci :D .. faina proserpinaca :)
Algele sunt minore nici nu merita bagate in seama.

BogdanHojbota
27-07-2010, 23:08
cauza cred ca o stiu :D, raportul N:P nefavorabil conform redfield ratio No3 = 5 Po4 = ~1-1.2 , plante prea putine (am scos 10 tone de didiplis si ceva aromatica, lumina prea multa in comparatie cu plantele putine, dezertarea echipei de curatenie( melci putini, neritinele nu stiu pe unde sunt-sper sa nu fi evadat, red cherry cam putini, ammano nu sunt asa multi) si ar mai fi si alte cauze.

Aaa, by the way, ce smecheri sunt amano astia. Cand am dat de mancare pestilor in seara asta ( tetra discus) au iesit primii amano , care au simtit miros de haleala si au furat fiecare cate o boaba de tetradiscus dupa care s-au refugiat printre plante si au inceput sa consume linistiti. Sunt primii la mancare.

Maine mai am in plan sa fac cateva fotografii la plante, insa ma chinui sa focalizez lindernia variegated, da nu prea imi iese :D(trebuie sa mai muncesc)

bobiciupe
27-07-2010, 23:22
eu m-am distrat copios de amano ai mei carora le-am dat o feliuta de banana si trageau 2 de ea, unul in stinga, celalalt in dreapta mai ceva ca si condamnatii la galere:)

mihaim
28-07-2010, 00:07
No3 = 5

De ce nu-l cresti mai mult? Redfield ratio e o gogomanie, am mers cu P pana la 2 si cu N 10 fara sa am vreo problema si cred ca pot sa urc P-ul si la 5 iarasi fara problema am luat spusele lui Tom Barr ca atare si am testat, N-ul mic e cam riscant pentru ca ai situatii de valori 0 si intrun acvariu high tech si acestea te penalizeaza rapid daca nu sunt compensate printrun aport NP mare din substrat ceea ce nu e cazul la acvariile noastre cu pietris inert.
Proserpinaca ar fi una din plantele careia nu-i place valori mici de N chiar daca se coloreaza frumos asa iar altele ar fi rotalele.

BogdanHojbota
28-07-2010, 09:13
Ai dreptate, nu te contrazic. Eu voiam sa il cresc macar la 10, insa am 2 lucruri care ma tin in frau momentan:
1) mi s-a terminat prafu de KNo3
2) testez fertilizarea micro, fara macro ca sa observ unele schimbari comportamentale la Limnophila Aromatica.

Mie cel mai bine mi-a mers in acvariul celalalt cand aveam No3 =20 si Po4 = 1,8-2, nu alge nu dezechilibre. Dozam un fel de EI, insa culorile Didiplisului si L. Aromatica erau schimbatoare, in plus Aromatica avea o tenta galben -verzuie- acum am ajuns la un mov - lila.

BogdanHojbota
28-07-2010, 21:52
Ludwigia Cuba - in sfarsit s-a adaptat bazinului meu si incepe sa isi arate adevaratele culori.

http://i29.tinypic.com/fbyel4.jpg

O planta draga mie- Eustralis Stellata - care intradevar indica conditiile de fertilziare din bazin. Daca nu ai suficient fier si micro in scurt timp frunzele devin alb-galbui. Dar cand este verde- e o adevarata frumusete

http://i28.tinypic.com/5x8lq8.jpg

mihaim
28-07-2010, 22:08
Fa si tu scrisul ala mai mic :D ... Frumoase plante ce sa zic, sunt invidios.

Radek
28-07-2010, 23:27
Ca si un Reply la poza cu L. Cuba, iti pun o poza facuta de mine astazi :

http://img651.imageshack.us/img651/511/p1090906.jpg

Mie mi s-a parut cea mai easy planta de imblanzit :)

Mi-e dor si mie de Eustralis, am avut dar l-am dat, crescuse foarte mare, iar acu nu mai am de la cine sa iau, daca ma vei putea ajuta cu un fir voi fi recunoscator, n-am timp sa merg pana la Debrecen sa cumpar un pot.

Felicitari pentru acvariu, ti-am urmarit jurnalul si am ramas placut impresionat.

arunccupiatra
28-07-2010, 23:32
Avand in vedere ca mare parte-daca nu tot- a ajuns la mine , pot sa te ajut si eu.

BogdanHojbota
29-07-2010, 09:03
Da o faza tare, daca ati observat in fotografia cu Ludwigia cuba, in partea staga sus se vede un fir de glossosigma. Care s-a prins de fundal de la vechiul setup si nu i-am dat atentie, insa acum a inceput sa creasca. Era doar o frunzulita si uite ca a prins tupeu. Cred ca o sa o plantez :)

Nu am avut probleme cu acomodarea Ludwigiei, insa am primit-o sub forma de pui de 10 cm, si am plantat-o direct in acvariu nou, de la inceput fara substrat nutritiv si ma gandeam ca o sa faca figuri, + ca am si mutat-o de cateva ori ca nu imi placea asezarea.

BogdanHojbota
03-08-2010, 19:22
Ansamblu 03.08.2010

http://i38.tinypic.com/2gxl2yd.jpg

Covorasul de Staurogyne e aparoape gata, plantele au ajuns la suprafata si asa le las :)
Nemultumit sunt momentan de neonii mei care sunt cam "babalai" deoarece stau prea aproape de sol, si intotdeauna in partea de jos a acvariului, rar ii vad ca urca de mijlocul acvariului. Asa e firea neonilor, insa sunt singurii pesti "plutitori , acvariul e in intregime al lor, cory isi vad de treaba pe substrat.
E ca si cum ai avea o vila cu 2 etaje si tu stai numai in pivnita :) .
Pentru acvariul acesta neonii sunt suficienti ca populatie, dar as vrea si un card de pestisori de suprafata, care sa ocupe partea de sus a acvariului. Ma gandeam gertrudae(despre care nu am citit inca nimic) , si am exclus din ecuatie guppy, zebrele, rasborele.

Ce specie credeti ca s-ar potrivi pentru partea de sus? ( mic , de grup, colorat, agitat)

cibserg
03-08-2010, 20:10
Stai tu sa mai creasca staurogynele sa vezi cum urca neonii de nevoie :)
Nu prea inteleg de ce vrei sa mai bagi alti pesti. La suprafata te-ai putea bucura de frumusetea varfurilor plantelor.

Kin
03-08-2010, 20:12
Foarte frumoasa jungla.
Cat a durat sa creasca gazonul acela ?

BogdanHojbota
03-08-2010, 20:50
Foarte frumoasa jungla.
Cat a durat sa creasca gazonul acela ? o luna( de la noul start). partea buna e ca au crescut cu frunzele mici si foarte compacte datorita T5-urilor, la fel cum crestea si glossosigma elationides in vechiul setup.

a.aurel
03-08-2010, 21:38
Vad in acvariu tau "neon-ul" clasic Paracheirodon innesi şi Hyphessobrycon cardinalis, de care zici ca stau la păscut? Daca vrei un peste vioi si simpatic îţi recomand Rasbora, eu am in unul dintre acvarii şi sunt foarte mândru de ei, când le dau hrana congelata e un spectacol. Totusi cred ca ai destui peşti, nu cred că se justifică să-l aglomerezi.

BogdanHojbota
03-08-2010, 21:46
Totusi cred ca ai destui peşti, nu cred că se justifică să-l aglomerezi.
si eu sunt de aceeasi parere insa stau la pascut tot timpul aproape. Poate ca i-am invatat numai cu tetra discus, care se duc direct la fund/ poate din cauza substratului care imita culoarea si forma hranei pe care le-o dau, si sunt intr-o continua cautare !?!? ( au fost fomisti intotdeauna)

BogdanHojbota
03-08-2010, 21:57
iete bre, nea'Radek-ule ce frumusete am

http://i34.tinypic.com/30c7fav.jpg

P.S. Mi-a iesit in foto reflexia neoanelor in apa( in partea de jos), cum puteam evita asta?

cristiandrei
03-08-2010, 22:13
Ce specie credeti ca s-ar potrivi pentru partea de sus? ( mic , de grup, colorat, agitat)

Am luat de la Arca o pereche de killie, stau pe toata inaltimea acvariului, insa prefera suprafata, masculul este foarte frumos colorat, dar nu sunt de grup
Microrasbora stau la "etaj" dar nu la "mansarda" :), cred ca ar merge
Am cory habrosus care umbla peste tot, stau pe frunze si ciugulesc...
Astia ii am, de astia iti spun :)
La servici am si eu neoni si tot asa stau mai mult in partea inferioara, rasbora urca mai sus.
PS: Mai am Dario Dario, super pesti, imi plac ca nu sunt rapizi, se misca incet si mereu cauta ceva, dar stau mai mult pe jos.

cibserg
03-08-2010, 22:17
Reflexia luminii de la tuburi o eviti prin obturarea lor partiala. Eu tin o bucata de carton, sau altceva opac, in directia din care vine lumina ce se reflecta in apa.

adrian_b
03-08-2010, 22:26
P.S. Mi-a iesit in foto reflexia neoanelor in apa( in partea de jos), cum puteam evita asta?Nu e nevoie sa obturezi lumina. Cu un filtru polarizant, se monteaza pe obiectiv (filetul filtrului trebuie sa corespunda cu cel al obiectivului) si in timpul vizarii il rotesti pana dispar reflexiile nedorite. Vei obtine totodata si un contrast mai bun. De regula sunt pe la 60-70 lei.

http://www.f64.ro/hoya-polarizare-circulara-43mm.html

LE: Puteai opri filtrarea, eventual orice alt device care produce valuri, si chiar inlatura spuma formata la suprafata. ;)

marian4232
04-08-2010, 00:56
Foarte frumos domnule.

M-ai dat gata cu culorile alea :).