PDA

View Full Version : Sparkling Gourami (Trichopsis pumila)



Viorelchristian
28-06-2010, 20:08
Salutare!
Am cumparat de vreo luna 2 Sparkling Gourami (Trichopsis pumila) de pe forum. Am citit pe internet mai multe articole, dar parerile sunt impartite. Urmeaza sa imi setez un nano de 15 litri si ma gandesc sa ii bag pe acestia 2 in acel acvariu. A mai incercat sa tina cineva pestii astia? Ce parere aveti despre ei?:-B
De asemenea ma gandeam sa ii tin impreuna cu niste creveti. Oare sunt compatibili?( agresivi cu crevetii)
Vreau sa stiu ca daca nu ma orientez spre altceva.

razvan7722
01-07-2010, 11:23
Vorbeste cu Userul black_man_ady. El are de mult timp si am vazut ca are si creveti acolo.

Viorelchristian
01-07-2010, 11:38
Ok, o sa vorbesc cu el. Merci

kyoshoy
01-07-2010, 16:44
Am avut si eu 2 Trichopsis Pumila in nano (Ala micu'), impreuna cu 5 Microrasbora si un familion de creveti Red Cherry.
Eu ii luasem initial pe post de dither fish pentru microrasbore, adica ceva pesti mai cu tupeu, care sa nu se sperie de prezenta mea, si care sa le insufle un sentiment de siguranta celorlalti. Cu microrasborele mele, insa, n-a functionat. Pumilele au ramas, au convietuit cu restul in pace (cred ca ca totusi mai ciuguleau cate un pui ce crevete, din cand in cand, doar sunt anabantide). Ca observatie, nu erau foarte incantati de lumina puternica oferita, cautau locuri ascunse si umbrite.
Daca ma intrebi pe mine, le poti tine impreuna cu crevetii, dar sa ai in vedere sa le oferi crevetilor smocuri de moss in care sa poate locui puii pana cresc putin. Dar, din nou parerea mea, incearca un grup de macar 5-6, si plante din belsug.

Viorelchristian
01-07-2010, 23:01
Inteleg.
Ai dreptate ca nu prea le place lumina, pentru ca ai mei stau prin plantele de suprafata.( in acvariul de 60 de litri), e drept ca sunt foarte tupeisti si nu se dau inapoi nici de la pestii mai mari ca ei. Sfatul tau este sa tin un banc de 5-6, dar am observat ca se cam alearga, iar in 15 litri s-ar intalni cam des.:~~
Oricum, apreciez ca ai scris, e folositor tot ce mi-ai spus, e foarte bine sa vad cat mai multe experiente.
Multumesc!