PDA

View Full Version : Cum sa fac un capac pt acvariu?



ady_brezi
30-05-2007, 23:36
salut am un acvariu de 60 x 30 x 50 si as vrea sai fac un capac dar nu din sticla. din ce material se pot face? si ce dispozitiv de prindere pt neon? stie cineva vreun site? sau ceva sa imi arate?

Gurytza_ta
30-05-2007, 23:42
ti-am raspuns si dincolo...uite aici o idee http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3576

ady_brezi
31-05-2007, 00:08
daca fac un capac din PAL nu se ard neoanele din cauza caldurii? sau sa fac niste gauri in lateral ca sa mai intre aerul...

ady_brezi
31-05-2007, 16:28
pai da si daca nu mai montez ventilaroare ca e plin de cabluri de la pompe, incalzitor etc se va arde neoanele de la condens?

ady_brezi
31-05-2007, 21:00
eu ma refeream la mine ca am 1 Kg de cabluri de la pompa , incalzitor , acum mi-am mai luat o pompa dinaia numa care face bule de aer, +++, ok ori cum o sa incerc sa fac si eu un capac ca e simplu si Merci de Sfaturi

mcer
31-05-2007, 21:14
N-am manufacturat pana acum asa ceva dar vreau sa atrag atentia asupra unui eventual pericol:
cabluri multe si dezordonate+drosere incinse+lipsa de ventilatie in capac de lemn/plastic+furtunase de aer care se pot deplasa daca cedeaza o ventuza, in plus de asta, totul functioneaza 12 ore/zi minim, ore in care nu suntem neaparat acasa >> MARE ATENTIE !!!
Ar trebui lucrat cat mai ingrijit, nu e de joaca!

LooSeR
13-06-2007, 13:29
Capacul ca sa arate mult mai bine ca palul si mai Original.
Komatex. Se gasesc diferite grosim de komatex la firme de publicitate.
Este un material pvc din care se fac reclamele asa ca rezista la temperatura neoanelor cu un .ventilator nu ai probleme. Se poate indoi cu nichelina sau termo suflanta ( sau in cuptor speciall ) Este foarte usor.
Se lipeste depreferat cu Cloroform ( O substanta care ataca masele plastice lipndule. Se evaopora. asa ca daca e sa iti cada pe maini nu o sa simti nimic ca se evapora si nu te lipeste . O gasis la altumglass )
Eu am capacul din cloroform si e super ok fata de PFL sau Pal ( care daca nu e tratat sau aerisit se umfla de la apa. )
Komatexul il gasiti de la 1 mm la 20 daca nu ma insel 30 - 50 mm grosime
Eu il am de 3mm cu 2 suporturi de neoane pt 100litri acvariu si nu am probleme de rezistenta

http://www.antalis.pl/sitesweb/media/library/25927_138_1139234929.jpg

Solaris
13-06-2007, 17:32
@LooSeR
Komatex. foarte interesant, dar cunosti niste preturi ca o foaie de plexiglas de 2mm la noi costa 100RON metrul patrat si nu prea e profitabil astfel.

@fishdisease
profi si spectaculos. imi place. se vede ca ai muncit cu pasiune si cu daruire. as avea totusi o observatie, cutia droserelor e prea mica si exista pericolul foarte real de supraincalzire. cum e in afara capacului nu e nevoie sa fie 'bine inchisa si izolata' ci deschisa in vederea disiparii caldurii. eu am 3 drosere pe spatele capacului dispuse la distanta unele de altele si funtioneaza foarte bine. cablurile le poti masca cu sina. bafta pe viitor.

LooSeR
14-06-2007, 18:57
O sa ma interesez si iti zic !
Komatex e mult mai ieftin ca pexiglas :)
http://www.geplast.ro/komatex.htm