PDA

View Full Version : Sa separ carasii de ceilalti pesti?



ady_brezi
30-05-2007, 22:22
salut am si eu o intrebare am un acvariu de 108 L 60lungim x 30 latime x 50 inaltime. Am 4 carasi (2 negri (mici) si 2 galbeni)si am tot citit ca o sa-mi manance ceilalti pesti. mai am 10 xifo, 2 gupi , 2 BARBUS TETRAZONA.
Daca i separ intr-un alt acvariu cam de 50 L poate mai mult si nu le bag incalzitor (sa nu mai cumpar ca e 400.000 de mii) :) si le iau o pompa cu filtru ce zice-ti o sa traiasca? ca sincer mi c-am greu sa i arunc sau sa ma despart de ei. merci

Nicolae Paun
30-05-2007, 22:57
1-tetrazona sunt pesti de card si merg bine cel putin 6 exemplare.Sunt niste pesti foarte curiosi si le place enorm sa se agate de cam tot ce flutura la ceilalti pesti din acvariu(de exemplu:gupy,caras).
2-xifo ii place la nebunie sa streseze carasii,ba chiar ii ciupeste.
3-la caras ai sanse mari sa te trezesti cu vreun pestisor in gura lui(eu am patit-o cu un hoplo).Poate ca acum caraseii sunt micuti,dar sa nu uiti ca un caras are nevoie de 50l per bucata.
Ar fi bine sa te scapi de carasi sau sa ii separi intr-un alt acvariu cu o filtrare buna,pentru ca ei sunt renumiti ca fiind foarte mizerabili;cat despre tetrazona,nici ei nu stau bine acolo.

ady_brezi
30-05-2007, 23:07
daca bag carasii intrun acvariu de 50, 60 L cu o pompa cu filtru si sa nu le mai iau incalzitor ce zici va rezista? si tetrazona de ce nu stau bine cu xifo si gupi?

ghimpe--
30-05-2007, 23:12
Din cate stiu eu, carasilor le plac temperaturile mai scazute, asa ca, cel putin pe timpul verii o sa-ti faci mai multe griji cum sa racoresti acvariul, nu cum sa-l incalzesti.

Poti sa tii carasii pentru o perioada scurta de timp in acel acvariu de 50l, dar cand vor mai creste trebuie sa iti cumperi un acvariu care sa le asigure circa 50l de apa/peste.

ady_brezi
30-05-2007, 23:15
aha ok, dar o sa incerc sai dau la un pet shop sa vad daca mi ia si sami dea alti pesti in loc dar tetrazona sta bine cu xifo si gupi?

Gurytza_ta
30-05-2007, 23:22
tetrazona nu sta bine cu guppy, cu xipho mai merge uneori, daca nu sunt stresati si au destul spatiu. si ai tai sunt stresati, pentru ca sunt doar 2...ar trebui minim 6. cat despre guppy, tetrazonele ciupesc de obicei tot ce falfaie pe la alti pesti, iar coditele guppy-lor probabil li se par foarte apetisante. eu zic ca ar fi mia bine sa-i dai si pe ei...si poti baga in locul lor inca cativa guppy si cativa molly. aia sunt foarte cuminti. cat despre carasi, aia se tin singuri de obicei, iar pentru cati ai tu (4), ti-ar trebui un acvariu de vreo 200 L numai pentru ei + o filtrare sanatoasa.

ady_brezi
30-05-2007, 23:28
ok daca nu pot sai dau la un pet shop o sai arunc mai bine acum decat sa fie prea tarziu desi imi pare rau dupa ei. Zebrele se inteleg cu xifo si gupi?

Nicolae Paun
30-05-2007, 23:30
sa-i arunci ?????? am inteles bine?

ady_brezi
30-05-2007, 23:31
pai daca nu o sai ia la un pet shop ce sa fac cu ei, daca toti imi zic sa-i separ de ceilalti pesti, dati-mi un sfat

Gurytza_ta
30-05-2007, 23:33
cum sa-i arunci????? de-aia exista pe forum sectiunea DONATII sau eventual VANZARI!!! Daca ai fi mai aproape sau ai gasi o modalitate sa-i trimiti (cargus eventual, cu plata transportului la destinatar), pe bune ca ti i-as lua eu, decat sa-i arunci pe bietii pestisori!

Nicolae Paun
30-05-2007, 23:36
nici o grija ca la pet-shop ti primeste,dar sa nu aud ca i-ai aruncat ca...... ma abtin.in cazul in care ii mai ti un timp,baga-i in acvariu de 50 litri,singuri,cu o filtrare de vreo 300l/h si o sa-ti supravietuiasca.poate ne ajuta cineva pe forum sa le gaseasca o casuta noua pentru ei.

ady_brezi
30-05-2007, 23:38
ok o sa vad ce pot face si mie imi e cum sai arunc dar o sa incerc sa ma duc la un petshop, eu sunt din Fagaras si nu cred ca e nimeni pe aici pe forum

Gurytza_ta
30-05-2007, 23:40
eu deja m-am oferit :grin: la cate acvarii am in casa, sigur as mai gasi loc pentru inca unul... tocmai aveam in plan sa amenajez cat de curand un acvariu cu carasei, asa ca daca la pet-shop nu se poate, usa mea e deschisa pentru ei

van
30-05-2007, 23:40
da ,cineva ar trebui sa salveze situatia
CUM SAI ARUNCI !?!?!? ;new48

ady_brezi
30-05-2007, 23:42
eu o sa intreb vineri la un pet shop sa vad ce pot face si daca nu i mut intr-un acvariu de 50-60L pana i pot da