PDA

View Full Version : Ajutor ..imi mor crevetii



teroristu
20-06-2010, 15:41
Salut la toti iubitorii de creveti ......de vreo 2 luni am si eu un acvariu de 40 de litri home made cu 10 creveti red cherry dar de la un timp au inceput sa-mi moara unu cite unu si acum mai am doar 1 ce se intimpla???? Testele le-am cam facut cu tetra test 6 in 1... Cine ma poate lamurii in legatura cu ei scriu aici emai-lul meu rechinucip@yahoo.com sau id de mes rechinucip va rog ..inebunesc

Bibs
20-06-2010, 16:13
Ne bucuram ca ai facut testele cu tetra 6 in 1 insa valorile nu ni le dai si noua? Alte valori alea apei, temperatura de exemplu, ce le dai sa manance cand schimbi apa, cat schimbi , e plantat sau nu etc. Fara informatii detaliate nu o sa te poata ajuta nimeni.

teroristu
23-06-2010, 08:30
temperatura e 26-28, no3 intre 10 si 25 , no2-0, gh-8 , kh-3 , ph-7,2 cl2-0 ... apa o schimb o data pe saptamana cam 40 la suta ....e plantat binisor nu le stiu denumirile la toate plantele am si o radacina de vie....de mancare le dau niste pastile

merlin21
23-06-2010, 11:29
mai ai ceva pesti cu ei? valorile sunt ok.. dar poate sa fie intoxicatie cu altceva

paulpaul94
23-06-2010, 11:57
Fertilizezi cu ceva?
Crevetii in general sunt afectati de concentratii mari de Cu

teroristu
25-06-2010, 15:06
salutare.... nu am nici un peste in acvariu ... fertilizant doar pps-pro si atat....am citit ca sunt mari consumatori de saruri si mam gindit sa le bag o lingurita de sare de muraturi gata dizolvata si a functionat ...ala unu carel mai aveam acuma e ok ...ieri mi-am mai cumparat o pereche de creveti si sper sa-mi fac o familie

scifficus
25-06-2010, 15:18
Saruri din care isi construiesc scheletul. Extern, ca din ala intern nu au, de aia le zice nevertebrate. Si sarurile alea sunt de calciu si magneziu, ca sare de bucatarie nu le prieste neam de neamul lor. Efectiv nu au ce sa faca cu natriul sau clorul. Posibil sa fi avut o mica deciclare datorata manipularii gresite a filtrului, probabil in vederea curatii lui sau la vreun schimb de apa diferenta de temperatura a fost mai mare sau nu a fost eliminat clorul corespunzator din ea si i-ai crapat peste noapte. Conducta pe unde iei apa pentru schimb e de cupru sau cel putin o portiune din ea?

Legat de fertilizare vezi ca PPS-Pro nu este suficient pentru plante ca sa isi faca datoria. Mai trebuie si un fertilizant micro.


Ce filtru folosesti la acvariu si ce elemente filtrante ai in el? Posibil daca ai carbune activ sa isi fi facut datoria pana la punctul in care a "refulat" inapoi in apa toate chimicalele acumulate in acest rastimp.

bobiciupe
25-06-2010, 16:24
eu am conducta DOAR de cupru pina la robinetul de unde iau apa pentru acvariu si nu au crevetii nimic. bine, apa sta la declorinat 1 saptamina. dar nu stiu daca influenteaza sau nu..

teroristu
25-06-2010, 16:35
eu nu am conducat la mine scimbu de apa il fac cu furtun....filtru e 'aquael fan1' nu am carbune e doar un burete nou ...stiu ca nu ajunge doar pps-ul dar de unde sa fac rost de micro ???

bobiciupe
25-06-2010, 16:46
micro are de vinzare colegul nostru cristi ionescu. sau daca vrei, poti opta pentru produsele unei firme de specialitate..

scifficus
25-06-2010, 22:10
Adica cum cu furtunul? Bagi direct de la robinet prin furtun. Ca daca te referi la faptul ca scoti cu furtunul apa cand faci schimbul e irelevant la problema dezbatuta.

Legat de tevile de cupru, sunt destule tipuri produse de o sumedenie de firme. Daca omul are nus ce chimicale in apa potabila si in functie de parametrii apei care poate sa fie mai mult sau mai putin acida evident ca o sa apara in urma reactiilor infime cantitati de cupru respectiv saruri ale acestuia in acvariul colegului. Infime dar suficiente sa produca genocid.


Si legat de filtrul asta, aquael, e bun, doar sistemul de pompare. Din fericire este un produs excelent dar la capitolul filtrare biologica acel burete e fix pix. La orice mica dereglare in sistem daca crapa jumate din bacteriile nitrificatoare cealalta jumatate ( adica foarte putine bacterii, extrem de putine ) nu pot tine pasul in proces, de unde si mici cresteri de amoniac rezultand aceste decese.

Pot fi multe cauze care duc la decesul crevetilor, in cazul tau, dar pana nu dai toate detaliile si pana nu mai studiezi putin fenomenele ce se petrec in acel paralipiped de sticla tot o sa ai "succese" de genul.

teroristu
25-06-2010, 23:03
nu frate nu bag direct de la robinet.... scot in galeti de 10 l si golesc in vana dupa acea din bidonu care e de 70 sau 80 l care a stat 3-4 zile la statut mut in acvariu ...nui bine daca bag apa curata cu acelas furtun cu care scot ?????...atunci in legatura cu filtru sal scot ???