PDA

View Full Version : Primul acvariu - nano 25L



dukuletz
20-06-2010, 11:51
Salutare!!
Va prezint primul acvariu al meu, un nano de 25L (40x25x25cm) :D

-substrat fertil JBL Aquabasis + pietris natural 2-4mm
-filtru intern Aquael fan mini
-iluminare in curand un bec economic Phlips 865 14W
-capacul homemade din komaplus in care voi pune becul :-B

Plante:
-Microsorum pteropus
-Flame moss pe o piatra
-Rotala rotundifolia
-Ludwigia repens
-Ceratopteris cornuta
-Hydrocotyle leucocephala
-Eusteralis stellata
-Limnophilla aquatica

Acvariul este inca in faza de ciclare de o saptamana.
Ca populatie deja am 4 cory albino, un mascul betta, in acvariu am in moment de fata doar 4 cory, urmand sa bag betta cand acvariul este ciclat.
Mai vreau sa adaug pe viitor si creveti red cherry sau red bee si eventual o pereche de gurami de miere. Ce ziceti? pesti alesi demine vor avea probleme cu betta?

Va pun deocamdata poza cu bettanul meu :$$ un crowtail double-ray.
Poza cu acvariul vine cand termin capacul.

mogojan
20-06-2010, 12:11
din ce ai zis tu aici...trebuie sa iasa ceva frumos...asteptam poze...exact betan de asta am avut si eu...doar ca avea inotatoarele mai mari...chiar foarte mari...succes

Simon
20-06-2010, 13:52
succes in amenajarea acvariului .
in legatura cu pestii si nevertebratele : in primul rand sunt prea multi pentru 25 l ,si in al doilea rand betta nu s-ar intelege cu guramii si ti-ar manca crevetii :D
ai putea tine betta cu cory , sau cory cu creveti , guramii find prea mari pentru acel acvariu ajungand la 7-8 cm http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile2.html

dukuletz
20-06-2010, 18:01
@mogojan: sper si eu sa iasa ceva frumos :D poza cu betta e veche de 2-3 saptamani, acum are coada mult mai mare.
@simonkevin: la betta nu o sa renunt, deci pica din prima faza creveti :)) In acvariu sigur va ramane cei 4 cory cu bettanul dar as dori sa mai pun macar o pereche de pesti cu culori deschise.
Stiu ca si cu cei 4 cory pare deja suprapopulat :)

Simon
20-06-2010, 22:29
pai pe langa speciile de cory nu prea ai mai avea cu ce sa asociezi betta , eu am mai tinut cu pomaceea si nu parea sa fie o problema :D

merlin21
21-06-2010, 12:54
Betta cel mai bine se tine singur, am incercat si eu ca tine.. odata.. de mult.. si am ajuns sa fac acvariu doar pt betta..

dukuletz
22-06-2010, 15:12
Atunci o sa raman doar cu betta si cei 4 cory :)
Va pun poze cu acvariul

O sa mai bag o creanga care sta acum la inmuiat in apa, si o sa o acopar cu moss.

dukuletz
23-06-2010, 13:39
Update: zilele astia o sa lipesc spatele cu autocolant negru.
Am gasit la bizz un coleg care vinde pietre vulcanice. Faza e ca nu prea imi dau seama daca se va asorta cu pietris de rau pe care am acum. Ce pareri aveti? Piatra are o culoare maro mai deschisa asa..

arunccupiatra
23-06-2010, 14:20
Nu prea se asorteaza.Cel mai bine se asorteaza cu manado cred.

Kin
23-06-2010, 15:48
Am eu roca vulcanica de la Nicu Iuja, cu Manado. Merge de vis.

geo13
23-06-2010, 16:43
Cum iti merg plantele :)?
Arata bine acvariul, dar sa stii ca nu cred ca o sa reziste plantele foarte mult fara o usoara fertilizare si in masa apei. Poate daca sunt bine infipte si ajung la substratul hranitor...nu stiu.
Daca vrei iti pot da o roca vulcanica sa vezi cum ar sta in acvariu si daca nu iti place mi-o dai inapoi(o platesti daca iti place, nu inainte:D)
O poza recenta cu betta?

petroots
23-06-2010, 18:00
Salut,
cred ca in acvariul tau ar merge niste pietre mai inchise la culoare (de ex. granit).

Succes in continuare!

dukuletz
23-06-2010, 21:42
Am luat azi de la cineva o piatra foarte frumoasa :$$
Am reamenajat acvariul si cred ca acum arata mult mai bine :D

@Domnul geo: plantele le merg bine de cand am pus substrat Aquabasis si becul de 14W. Inainte sa iau substrat fertil Eusteralis stellata a avut putin de suferit :( cum vedeti in poza au pierdut toate frunzele la baza :) Sper sa se refaca..
O sa iau si ceva fertilizanti pt coloana de apa, astept recomandarile :D

Aveti o poza cu bettanul :D
O intrebare pt cei experimentati in cresterea betta, stiti de ce la coada lui (partea de jos), razele sunt indoite? Se va indrepta?

geo13
23-06-2010, 22:25
Piatra este deosebita, intradevar. Iti recomand cu incredere micro si pps pro de la cristi, uite aici link-urile:
Vand-fertilizant-PPS-Pro (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?7719-Vand-fertilizant-PPS-Pro-%28aditie-de-macronutrienti%29)
Vand-fertilizant-micro aditie-de-micronutrienti (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?26406-Vand-fertilizant-micro-%28aditie-de-micronutrienti%29)
Am avut si eu fier in bazin dupa ce am pus micro de la el.
Daca se duce Eusteralis stellata iti dau alta.

LE:
Am vazut piatra asemanatoare pe la cabana Voina, spre cabana Cuca .

Viorelchristian
23-06-2010, 22:39
Frumoasa piatra.@-)
Nu stii daca se gaseste undeva de cumparat, sau poate cel de la care ai luat-o.
Acvariul arata bine tine-o tot asa!PDT_Armataz_01_37

rick
24-06-2010, 08:28
Piatra e faina. Plantele mi se par prea mari pentru acvariul tau.

dukuletz
24-06-2010, 09:39
Multumesc pt sfaturi, intradevar piatra e frumoasa :) imi place la nebunie :D Totusi simt ca e putin cam aglomerat acvariul, piatra e putin cam mare. Plantele sunt cateva dintre ele care se vor creste mari, dar in momentul de fata nu e problema, le tund cand ies din apa :D

* Filtrul e pus dupa piatra, credeti ca va afecta filtrarea?

geo13
24-06-2010, 10:06
Nu o sa ai probleme cu filtrarea Ar fi mers niste pogostemon si un fir de blixa in fata

dukuletz
27-06-2010, 17:13
Revin cu o problema noua. De cand am bagat piatra in acvariu, au aparut in apa foarte multe particule de praf sau ceva de genul. Am crescut debitul la filtru dar parca burete nu reuseste sa retina praful (:|
Ce ma sfatuiti sa fac? Am facut mici schimburi de apa 20% dar vad ca tot nu dispare.

Pun o poza sa vedeti despre ce e vorba: http://img13.imageshack.us/img13/9386/18197065.png

Kin
27-06-2010, 18:13
Esti sigur ca e datorita pietrei ? Daca scoti piatra, se curata apa ?

dukuletz
27-06-2010, 19:52
Nu sunt sigur ca e de la piatra, dar clar ca dupa ce am pus piatra in apa, au aparut particulele alea dupa noapte. Deciclare nu cred ca este, pentru ca nici macar nu e inca terminat faza de ciclare.
Am scos apa printr-un furtun si sa filtrez manual printre niste burete si carpe si se pare ca situatia s-a mai imbunatatit.
Ce as putea sa bag in filtru sa filtreze mai bine? ma gandesc la nista vata sau ceva sa retina particulele fine. Este vorba de un filtru intern Aquael fan mini.

dukuletz
04-07-2010, 19:42
Revin cu un update impreuna cu probleme din pacate :(
- am pus in spate un background albastru deschis:) sa nu ziceti sa incerc cu negru, am incercat deja si sincer mie nu-mi place, pare cam intuneric asa. Pe albastru deschis, e mai natural :D
- pe cateva plante mi-a aparut o alga. (vedeti in poza). Hydrocotyle este cel mai afectat, frunzele afectate le-am taiat.
- pe anubias a aparut pe cateva dintre frunze niste pete gri, iar la marginea e tot asa negru.
Din cautarile mele, cred ca am RODOPHYTA SP. 5 sau RODOPHYTA SP. 2.

Momentant mi-am luat Easy Carbo si dozez in fiecare zi 0.5ml pt 20L de apa cat am in acvariu. Sper sa scap de ele :(
Ca fertilizanti am micro+macro de la Cristi si dozez micro si pps-pro 0.5ml de 3 ori/sapt. Lumina 9 ore/zi. 9am-3pm pauza 5pm - 8pm.
Mentionez ca alga a aparut inainte sa bag fertilizanti lichizi, asa ca nu este de la supradoza si ceva de genul..

Ce ma sfatuiti? Sa continui sa bag fertilizanti cu easy carbo?

dukuletz
12-07-2010, 20:52
Update:

-am scapat cat de cat de alge folosind Easy Carbo. Am scos plantele care sunt cele mai afectate si le-am tratat separat intr-un vas cu supradoza de EC :D Dupa 3-4 zile au disparut aproape complet.
-de cand am pus si fertilizare micro+macro de la Cristi, plantele au inceput sa creasca usor dar tot nu spectaculos(:| ma bate gandul sa incerc o bomba CO2 dar nu stiu daca renteaza pentru un acvariu asa de mic, si cu plante easy. Voi ce ziceti?

Acvariul a stat la ciclat cam o luna deja, nu am teste dar teoretic ar trebuie sa fie ciclat. Vreau sa pun cateva neoni rosii, 5-6 cred si vreo 5 creveti Red Cherry.
Ce imi recomandati? Cam cate neoni pot sa tin acvariul meu?
Mentionez ca bettanul o sa-l separ undeva deci n-o sa au probleme cu el.

Kin
12-07-2010, 23:52
Nu cresc spectaculos plantele tocmai pentru ca n-ai CO2.
In opinia mea, plantelor nu le place gri, decat alb sau negru. Adica: ori low tech, sau cum se zice (lumina putina, co2 si fertilizare de loc, doar NO3 de la pesti), ori high tech, sau cum se zice (lumina multa, co2 si fertilizare).
Cele trei chestii sunt intr-o relatie foarte stransa. La lumina mai multa, se consuma CO2 mai mult. La CO2 mai mult, se consuma fertilizant mai mult.

Practic, din cate inteleg eu, degeaba folosesti doar una (sau doar 2) din cele 3. Ori toate, ori nici una :)
Baga o bomba, pariez ca vei vedea diferentele imediat.

dukuletz
13-07-2010, 17:54
Ok, mersi Kin pentru sfaturi :D O sa ma apuc zilele astia sa fac o bomba.. incerc o saptamana doua sa vad ce iese :)

dukuletz
01-08-2010, 10:10
Am reamenajat acvariul, roca care il aveam inainte era cam mare si neoni stau ascunsi dupa ea toata ziua :)