PDA

View Full Version : Inmultire gourami



kamatz
14-06-2010, 23:41
Am plecat de acasa un weekend si am gasit acvariul plin de cuiburi de spuma. Acum mi-am luat un acvariu mai mic ( 40x30x30 ) si am pus 1 femela si 1 mascul de gourami. L-am plantat putin si plante de suprafata cam 1/3 din suprafata acvariului. Acum astept... Dar au trecut 24 de ore si nu s-a intamplat nimic... Ce sa fac?

burzum.andrei
16-06-2010, 18:25
Ai pus apa din acvariul in care a facut cuibul de spuma? Trebuia sa urmaresti sa vezi ce mascul a facut cuibul de spuma, si sa-l bagi cu o femela vizibil plina de icre (abdomen umflat).
daca i-ai tinut la 27 grade ridica temperatura la 30 grade in acvariul de depunere ca sa simta si ei diferenta de temperatura si sa-i fortezi putin. Filtrarea apei cum o faci? sa nu fie un flux prea mare in acvariu, daca ai pus apa din acvariul in care ii tineai poti sa nu le pui nici o filtratie, si sa nu le dai sa manance, iar acvariul sa fie luminat destul de intens.

kamatz
16-06-2010, 23:53
Am pus cam 50% apa statuta (minim 2 zile) si 50% apa din acvariul in care a facut cuib de spuma. Acvariul este luminat cu o lampa de 25W. Femela este destul de umflata, adica abdomenul este mai pronuntat decat restul corpului. Nu le-am dat deloc sa mananc, si nu este filtrat deloc acvariul. Astept noi indrumari.

burzum.andrei
17-06-2010, 09:49
Temperatura? incearca alt mascul sau pereche....masculul ar trebui sa alerge femela daca vrea sa se imperecheze....daca nu inseamna ca nu sunt pregatiti, acvariul ar trebui sa stea intr-o camera linistita, sa nu treaca persoane pe langa el tot timpul, nush ce sfaturi sa-ti mai dau....pune mie mi-au depus cand am pus 100% apa din acvariul de unde i-am luat, acuma daca ii muti iar sunt neobisnuiti cu apa.

kamatz
17-06-2010, 11:56
Cred ca ii scot, nu mai las. Nu are rost sa-i chinuiesc asa.

persaadrian
25-02-2012, 18:48
care stie din cate in cate zile se inmultesc guramii