PDA

View Full Version : Ajutor inmultire Colisa Red!



burzum.andrei
13-06-2010, 09:44
Ieri am mutat perechea de Colisa Red pe care o detin intr-o sticla de 6 litri taiata(nu am avut de unde face rost de un acvariu), cu gandul ca poate depun deoarece femela era evident plina de icre, iar temperatura apei din acvarii pe caldurile astea era de 28-29 grade fara incalzitor. Cum i-am pus, masculul a inceput sa faca cuib din spuma si sa curteze femela, iar dupa vre-o 5 ore au si depus :) problema este ca, cuibul facut de mascul in 5 ore era cam prapadit, micut si subtire, iar acuma aproape ca nu mai este deloc (am atasat o poza), iar icrele stau la suprafata apei...pur si simplu. M-am uitat cu lupa - doar cateva sunt albe iar in restul se poate observa ca se dezvolta embrionul. Asta seara ar trebui sa eclozeze. Oare alevinii or sa reziste daca nu mai exista cuibul de spuma? ce ar trebui sa fac?

harry-ab
13-06-2010, 11:19
Probabil ca ai indepartat deja femela din bazin. Recomand sa bagi un furtun de aer cu aerare cam 1 bula / secunda, sa acoperi bazinul cu un geam de sticla pt ca eventualii curenti de aer sa nu iti afecteze si mai mult cuibul si icrele. Cuiburile de spuma difera mult unul de altul, al tau mi se pare in regula. Nimic deosebit.

burzum.andrei
13-06-2010, 11:57
Pai citisem undeva ca, cuibul poate sa ajunga sa aiba si 1 inch grosime, al meu are un strat de bule iar pe alocuri deloc:D Am indepartat si masculul acum, deja au inceput sa iasa alevinii din icre. Nu am pompa de aer! si e Duminica, n-am de unde sa cumpar. Sper sa traiesca macar o parte din ei. O sa revin cu amanunte.