PDA

View Full Version : am o boala in acvariu,cum scap de ea??



chris
25-05-2007, 18:17
buna,sunt noua p-aici si in domeniul pestilor..mi-am luat de curand un acvariu de 70 l, am filtru si pompa Aquael, am si termostat TOt Aquael, am 2 plantute (nu le stiu denumirea exacta)..am pus apa cu Aquasafe,am luat pesti(cativa carasi),am pus plantele si totul a fost bine vreo sapt.am inceput sa iau mai multi pesti, asa ca am ajuns sa am vreo 6 carasei, 5 sanitari micutzi, 3 scalari si un betta.problemele au inceput dupa vreo zi de la completarea pestilor: au inceput sa moara sanitarii cate unul cate unul.erau vioi si deodata se asezau pe fund si mureau.au murit toti in aprox o zi, dupa care a doua zi (adica astazi) am gasit bettaul mort si inotatoarele oarecum dezintegrate!cand m-am uitat mai bine, un carasel negru cu ochii bulbucati are pe el niste semne albe (pe burtica, pe ochi si in jurul gurii). sunt destul de mici semnele,iar el este apatic.am schimbat cam 30% din apa, am pus sare (1 lingura la 10 l apa) si acum astept..ce trebuie sa mai fac?ei stateau cam la 24-25 grade,sa mai cresc temperatura?sa iau ceva de la petshop??le dau de mancare granule,se numesc sera glody color.ce trebuie sa mai fac?

Betta_Boy
25-05-2007, 18:47
Este dezastru in acvariul tau :shock: :shock: :shock:!!! Specile nu sunt deloc compatibile. Iti recomand articolul lui lupul sur despre compatibilitatea specilor de pesti (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2325). Pestii de acvariu se aleg dupa cateva criterii esentiale pe care tu nu le-ai luat in considerare si anume: betta si scalarii sunt pesti de apa calda ( 27-28 ) iar carasii sunt pesti de apa rece ( 17-18 ), in 70 l poti creste maxim 2 carasi (au nevoie de mult spatiu). Betta este un peste agresiv si teritorial si cred ca nu-si are locul langa inotatoarele voalate ale carasilor.

Parerea mea este ca inainte sa te apuci de acvariu trebuia sa intrebi sau sa citesti pe forum ce si cum, ca nu cred ca nu te-ar fi ajutat nimeni ;)... Trebuia sa previ aceasta situatie, acum trebuie sa o combati. Acvariul trebuie lasat la ciclat vreo 2-3 saptamani dupa care se introduc pestii si majoritatea plantelor. Scurt si la obiect : Daca vrei ca totul sa fie OK treaba trebuie luata de la capat si facuta cu cap si cu rabdare 8)!

chris
25-05-2007, 19:02
iti dai seama ca am citit si am tot intrebat,problema este ca am citit tot felul de chestii care se contraziceau,aceeasi concluzie si cu intrebatul..forumul asta l-am gasit prea tarziu..am citit despre carasi si am si intrebat de fiecare data cd am luat pestii daca sunt compatibili,daca pot creste impreuna, cam la ce temeperatura trebuie tinutzi si mi s-a zis ca sunt compatibili si ca sa ii tin p la 26 grade.am fost la pet shop in carrefour orhideea si in cora din pantelimon,am crezut ca macar ei se priceppe net citisem ca la carasi este temperatura mai mica,dara daca cei de acolo ii tineau la 26 chiar 27 grade,cd am vazut ca imi spun ca 24 grade (la cat ii tin eu) este prea putin.....o sa vad ce fac..merci oricum..aaa si presupunand ca as scoate scalarii si as lasa doar caraseii, ii mai pot scapa cu ceva tratamente?fiindca deocamdata doar unul pare bolnav,restul sunt vioi,fara semne..

mcer
25-05-2007, 19:02
...plus ca sarea pe care ai pus-o nu le prieste deloc sanitarilor.

Acum, nu trebuie chiar sa te sperii ca n-ai facut totul bine, lucrurile se vor rezolva cumva.
Important ar fi sa mai salvezi ce se poate si pe viitor sa nu mai ajungi in situatii de genul asta, citind mai mult pe forum. Inainte sa mai fac ceva nou, legat de acvaristica, cere parerea celor ce au mai facutasa ceva. E mai simplu ;)

Semnele acelea albe de pe caras, cum arata? Sunt puncte mici si albe sau e un fel de vata?

chris
25-05-2007, 19:11
pai in conditiile in care sanitarii si betta mi-au murit,mai am doar scalarii pe care probabil o sa ii mut si astfel raman doar carasii.dupa cum ziceam, un caras are puncte albe, sunt ca vata dar mici..restul vad ca sunt ok deocamdata..sarea pe care am pus-o rezolva ceva?sau cumpar altceva?cu ce sa-i tratez?de mancare le mai dau granulele acelea?

robert18
25-05-2007, 19:17
sal,citeste pe forum este undeva un topic cu TRATAREA GRISULUI poate este gris daca zici ca sunt puncte mici

Betta_Boy
25-05-2007, 19:18
Off-topic: Mare greseala!!!! Nu mai cere informatii vanzatorilor de la pet-shopuri pentru ca majoritatea fac totul in interes personal. Nu vor decat sa-si vanda marfa si daca te vad mai necunoscator iti baga pe cand la marfa "fara numar" numai ca sa-si faca vanzare. Nu spun ca toti sunt asa, mai exista si oameni care vor sa ajute, dar in ziua de azi cam rar asa "specimene". Mai bine solicita informatii pe forum pentru ca noi avem decat un singur interes: sa ajutam pe cel care are nevoie de anumite informatii. Nu te costa nimic sa intrebi ;)!

Mancarea nu este o problema la carasi, nu sunt pretentiosi, mancare sa fie :mrgreen:! In legatura cu boala poti sa o tratezi cu baktopur direct sau cu verde de malachit. Din descrierea ta pare sa fie gris (o boala contagioasa) asa ca cel mai bine ar fi sa-l izolezi pe cel bolnav ca sa nu existe riscul sa se imbolnaveasca si ceilalti "colocatari" din acvariu... Bafta :mrgreen:!

mcer
25-05-2007, 19:21
cam ciudat cum povestesti ca au murit toti aproape deodata. Pe cei care au murit ai observat puncte albe sau ceva gen mucegai alb?..ca banuiesc ca i-ai scos din apa si i-ai aruncat, nu? si...te-ai si uitat la ei.
Baktopur e bun, dar ma gandesc sa nu mai fie si altceva toxic in apa. Ai mai adaugat ceva?

chris
25-05-2007, 19:28
la ceilalti le pun baktopur in bazin?adik nu trebuie si ei tratati preventiv?daca le apare si lor peste o zi?avand in vedere ca pana acum au stat impreuna..multumesc mult!!
in apa nu am adaugat absolut nimic nou,plantele au fost de la inceput,m-am gandit si eu ca ar fi ceva toxic,dar nu stiu ce ar putea fi..pe sanitari nu am observat nimic anormal,doar comportamentul dinaintea mortii:vreo ora se agitau f tare,se tot miscau prin bazin,apoi se opreau intr-un colt si stateau asa pana mureau (cam ink o ora). betta avea inotatoarele cam dezintegrate cd l-am scos, dar nu avea nici el puncte albe..

Betta_Boy
25-05-2007, 19:30
Bineinteles ca toti pestii trebuie tratati preventiv... (Macar salveaza ce mai poti ;))

PS: Uite aici (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=425) articolul despre tratarea grisului... Spor la citit ;).

chris
25-05-2007, 19:30
aaa si temperatura!cat sa fie (la cel izolat,respectiv la ceilalti)?

Betta_Boy
25-05-2007, 19:33
La ceilalti incearca sa menti temperatura sub 24, pe cand la cel izolat ridica temperatura la cel putin 25-26 grade (treptat...).

chris
25-05-2007, 19:52
ok..sa vedem ce-o sa iasa..merci mult!

chris
25-05-2007, 19:56
ink o mica intrebare:ce insemna "baie cu sare"?ii pun sare in acvariu si il las asa sau ii schimb o parte din apa la un anumit interval?si cadn schimb apa mai adaug sare sau nu?

mcer
25-05-2007, 19:59
inseamna o "baie" de foaaaaarte scurta durata in solutie mult mai concentrata de apa cu sare (adica in alt recipient). Citeste tot post-ul mentionat si ai sa te lamuresti. Atentie si la temperatura, sa nu fie soc termic

chris
27-05-2007, 18:48
ii tratez cu verde de m. fiindca baktopur nu am gasit nicaieri (am cautat la peste 10 cabinete veterinare)..peste tot mi-au recomandat mycopur zicand ca este o ciuperca..me rog..eu folosesc deocamdata verde de malachit,le-am pus cat scrie acolo pt "baie de lunga durata (3,4 zile)",intrebarea mea este daca in timpul asta trebuie sa le mai schimb din apa fiindca acolo scrie sa le improspatez partial apa dupa terminarea tratamentului..sunt putin ingrijorata fiindca au verdele de m. in bazin de o zi si astazi sunt cam apatici..le face rau substanta?si ink o intrebare: pot folosi si mycopur pe langa acest tratament?

Gabii
28-05-2007, 10:12
cam ciudat cum povestesti ca au murit toti aproape deodata. Pe cei care au murit ai observat puncte albe sau ceva gen mucegai alb?..ca banuiesc ca i-ai scos din apa si i-ai aruncat, nu? si...te-ai si uitat la ei.
Baktopur e bun, dar ma gandesc sa nu mai fie si altceva toxic in apa. Ai mai adaugat ceva?


... as adauga ca mai sus a spus ca a bagat sare...
Daca a bagat pur si simplu sare- sarea s-a lasat pe fund, sanitarii au scormonit in sare si voila!
Faptul ca au murit toti de-odata ma duce cu gandul fie la un dezechilibru major si brusc (sarea nedizolvata) fie la ceva virus.
Si mie mi s-a intamplat sa imi moara pesti in masa (guppy in special) in 2 randuri.
1 - prima data din prostia mea, in dorinta de a-i curata de ceva parazit sau boala, am bagat general tonic apoi un varf micuuuut de tot de hipermanganat...si in 10 minute i-am curatat la propriu.
2 - in urma cu 2 saptamani- aveam o selectie de 7 -8 femele absolut superbe si 3 masculi magnifici, unu dintre eie ca ala din avatarul meu... Ei bine, cred ca de la tubi s-au imbolnavit.. au slabit brusc desi aveau pofta de halelala, si in 2 zile au inceput sa moara. intr-o saptamana au murit pe rand - nu stiu cum au supravietuit 2 femele si un singur mascul. Perechea de Xifo si cea de Molly nu au avut nimic. Nici masculu de betta ... Da nu au murit toti brusc in masa ci pe rand in decurs a catorva zile. Le-am facut bai cu sare, am incercat sa ii tratez cu stamicin, am marit aerarea, am adaugat sare dizolvata. .am reusit doar sa nu ii pierd pe toti guppy.

Gurytza_ta
28-05-2007, 10:50
apropo de guppy @Gabii...din cate am observat eu pana acuma, sunt niste pesti rezistenti, dar odata ce s-au imbolnavit, cu greu mai salvezi cativa. sau poate doar mi se pare mie?

Gabii
28-05-2007, 12:21
guppy - mie nu prea mi se par deloc rezistenti...
atata doar ca se inmultesc usor si repede in comparatie cu ceilalti vivipari, plus ca ei au o crestere foarte foarte accelerata. Femelele de guppy raman gestante deja din saptamana 5 -6 de viata. Black molly vad ca le trebuie mai bine de 2 luni ca sa ramana gestante iar de Xifo - minim trei luni cu aproximatie. De platy nu mai vorbesc. Dar de rezistenti - nu ii consider DELOC rezistenti.. de multe ori la puii de guppy- din SENIN mai vedeam cate unu ca isi tine codita stransa si a doua zi era dus.
Dintre TOTI pestii pe care ii am - ciclidele africane mi se par CELE MAI REZISTENTE, nu mi-a murit pana acum NICI MACAR UNA din cauze de boala. E drept, s-au mai sinucis o parte din puiuti pana sa ma prind io ca trebuie capac :oops: - da de murit din cauza de boala - NICI UNA PANA ACUM! Daca ar fi sa fac un topic al pestilor vivipari din punct de vedere al rezistentei - dupa parerea mea ar arata asa.
1 - Black molly - cei mai rezistenti, nasc puii CEI MAI MARI ... putini (10 -30 bucati) da MARI.
2 - Xifo - cei cu ochii negri -
3 - Guppy - nu chiar asa de rezistenti da se inmultesc foarte repede
4 - Xifo cu ochii rosii - sensibili de tot la maturitate, nasc muuulti pui, chiar si 150 odata, da puii sunt extrem de mici si sensibili.
5 - Platy - fac pui putini, la intervale lungi, puii miiici de tot
6 - Silver Sf (molly alba) foarte sensibili la boli, am avut deja 4 ture de silver care nu am reusit sa le mentin...
7 - Velifera portocalie, astea am dat kiks total, trei perechi luate in intervale diferite, tinute in acvarii separate- abia acum am reusit sa scot pui care traiesc de la una dintre ele... la celeleate femelele mureau dupa fatare...puii mureau in preimele trei zile...
or mai fi si alti vivipari, reet, asta e parerea mea personala despre viviparii de mai sus.

Gurytza_ta
28-05-2007, 12:35
ma rog...rezistenti la unele boli, dar foarte sensibili la altele (la guppy ma refer). de exemplu, eu cresc guppy de ani de zile, si pana acuma nu mi-a murit niciunul de la gris....nici macar nu am vazut la mine in acvarii guppy afectati de gris, chiar daca au avut colocatari bolnavi de asa ceva. in schimb la alte boli (putrezirea aripioarelor de exemplu)...e jale! pana acuma nu am reusit sa salvez niciunul bolnav de asa ceva. eu am ajuns la concluzia ca unul dintre cei mia rezistenti pesti (din cate specii am avut si am) e betta. am avut unul acum cativa ani buni, care saracu aproape in fiecare luna facea gris (deh, experienta mea de atunci :oops: ) si chiar si asa a trait aproape 3 ani...
oricum am cam deviat de la subiect, asa ca...

chris
28-05-2007, 16:02
sarea am pus-o dupa ce mi-au murit sanitarii si betta-ul..am pus-o in mom in care am observat o pata mica alba pe unul din carasei..acum toti caraseii au puncte albe pe ei desi le-am facut tratamentul cu verde de malachit (le-au disparut unele si le-au aparut altele)...sunt si apatici...

Gurytza_ta
28-05-2007, 16:46
dar sarea ai dizolvat-o inainte intr-un pahar/cana cu apa? sau pur si simplu ai aruncat-o in acvariu?