PDA

View Full Version : O mica mare problema ... Broaste



SmAsH
27-05-2010, 22:42
Saptamana trecuta am pus in pond plante plutitoare , iar cele 2-3 broaste instalate in el au inceput sa cante in continuu la inceput mi se parea "super" acum nu prea mai cred asta .
1. E din cauza plantelor "teritoriu ceva" ? Nu stiu sigur dar intreb logic pentru ca mi se pare prea mare coincidenta ...
2. Alt lucru decat prindere/mutat ce pot face ? pentru ca nu prea ma deranjeaza decat cand canta seara , e obositor pentru ca e aproape de fereastra .
3. Se vor potoli in timp daca le las sa isi faca de cap o perioada ... CAT TIMP?

geo13
27-05-2010, 22:58
Mmmmm .......picioruse de broasca la gratar. Ar fi o solutie ?

Juwel
27-05-2010, 23:11
Nu vreau sa te descurajez, mai ales ca n-am pond si nu ma pricep la iazuri si broaste. Dar am o casuta langa o balta, langa insemnand cam 1 km. Cantecul broastelor seara e de neoprit cel putin in perioada de vara.... E un cor monstruos si continuu.

Tiutiu Liviu
27-05-2010, 23:27
nu cred ca poti sa le faci ceva, sa le opresti... =))

tare...mai lasa-le asa poate o sa te inveti :)) sau ia-ti mai multe...hihi =))

goodmans
27-05-2010, 23:31
muta-le ca nu scapi!
Broscoii canta sa atraga femele,daca sint masculi amandoi n-au pe cine sa atraga pentru imperechere si vor canta continuu.Daca au pe cine chema nu te vad prea fericit cu gelatina aia in balta si cu milioane de mormoloci,care vor deveni alte broaste oracaitoare!
Succes la vanatoare!

SmAsH
27-05-2010, 23:35
Deci clar maine seara lanterna si la atac ...
Am mai mutat si anu trecut cateva pentru ca deja erau prea multe dar nu cantau deloc le-am dus intr-o garla din apropiere unde sunt si rate sa vad daca mai canta acolo
Update cred ca am oua de broasca intre plante depuse multe gelatinoase fiecare fiind jumatate alb si jumatate negru sper sa le manance pestii parintii (cantaretii) o sa ii prind si ...
cam ce sanse au ouale de broasca sa ajunga adulti?

boboo
31-05-2010, 16:25
Deci clar maine seara lanterna si la atac ...
Am mai mutat si anu trecut cateva pentru ca deja erau prea multe dar nu cantau deloc le-am dus intr-o garla din apropiere unde sunt si rate sa vad daca mai canta acolo
Update cred ca am oua de broasca intre plante depuse multe gelatinoase fiecare fiind jumatate alb si jumatate negru sper sa le manance pestii parintii (cantaretii) o sa ii prind si ...
cam ce sanse au ouale de broasca sa ajunga adulti?

SANSE FOARTE MARI :(
Eu am un IAZ acasa la parinti, in judetul Botosani, e mare are vreo 50x25 metri, iar ca adancime nu mai stiu, chestia e ca e undeva la 100 metri de casa, BROASTELE MA UCID VARA, de aia imi mai fac timp sa le mai prind, dar e prea mare izul sa le scot pe toate, si oricum vin altele de pe paraul care trece prin iaz.
Am sa fac cateva poze cand merg acasa, am niste salcii superbe :) E cea mai mare placere sa stau la pescuit pe malul iazului sau la un gratar.

SmAsH
31-05-2010, 22:05
La mine in iaz se pare ca nu pt ca a doua zi nu mai era nici un ou macar , pestii cred ca sunt de vina
bineinteles ca nici parintii nu mai erau pentru ca i-am prins si transportat ... (in cele mai bune conditii)

E destul de mare iazul tau "Boboo" ce ai in el (fauna vegetatie)

dreamer323
12-06-2011, 20:16
Si eu am o broasca problema. Locuiesc in mijlocul orasului si pe langa casa trece o vale unde nu exista broaste pentru ca e prea murdara apa.
Mi-am facut un iaz cu 3 mc de apa, cam 3.5x3 m si de 3 zile am auzit o broasca.
Ce sa fac sa o elimin ?
Ce sa fac sa o elimin ?
Ce sa fac sa o elimin ?

Canta seara foarte urat si nu stiu cum sa o prind.

AM NEVOIE DE IDEI !!! Merci.

Gabii
06-07-2011, 12:16
Salut!
Pandesti broasca, iei o undita, pui in ac o frunza si i-o fluturi pe la nas- 90% sanse sa o prinzi
alta solutie pentru cei cu broaste- populati iazul cu rate sau gaste. N-o sa mai oracaie da o sa gagaie gastele sau o sa macane ratele. Exista si un soi de rate mute, alea sunt ideale, nu fac galagie.
problema e ca dupa ce elimina broastele, ratele o sa se scufunde dupa pesti.

boboo
06-07-2011, 14:18
Nu pune rate sau gaste, la mine la iaz imi mananca ratele vecinilor tot puietul.
Iazul meu este populat cu crapi si carasi autohtoni.

Dan.
07-07-2011, 21:17
Si eu am o broasca problema. Locuiesc in mijlocul orasului si pe langa casa trece o vale unde nu exista broaste pentru ca e prea murdara apa.
Mi-am facut un iaz cu 3 mc de apa, cam 3.5x3 m si de 3 zile am auzit o broasca.
Ce sa fac sa o elimin ?
Ce sa fac sa o elimin ?
Ce sa fac sa o elimin ?

Canta seara foarte urat si nu stiu cum sa o prind.

AM NEVOIE DE IDEI !!! Merci.
Cauta sa imprumuti un minciog sau daca nu improvizeaza unu` ( nu conteaza cum iti iese , important e sa nu aiba gauri ) apoi ia o bucata de sfoara sau nilon si leaga de ea ceva rosu care sa pluteasca ( o bucata de plastic de exemplu ) si plimba`i broscoiului acel plastic prin fata ochilor si atrage`l in minciog . Garantez 100% ca pui mana pe el =)) Apropo de carlig si frunza ... nu cred ca "musca"

deltadunarii
08-07-2011, 10:13
Cand eram copil, am prins nenumarate broaste cu metoda carlig si frunza. Este absolut irezistibila pentru ele. Si ma distra si pe mine cand ma plictiseam de carasei.

Gabii
08-07-2011, 10:59
Nu pune rate sau gaste, la mine la iaz imi mananca ratele vecinilor tot puietul.
Iazul meu este populat cu crapi si carasi autohtoni.

Daca ratele vecinilor ar nimeri la mine in iaz - cred ca as face o friputra de rata la duba de ar sta pisoiu-n mustati!

Tatanka
09-07-2011, 11:15
@ Gabii, @deltadunarii: "Pandesti broasca, iei o undita, pui in ac o frunza si i-o fluturi pe la nas- 90% sanse sa o prinzi"
Cam sadica treaba, nu crezi? Degeaba mai tii unele animale, dar esti capabil sa faci asta altora... Nu fac pe sfantul- poate sunt lunetist, mai stii?- dar nimeni nu stie si nici nu spun copiilor ca e cea mai frumoasa meserie...

Cat despre broaste- nu am auzit de vreo metoda viabila in afara de rapitori- fie ei pesti sau rate. Daca ai apa, e de asteptat- de aici si "lac sa fie, ca broaste sunt destule". Eu sunt mai norocos, am doar Hyla arborea, pe care-i ador, si Pelobates fuscus- primii fac balamuc cca. o luna, dar mi se pare chiar relaxant si amuzant, ceilalti or face, dar inca nu a fost cazul, nu au depus la mine. E drept, genul Rana are boxe mai mari, si cred ca nu mai e deloc amuzant.

SmAsH
09-07-2011, 20:00
Deci sa va explic cum am facut eu :
Unelte :minciog si lanterna (cat de cat puternica) vas depozitare (pana a doua zi dimineata cu capac)
Seara dupa ce se inopteaza , o orbesti cu lanterna si o prinzi cu minciogu ... vie nevatamata

Gabii
12-07-2011, 08:50
Tatanka, daca e sa discutam, atunci pana si pescuitul este ceva sadic nu? Se bazeaza pe acelasi principiu, prinzi pestele in carling. Ce sa mai vorbesc de vanatoare..
Am incercat initial sa imprejmuiesc iazul cu plasa de juma de metru.. dar tot au gasit o nisa si au intrat in iaz. Acum ca am 4 iazuri si inca unul in constructie- e mai greu cu imprejmuitul. La cel betonat am aplicat alta metoda de imputinare a broastelor- o galeata mai inalta, pus o palma de apa in ea, si cateva scanduri de pe margine pana in galeata. Licurici legat pe un fir suspendat fix deasupra galetii.. Broastele veneau noaptea, sareau in galeata si le luam frumusel dimineta si le faceam vant in balta mare. Cert e ca odata intrate in galeata nu mai aveau cum sa sara afara.
Ce mi se pare extrem de interesant e ca broastele fac distinctia intre albine/viespi si celelalte gaze/muste care vin non-stop sa se adape din iaz. Chiar am stat s aurmaresc, venea cate o albina- se aseza pe frunzele de la pistia sau de la nuferi , broastele observau miscare si hopa, se apropiau, da niciuna nu avea curaj sa sara. In schimb cand venea cate o libelula sau vre-o musca, hopa-uac!
Vedeti ca broastele au o secretie extreeeeem de usturatoare daca ajunge in contact cu ochii. Am prins zilele trecute o dita-mai broasca, am luat-o in mana sa o arunc din galeata in balta.. si a naiba a dat din craci si m-a stropit fix in ochi. Nu vreti sa stiti ce senzatie am avut. O usturime incredibila, daca mi-ar fi pulverizat cineva spray cu piper in fata nu ar fi fost asa de rau!! Desi m-am clatit imediat sub jet de apa, mi-am pus picaturi in ochi etc, efectiv nu mai puteam sa tin ochiul deschis de usturime. Usturimea extrema a durat cam trei ore! Apoi m-a mai usturat cam 2 zile. Asta cred ca a fost razbunarea broastelor pescuite cu metoda aia cu ac si frunza.. mi-a iesit pe ochi la propriu!
In iazul mare am zeci de mormoloci la care le-au aparut piciorusele din spate, incet incet le dispare coditza. Sunt grasi si sanatosi, doar mananca hrana de calitate.. Acolo am cateva sute de pui de carasei cometa, cand le dau hrana de fund se aduna mormolocii cu burtile lor imense fix in mijlocul hranei si acolo intepenesc pana nu mai au nimic de mancat. Dupa ce le dispare codita sper sa se hraneasca exclusiv la suprafata, sa imi lase pestii sa haleasca in liniste.

syso
27-09-2011, 19:56
singura solutie in cazul meu a fost o pusca cu aer comprimat avind in vedere ca aveam sute de broaste.er5a absolut necesara in cazul meu avind in vedere ca aveam 150000 de pui intr-un pond de 5000 mc de apa.good luck ai grija ca iti trebuie permis::)

Dan.
27-09-2011, 20:56
Decat sa stai atent cu pliciu` dupa broaste , sa consumi bile , "fuste" si mai stiu eu ce ...mai bine legi o pluta de pescuit rosie de un bat cu niste nylon si le atragi pe toate intr-un minciog . In cazul asta nimeni nu se enerveaza , nimeni nu gausereste folia , nici o broasca nu pateste nimic .
@Tatanka : Ti se pare metoda cu undita sadica ? Inseamna ca nu l-ai vazut pe nea`Costica noua vedeta a youtube-ul ce face ...
Fir intins !

culturystul
28-09-2011, 00:56
asta? http://www.youtube.com/watch?v=B7yd97skaR0

BogdanHojbota
28-09-2011, 11:18
asta? http://www.youtube.com/watch?v=B7yd97skaR0

am ras cu lacrimi!!! =))

Dan.
28-09-2011, 19:33
Da culturystul , exact la mosu` asta "imbalsamat" faceam referire . :D E funny faza , nu ai ce zice , acum sper sa nu se supere pe mine vreun pacifist . =))