PDA

View Full Version : Co2 home made



anykin
20-05-2010, 16:06
Salut, am si eu o mica nelamurire poate ma ajuta cineva....vreau sa imi fac o bomba cu co2 pt acvariul meu, am gasit pe net si pe acest forum diferite forme ale acestei "instalatii" in cele mai multe filmulete se folosesc difuzoare profesionale, sau home made pe baza de diferite tipuri de bureti sau pietre poroase(de aer).
Intrebarea mea este: A incercat cineva sa foloseasca pe post de difuzor de co2 o perdea de aer??? As avea sanse de reusita cu asa ceva sau sa imi fac "timp" pentru un difuzor cu burete pana cand o sa am posibilitatea de a cumpara o instalatie pro.

cristi_ionescu_79
20-05-2010, 16:13
despre difuzorul cu burete nu stiu ce sa-ti spun, dar cu piatra de aer sigur nu faci nici o branza. de ce nu cumperi un difuzor ceramic? parca era 20 de lei ... nu e chiar o avere ...
topicul se muta la o sectiune mai potrivita

Angelina
20-05-2010, 16:18
Da un search pe you tube folosind cuvintele CO2 DIY reactor....si vei avea de unde sa te inspiri. Alege o varianta ca asta .... http://www.youtube.com/watch?v=9MFDFAJHn10 E simplu de realizat si eficienta.

catalos
20-05-2010, 18:54
anykin arunca un ochi aici

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?28540-Vand-instalatie-CO2-DOAR-13-lei-pentru-plante-sanatoase&highlight=bomba

trust me ca la unul din bazinele mele "roope" - functioneaza fara intrerupere - mai are un pic si face o luna
daca vrei reteta (ingredientele) ti le pot da pe pm

bafta

Lucian Marius
22-11-2010, 18:57
Asta e o forma finala a reactorului cu powerhead...Sa-i vad eficienta acum.


http://www.youtube.com/watch?v=iI2v5zQwMvM

Dan.
22-11-2010, 19:16
Te poti orienta dupa : http://farm4.static.flickr.com/3193/2838582721_2b9d27bf21.jpg?v=0 , dar parerea mea este ca nu se merita chinul . Asa cum spune si colegul Cristi nu sunt chiar scumpe , si multi de aici care au trecut la reactoare profi se impiedica de ele prin casa . Spor cu instalatia !

aco
23-11-2010, 00:48
Renunta la acel burete albastru, o sa se colmateze. Am folosit si eu ceva asemanator o perioada, diferenta era ca nu am pus nimic in capatul tubului.

2uby
23-11-2010, 22:33
crede-ma ca folosesc bomba de foarte mult timp si am incercat toate bricolarile posibile datorita pasiunii-placerii pentru bricolare.
am incercat mai toate modelele DYI. PH nu scadea de nici o culoare.
am apelat la unul din colegii nostri de pe forum fara sa fac reclama (are de vanzare in continuare) am luat un difuzor ceramic la 30 lei si uite ce am rezolvat problema
asculta-l pe Cristi

daniel80
26-11-2010, 09:48
si nu ne spui numele colegului cu dif.ceramice sa luam si noi?

lisandram
25-10-2011, 12:08
Salut! am 1 sapt de cand mi-am facut o bomba co2 si am folosit urmatoarea reteta: o st apa minerala 1,5L, un perfuzor (cred ca asa se numeste furtunul de la perfuzie) si un difuzor de aer de la eheim11370. in sticla am bagat 3 cani de zahar am pus apa si 1 lingurita de drojdie praf dr. oetker. dupa ce am dizolvat zaharul am pus drojdia am lasat-o pana s-a umezit si a inceput sa se decanteze dupa care am agitat un pic sticla si am pus dopul (gaurit in care am bagat perfuzorul)11372. timp de 1 spat a functionat ok, nr de bule imi arata 1bula/sec dar de cateva zile imi da o bula la 2-3 sec. asa ca am refacut toata reteta si am pus 1 lingurita cu varf de drojdie. Acum v-as ruga sa va dati cu parerea la ceea ce am facut si la ce ar trebui sa modific (stiu ca mai trebui sa pun o valva anti retur), de asemenea am o suspiciune si la cat este de folositor difuzorul de aer. Va multumesc!

scifficus
25-10-2011, 12:18
Ori scapa pe undeva presiune, ori piatra de aer s-a colmatat, ori e prea rece unde sta sticla jos si a scazut in intensitate reactia, ori un cumul din toate 3 in diferite procente.

lisandram
25-10-2011, 12:38
da...si eu m-am gandit la toate acestea, am sa lipesc mai bine cu silicon sau cu prenandez (acum am folosit picatura) piatra de aera nu s-a defectat pt ca nu e piatra de aer, e un difuzor de aer de la eheim din plastic si rece este posibil sa fie unde tin sticla, am sa ii fac o cutie din polistiren

scifficus
25-10-2011, 12:45
Difuzor/piatra de aer, are o sectiune din sticla sau ceva ceramica poroasa pe unde ies bulele de aer si acei pori se colmateaza. Sunt ceva bacterii/organisme/alge care prefera acele zone cu mult oxigen si cum isi fac ele acolo culcusul astupa din pori. Sticla poti sa o tii chiar langa acvariu sa beneficieze de caldura emnata prin sticla. Iar lipiturile cu prenandez sau alte prostii nu prea tin de dopurile alea. Is facute dintr-un plastic neaderent, cica alimentar.

lisandram
25-10-2011, 16:19
ca sa se vada mai bine cum imi functioneaza bomba am postat o filmare: http://www.youtube.com/watch?v=FL_JfAex3XU

nicu_fcs
25-10-2011, 16:26
Bulele sunt prea mari,nu se dizolva co2-ul.Schimba difuzorul,cumpara-ti unul ceramic,iar pana atunci incearca filtru de tigara,e mai eficient fata de ce ai tu acum

mendozza
25-10-2011, 19:11
bule prea mari care ajung sus prea repede = eficienta aproape zero
bule cat mai mici si plimbate prin apa cat mai mult (ideal pana se topesc)= dizolvare buna

lisandram
25-10-2011, 19:39
problema aceasta am rezolvat-o, am strans reglajul dozatorului si imi da bule f mici. totusi la nr de bule am 1 bula la 3-4 sec. unde trebui sa fie aplasat dozatorul de bule? l-am repozitionat la 10 cm de nisip iar la nivelul parchetului, unde este sticla am 21 de grade C

x_dadu
06-11-2011, 19:52
știe cineva cam care e temperatura minimă sub care drojdia nu mai lucrează ?
că am acvariul īntr-o cameră unde nu e prea cald

x_dadu
26-11-2011, 08:14
postez raspunsul si solutia pentru cine o mai avea nevoie
Sub 17 grade in camera bomba produce foarte rar, la mine ”prind” și 13 grade si bomba e moarta la acea temperatura. Bomba o am in dulapul de sub acvariu cu o veioza de birou langa ea cu un bec de 40W pus pe o priza programabila cu un program din mai multe reprize tatonat practic functie de temperatura camerei. Deriva si un avantaj din toata acesta situatie dezavantajoasa, noaptea am productie slaba de co2 asa cum ar trebui, nu umblu deloc la reglaje sau la reactor. debitul il reglez din ...bec, ca sa zic asa.

acvariulcucarasi
26-11-2011, 14:53
@lisandram, mare atentie sa nu te trezesti cu toata drojdia in acavriu, asa de "plina" era si bomba mea pana sa fiu nevoit sa arunc 7 red nose morti si sa donez restul pestilor deoarece a trebuit sa schimp toata apa si sa spal cu clor anumite filtre unde se umpluse de drojdii.nu conteaza unde pui difuzorul ca adancime, cu cat mai jos cu atat mai bine , bulele avand timp sa se dizolve mpana ajung sus
@ x_dadu, am avut aceeasi problema, momentan tin bomba intr-un recipient(10l) cu apa in care am un incalzitor si totul este ok aceeasi problema cred ca o are si colegul lisandram
uite ce inseamna un difuzor la o bomba noua http://vimeo.com/32599790
lucrand undeva la aproape 30grade, pusesem apa calda peste bomba, intretimp s-a mai calmat:))

x_dadu
26-11-2011, 16:36
nu ai o evaporare accelerată din recipientul de 10 litri ? sau ai acoperit cu ceva spatiul dintre bombă și recipient ! Mă gīndeam și eu la varianta asta da am zis să īncerc īntīi asta cu becul și văd că merge și așa.

acvariulcucarasi
26-11-2011, 16:42
am destul condens pe capac, dar mai completez cu apa, momentan apa sta la 25 grade si e ok nu ma sperie

lisandram
26-11-2011, 17:01
In cele din urma am reusit sa am un flux permanent de co2 1bula/sec. Am schimbat reteta si am una care contine gelatina iar sticla am pus-o in spatele acvariului lipita de geam iar in locul difuzorului de aer, am primit de la colegul Beta un reactor de la ferplast. Dupa ce am schimbat si pietrisul cu jbl manado+ aquabasis si adaug zilnic micro si macro nutrienti mai am de modificat capacul sau facut ceva cu lumina pt ca nu cred ca imi sunt suficiente neoanele 2x18

Dan Hīncea
26-11-2011, 18:05
reactorul meu:
-powerhead
-dispozitiv de adapat pasari
-burete
-co2 de la bomba ( 1 bula/2 secunde)


iata filmultetul (http://www.youtube.com/watch?v=RBG9uk3AlL4)

lisandram
26-11-2011, 18:16
Dispozotiv de adaptat pasari ce este acest dispozitiv?

Dan Hīncea
26-11-2011, 18:19
ce este acest dispozitiv?

una bucata de "pahar" din plastic (diametru 20 -25 mm e putin trunchiconic lungime cca 80-90mm) care se monteaza la colivii pentru apa la pasarici.
Se gaseste la orice petshop - 3-4 lei.
are 2 gauri date - 2 in lateral pentru ventuza si pentru furtunul de co2 + in in fund pentru intrarea din pompa

acvariulcucarasi
26-11-2011, 18:21
ce este acest dispozitiv?
http://1.1.1.3/bmi/www.animaniashop.ro/uploads/adapator%20scurt.jpg

x_dadu
26-11-2011, 19:21
eu tot reactor din adăpător de hamsteri, sau ceva animăluțe similare. Dar nu folosesc powerhead, foloseam īnainte, dar acum bag īn el jetul de la returul filtrului extern. E clar avantajos.
Așa arată recipientul, menționez că nu mai folosesc acel burete http://dadu.sunphoto.ro/Altele/UTRPNFTNHHWFFVEDDBI
Așa arăta cīnd funcționa cu powerhead, la fel arată și acum doar ca nu mai e alimentat cu apă din powerhead http://dadu.sunphoto.ro/Altele/YPQUATOIPJRCSWYWWXA
Costa 7-8 lei la petshop.

l.e. o altă poză, mai elocventă http://dadu.sunphoto.ro/Altele/LSWRDDPQFUIWKWFFMQW

aerosv
22-03-2013, 10:34
Va salut si sper sa nu supar pe nimeni ca redeschid acest topic, unul nou nu avea sens.

De doua luni am la acvariu o bomba cu drojdie care isi face treaba insa am tot citit cum ca o reteta ar tine si o luna de zile...

La mine varianta cu gelatina tine maxim 2 saptamani, schimband drojdia la doua zile... practic dupa 2-3 zile moare si ar trebui reintrodusa o noua cantitate de apa cu drojdie.

Fac ceva gresit sau exista un mic secret?

La 2.5 cani cu apa, pun 2 cani cu zahar si gelatina, apoi dupa inghegare la rece, 2.5 cani apa calduta si 1.5 lingurita drojdie uscata sau un sfert de cub drojdie umeda.

Am incercat cu Dr. Otker, Pakmaya.... am observat doar ca drojdia umeda e un pic mai ok.

Daca varianta cu sare de lamaie este mai eficienta cred ca voi incerca si aceasta varianta.

scifficus
22-03-2013, 13:07
Prea multa apa cu drojdie. Eu cand faceam din astea aveam compozitia cu gelatina si zahar cam 4/5 din sticla iar stratul de apa cu drojdie si putin zahar pentru start era cam de 1-1,5 cm grosime, in sticla de 2,5 litri. Daca apa cu care faci compozitia nu este dura mai adauga carbonat de calciu. Eu la o compozitie de aproape 2 litri gelatina mai adaugam cam o o jumatate de lingurita rasa de carbonat, asta chiar daca apa avea o duritate de 12. Nu schimbam nimic, nu completam cu nimic, reactia mergea constant pana se epuiza gelatina, cu durata intre 3 si 4 saptamani.

robertgeorgiani
22-03-2013, 14:15
Va salut si sper sa nu supar pe nimeni ca redeschid acest topic, unul nou nu avea sens.

De doua luni am la acvariu o bomba cu drojdie care isi face treaba insa am tot citit cum ca o reteta ar tine si o luna de zile...

La mine varianta cu gelatina tine maxim 2 saptamani, schimband drojdia la doua zile... practic dupa 2-3 zile moare si ar trebui reintrodusa o noua cantitate de apa cu drojdie.

Fac ceva gresit sau exista un mic secret?

La 2.5 cani cu apa, pun 2 cani cu zahar si gelatina, apoi dupa inghegare la rece, 2.5 cani apa calduta si 1.5 lingurita drojdie uscata sau un sfert de cub drojdie umeda.

Am incercat cu Dr. Otker, Pakmaya.... am observat doar ca drojdia umeda e un pic mai ok.

Daca varianta cu sare de lamaie este mai eficienta cred ca voi incerca si aceasta varianta.
O bomba din pet sau? La varianta de la jbl proflora bio 80, parca asa se numeste ,reteta e urmatoarea:( inainte sa pui pe foc lasa compozitia 10 min.)
2 pliculete de gelatina dr otker se amesteca cu 2 cesti de zahar si se pune pe foc cu 3/4 ( din cantitatea recipientului jbl )apa . Nu trebuie fiarta compozitia. Doar incalzita cat e suportabil la mana si mestecat incontinuu. Dupa care se toarna in recipient si se lasa la racit. A nu se ingheta.... dupa cateva ore de tinut la rece 3..4 ore, recipientul se scoate de la rece ( compozitia trebuie sa fie tare, exact ca gelatina de la piftie). Se amesteca un pliculet de drojdie uscata dr otker cu apa calduta (1/4 din cantitatea recipientului) si se toarna peste gelatina scoasa din frigider. Volumul de gelatina si apa cu drojdie nu tre sa depaseasca semnul de pe recipient. E chiar indicat sa fie 2 cm sub semn. La fel de indicat e sa se foloseasca un burete de circumferinta recipientului si grosime 1..2 cm care se pune peste amestecul din recipient. Acesta in principiu nu da voie spumei formate sa urce pe furtunul de co2 care poate colmata difuzorul de co2 . Daca repeti acesti pasi ar trebui sa fie ok. De retinut... a se lasa 10 minute inainte de a se pune pe foc, a nu se fierbe, a nu se ingheta, a nu se depasi semnul indicat pe recipient. Spor
P.s. timpul in care bomba isi face treaba poate varia intre 25 si 40 zile. Acest lucru variaza din cauza temperaturi din camera sau de sursele de caldura apropiate de recipient. De exemplu intre vara si iarna poate fi un deficit de 7 zile. Cu cit e mai cald cu atit se va termina mai repede.