PDA

View Full Version : Deces de dimineata



HyJack
21-05-2007, 16:58
Am gasit dimineata un guppy cu burta in sus. L-am analizat inainte sa-l arunc si avea ochii umflati. Acum am mai gasit unul cu aceleasi simptome, inca nu e mort dar are ochii umflati si parca ar avea o ceata pe ei. Pls daca stiti ce boala este si cu ce sa o combat. Pls pls

HyJack
21-05-2007, 17:19
Simptome: 1 sau ambii ochi umflati anorlam
Numele bolii: Exoftalmie
Cauza: Bacterii, virusuri, ciuperci, cateodata impreuna
Tipul de apa: Apa dulce si apa de mare
Tratamente: Medicamente din comert, sulfat de cupru
Observatii: Uneori dificil de tratat.



Oare o fi asta??

mcer
21-05-2007, 18:42
asa deodata, de seara pana dimineata? sau nu i-ai prea observat in timp util?

HyJack
21-05-2007, 18:56
Dimineata l-am gasit pe ala mort. M-am uitat la ceilalti si nu aveau nimic. Spre seara am vazut unul ca inota aiurea, m-am uitat la el si avea un ochi bombat si cu ceata pe el. Sanitarii n-au nimic, doar guppy.

mcer
21-05-2007, 19:00
intrebarea era daca inainte de dimineata cand l-ai gasit pe "ala mort", te-ai mai uitat la acvariu. Cu cat timp inainte? o zi, doua?
nu de alta dar mi se pare ciudat ca o boala sa omoare un peste atat de repede.
Cu alte cuvinte, ai observat vreun simptom al bolii inainte sa moara pestele?
si daca da, cat timp a trecut de cand ai observat ca nu e ok si pana a murit?

HyJack
21-05-2007, 19:08
Ma uit zilnic la pestisori si nici unul nu a prezentat nici un simptom al vreunei boli.
Ultima schimbare de apa : sambata
Obiecte introduse recent in acvariu : o cabomba (in urma cu o sapt.)
Hrana : Tetra rubin, tetra pro colour, mancare rosie din piata

mcer
21-05-2007, 23:19
din ce spui tu acolo, "mancare rosie din piata" imi suna cel mai periculos, dar e doar o parere.

BLUE
22-05-2007, 09:02
Separa totti pestii cu semne evidente de boala, schimba 30-50% din apa din acvariu si pune Sera Baktopur Direct in acvariu si in recipientele de carantina. Dupa 3 zile schimbi 30-50%din apa si ne mai povestesti. Daca ai pesti valorosi in acvariu scoate-i pt un timp.