PDA

View Full Version : Boala neidentificata



sweet_cherry
21-05-2007, 14:40
Am un acvariu de 60 l in care convietuiesc 2 perechi de Molly, o pereche xifori, o pereche betta si o pereche sanitari.
De cateva zile, molly-ile s-au imbolnavit si nu stiu despre ce boala este vb. Respira greu si repede, stau numai la suprafata apei. La unul dintre nasculii de molly balon se vede vag o pata gri pe abdomen. Alte semne exterioare nu au. Pana acum au avut pofta de mancare, dar azi, unul dintre "baloni" nu a mancat deloc si nu s-a miscat de langa plante.
Va rog, daca stiti despre ce boala este vb si daca stiti vreun tratament, spuneti-mi-l.
Ceilalti pesti sunt vioi si nu au nici un semn de boala.
Cam aceleasi simptome au avut si guppy-ile unei prietene acum o luna si nu a ramas nici un peste in acvariul ei.

sweet_cherry
21-05-2007, 14:42
Am uitat sa spun ca pestii, inainte de a se imbolnavi, se frecau des de substrat

iuliana_francisco
21-05-2007, 17:13
Ce temperatura ai in acvariu?
Uita-te atent pe pesti si vezi daca observi puncte albe mici de tot cat varful unui ac de gamalie. S-ar putea sa fie gris.
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=425
Ai aici mai multe detalii despre aceasta boala

sweet_cherry
21-05-2007, 21:48
Nu este gris sigur. Nu au semne de nici un fel pe corp. Pur si simplu au inot leganat, se retrag in colturi (in ultima faza se ridica la suprafata apei), slabesc si mor. Chiar nu stiu ce sa le fac. Va rog ajutati-ma. Femela Balon este si ea pe moarte. Este posibil sa fie din cauza apei de la robinet (cu toate ca am lasat-o la declorat 2 zile, ca de obicei)? Sau de la substrat? Am nisip si pietris pe care l-am fiert in prealabil 2 ore.

HyJack
21-05-2007, 21:54
Ai incercat cu putina sare neiodata???
Molly au nevoie de apa putin sarata. Nu sunt sigur ca asta e cauza dar poti incerca. Eu am avut probleme cu molly si de cand am pus sare si-au revenit.
Nu mai stiu cantitatea de sare, dar era ceva de genul : o lingurita la 15 l de apa

Gurytza_ta
21-05-2007, 22:04
eu zic ca sigur e de la sare...molly sunt pesti care traiesc in apa salcie, iar daca nu au sare in apa ii apuca un fel de tremurat (leganat). puna o lingurita rasa de sare grunjoasa (adica neiodata) la 15 L apa, dar vezi sa dizolvi sarea inainte in putina apa calduta, sa nu o pui direct in acvariu.