PDA

View Full Version : care sunteti "fani" tetrazona?



BaLZAQ
11-03-2006, 01:57
Eu am p pereche de tetrazona si astept cu nerabdare sa depuna.........voi cu ce va laudati??? :grin: :grin: :grin:
astept pareri despre acesti pesti minunati.........mie imi plac si as vrea sa stiu cate ceva si din experientele voastre......

DECI ASTEPT...................

DanIonita
11-03-2006, 08:31
O pereche zici ?....pai poti sa astepti mult si bine sa se reproduca .... :lol: ..iti trebuie 2 masculi la o femela pentru depunere. Si inca o chestie..nu se vor simti niciodata bine 2 sumatrani...ei se simt "ca acasa" in grupuri de cel putin 6 indivizi...asa ca mareste gasca ;) ..
Si eu am sumatrani..si sunt tare mandru de ei...acum urmeaza sa ii transfer intr-o noua locuinta...de la 100l la 200l :twisted: ...

Johnny
13-03-2006, 01:25
Iuliane am mutat postul tau la categoria Bizz.Nu avea ce cauta aici.

BaLZAQ
16-03-2006, 01:01
mersi sumatranu' ..............o sa maresc gasca...... :grin: :grin: :grin:
astept pavestile voastre

Cribut
08-06-2007, 21:57
am o pereche de sumatrani masculu fugareste femela toata ziua si dupa ce nu se mai gasesc unu pe altu femela se ridica cu coada in sus ce sa fac???

Gurytza_ta
08-06-2007, 22:11
sunt stresati, saracii...sunt pesti de card. se simt bine si in siguranta cand sunt mai multi, minim 6

Nicolae Paun
08-06-2007, 22:14
eu am 13 sumatrani si ii iubesc la nebunie.e o placere sa-i privesti in acvariu

Cribut
09-06-2007, 07:57
DA dar cand ii despart se simt bene

DanIonita
09-06-2007, 12:27
Nu se simt bine singuri....MAI ALES separati. Ce observi tu este doar o stare de "apatie" (cand ii separi). Fugaritul este normal...caracteristic speciei...sunt pesti foarte energici. Statul cu coada in sus....iar o normalitate... asta este metoda lor de a se "odihni".... statul cu capul in jos si tremurand. Iti recomand sa mai cumperi cativa -zvapaiati- si sa te bucuri intr-adevar de Barbus Tetrazona. ;)

Solaris
09-06-2007, 15:42
si eu am 25 sumatranusi de toate marimile de la adulti mari-mari la pui, e o placere sa-i urmaresti cand incep sa se plimbe in card (bineinteles in acvariu pe masura 250l). si ca observatie, cand pun la depus, pun doar o pereche si nu am avut probleme pana acum. prin alte parti vad ca se folosesc si alte metode de 2-3 la o femela sau in grup. o sa incerc si asa sa vedem diferentele.

Cribut
09-06-2007, 23:54
Acum se inteleg foarte bine cu tot ca sunt numa 2 si umbla in card :grin:

Yogi
26-06-2007, 12:41
Eu sunt un maniac al genului si chiar al familiei lor pot zice...
Mai dati si voi pe forum pe unde vedeti specii sau varietati noi...
Moghioros - conchonius voalat dar de ala colorat ca lumea. De obicei astia voalati erau mai galbeni...nu se colorau ca aia nevoalati.

Kevin
26-06-2007, 13:16
si eu sunt proaspat posesor de 9 buc. tetra si chiar sunt incantat de ei.
din ce am citit despre ei pana acum (chestii practice, sa zic asa) e ca masculi au botu rosu si ca in mom cand sunt stresati sau nu le convine ceva le paleste culoarea, devin mai trasnparenti.
ma ingrijoreaza temp. din acvariu meu care bate spre 29C, ei nu dau semne "rele" dar ma intreb cat suporta oare.
la voi cum e?
au momente cand ma apropii de acvarii si fug ca nebunii, se sperie rau, oi fi eu urat dar nici asa :alien

Yogi
26-06-2007, 22:46
Mai lasa-i sa se invete cu noua casa, asa sunt de multe ori, mai ales cei crescuti la gramada in ferme. Cei de la crescatori de obicei sunt mai blanzi...daca sunt crescuti in casa si vad mereu oameni. Despre temperatura, si eu ma ingrijorez, la mine acum sunt 33 grade in acvarii...saracii inca mananca, se alearga...Eu deja ma topesc incetisor....incetisor....dar sigur :lol:

Yogi
27-06-2007, 12:28
Se pare ca tocmai devin si eu fan!!!Caci urmatorul acvariu (240 l) se pare ca va fi cu tetrazone, la placerea exprimata a doamnei! Asa ca ma documentez din greu! :lol:
Tare ! Dar ar fi pacat sa nu bagi si alte specii de Puntius...asa cam la 6-10 bucati fiecare specie. Arata foarte bine un acvariu cu mai multe specii de Puntius, fiind foarte variati coloristic. Si sunt haiosi si cum stau ei in gasca, fiecare cu ai lui.. :grin:

Mugabis
10-07-2007, 09:35
sunt si eu fericitul posesor de specia tetrazone detin 6buc deocamdata in acv de 90l impreuna cu 6neoni super fericire intrb cati mai pot sa mai adaug in acest acv.Si tetrazone si neoni?

Gheorghe Ionut
10-07-2007, 14:57
Cum am mai scris si in alte topicuri sunt impatimit al genului Puntius, si in special al tetrazonelor. Momentan am: 9 adulti si subadulti din 3 varietati. Ii tin impreuna cu 3 titeya, 2 conchonius, 2 corry, un khuli si un crevete(pe care din pacate nu-i vad prea des) La cei de fata se vor adauga 3 conchonius sisi o femela de tetrazona pe care ii am promisi de la diferiti useri. Daca reusesc sa imi fac inca un bazin voi mai achizitiona si alte specii de Puntius pentru care duc deja tratative.

oviliv79
10-07-2007, 22:20
ma inscriu si eu aici :lol: ...am 7 tetrazone...2 verzi si 5 clasice...alaturi de 8 rasbora,1 pereche de cacatuoides,mascul macropodus+3 pui, si 3 killie+sanitari,ancistrusi

contrar celor spuse despre tetrazone, mie mi se par destul de usor de reprodus....la prima tentativa am obtinut foarte usor icre,dar sau albit. :cry: ....acum la a doua incercare,chiar fara interes,am pus o pereche de dragul artei, :lol: ..pe urma am lasat acvariul(mai bine zis uitat :oops: ) o saptamana dupa care cu surprindere am constatat ca am pui ;)

Gurytza_ta
11-07-2007, 10:24
dupa descriere par a fi puntius nigrofasciatus....cauta poze cu gogu si vezi daca seamana.

Gheorghe Ionut
11-07-2007, 13:27
Ia incearca ternezi si vezi daca seamana.

Gheorghe Ionut
11-07-2007, 13:55
Omule nu te aprinde... Greseala de tipar. Nici nu am vazut ca tu gasisei. Pana am cautat, pana am editat, am vrut sa pun si o poza, dar n-am reusit... Vezi ca s-a postat la diferenta de 9 minute si mai imi fac si treaba de la birou, deoarece nu am secretara. Apropo sunt doritoare?

Gheorghe Ionut
11-07-2007, 15:16
Habar n-am. Dar de ce nu? Nu sunt voalati, sunt pesti activi si de card. Nu vad care ar fi problema.

bombless
11-07-2007, 17:23
Iata ca am mai gugalit un pic...Gymnocorymbus ternetzi !!! Sunt tot caracidae, dar alt gen. Erau identici!
Frumos peste. Am si eu de gand sa mi fac un acvariu cu tetrazone dar anca nu sunt sigura ce combinatie o sa pun, si nici de volumul acvariului viitor. Intre 160 si 200 de litrii oricum. :mrgreen:

Yogi
19-07-2007, 21:55
Iata ca am mai gugalit un pic...Gymnocorymbus ternetzi !!! Sunt tot caracidae, dar alt gen. Erau identici!


Aliooo...tovarasi...ternetzi = characidae, tetrazona = cyprinidae. Ce naiba, sunt familii diferite...sa le clasificam corect...
Caras = Cyprinidae...nu Characidae...

Yogi
20-07-2007, 09:57
Foarte adevarat ce zici tu Yogi. Ideea era ca, popular (cel putin unde le-am vazut eu) le spunea Tetrazone negre, iar eu ma intrebam daca pot fi tinuti in card cu Puntius tetrazona...altfel familii separate, dar pestii asemanatori ca forma, obiceiuri

Pai puntiusii pot fi tinuti cu foarte multe specii de pesti. totul e sa nu fie pesti lenti (se pare ca ii nedumereste cind unii pesti nu pot inota cu viteza lor si incearca sa-i "motiveze"), sau pesti cu aripioare voalate...sau suficient de mici ca sa para comestibili. Cred ca tetrazona poate detine lejer recordul la numarul de specii cu care poate fi tinut.

TEZEU
21-07-2007, 17:16
Hmmm ciudat....chiar zilele trecute vorbeam cu un pusti ce vinde pesti in piata rahova si mi-a spus ca el tine discusi cu tetrazona si se inteleg de minune(numai ca i-a asociat asa de mici si cica s-ar fi acomodat atat ca cerinte cat si ca, comportament), oricum si eu am inceput sa imi stang gasca de tetrazonieri....si pana acum am asa : intr un acvariu de 80 de litri 10 tetrazone inca pui(cel mai mare are sa zic asa 2 cm si ceva) 2 silver shark, 3 molli balon(2 baieti si o fata), 6 conconius,5 molinezi(baieti), 1 neon:( , 3 cory, 3 ancistrusi....cam atat dar pana in toamna le voi schimba resedinta intr un acvariu mult mai mare:).....acvariu din prezent este plantat si se inteleg perfect pestisori in combinatia asta , am avut o singura problema cand am adus tetrazonele au dat de 2 scalari pui in acel acvariu si incepuse sa i ciupeasca, asa ca am mutat scalari.bafta

g_sorin
23-07-2007, 10:45
Foarte adevarat ce zici tu Yogi. Ideea era ca, popular (cel putin unde le-am vazut eu) le spunea Tetrazone negre, iar eu ma intrebam daca pot fi tinuti in card cu Puntius tetrazona...altfel familii separate, dar pestii asemanatori ca forma, obiceiuri
Imi pare rau ca te contrazic. Gymnocorimbus ternetzi se mai numeste si "tetra negru" sau "Mantie de doliu" cum ii zic nemtzalaii :grin: . Eu nu am auzit sa se numeasca "Tetrazone negre". :shock:
Varietatea aia de Puntius tetrazona cu corpul inchis la culoare se mai numesc Sumatrani (Tetrazone) negri, albastri sau verzi, dupa cum ii vede fiecare. :grin: :grin: :grin:
Gymnocorimbus ternetzi se poate tine cu sumatranii dar nu este indicat fiind un peste mult mai linistit.

g_sorin
23-07-2007, 16:48
G_sorine...pe mine nu ma contrazici chiar deloc...ca daca citeai topicul mai de la pagina a doua ai fi remarcat:
"ieri am vazut la un pet-shop in Bistrita niste pesti de vanzare...pe acvariu scria "tetrazone negre". "
Deci, nu e personala denumirea asta... si eu am fost un pic nedumerit si cum nu ma pricep deloc la genul Puntius...doar am intrebat aici ce si cum. Si m-am lamurit!
Scuze. new15 Astia prin magazine sau tarabe boteaza pestii cum le trece prin cap.

Gurytza_ta
25-07-2007, 23:06
"Cred ca tetrazona poate detine lejer recordul la numarul de specii cu care poate fi tinut."
Ei Yogi...aici deja te contrazic un pic tocmai pentru ca s-a discutat mult pe forum despre acest subiect si s-a ajuns la concluzia "finala" ca tetrazonele merg cu...tetrazone! :mrgreen:
Cu gurami nu ca le pisca mustatile, cu scalarii nu ca le pisca aipioarele, cu carasii...nu mai zic, cu neonii nu ca-i sperie, cu africanii...nici vorba, cu discusii nu, cu ramirezi nu ca au alte cerinte si aia-s artagosi...poate cu viviparii, dar nu guppy ca le halesc cozile.
Retine, nu vorbesc din experienta, ca inca nu am in ceea ce priveste tetrazonele, sunt insa idei impartasite de colegii forumisti prin diverse topicuri de compatibilitate.
Byeee :)

dupa experientele mele, singurii pesti care pot fi tinuti in siguranta cu tetrazonele sunt conchonius, xipho si platy + orice fel de "sanitari" (pleco, ancistrus, hoplo, cory, kuhli etc.) am incercat multe combinatii, dar pana acuma numai asta nu a avut victime. cand spun victime nu ma refer numai la cozi si aripioare ciupite, ci si la stres...de exemplu, nu e deloc placut sa ai 30 de neoni intr-un acvariu alaturi de 10 tetrazone si sa nu vezi tipenie de neon inotand prin acvariu, ci doar tetrazonele "patruland" vesele.
oricum, fiecare are dreptul sa incerce orice combinatie de pesti vrea, poate altii vor avea mai mult noroc decat mine.

TEZEU
26-07-2007, 11:38
Combinatia enumerata de mine mai sus ai incercat-o Gurytza_ta?

Gurytza_ta
26-07-2007, 16:37
silver shark nu am avut, dar e posibil sa se inteleaga cu ei....am 2 pangasius in schimb cu care pot experimenta :mrgreen: neonul, mai ales ca e unul singur si oricum e stresat din cauza asta, nu prea merge acolo....cat despre molly, mai ales cei balon, sunt totusi destul de lenti. acuma nu e o problema mare, prentru ca tu ai zis ca sunt micuti, dar cresc fenomenal de repede si cand vor ajunge pe la 4-5 cm te vei convinge singur daca ai o combinatie reusita sau nu.

Nicolae Paun
26-07-2007, 18:43
draga mea,exceptii de la regula sunt.Eu am tinut vreo 4-5 luni tetrazona cu neoni si nu am avut nici macar o urma de agresivitate intre ei.Secretul:in acvariu erau deja titulari neonii,10 la numar, iar cand am cumparat tetrazona am introdus pestii in etape intre neoni.asadr dupa vreo 3 zile aveam 10 neoni impreuna cu 10 tetrazona si se intelegeau de minune;de multe ori aveam impresia ca nici nu se vad unii pe altii.

Nicolae Paun
26-07-2007, 18:47
Si sa fie capacul pus,unde mai pui ca,pana sa am tetrazona acei neoni au convietuit vreo 7-8 luni cu scalari maturi

Gurytza_ta
26-07-2007, 19:33
cam acelasi lucru l-am facut si eu....am luat neonii (30 la numar), iar dupa o sapt am luat 10 tetrazone de 1,5 cm....agresivitate nu era, doar ca neonii stateau numai ascunsi. acuma acei neoni convietuiesc in pace si armonie cu o pereche de scalari maturi si inca vreo 6 scalari mai micuti. dar totusi sunt de acord cu tine, exista si exceptii de la regula, poate am avut eu ghinion.

ulyse
26-07-2007, 21:09
sunt "fan" tetrazona & neoni ... DECLARAT ;new29 ... am la ora actuala am 16 tetrazoane nebunatice si o "turma" de 12 neoni grasani si pasnici ... n-au nici o treaba ... se ignora total :alien

mcer
26-07-2007, 21:22
foarte mare importantat are si marimea acvariului.

ulyse
26-07-2007, 22:13
foarte mare importantat are si marimea acvariului. ... da :) ... si sa fie neaparat bine plantat

TEZEU
27-07-2007, 02:52
Intradevar ca cat inainteaza in varsta si in dimensiuni pot deveni mai agresivi tetrazona dar mie unu imi lasa impresia ca devin si mai lenti (sa nu dati cu pietre mie unul asa mi se pare) si da intradevar molly balon sunt lenti dar cred ca acvariu pe care il voi face pentru ei (120X40X55 ---- nu am calculat litrajul exact) va fi destul de mare pentru toata "familia".
O intrebare off topic am pentru cei ce au sau cunosc silver shark-ul ca si specie de peste (in alta parte l am gasit ca numindu-se bala shark) chiar atat de mari cresc??35 cm??

ionutlatcan
27-07-2007, 08:20
cresc ... se fac de tigaie :mrgreen:

eu nu le vad pusa in evidenta frumusetea decat intr-un bazin de minim 1000 de litri. altfel arata ciudat ingramadit intr-un bazin mic si pregatit de...... tigaie. :mrgreen:

Yogi
27-07-2007, 09:34
"Cred ca tetrazona poate detine lejer recordul la numarul de specii cu care poate fi tinut."
Ei Yogi...aici deja te contrazic un pic tocmai pentru ca s-a discutat mult pe forum despre acest subiect si s-a ajuns la concluzia "finala" ca tetrazonele merg cu...tetrazone! :mrgreen:
Cu gurami nu ca le pisca mustatile, cu scalarii nu ca le pisca aipioarele, cu carasii...nu mai zic, cu neonii nu ca-i sperie, cu africanii...nici vorba, cu discusii nu, cu ramirezi nu ca au alte cerinte si aia-s artagosi...poate cu viviparii, dar nu guppy ca le halesc cozile.

Mai, dar exista zeci de specii de Puntius sau altele din aceeasi familie cu ei...exista o multime de Characidae cu inot rapid si mai mari decat neonii...cand am zis eu ca-i poti tine cu guppy sau neoni?
Ii poti tine cu Melanotaenia, cu molly, xifo, zebre, cu x specii de puntius, jandarmi, Rasbora, merg si cu ternetzi, incearca... Nu merg cu pesti voalati, sau lenti, sau prea mici fata de ei...

Yogi
27-07-2007, 10:09
Hai sa vedem...in interval de 2-3 ani pe piata noastra au fost urmatoarele specii de Puntius(nu ma luati cu Capoeta, Barbus, Barbodes...ca deja sunt satul de sutele de noi denumiri: :)
Puntius Tetrazona, Puntius Conchonius, Puntius Titteya, Puntius Semifasciolatus, Puntius Nigrofasciatus, Puntius Oligolepis, Puntius Lateristriga, Puntius Ticto (Odessa Barb), Puntius Pentazona, Puntius Schuberti, precum si 2 specii mai mari - Barbus Schwanenfeldi si Puntius Filamentosus (ce e drept, astia doi sunt cam mari sa-i tii cu restul). Si Lateristriga creste mai maricel.
S-au mai gasit si 2-3 specii de Rasbora, se mai gasesc si Brachydanio Frankei, Rerio si Albolineatus, Danio Malabaricus (Danio Aequipinnatus),
Se mai pot tine si cu ceva Characidae: Hemigrammus Caudovittatus, Gymnocorymbus Ternetzi, Nematobrycon Palmeri...
Puteti sa-i tineti si cu Balantiocheilus melanopterus (Bala sau Silver Shark)
dar astia vor creste mari foarte repede si atunci va trebui sa-i mutati cu specii de aceeasi talie cu ei.
Cu Epalzeorhynchus (Crossocheilus) mai merg..cred ca as mai gasi o multime...

Si inca ceva,
Pe piata noastra gasiti Ticto si Schuberti sub numele de Cumingii si Semifasciolatus. Cautati si voi pe net si o sa va convingeti. De exemplu in Cora Pantelimon...:). Ce i drept sunt si 4 bucati de Puntius Filamentosus...am intrebat vanzatoarea (mica si creola) si a zis ca nu sunt de vanzare. De asemenea acolo au un acvariu in care sunt 2 bucati de Nymphaea Lotus (si verde si rosu), aveti ocazia sa va dumiriti de ce ai vostri sunt Nymphaea Stellata (nu Lotus) :). Nici aia nu erau de vanzare. Pacat...ca ii luam...

DanIonita
27-07-2007, 10:38
Cei patru Filamentosus sunt de vanzare. 100Lei toti patru. Cele doua Nimphaea nu sunt de vanzare...bazinul fiind in proprietatea si grija firmei si a salariatilor....deci este de prezentare si daca am vinde din el n-am avea ce sa mai prezentam :mrgreen: . De asemenea de saptamana viitoare o sa gasiti la noi si Puntius Nigrofasciatus. Momentan avem Puntius Saschi, Puntius Tetrazona(Clasic si Verde), Puntius Ticto(Cumingi), Puntius Conchonius.

Yogi
27-07-2007, 10:46
Cei patru Filamentosus sunt de vanzare. 100Lei toti patru. Cele doua Nimphaea nu sunt de vanzare...bazinul fiind in proprietatea si grija firmei si a salariatilor....deci este de prezentare si daca am vinde din el n-am avea ce sa mai prezentam :mrgreen: . De asemenea de saptamana viitoare o sa gasiti la noi si Puntius Nigrofasciatus. Momentan avem Puntius Saschi, Puntius Tetrazona(Clasic si Verde), Puntius Ticto(Cumingi), Puntius Conchonius.

Pai ticto si cumingii sunt cu totul altceva. sachsi = schuberti daca nu ma insel, si se presupune ca sunt derivati din semifasciolatus...sunt dese confuziile pe net. dar semifasciolatus e verzui, nu galben. Ticto are dunga aia rosie spre deosebire de cumingii care e predominant galbui si fara dunga aia rosie...in cataloagele mai vechi de acvaristica poti gasi toate 4 speciile. Schuberti zic multi ca ar fi o mutatie din semifasciolatus unii zic ca naturala, altii zic ca ar fi o selectie acvaristica...cert e ca si in mediul natural exista ambele variante...

Ticto
http://img165.imageshack.us/img165/605/odessabarbi78ts6.jpg
Cumingii
http://img165.imageshack.us/img165/1299/tnpuntius20cumingiihs9.jpg
Semifasciolatus
http://img165.imageshack.us/img165/1990/puntiussemifasciolatus1bd9.jpg
Schuberti
http://img440.imageshack.us/img440/1962/schubertiuf5.jpg

georgian
04-08-2007, 10:13
ticto e "una" si cumingi "e alta". sa n u le amestecam. au amindoi 2 puncte pe corp. cit sunt mici nu prea poti sa-i deosebesti. la maturitate cumingii sunt foarte puternic colorati.

lucian
15-09-2007, 02:04
de vreo cateva zile in coace i-mi tot mor dintre sumatrani dar in fiecare zii cate unu am avut noua bucati si acuma mai am 5 toti sunt mari si sau dezvoltat bine pana acuma dar de cand leam schimbat apa miau mai murit doi macar ca leam pus apa la temperatura camerei si nu stiu dc sa se fii imbolnavit de la ceva?;va rog ajutatima ca sunt incepator si imi sunt foarte dragi si im plac si mai vreau sai inmultesc dar nu stiu cum :cry:

lucian
15-09-2007, 02:18
apropo ,si inca ceva: de unde pot sa aflu dimensiunile unui acvariu in functie de cati litri de apa imi trebuie

lucian
15-09-2007, 02:20
???(semnul de intrebare de la mesajul anterior ca l-am uitat:)).)

razvan
15-09-2007, 07:39
apropo ,si inca ceva: de unde pot sa aflu dimensiunile unui acvariu in functie de cati litri de apa imi trebuie

cu un tabel excell si formule de interconectare a celulelor

vei avea X*Y*Z = vol in care x,y,z sunt "constante" iar vol "=x*y*z" scris in celula..
iti stabilesti valorile inaltimii si latimii, dupa care prin tatonare a valorii lungimii, gasesti valoarea convenabila.

pare realizabil si inteligibil ???

lucian
15-09-2007, 16:24
VA MULTUMESC FRUMOSS ,DAR LA INTREBAREA AIALALTA NUMI PUTETI RASPUNDE?

lucian
15-09-2007, 17:20
chiar nu vrea sa ma ajute nime cu problema cu pestii?!!!!! ca imi mor pe capete:((((((((:(((((::(((((

Nicolae Paun
15-09-2007, 21:06
nu cumva ti-au murit doar femele?

lucian
15-09-2007, 21:13
nu stiu ca tate erau mari si cu burtile unflate ca de altfel si ceilalti sumatrani au cam aceeasi marime si is mai pal colorati,dar am crezut ca nu le dau io de mancare ce trbuie sau vitaqmine

Nicolae Paun
15-09-2007, 22:48
deci,femelele au burtica mai umflata si mai pronuntata,deasemenea sunt mai putin colorate decat masculii.
Femelele de tetrazona daca nu sunt puse la reprodus sau nu sunt stimulate de masculi sa se reproduca si sa elibereze icrele din burtica atunci ai cele mai mari sanse ca acele icre sa se aglomereze in zona genitala si sa formeze un dop,aceasta fiind o cauza a mortalitatii lor
PS--fii putin mai coerent in exprimare.

lucian
15-09-2007, 23:51
si daca nu sunt barbatusi printre ele atunci nu pot depune icre asa?
pentru ca am impresia ca am numa femele
ce sa fac in cazul asta?
ca la hobby nu sunt numa pui mici si nu imi pot da seama care is barbatusi iar vanzatorul de acolo mia spus ca nui bine sa bag pesti mai mici de statura decat cei pe care ii am ,adica sumatrani,ca ii omoara astia mari pe cei mici.apropo femelele daca nu au barbatusi prin preajma pot produce icre?
dupa cum v-am spus is incepator si accept ori ce informatie despre acesti pesti ca mis dragi, oricum va multumesc ptr.tot

lucian
15-09-2007, 23:54
apropo daca este cineva din turda si ma poate ajuta direct?

Gurytza_ta
17-09-2007, 21:52
femelele produc icre non-stop, dar nu depun daca nu au masculi si daca nu sunt indeplinite anumite conditii.

Nicolae Paun
17-09-2007, 22:02
O completare la ce spunea colega noastra;chiar daca sunt masculi prin zona e foarte important ca acestia sa stimuleze femelele altfel nu vor depune

nsdamian
18-09-2007, 12:20
apropo daca este cineva din turda si ma poate ajuta direct?


In acvariul tau mai traiesc si alti pesti in afara de tetrazone ? Daca da atunci acestia cum supravietuiesc ? Daca nu atunci poate sa fie problema amintita aici referitor la femele. In acest caz iti recomand sa te urci pe o bicicleta si sa dai o fuga pana la Gradina Botanica unde este foarte probabil sa poti cumpara 2-3 masculi.Intreaba pe cei de acolo ca o sa gaseasca si pentru tine niste masculi prin acvariile lor.

nsdamian
18-09-2007, 12:35
Pardon ,am vrut sa scriu Gradina Zoologica.

lucian
18-09-2007, 16:48
da mai am si o pereche de sanitari din aceia maro inchis cu puncte negre (nu mai stiu le este denumirea) si mai am un conconius ca celalalt mi-a murit si el si acuma recent adica ieri mi-am mai achizitionat un barbatus de tetrazone mult mai mic ca si restul poestilor si inca o pereche de tetra negru.Din pacate la noi este inchisa deocamdata gradina zoologica iar la hobbyuri nu gasesc pe marimea pestilor mei ca au ajuns aproape la marimea maxima,poate sa le stimuleze si alti barbatusi din alte specii?
Apropo conconiusu mia murit ca nu stiu cum a sarit din acvariu si io nu lam vazut:((

nsdamian
18-09-2007, 20:59
Ce dimensiuni are acvariul tau? Decat timp il ai,de cat timp sunt pestii in el
?A fost ciclat acvariul tau ?Pe str.Macilor in turda este un magazin care s_a deschis acum vreo 3 luni .Vorbeste cu doamna de acolo ,si cred ca te va sfatui pentru ca sunt adevarati acvaristi si nu vanzatori de pesti.Cred ca au si tetrazone la vanzare.

Nicolae Paun
18-09-2007, 21:13
parerea mea ar fi ca pentru moment sa lasi tetrazonele si sa cresti niste specii pe masura experientei tale.ar fi pacat sa ne intalnim cu aceeasi situatie.

lucian
21-09-2007, 16:15
nsdamian,esti din turda?, eu stau chiar acolo langa hobyy si ii cunosc pe patroni si de acolo mi-am luat toti pestii ,chiar zilele trecute mi-am luat doua perechi de tetra negru ,un barbatus de sumatran mai mic cei drept,si inca un barbatus de conconius,dar ei nu mai au barbatusi de sumatrani si daca au is prea mici fata pestii pe care ii am.apropo dami id de mess daca esti din turda sa mai vb pe mess si poate vii sa-i vezi si sa-mi explici mai multe, bineinteles DACA VREI :grin:

lucian
21-09-2007, 16:20
bamse2008,pestii sunt deja mari si foarte frumosi mii greu sa ma despart de ei risc acuma nu am ce sa fac oricum multumesc frumos de sfat poate cu timpul voi lua si alte specii ;)

nsdamian
21-09-2007, 22:45
Nu sunt un expert in acvaristica si nu sunt crescator de tetrazone. Am avut totusi pentru o perioada si chiar i-am inmultit,dupa care m-am orientat spre alte specii.Daca ai rabdare si cauti pe acest site o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie.Problemele tale m-au dus cu gandul la faptul ca acvariul tau este prea mic pentru cati pesti ai tu,dar nu ne-ai dat nici un detaliu in acest sens.De asemenea nu ne-ai mai spus daca in ultimele zile ai mai avut pierderi.Nu ,nu sunt din Turda dar ma mai aprovizionez uneori cu hrana sau pesti din Turda.

lucian
22-09-2007, 14:35
da miau mai murit doi azi,dar poate ca intradevar e prea mic acvariul ca are numai 25 de litrisa fie aia o problema?
si sar putea deja sa fie prea mari pestii ptr acvariul asta.Dar dc nu miau murit din ceilalti numa tetrazone si numa femele ceilalti nu au nimic,ca mai am 2 sanitari doi conconius si patru tetra negru,aia dc nu au nimik?

nsdamian
22-09-2007, 18:06
Acest acvariu asa mic si suprapopulat are ceea ce este nevoie si ma refer aici la incalzitor cu termostat,aer,filtru? Schimbi apa regulat? La cat timp si in ce cantitati?Inteleg ca acum ai in acvariu 12 pesti?

Nicolae Paun
22-09-2007, 18:09
e prea mic acvariu si tetrazonele au nevoie de spatiu sa alerge prin acvariu.sunt stresati;ma indoiesc ca va merge bine sa tii un card de tetrazone in acvariu de 25 de litri
eu tin 16 tetrazone in 150 de litri de apa si parca tot si-ar mai dorii inca atata.

nsdamian
22-09-2007, 18:27
Cred ca" bamse2008" are dreptate.

master_alexut
22-09-2007, 22:32
eu o sa am in curand....insa mi-au distrus carasii,le-au facut cozile franjuri....atunci am renuntat la ei,parca erau o haita de lupi.

Nicolae Paun
22-09-2007, 23:01
ai dreptate,eu asociez tetrazonele cu hienele;sunt niste pesti foarte curiosi,orice flutura e de mancare pentru ei.

nsdamian
23-09-2007, 04:14
Acesta este motivul pentru care am renuntat si eu la ei ,nu se intelegeau cu scalarii .Altfel sunt foarte simpatici si in continua miscare.

lucian
23-09-2007, 21:11
"nsdamian"nu mai am 12 ca mai am numa noua dar am filtru nu stiu ce marca ii si nu am incalzitor , le schimb apa tot cam la o luna cate trei sfert din apa,de prea putine ori am schimbat toata dar cred si eu cai prea mic de aceea intentionez sa imi iau altul mai mare , cred ca renunt la tetrazone ca am observat si eu ca nu le plac alti pesti de altfel am fost informat ca sa nu bag alte specii in acvariu,dar cum am mai spus cred ca renunt la ei sii dupa ce o sa mai prind experianta poate o sa mai cresc
oricum multumesc frumos de sfraturi si ne intalnim in continuare pe forum mai povestim ,o sa va anunt ce specii o sa cresc sa imi mai dati sfaturi ,bineinteles daca mai vreti ca ,cred ca v-am inebunit cu problemele mele :grin:

Nicolae Paun
23-09-2007, 21:22
"nsdamian"nu mai am 12 ca mai am numa noua dar am filtru nu stiu ce marca ii si nu am incalzitor , le schimb apa tot cam la o luna cate trei sfert din apa,de prea putine ori am schimbat toata dar cred si eu cai prea mic de aceea intentionez sa imi iau altul mai mare , cred ca renunt la tetrazone ca am observat si eu ca nu le plac alti pesti de altfel am fost informat ca sa nu bag alte specii in acvariu,dar cum am mai spus cred ca renunt la ei sii dupa ce o sa mai prind experianta poate o sa mai cresc
oricum multumesc frumos de sfraturi si ne intalnim in continuare pe forum mai povestim ,o sa va anunt ce specii o sa cresc sa imi mai dati sfaturi ,bineinteles daca mai vreti ca ,cred ca v-am inebunit cu problemele mele :grin:

-sa iti cumperi incalzitor,e un accesoriu obligatoriu
--apa se schimba saptamanal o treime din cantitate,niciodata mai mult de jumatate;aici fac o paranteza:la mine daca as avea timp acea treime care se schimba saptamanal as imparti-o in 7 si as schimba in fiecare zi apa la pesti.
-sfatul meu este sa iei forumul la frunzarit,mai ales notiunile de baza(ciclare,accesorii,plante si importanta lor,compatibilitatile pestilor,necesitatile lor,etc),iar apoi sa iti alegi cel mult 2 specii de pesti pe care sa ii cresti si de ce nu sa vedem si niste puisori de la ei.bafta si asteptam proiecte constructive.

lucian
23-09-2007, 23:36
ms ms asa am sa fac

nsdamian
24-09-2007, 12:52
Ok.Succes !

savutzu
24-09-2007, 14:54
legat de inmultirea lor... muscaturile de buza sau tzucaturile, :mrgreen: fac parte din "ritualul" de imperechere?

Gurytza_ta
25-09-2007, 15:46
din cate am observat eu la ai mei, nu.

ciomux
27-09-2007, 13:46
zicea cineva ceva de 2 masculi la o femela.....nu prea cred....poate sumi ai mei sunt mai rai...ca la fiecare depunere cate un mascul mai omoara cate o femela...poate ca de aia ca eu ii tin separat intre depuneri.....masculii de sumi sunt fff rai :)
oricum puteti incerca...succes

lucian
05-10-2007, 21:01
fratilor dar nu mai zice nimeni nimik paci:))?

nsdamian
05-10-2007, 21:14
Pai asteptam niste vesti de la tine.

vlado
21-10-2007, 19:18
Am aranjat acvariul meu de 270 de litrii,l.am plantat ,l.am dichisit .l.am ciclat si asteptam sa vina la pet shop.ul meu lerii,scalarii,colisa,etc.Si vine a mea prietena cu cadoul cel mare..10 sumatrani.
Adio tot...
Si uite asa ma apuc ,pt prima data in 20 de ani de acvaristica, sa cresc sumatranii de care ,sincer,m.am indragostit.
ideea este ca mai vreau ceva vietuitoare pe linga ei.Asa ca cine are de vinzare niste barbus titteya,Puntius nigrofasciatus,Barbus panda poate barbus verde il astept sa facem targul.Si nu mi.ar strica nici ceva indicatii cu privire la barbus,puntius,etc..

nsdamian
21-10-2007, 19:54
"dupa 20 de ani de acvaristica" nu este prea repede sa incepi cresterea tetrazonelor.Sunt niste pesti extraordinari si cred ca nu o sa-ti para rau.Succes si poti sa-i multumesti prietenei tale pentru cadou.

vlado
22-10-2007, 13:36
Hai , crescatorilor de sumatrani , nu are nimeni ce am cerut si eu?
Apropos,ma uitam pe niste imagini cu acvarii si am vazut niste neoni cu tetrazona.Stiam ca nu prea se asociaza.Cum merge treaba,de fapt?

Solaris
22-10-2007, 13:50
eu am combinatia asta, am ales pestii pe criteriul de apa moale, nu au fost probleme, nu au treaba unii cu altii.

vlado
22-10-2007, 14:19
Sumatranii mei sunt micuti.Am sa incerc si eu combinatia sa vad ce iese acolo.Ma gindesc ca poate se obisnuiesc de mici si reusesc sa se imprieteneasca.Ma da.mi si mie idei de combinatii... Ce mai merge cu ei?

lucian
22-10-2007, 14:33
in general se pot pune cu alti pesti dar conitiile sunt urmatoarele:daca ii ai de mult si is mai maricei nu poti pune pesti mai mici la statura ca ei,daca pui mai mari sau cat ei ii scoti pe sumatrani afara si le schimbi ceva din decorul acvariului ptr ca tetrazonele atunci is mai "artagoase"cand le invadeaza alti pesti teritoriul,dar schimband ceva din decor atunci nul mai recunosc si cred ca is pe teritoriu strain si atunci nu au bai,dupa ce leai schimbat decorul ii bagi pe toti odata si atunci teoretic nu ar mai trebuit sa ai probleme (eu asa am facut si si acuma traiesc tetrazonele mele impreuna cu alti pesti).Sumatranii au tendinta sa ciupeascqa cozile voalate ,pentru ei tot ce misca i o posibila harana asa binenteles daca faci cum tiam scris mai sus nu mai au treaba si inca ceva cand pui alti pesti in acvariu cu ei dale un pic e mancare"nu multa" ca sa aiba ocupatie ,cat despre pestii care tii doresti nu am . Ori cum, ce am scris mai sus a fost parerea mea, poate gresesc nu stiu.Bafta multa ;)

Solaris
22-10-2007, 14:50
Sumatranii mei sunt micuti.Am sa incerc si eu combinatia sa vad ce iese acolo.Ma gindesc ca poate se obisnuiesc de mici si reusesc sa se imprieteneasca.Ma da.mi si mie idei de combinatii... Ce mai merge cu ei?

deci eu mai am in acelasi acvariu pe langa Puntius tetrazona (Sumatranus):
Moenkhausia sanctaefilomenae (Red Eye Tetra)
Hyphessobrycon bentosi (Ornate Tetra)
Paracheirodon innesi (Neon)
+Ancistrus, SAE, Corydoras

pentru alte combiantii poate te ajuta topicul urmator:
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2325&start=0

vlado
22-10-2007, 15:13
faza cu schimbatul decorului mi se pare ok pt juma de ora.Daca asa sunt ei ,a 2.a zi si.ar reaminti de coditele voalate.dar ,desigur,fiecare stie ce e in acvariul lui.Si eu am incercat combinatii imposibile si am reusit.Asa ca nimic nu e imposibil.Totusi ramin doar la ideea cu neonii.Si caut in continuate alte culori de sumatrani.Pt ca mi se par tare haiosi.

vlado
22-10-2007, 16:50
gata..am bagat si 6 conconius si 15 neoni(ca nu o sa supravietuiasca toti,nu?)+cei 10 sumatrani.Deocamdata vad ca nu au treaba unii cu altii.Acvariul arata ok,viu,totul este in miscare(ma rog,plantele nu :lol: ).Sa vedem care,ce,cum...
Oricum ,daca aude cineva ca exista prin Buc Puntius nigrofasciatus inca sunt interesat.

U1326
23-10-2007, 13:55
Buna ziua. Sunt de ceva timp pe aici, dar nu prea am postat. Nu sunt specialist, si tin sa multumesc tuturor de pe acest forum, care mi-au explicat cat de ticalosit si criminal am fost pana sa gasesc acest forum. Oarecum ii inteleg si pe userii care pun intrebari, in special legate de ciclare, dar fac tot ca ei,(nu dau nume, ca nu vreau sa jignesc pe nimeni), dar ar trebui sa inteleaga ca asa cum au existat evrei care au supravietuit lagarelor, asa exista si pesti care supravietuiesc acvariilor neciclate sau inadecvate.
Postez aici pentru ca sunt inebunit dupa tetra, si daca se poate, aceasta este parerea mea, repet, de nespecialist.
Am tetra de pe la 15 ani, acum avand 30. In acest timp, tetra au fost pestii mei favoriti. Din cate imi aduc aminte, au anihilat pana acum toate speciile cu care au stat. Printre ultimele incercari au fost 2 scalari intr-un acvariu de approx 50L. Tetra, 12 bucati, adaugate dupa o saptamana de la introducerea scalarilor, au reusit ca in doua zile, sa omoare un scalar, iar al doilea a fost donat pe moarte, unui prieten.
Si ca o paranteza, in alt acvariu, acum cativa ani, dupa ce am citit pe mai multe site-uri ca scalarii sunt compatibili cu neonii, deoarece provin din aceeasi zona, am introdus intr-un acvariu de 50 de litrii, in care aveam 2 scalari maricei, 20 de neoni, care au disparut in cateva zile. Dupa cercetari asidue, am aflat ca de fapt, in habitatul natural neonii sunt hrana preferata a scalarilor.
Dupa ce am descoperit acest forum, am reusit sa-mi fac un acvariu mai mare, 96x46x55, cam 200L. Acest acvariu, a fost ciclat, am facut teste legat de calitatea apei, am incercat intr-adevar sa ofer conditii adecvate, si sa nu chnui pestii prea mult. Primul locatar, a fost un peste cu numele "THE SURVIVOR", un Platydoras costatus, care acum are cam 7 ani. Nu intrebati de ce se numeste asa, pentru ca acum imi e rusine sa spun de cate ori a fost pus in apa de la robinet, a suferit socuri termice, si in general orice chestie nasoala, la care va puteti gandi ca a suferit-o un peste, probabil ca el a trecut prin ea, inclusiv accidentul acvariului spart, fiind unicul supravietuitor. Dupa ciclarea acvariului, am introdus 8 tetra (Tiger Barb). SURVIVOR, a fost lasat fara mustati, si avea urme vizibile de muscaturi pe corp. Nu sunt sadic, si am vrut sa-l sacrific. Noroc cu sotia, care a spus, citez cu tonul respectiv: "MAI BINE ITI ARUNCI TOTI PESTII, DAR DE SANITAR NU TE ATINGI!!!". A stat cam doua saptamani in carantina, si acum este bine avand multe locuri in care sa se ascunda. Totusi iese numai noaptea, ziua nefiind de vazut.
In urma unui accident al unui prieten, am acceptat sa primesc, 2 ancistrusi de 6 cm lungime, si 3 gurami. Ancistrusii au fost primii atacati, si a doua zi, am donat tot restul. Acum mai am si doi "Clown loaches" care se inteleg bine cu tetra(provin din aceeasi zona geografica), dar am o problema. Nu sunt convins ca cei doi stiu ca ei sunt sanitarii, si de fapt cred ca si ei sunt tetra. Sunt micuti, cat tetra de lungi, si au un comportament aproape identic, inotand de multe ori cu bancul de tetra.
Duminica, am luat din Hornbach, doua Ampularii si 3 Neritine. Cateva ore bune, toti tetra au stat calare pe Ampularii, care din fericire aveau cochilia , asa ca au scapat.
Mai am prieteni cu tetra in acvarii comunitare, si nu sunt la fel de agresivi cu ai mei. La mine sigur nu este o problema de alimentatie, din contra, mananca bine, mai putin duminica, cand tin post. Personal, m-am lamurit: cu tetra, voi tine doar tetra, si in curand voi mai lua si verzi, si albinosi.
Scuze pentru un post cam lung, si multumesc ca m-ati ascultat.

lucian
23-10-2007, 15:16
nu stiu ce sa zic ca nici eu nu sunt asa de expert,dar eu mai am in acvariu pe langa 4 sumatrani si doi toracatus doi conconius si patru tetra negru dar nu am avut probleme numa la inceput cam o jumate de zii cand tetra negru au fost atacati de sumatrani,insa acuma sa schimbat foaia:D ca tetra incep sa riposteze cand sunt atacati dar asta foarte raaar,chiar si toracatus ii ataca cate o data pe sumatrani,in rest sunt foarte cuminti se inteleg acum ii am impreuna ca de doua luni si nu am avut probleme cu excceptia cazurilor cand miau murit in decurs de o lune vreo 15 sumatrani.Nici acuma nu stiu din ce cauza dar a trecut si acum sunt bine toti restu nu au mai avut probleme,asa ca U1326 EXACT CA SI OAMENII CA SUNT DIN ACEEIASI SPECIE :D SUNT CU COMPORTAMENTE DIFERITE ,asa si pestii, nu toti au acelasi comportament cu alti din specia lor.In lumrea asta totul e posibil:))

lucian
10-12-2007, 19:34
imi parew rau dar nu i prea bun aparatul si nu scoate cum trebe dar in realitate este mult mai frumos "intrebatil pe nsdamian ca la vazut pe web camm" deci nu au asa buna calitate:D

lucian
10-12-2007, 19:41
cum sa posatez pozele ca nu mai stiu?:))

nsdamian
12-12-2007, 07:31
O sa creada lumea pe aici ca toti ardelenii sunt rude cu "Pinnochio".(ns) vine de la initialele mele si nicidecum de la faptul ca as fi nese.

Kevin
12-12-2007, 11:04
U1326-eu am de vreo 3 luni combinatia de scalari cu neoni in acvariu si totul e ok, nu mi-a disparut nici un neon si nici n-am vazut vreun atac la ei :mrgreen:

Si eu am avut tetrazone, care era f. agresivi si teritoriali, practic de aceea i-am dat ca nu puteam pune nimic langa ei, doar conconius.
Mi-au ciugulit pana la moarte :roll: guppy (doar masculi), neoni, ancistrus ....
Oricum raman niste pesti f. frumosi.

lucian
13-12-2007, 18:47
SCUZA MA DAR TEAAAM CONFUNDAT CU gratian_666 ca de fapt el a vazut pozele
scuzama inca o data inca o data ca team confundat APROPO nu trebuie sa fii asa rautacios ca doar santem oameni mai gresim si noi nu?:D

Solaris
14-12-2007, 03:45
cand pun la depus, pun doar o pereche si nu am avut probleme pana acum. prin alte parti vad ca se folosesc si alte metode de 2-3 la o femela sau in grup. o sa incerc si asa sa vedem diferentele.
metoda in grupeanu nu da rezultate notabile// 1:1 o sa fac ca pana acum..

lucian
31-12-2007, 11:47
Sfintele Sarbatori sa va gaseasca fericiti si sanatosi si sa va aduca tot binele din lume. Un An Nou fericit si bogat. LA MULTI ANI! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lucian
31-12-2007, 11:48
;) Sfintele Sarbatori sa va gaseasca fericiti si sanatosi si sa va aduca tot binele din lume. Un An Nou fericit si bogat. LA MULTI ANI! ;) :lol: :lol: ;) :lol:

andreic
31-12-2007, 12:03
La multi ani si tie si un an mai bun decat cel care tocmai trece.

Alexandru Maftei
28-04-2010, 18:23
Salutare,
-am in acvariul de 60 litrii( 50-55l util) 10 Tetra(mici de 2-3 cm maxim) si 4 sanitari si din cate am vazut si citi pe aici se pare ca Tetra nu ii au la inima nici pe sanitari?
La mine se inteleg destul de bine pentru ca i-am bagat de la inceput in acvariu si se agita ca nebunii :)) imi place mult de tot si sper sa fie sanatosi:)

parpa_tupac
21-09-2010, 09:37
Salut,
Incepand de ieri 20.09 sunt pentru prima data, posesor de Barbus Tetrazona.
Conditiile momentane sunt bunicele, zic eu...
Acvariu 46L net, plante suficiente sa se simta bine, decor vita de vie(tratata), vietuitoare: 8 Barbus Tetrazona mititei.E cam mititel acvariul, dar filtrarea e excelenta, la fel si schimburile de apa, la fel si mancarea.
Sper sa nu am probleme.Daca in viitor va fi nevoie, o sa-i mut din apartament(cu o camera) in vila :)
O sa pun si poze saptamana aceasta.

x_dadu
22-02-2011, 14:42
de ieri am renuntat si eu la carasi intrucat cei 95 de litri ai acvariului nu erau deajuns pentru cei 2 carasi maturi, aviz amatorilor.
Asa ca am acum 8 tetrazoni si 5 conchoniusi zvapaiati. Momentan nu am plante, cu lumina aprinsa fiind cam speriati. Da asta se va schimba curand.