PDA

View Full Version : Piranha&Pacu



Kevlevrone
19-05-2007, 15:55
Am avut 5 Pacu si 2 Piranha
I-am avut de peste 1 an. La un moment dat (cam acum 2 saptamani) cei 5 pacu au inceput sa se stranga la coltul acvcariului. Piranha nu pareau atat de afectati. Au inceput apoi sa moara 1 cate 1 din cei 5 Pacu. Le-am pus backtopur , nimic. Astazi mi-a murit primul piranha din cei 2 pe care ii aveam. Cu cat schimbam apa parca situatia lor se agrava. Le schimbam o parte din apa dimineata iar la pranz unul era deja cu burta in sus. Inainte sa moara deveneau foarte letargici. Nici nu se mai fereau de om. Pe ochi parca erau aburiti iar pielea de pe cap si aripi se decojea. Am incercat in ultima instanta cu malechit verde si parca mai rau am facut. Temperatura este de in jur de 22 de grade . (Pacu rezista la o temperatura de 8 grade). Ph 6.5. Atat va pot spune deoarece nu detin alte testere. Am inlaturat pietrisul tot din acvariu cand au inceput sa se imbolnaveasca. Asa ca duritatea nu cred ca este o problema.

Kevlevrone
19-05-2007, 16:03
Am luat acel piranha mort in mana si parca era balos. Deci se poate sa fie o secretie de-a lor.