PDA

View Full Version : schimbarea interfetei grafice a forumului



cristi_ionescu_79
15-05-2010, 19:28
se pare ca exista useri care nu sunt tocmai incantati de actualul design al forumului. am dori sa participati la acest sondaj ca sa stim ce trebuie sa facem in viitor. daca cei nemultumiti sunt majoritari, o vom schimba. ii rugam pe cei nemultumiti sa ne ofere alternative. un simplu vot de NU e insuficient si nu ajuta pe nimeni. de aceea va rugam sa postati si un link catre un forum a carui interfata grafica va place. daca nu o veti face, nu se va schimba nimic deoarece nu o sa munceasca nimeni sa tot schimbe designul doar,doar s-o suprapune peste gusturile voastre.
va multumim ca va pasa,
administrarea forumului

bogdan94
15-05-2010, 19:34
Dupa parerea mea, singurul lucru care ar mai trebuii schimbat e culoarea posturilor noi, din acel albastru deschis sa sa treaca la un albastru inchis, exact cum este skinul forumului acum, atat, restul arata foarte bine, seama mult cu restul forumurilor straine de acvaristica.

bigdaddy
15-05-2010, 20:45
Nu cred ca forma s-au culoarea conteaza in mod deosebit cat mai ales calitatile ca inserarea de imagini file video sau audio, dar se poate ajusta un pic la culoare sa fie mai vie mai placuta unor privitori...

ionutn
15-05-2010, 20:47
Nu imi place logo-ul nou (as prefera tot ceva cu pesti), si ca si bogdan ar fi mai bine ca sa se schimbe culorile la postari (ceva diferit ca si nuanta), in rest este ok.

bogdan94
15-05-2010, 20:50
La logo ar merge o picatura care cade in apa, sa se asorteze cu culorile...

ionutn
15-05-2010, 21:11
Poate ceva gen
http://www.desktop-3d.com/40/-/Windows_Vista_Aqua/
Sau
http://cristalvodca.weblog.ro/usercontent/28/28503/raindrop_dark.jpg
Ce am gasit si eu pe net repede :)

bogdan94
15-05-2010, 21:17
Poza a doua imi place foarte mult, cred ca ar fi perfecta...:D

geo13
15-05-2010, 22:16
Pentru cine doreste sa studieze diverse scheme de culori:
Aici puteti vedea cum se vede scrisul pe diverse fonduri:
http://visibone.com/colorlab/
sau:http://www.pagetutor.com/colorpicker/index.html
Aici prefer schema pe verde:
http://www.fivefingercoding.com/web-design/how-to-find-the-best-website-color-scheme
Si alta metoda de alegere a schemelor de culoare:
http://colorschemedesigner.com/

Mie personal mi-ar place ca fondul pe care scriu sa fie mai inchis.
Scuze, unde citesc raspunsurile !
In genul acesta: http://www.fishbreeding.info/forums/what-is-a-breeding-aquarium-t850.html
:D
Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!

amistad
15-05-2010, 23:44
Mie imi place cum arata forumul asta (editat) (nu am cont acolo, am fost doar o data in vizita). Imi place nuanta aceea turquoise si cum e structurat meniul, cum era inainte aici. Si mai vechea mea problema, totul e in limba romana.

Editat de Laurentiu Craciunas: Limba engleza nu e o problema pentru publicul pe care il tinteste forumul acvarist.ro. Daca in secolul 21 nu esti capabil sa stapanesti principala limba de circulatie internationala, probabil ar trebui sa eviti si forumul nostru.

amistad
16-05-2010, 00:44
Mie imi place cum arata forumul asta (editat) (nu am cont acolo, am fost doar o data in vizita). Imi place nuanta aceea turquoise si cum e structurat meniul, cum era inainte aici. Si mai vechea mea problema, totul e in limba romana.

Editat de Laurentiu Craciunas: Limba engleza nu e o problema pentru publicul pe care il tinteste forumul acvarist.ro. Daca in secolul 21 nu esti capabil sa stapanesti principala limba de circulatie internationala, probabil ar trebui sa eviti si forumul nostru.

Dl. Cristi Ionescu a cerut sa dam un link catre un forum care ne place, n-am inteles de ce l-ai sters, dar nu asta e problema. Inteleg ca prin ce am scris am deranjat foarte tare pe cineva "din conducere". Am crezut sincer ca pot sa-mi exprim parerea in mod deschis, in schimb n-am crezut ca voi primi un raspuns de o maniera stalinisto-hitlerista. Sincer imi pare rau ca nu fac parte din publicul tinta al acestui forum si, totodata, ca nu sunt capabil sa stapanesc limba engleza. Eu vad un forum ca si casa cuiva in care esti binevenit, exista reguli pe care trebuie sa le respecti (nu cred ca am incalcat vreuna), te comporti civilizat si primesti acelasi lucru in schimb. Simplul fapt de a vorbi deschis si sincer cu gazdele si ceilalti musafiri nu cred ca e echivalent cu "daca nu-ti convine dute-n....." sau cu aruncatul in strada. In posturile mele anterioare n-am spus ca n-o sa mai intru pe acest forum, am spus doar ca nu-mi place cum e acum (cel vechi era perfect, nu inteleg de ce a trebuit schimbat, voi stiti mai bine) si ca, probabil, cu timpul o sa ma obisnuiesc. Dar inteleg ce inseamna cand mi se arata usa. Desi raspunsul tau m-a jignit, tot eu imi cer scuze pentru ca, poate, te-am provocat (sau poate iti displace ca atat de multi "misca-n front"). Oricum, mult succes pe mai departe. O seara placuta.

Laurentiu Craciunas
16-05-2010, 00:53
Da, m-ai deranjat cu insistenta, am inteles din prima ca doresti traducere in limba romana, ti s-a raspuns atunci ca nu e un obiectiv, nu era nevoie sa readuci in discutie.

Politica forumului e de a refuza linkurile catre alte forumuri de acvaristica romanesti, indiferent de motivul pentru care se prezinta (lauda, injuraturi, plangeri, acuze, exemplificare etc etc).

Si da, daca nu intelegi ca prin Post quick reply se trimite un raspuns rapid la post, sau ca prin Go advanced intri la un mesaj mai elaborat, nu faci parte din categoria de useri pe care o dorim pe forum. Daca intelegi expresiile amintite mai sus, dar insisti ca vrei limba romana, tot nu esti o persoana dorita pe forum pentru ca esti stilul care are tot timpul ceva de comentat.

Seara placuta si tie!

adiio
16-05-2010, 10:30
Mie imi place din ce in ce mai mult cum arata forumul. Si nu spun asta pentru a pupa pe cineva-n... (nu-s genu) dar nici pentru a fi polul opus fata de altii.
Chiar imi place, felicitari pentru culorile/tema alese... ce sa mai zic de vbulletin... super.
Si sper sa nu traduceti butoanele alea niciodata in romana, nu de alta dar nu voi mai sti pe ce sa apas =)) cand vreau sa fac cate ceva.

prometeu
16-05-2010, 10:53
Mie imi place cum arata acum. Ce avem acum, este incomparabil cu ce era in trecut.

Banzai
16-05-2010, 11:08
Mai binele este dusmanul binelui. Cum forumul mergea bine, se pare ca acest mai bine a facut mult mai rau din punctul de vedere al unei parti a userilor. Interesant ar fi de stiut daca pentru majoritatea sau o minoritate ;)
De asemenea sunt oameni a caror cunostinte in domeniul calculatoarelor nu le permite sa inteleaga informatia "softul nu poate momentan sa ofere facilitatea pe care o doriti"

Recunosc deschis ca nici pe mine nu m-a bucurat schimbarea de interfata, insa din cite am inteles s-a cistigat in cu totul alte ramuri ale increngaturi reprezentate de acest soft, deci intr-un fel, tot raul spre bine.
M-as mai intreba in gluma, desigur, un director de hotel isi intreaba clientii ce culoare ar vrea sa aibe mocheta de pe coridoare sau asfaltul din fata hotelului ?

geo13
16-05-2010, 11:23
Nu pot sa nu-i dau dreptate lui Laurentiu. Nu stiu ce aveti cu limba engleza unii ca vorba aia sunteti generatia pro. Ar trebui sa ma plang eu care am 52 ani (na ca mi-am dezvaluit varsta:oops:) si nu am facut engleza in scoala, dar atunci cand nu inteleg un cuvant apelez la 'google translate' si se rezolva. Site-ul este super acum dar poate ar trebui niste pete de culoare sa ne inveseleasca. Culorile de acum sunt perfecte pentru un site de bussines. Se vede ca sunt meseriasi in spate.
Uite, mi se pare inspirata peta de culoare de pe bara de jos cu ' Contact us acvaristica, arhive , top '.
O intrebare as avea. In dreptul ramurilor din acvaristica erau niste poze mititele sugestive ( plante , pesti, harware, etc) Nu se mai pot pune? Poate astea erau petele de culoare care ne aminteau de vechiul forum si mergem linistiti cu noua platforma care este mult mai evoluata.

andreic
16-05-2010, 11:34
Incercati sa aveti putina mila cu cei care lucreaza la partea de hardware. Platforma este supusa imbunatatirilor, dar acest lucru cere timp si nu intotdeauna dispunem de el.

Banzai
16-05-2010, 11:38
O stire de de ultim moment.
Va aduc pe aceasta cale multumiri din partea unor useri speciali care au posibilitatea sa urmareasca forumul "din off" cum se spune in lumea media, fara a fi nevoie sa-si mai creeze la infinit alte si alte conturi, datorita nepretuitului buton "new posts" care apare chiar si in fereastra de user nelogat si care functioneaza impecabil.

Manynu
16-05-2010, 11:39
Incercati sa aveti putina mila cu cei care lucreaza la partea de hardware. Platforma este supusa imbunatatirilor, dar acest lucru cere timp si nu intotdeauna dispunem de el.

Nu va grabeste nimeni. Noi doar ne dam cu parerea ca sa va ajutam si noi in limita posibilitatilor:D

Susp3kt
16-05-2010, 15:42
Arata mai bine acum , logo-ul nu prea imi place nici mie .. admin daca ai nevoie de logo contacteaza-ma si te ajut eo .

Numai bine

Laurentiu Craciunas
16-05-2010, 15:47
Ce e acolo sus in stanga nu e logo, e doar un element grafic.

Acvarist.ro nu are logo momentan, daca se pricepe cineva si doreste sa propuna, acceptam sa analizam cu cea mai mare placere.

Susp3kt
16-05-2010, 15:51
Ce e acolo sus in stanga nu e logo, e doar un element grafic.

Acvarist.ro nu are logo momentan, daca se pricepe cineva si doreste sa propuna, acceptam sa analizam cu cea mai mare placere.

Da , ai dreptate :P , am vrut sa zic header ;))

bogdan94
16-05-2010, 16:02
Ce ziceti de schimbarea culorii topicurilor noi? Sa fie aceeasi nuanta de albastru peste tot, asa ar fi perfect.

Tambaqui
16-05-2010, 16:33
Acum arata mai bine inclusiv header/titlu, doar ca ar fi bun un background la text putin mai inchis la culoare exact cum a aratat colegul geo13star2000


Mie personal mi-ar place ca fondul pe care scriu sa fie mai inchis.
Scuze, unde citesc raspunsurile !
In genul acesta: http://www.fishbreeding.info/forums/what-is-a-breeding-aquarium-t850.html
PS: Este mai odihnitor la citit, mai ales seara.

Laurentiu Craciunas
16-05-2010, 17:00
Ok, am inchis fundalul, e mai bine acum?

Si iconitele la forumuri/topicuri sunt luate in vizor.

Tambaqui
16-05-2010, 22:56
Un micron mai bine... eu sincer exact la asa ceva ma refeream http://www.kalinawebdesigns.com/designs/portfolio/thumbs/bzimagepreview.jpg asta nu inseamna ca si trebuie facut asa... este doar parerea mea. Stiu ca nici inainte nu era mai inchis fundalul asta, dar totusi am zis ca daca tot va ocupati acum de setarile de culori, sa-mi spun si eu parerea.

mihaim
16-05-2010, 23:52
Ca sa multumiti si capra si varza nu lasati si skin-ul default selectabil? :D
Eu am votat "nu", cu cat e mai aerisita grafica cu cat e mai bine pentru ochii mei obositi dupa atatia ani de web design. :)

_black
17-05-2010, 01:43
Ca sa multumiti si capra si varza nu lasati si skin-ul default selectabil? :D
+1
Nu ma deranjeaza nici interfata curenta, dar cu cat devine mai albastra cu atat devine mai enervanta (pentru mine, desigur).

Laurentiu Craciunas
17-05-2010, 01:56
Vor fi amandoua disponibile.

arunccupiatra
17-05-2010, 11:07
Pentru mine e ok, mai putin logo-ul( care nu ma deranjeaza dar imi placau mai mult pestii).Restul-pentru mine-sunt fite.

Sebi.S
17-05-2010, 13:35
Am votat si eu nu. E mult mai ok pentru ochi cu o interfata mai aerisita sau nu mai zic ca are si un aer mai profi. (temele in culori stridente ma duc cu gandul la forumurile de Counter Strike :P )
Ca si 'plusuri' sa le zic asa, ar fi o culoare mai evidenta pentru posturile noi (vorbesc aici de iconita albastra/gri din fiecare thread) si eventual un logo tematic.

chibitz
17-05-2010, 16:57
pai na...nu mi se pare ok deloc bannerul...raza aia de bule. Ar fi ok sa fie ceva mai colorat si cu o imagine specifica acvaristicii... Prima pagina mi se pare prea concentrata. http://forum.acvarist.ro/forum.php Iti este greu sa citesti toate alea ptr ca sunt insirate pe rand si cuvintele prea mici si sectiunile la fel.... zici ca e o pagina de "term of use" Nu are nimic specific unei interfete"
Daca s-ar putea adauga iconite la fiecare sectiune, cum era inainte, ar fi mult mai bine si mai sumplu ptr useri.
Cam atat, in rest.... culoarea albastra imi place, e ok.

Tropica
17-05-2010, 23:25
pai na...nu mi se pare ok deloc bannerul...raza aia de bule. Ar fi ok sa fie ceva mai colorat si cu o imagine specifica acvaristicii... Prima pagina mi se pare prea concentrata. http://forum.acvarist.ro/forum.php Iti este greu sa citesti toate alea ptr ca sunt insirate pe rand si cuvintele prea mici si sectiunile la fel.... zici ca e o pagina de "term of use" Nu are nimic specific unei interfete"
Daca s-ar putea adauga iconite la fiecare sectiune, cum era inainte, ar fi mult mai bine si mai sumplu ptr useri.
Cam atat, in rest.... culoarea albastra imi place, e ok.

subscriu la ce a zis colegul

bogdan94
19-05-2010, 00:13
Se vad mult mai bine topicurile noi acum, daca ar fi asa si la subforumuri ar fi perfect.

PS: Dar de rankuri ce ziceti? Nu raman cele vechi?

andreic
19-05-2010, 00:17
Nu, nu vor ramane.

orio
19-05-2010, 10:37
Nu inteleg de ce topicul se citeste de jos in sus.
Acest lucru mi se pare foarte aiurea.
Nu puteti sa-l setati sa fie normal?

cristi_ionescu_79
19-05-2010, 10:39
poti fii mai explicit? cum adica topicul se citeste de jos in sus?

mihaim
19-05-2010, 10:40
Ti-l setezi cum vrei tu de la http://forum.acvarist.ro/profile.php?do=editoptions -> Thread Display Mode:

orio
19-05-2010, 10:43
Mersi. Asa mai merge :D

cristi_ionescu_79
19-05-2010, 11:05
aha ... acum am inteles care era problema ta.
oricum va recomand tuturor sa bagati nasul pe aici:
http://forum.acvarist.ro/faq.php?faq=vb3_board_faq#faq_vb3_board_usage

ionutn
19-05-2010, 11:20
Aha, a disparut raza cu bule, imi plac discusi si cu crevetelul :). Cat despre cititul topicului este ok asa, mai bine rotesti de rotita mouselui asa

BogdanHojbota
19-05-2010, 11:30
E mai ok asa, insa : imaginea e destul de mica si al doilea peste nu se vede, si nici primul nu se vede tot. iar contrastul cu albastrul din dreapta e dureros la ochi.
Idee: daca gasiti pe undeva un card de neoni rosii pe fundal de plante verzi astfel incat sa incapa pe toata lungimea .
Sau daca nu cineva priceput in adobe care sa decupeze pestii respectivi si sa ii puna pe un fundal de plante frumos.
Sau un colaj din fotografiile puse la portofoliu.

puiutu
19-05-2010, 11:32
Eu am observat alta problema: link-urile inserate in topicuri nu merg...
De exemplu, in topicul meu de feedback, link-urile inserate de cei care au lasat feedback nu merg...
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?10460-10-puiutu

Later edit:
Ciudat e ca in postul asta merge link-ul....:study
Ma poate lumina cineva?

mihaim
19-05-2010, 12:03
Trebuie modificat .htaccess ca sa se faca redirectionarea link-urilor din forumul vechi catre cele noi.

@Bogdan baga mare si fa un header.

chibitz
19-05-2010, 14:06
stiu sa lucrez foarte bine in programe de grafica. daca e nevoie de ajutor anuntati-ma...

BogdanHojbota
19-05-2010, 15:00
Trebuie modificat .htaccess ca sa se faca redirectionarea link-urilor din forumul vechi catre cele noi.

@Bogdan baga mare si fa un header.

:D nu stiu photoshop- cand eram student tin minte ca ma mai jucam in corel, dar slab.

Momentan pap excel 7ore din 8 cat stau la serv

Sa vedem ce zice Laurentiu, si poate colegul @chibitz ne face o surpriza placuta cu un "tablou" frumos.

cibserg
19-05-2010, 15:07
Eu il sustin pe asta.
Mai ales ca e crevetele meu acolo :)

chibitz
19-05-2010, 15:52
poate colegul @chibitz ne face o surpriza placuta cu un "tablou" frumos.

Pai eu nu as vrea sa fac propuneri cu banere etc. Daca unul din moderatori imi solicita ajutorul, atunci imi rezerv din timp pentru asa ceva...oricum nu e mare branza sa faci un banner....se face repede.

Laurentiu Craciunas
19-05-2010, 16:41
Bannerul actual e foarte potrivit pentru forum, cine zice ca trebuie sa fie pestii intregi? Daca vrei sa demonstrezi ca poti sa faci ceva mai frumos, nu te opreste nimeni :)

cibserg, echipa iti multumeste :)

Nu se poate face redirectionarea linkurilor vechi spre cele noi din .htacces pentru ca sunt total alte reguli de generare si nu se poate face o legatura. Asta e unul dintre neajunsurile migrarii pe alt soft, dar supravietuim si asa, sunt convins.

ionutn
19-05-2010, 16:52
Off topic: Fara suparare dar cand citesc ce scrie Laurentiu nu pot sa nu ma uit la avatrul lui si sa rad :), am impresia ca imi vorbeste avatarul (are o expresie asa de discurs).
On topic: DA, pestii sunt foarte frumosi, totusi sunt curios ce poate chibitz :)

danasima
19-05-2010, 17:05
Mie imi place. Un banner curatel, de bun gust.

puiutu
19-05-2010, 20:35
Si problema semnalata de mine....

Mitica
20-05-2010, 11:26
Va rog scoateti piperul de pe pidgeon :) Macar in banner sa arate ca la carte

Laurentiu Craciunas
20-05-2010, 15:09
Puiutu, vezi pe pagina anterioara, s-a raspuns deja la ea.

Consider ca ideile importante au fost semnalate deja, au fost luate la cunostinta, ce e posibil s-a facut deja sau urmeaza sa se faca in viitorul apropiat.

Inchidem subiectul. Citire placuta in continuare!