PDA

View Full Version : Suspiciune



SmAsH
09-05-2010, 16:23
Salut am cumparat recent cativa crapi koi ( 5 cm ) si am o intrebare pentru cine are sau a avut crapi de acest fel .
Forma capului nu trebuie sa fie asemanatoare cu cea a crapului comun ? Adica ai mei mi se pare ca nu au gura clasica "subterminala" ci seamana mai mult cu albitura cu o gura mare drept in fata sunt colorati si au mustati dar totusi ma gandesc si eu ...

catalinbgs
10-05-2010, 01:08
salut
mai mult ca sigur ca sunt crapi koi dar e foarte probabil sa fie subnutriti si sa aiba o varsta mult mai inaintata decat par.
de obicei crapii se inmultesc in lunile mai-iunie,deci sunt mari sanse ca pestii tai sa aiba aproape un an, si ar fi trebuit sa aiba minim 10cm.
o poza ar ajuta mai mult

SmAsH
10-05-2010, 11:15
Vanzatorul a zis ca ia inmultit in acvariu dar e mult mai posibil sa fie cum zici tu ce pot sa fac ?
Incerc ii hranesc bine dar sunt speriosi cum n-am mai vazut si carasii prinsi in salbaticie erau mai calmi .
Hrana ce ce recomanzi mai low cost ... ca am vazut la preturi destul de mari si nu prea e convenabil sa iau pentru teste si sa nu am ce face cu ea ...

catalinbgs
10-05-2010, 12:51
Sincer nu pot sa-ti recomand nici un fel de hrana low cost.
si ieftin si bun nu prea se gaseste.
acum depinde si ce vrei sa faci cu koii. daca vrei sa incerci sa-i cresti mai mari si crezi ca merita, tre sa ai filtru supradimensionat, schimb de apa la picatura, hranire de 5-6 ori pe zi dar cantitati foarte mici (0.1% din greutatea lor corporala)cu hrana scufundabila preferabil, oxigenare puternica si formarea unui curent de apa in bazin ca pestii sa fie nevoiti sa inoate contra.
inotand continuu, se dezvolta musculatura, se asimileaza mai bine mancarea, se reduc excrementele, creste pofta de mancare, iar pestii cresc mult mai repede.
daca nu vrei acest lucru, poti sa-i hranesti cu aproape absolut orice 1-2 ori pe zi si sa le mai schimbi apa din cand in cand