PDA

View Full Version : acvariu 70 de litri cu cati betta?

mariusapostol87
03-05-2010, 22:02
deschid si eu acest topic pentru ca vreau sa imi reamenajez un acvariu cu niste pesti betta. acvariul are cam 70 de litri si ma gandeam sa il populez cu betta, numai ca nu prea stiu multe despre ei, asa ca astept de la voi un mic ajutor. cam cati asi putea sa tin? femele si masculi.

gyuszeppe
03-05-2010, 22:10
doar betta/:)
2 masculi de betta in orice volum daca se gasesc se bat:d
deci 1 mascul i 1 femela pt ca presupun ca si alea se bat in cazul in care apare in joc un mascul:D
am vazut acvariu cu 4 femele
si nu aveau nimik una cu alta
dar nu era mascul in acvariu
nuj ce sa zic in legatura cu femelele

mariusapostol87
03-05-2010, 22:14
dap, dar avand in vedere ca masculii sunt superbi, mai bine tin un mascul si o femela, decat 4 femele. astept posesorii de betta sa isi dea cu parerea.

gyuszeppe
03-05-2010, 22:17
pai mai poti pune alceva pe langa ei:-??
de ex chiar anabandtidae cum ar fi gurami,leeri sau nuj :-?? ce iti place tie mai mult exceptand speciile voalate sau foarte mici pe care o sa ti le hartuiasca bettan-ul

mariusapostol87
03-05-2010, 22:24
sincer sa fiu guramii ii detest, nu imi place nimik la ei.

merlin21
04-05-2010, 02:05
tocmai ti s-a raspuns ca nu e bine sa ti un mascul cu o femela..
sunt atatea topicuri pe forum legate de asta.. trebuiesc doar citite
masculul si femela se tin impreuna doar cand vrei sa ii inmultesti..
in cazul extrem un betta si mai multe femele, in nici un caz una singura..

_black
04-05-2010, 11:16
Mai bine tii un mascul de Betta si atat.

Asa cum scrie si mai sus, doi masculi Betta, daca se intalnesc, se vor bate. Apoi, masculii tind sa hartuiasca femelele, iar daca e una singura o va omora prin batai repetate. Daca ai mai multe femele, se vor bate intre ele, stabilind o ierarhie - e bine sa ai minim 3, sau daca mai multe, sa fie numar impar.

DAR, femelele pot si ele sa atace masculii, si daca ai mai multe, saracul mascul n-are nici o sansa.

Daca vrei mai multe specii (probabil ca vrei), iti recomand un mascul Betta si un "stol" de neoni, dar nici aia mai mult de 10, pentru ca prind curaj si-l vor ciupi pe Betta. Nu e bine sa amesteci Betta cu pesti mari sau viu colorati pentru ca ii va ataca.

Nu-s expert in acvaristica, dar imi plac pestii Betta si am citit destul de mult despre ei.

Bafta.

kamatz
04-05-2010, 20:31
Adevarat ce spune lumea. Mai multe femela si un mascul, merge, dar greu. Trebuie in primul rand plantat, sa aiba femela unde sa se ascunda cand da ochii cu dragonul. In rest e ok. Eu am un acvariu cu gourami si colisa. Unde mai am un mascul betta, deocamdata separat, si o femela libera, care trebuie sa isi refaca coada franjurata. ( asa am cumparat-o ).

mariusapostol87
04-05-2010, 23:24
interesante raspunsurile voastre. am un acvariu de 125 de litri plin cu vreo 20 de neoni, sanitari, creveti si plante. nu merge sa bag si un mascul de beta in el, nu? probabil o sa il fac si pe cel de 70 tot cu neoni si un mascul de betta.

_black
05-05-2010, 00:07
Daca e bine plantat poti sa pui un Betta si-n cel de 125L.

Mai conteaza si comportamentul individual... un Betta poate fi extraordinar de agresiv, altul poate fi foarte calm.

Eu l-as baga in cel mare, si daca face figuri l-as muta in cel mic - singur.

iivo
05-05-2010, 11:27
Eu am tinut betta cu zebre pana si-a dat obstescul sfarsit dupa aprox 2 ani (deci sper ca de batranete). acvariu de 60L, 1 betta, 6 zebre, 3 cory, 2 ancistrus. nu am avut probleme. mai fugarea betta zebrele, da asa... cum face vaca dupa muste. nu chiar incearca sa le prinda, numa sa le indeparteze umpic.
amenajeaza-i un spatiu cu plate multe. ii place sa se strecoare printre plante inalte. acvariu meu avea intr-un colt plante inalte si plante plutitoare si in centru era liber. frecventa amandoua zonele, dupa cum avea chef. betta au personalitate.

am avut 3 betta mici in trecut (nu citisem si am ascultat de vanzatoare care mi-a zis ca ii ok 3). rezultatul: macel. in 2 luni am ramas cu o femela. i-a rezolvat ea pe toti. deci si femelele pot fi agresive. in principiu, betta cumpara-l de mic, si pune-l ultmul in acvariu, ca sa nu isi adjudece tot acvariu ca teritoriul lui. daca il pui cand deja exista alti pesti in zona lui de inot (mid-top), atunci se adapteaza si isi face el o zona mai restransa.
sa nu il pui cu nimic voalat. si la ancistrus se mai dadea cateodata. am ancistrus long-fin. ce sa mai vorbim de guppi. macel, iara (aici tot la femela din tinerete ma refer).

concluzie:
1. un singur mascul (daca vrei sa incerci cu 6+ femele, riscu tau. eu nu am incercat)
2. colegi fara aripoare voalate, mari, puternic colorati, etc
3. plante (betta cresc in orezarii in mod natural. le place apa care nu se misca repede si plantele multe)
4. daca poti cumpara-l de mic - o sa ai o mai mare satisfactie daca-l cresti tu.
5. ai grija cu neonii. am citit undeva ca ii ciupesc aripioarele la betta (nu am avut, nu pot sa confirm, doar ce am citit)

In rest, multa bafta cu el/ei. mie mi-a placut foarte mult sa il am, si in curand cred ca o sa mai cumpar unu.

lupul_23
05-05-2010, 17:56
Eu de exemplu am doua femele si un mascul betta intr-un singur acvariu. ce-i drept e destul de bine plantat si cu locuri de ascuns pt ei. nu au fost batai intre ei si din cate am observat...sunt pasnici intre ei. ii separ doar in cazul de inmultire si apoi ii pun impreuna pentru depunere. asa ca pot spune ca e de la caz la caz. recomandat este intradevar sa se tina separat, dar la ai mei cred ca le pot da si carti de joc ca nu au probleme.