PDA

View Full Version : PARAZITI NECUNOSCUTI IN ACVARIU



iuliana_francisco
14-05-2007, 11:15
In primul rand detaliile despre acvariu:
80 l (net), filtru intern AquaEl (Q=700l/h), aerare (vibrator conectat la filtru), substrat: pietris, plante: un a singura micuta eu ii zic iarba cred ca e din familia echinodorius, pesti: 1 caras oranda pur foarte mare pe care il am de peste 1 an, 1 caras jelly head cumparat acum 1 luna si ceva si un caras oranda corcit cu jelly head cumparat tot acum o luna. Carasii nou achizitionati au fost cumparati de la un pet-shop din zona Berceni si sunt mai micuti.
Problema in acvariu a aparut acum vreo 2 luni cand mai aveam niste pesti de fund in acvariu pe care ii aveam de peste 1 an dar bagasem recent niste plante de la un prieten care are scalari in acvariu. Carasii mici nu ii aveam. Carasul mare era dupa o incercare grea : pierduse 2 parteneri cu care si depusese si era cam apatic. De vineri pana duminica (timp in care eu am fost plecata) i s-au destramat aripioarele (cea de pe spate era la jumatate din dimensiunea ei normala) si avea o zona rosie pe corp care arata ca o rana. Parte acea mai interesanta era ca pe geamul acvariului aveam o gramada de viermi albi subtiri cat un fir de par si cu lungimi cuprinse intre 2 mm si 2 cm care se tarau pe geam.
Am instituit un acvariu carantina in care am pus numai apa fiarta si racita in care am pus toti pestii. In apa am pus sare si General Tonic de la Tetra. De mentionat ca pestii de fund nu pareau afectati cu nimik. Dupa 3 zile de tratament pata rosie a disparut in locul ei a ramas o pata alba (decolorata fata de culoarea lui normala care e portocaliu). Dupa 5 zile insa, au inceput sa i se innegreasca varfurile aripiorelor mai ales cele care erau distruse. Dupa 7 zile am cumparat ceilalti doi carasi si am decis sa ii pun la un loc sa ii mai alin carasului mare durerea ca a ramas singur si i-am bagat la loc in acvariul mare pe care l-am soalat pe tot si l-am dezinfectat (am fiert tot ce se putea fierbe inclusiv pietrisul) si le-am pus sare in apa. Dupa cateva saptamani am observat pe carasul mare 2 puncte albe pe cap. Apoi am observat ca si unul di carasii mici avea o pata alba pe cap iar cel jelly head devenise apatic. Din aceasta cauza miercurea trecuta am bagat iar General Tonic in acvariu. In week end am fost plecata. Aseara cand am ajuns acasa am descoperit ca am iar viermi pe geam.
Va rog frumos daca stiti despre ce e vorba si cum as putea scapa de ei.
Eu ma gandesc ca sunt niste paraziti interni pentru ca nu aveam de unde sa ii iau din nou. E o luna de cand am dezinfectat acvariul.
Hrana le dau numai de la tertra (vineri le-am dat si cateva bobite de troco pentru ca carasul mare manaca greu de la suprafata). Apa o schimb partial la saptamana 25% din volum.
Am poze cu viermii si cu carasul mare cu boala de la inceput dar din pacate nu stiu cum sa le postez. Poate ma invatati pentru ca e mai usor sa iti faci o parere cand vezi si poze.
Va multumesc mult si imi cer scuze daca postul meu e cam lung dar dupa cum ati vazut problema e mai veche si trebuia sa dau cat mai multe detalii.
Am uita sa spun ca temperatura e de 27 grade si ca folosesc Aqua Safe pentru apa pe care o introduc in acvariu. Neoane 2 Philips de 18W

ginger
14-05-2007, 15:01
:shock: temperatura 27 grade?!?!?!. carasii sunt pesti de apa rece scade treptat tempeatura la 20 de grade si schimba cantitati considerabile din apa, pentru ca la temperaturi asa de inalte carasilor li se dizolva mucusul de pe corp, iar daca racesti apa brusc gelatina aceea dizolvata se va intari la loc, iar caraselul va inota practic prin gelatina.
Viermisorii aceia mici sunt planarii, nu stiu de ce dar in general apar la carasi, problema este ca nu prea ai cum sa scapi de ei. Se spune ca trebuie sa scoti tot sa fierbi, sau sa arunci si sa schimbi tot. Un prieten al meu a avut aceasi problema. Mai intai carasul a avut excrementele transparente si la tratat cu mazare fiarta crezand ca este vorba de o problema intestinala. In scurt timp au aparut si planarii despre care parerile sunt controversate. S-ar spune ca daca nu sunt multi atunci nu afecteaza insa in scurt timp sunt pline geamurile. Nimeni nu stie exact cum poti sa scapi de ei. Apoi carasului i-au aparut pete albe pe corp si a murit din pacate :cry: . Nu vreau sa te sperii. Il poti salva.
Cred ca este vorba de un parazit asa ca ar fi bine sa le faci un tratament cu baktopur.
Pur si simplu nu-mi dau seama cum au reaparut planarii dupa fierbere :? . Ai pus plantele acelea la loc?
Daca ai la indemana un tester pentru apa posteaza aici ph, duritate tot ce testezi.
Carasii pierduti, ce s-a intamplat cu ei, au avut vreo boala?
Incearac sa ti cel mult 2 carasi in acvariu de 80l. AU nevoie de 50l fiecare. Mentine temperatura la 20 de grade ca ii chinui rau la 27.
Cineva cu mai multa experienta sigur iti va da un sfat demn de urmat.
Sper sa se insanatoseasca pestisorul tau.
:)

iuliana_francisco
14-05-2007, 19:44
Stiu ca temperatura e mare. Initial am avut 21 de grade cand l-am gasit ciuruit si am crescut temperatura la 27 pentru tratament. Acum asta e temperatura camerei ca au venit caldurile.
De fiert ai vazut am zis ca am fiert tot ce se putea. Mai citisem pe alte forumuri despre planarii dar nu eram sigura ca sunt unul si acelasi lucru cu viermii de la mine pentru ca acolo nu specifica nimeni ca stau pe geam si spuneau ca apar pe scena doar cand e intuneric. La mine sunt tot timpul pe geam.
Acvariu mai mare sper sa imi fac cat de curand.
Ceilalti doi carasi au murit din pacate din neglijenta mea si nu de boala.
Cu bactopur nu am incercat pana acum o sa incerc. Sper cat de curand sa cumpar si ceva de testat apa, dar momentan nu dispun de finante.
Sa ma puc iar sa fierb toate cele? Offff :cry:

ginger
15-05-2007, 01:49
Ma gandeam ca este de la tratament temperatura.
Planarii dispar intr-adevar la lumina ,de pe geamurile acvariului, ceea ce vezi tu la lumina sunt o mica parte din adevarata lor candtitate. Din pacate acesti paraziti cer metode radicale de exterminare. Deci ar fi bine sa faci tot ce poti sa scapi de ei, iar in afara de scos tot si fiert nu prea se cunosc alte metode mai eficiente.
Mi-am amintit ca am citit mai de mult pe forum, de cineva care avea cam aceleasi probleme cu caraselul ca si tine si l-a tratat cu OMNIPUR de la sera si l-a vindecat.
Daca nu te-ai apucat deja de tratament cu baktopur eu zic ca ar fi mai bun omnipur(macar cineva are dovada vie ca a functionat) ;)
Multa bafta :mrgreen:

iuliana_francisco
15-05-2007, 13:27
Azi am spalat geamurile cu un burete si am schimbat cam 40% din apa.
Imi propun sa schimb apa cat de des imi permite timpul (maxim la 2 zile) sa vad ce se intampla.
Cat despre tratamentul carasilor deocamdata ii mai las au avut pana acum General Tonic. Nu mai au puncte albe pe cap iar cel mare aproape ca si-a refacut aripioarele. Bine pauza o fac fortata de imprejurari (lipsa bani).
Mersi mult pentru sustinere si sfaturi.
Te mai tin la curent cu evolutia.

ciclid
17-05-2007, 02:56
Buna Iuliana!Trebuie sa respecti toate normele elementare de crestere a pestisorului de aur care,intradevar e o specie cu particularitati mult diferite de celelalte.Cine nu se poate atasa de un Carasel-nu e acvarist...Problema cu tine e la extrema cealalalta- esti indragostita lulea de ei :oops: .Ginger e o persoana foarte informata-Felicitari :!: Ca sa poti rezolva o problema de acvaristica ai 2 alternative: 1- Prin ratiune,folosind chimia,fizica,biologia,etc. 2-Cu sufletul...simplitate si rabdare :idea: .Intradevar Hidropizia Infectioasa a pus capat multor pasiuni acvaristice(nu mai vorbesc de Fitozootehnie)...Fiind vorba de un virus boala e foarte periculoasa dar nu apare decat in conditii de stres indelungat al pestilor(pentru ei e o binefacere-scapa de tortura ignorantei noastre).Sper sa fi multumita de raspunsul meu,Mult succes in continuare!!!!!!!

ginger
17-05-2007, 18:42
;new46 nu este prima data cand aud de situatii in care caraseii sunt predispusi bolilor de genul acesta in urma pierderii partenerilor. Acest lucru daca stam sa-l analizam un pic este de ajuns sa ajungem la o concluzie uimitoare. Este clar ca acesti pestisor cad intr-o oarecare forma de depresie daca nu cumva daca fortam un pic lucrurile, intr-un dezechilibru psihic. Acest comportament clar iese de sub dogmele implacabilelor instincte.
Daca sistemul imunitar este slabit in urma unei caderi nervoase atunci se poate vorbi chiar de fenomene psihice complexe de natura cognitiva.
Este doar un pas de la simtirea inexplicabile a disconfortul provocat de pierderea partenerului pana la intelegerea efective a propriei situatii.
Acest fapt este uimitor avand in vedere ca aceste fenomene au loc in contextul micului creieras al caraseilor.
Foarte interesant, din punctul meu de vedere am subestimat aceste mici pestisori.
Uitandu-ma si la pestisorii mei raman uimita cand observ diferite forme de socializare, foarte interesante.
Poate chiar ar trebui sa fim indragostiti si fascinati de pestisorii nostri. :mrgreen:

ciclid
18-05-2007, 13:59
Stai linistita in ceea cel priveste pe Bubu...,boala va reveni numai daca pe viitor o sa-l neglijezi.Si eu am trecut prin spaimele si celelalte sentimente negative ca si tine.Nu doresc sa fac publice simtomele Hidropiziei infectioase pentru ca degeaba as face-o..boala poate fi confundata usor cu stari patologice nevirale si nu vreau sa creez panica degeaba.Virusii sunt cele mai perverse pentru om,entitati din natura.Cum nimic nu se pierde ci totul se transforma,natura a gasit arma perfecta de a pedepsii acvaristii care chinuie(constient sau nu)pestisorul de aur.Chear tu ai zis ca daca Bubu se mai inbolnaveste odata,arunci acvariul... Daca mai doresti sa ma intrebi ceva,astept cu placere s-o faci,pupal pe Bubu din partea mea.

iuliana_francisco
18-05-2007, 15:29
Mersi pentru suportul moral si incurajari.
Mai bine ca nu faci publice simtomele. Eu de cand m-am interesat despre boli parca sunt paronoica. Il studiez mereu si mi se pare ca are toate simptomele posibile (din cele vizibile cu ochiul liber).
Ciclid, te-as ruga daca stii ceva despre planarii. Dupa cum ai citit mai sus am niste viermi in acvariu. Ginger mi-a zis ca sunt planarii. Stii cumva de la ce apar?

iuliana_francisco
19-05-2007, 10:44
Am descoperit de unde am luat planarii. (daca chiar asta sunt): din acvariul prietenului meu o data cu plante. Chestia ciudata e ca la el nu se observa in acvariu. Probabil ca scalarii ii halesc dar totusi plantele care le aduc de la el au pe ele viermii astia. (le-am pus cu apa in recipiente si le-am tinut la intuneric apoi le-am studiat si..... surpriza: viermii sunt prezenti.
Cred ca o sa incerc metoda cu tifonul, bucata de carne si ceasca.

http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-planarii-oare%3F%3F%3F%3F%3F-1910.htm

E o poza facut de mine printr-o lupa de filatelie. Poate imi puteti spune daca sunt cu adevarat planarii.
Ginger nu te supara pe mine asa sunt eu un pic Toma Necredincioasa :grin:
Am citit ca planarii au capul sub forma de triunghi eu nu am cum sa vad cum e capul exact pt ca lupa mea nu mareste decat 5x.

iuliana_francisco
20-05-2007, 00:58
Si asa am doar doi sfatuitori. Mi-e team aca un topic nou oricum nu va avea mai mult efect (chiar sunt dezamagita de faptul ca nu prea se gaseste lume care sa incerce sa ma ajute)
Bubu al meu daca inceteaza sa mai innoate pluteste. Pozitia de plutire este cea normala (nu cu burta in sus). Face eforturi foarte mari sa ajunga la fund. Mancare nu mai manaca desi e mancare care pluteste.
I-am dat mazare dar nu a mancat. Nu prea mai poate ajunge la fund iar daca ajunge nu se poate mentine. Ce sa ii fac? NU VREAU SA IL PIERD!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry:

ginger
20-05-2007, 01:42
Nu ai mai spus cum a mai evoluat boala. Cu petele de pe corp ce s+a intamplat, ai mai aplicat vreun tratatment, nu prea e bine daca nu vrea sa manance, mai ai viermisori pe geamuri, ceilalti doi carasi cum se comporta, au vreo problema :?:
Are cumva excrementele transparente carasul :?:

ciclid
20-05-2007, 03:13
Planariile pe care le ai in acv,nu-ti dauneaza cu nimic ecosistemului tau.Incearca sa te obisnuiesti cu gandul ca si acesti viermisori fac parte din lantul trofic(o metoda de a scapa de ei sunt melcii sau Guramii).Si eu am avut Planarii ani de zile (in urma cu 15-18 ani)dar dupa ce am inteles ca nu fac nici un rau m-am obisnuit cu ele.Cred ca toti acvaristii trec prin chestia asta.In ultimii 15 ani,dupa ce mi-am insusit bine regurile acvaristicii nu am mai vazut nici un viermisor cu toate ca ma ocup de ~ 30 acvarii. Datorita consangvinitatii si a lipsei selectiei naturale timp de 2.000 ani,anatomia caraseilor are o slabiciune.Si Bubu a capatat din pacate acest "calcai a lui Ahile"-la nivelul sacului cu aer care mentine flotabilitatea nu mai exista schimbul normal de gaze.Majoritatea Speciilor de pesti au acest sac cu gaze situat in mijlocul corpului lor.In functie de dorinta lor de a se scufunda sau de a se ridica,creierul da comanda unui organ puternic vascularizat care imparte acest sac in doua,sa transfere gazul dintr-o camera in alta.Singurul tratament pe care eu il stiu in privinta acestei boli este rasfatarea pestelui si tinerea lui la o temperatura de ~ 25 g.C.Nu da mancare multa ci putin de 2-3 ori /zi,ai grija la calitatea ei,ideala e hrana vie,da-le salata si cel mai important: CREEAZA UN ECOSISTEM VIABIL IN CARE PESTII TAI SA SE SIMTA BINE...

razvan
20-05-2007, 10:08
planaria (http://search.live.com/images/results.aspx?q=planaria&FORM=BIRE#focal=33ebe59d516be94c0acdd5a5c8804025&furl=http%3A%2F%2Ffai.unne.edu.ar%2Fbiologia%2Fani males%2Fimages%2Fplanaria.jpg)

ce ai pus tu in poza, nu prea pare a fi.

iuliana_francisco
20-05-2007, 17:37
Cu petele de pe corp ce s+a intamplat, ai mai aplicat vreun tratatment,
Ieri am observat la Bubu o umflatura in barba de culoare vanata. Pete pe cap am mai observat azi (2 puncte albe maricele 2-3 mm). Ceilalti nu vad sa aibe. Saptamana asta nu am mai bagat nici un tratament. A si Bubu are de mult un fel de punga albicioasa in coltul ochiului.
Ma simt asa de vinovata..... e numai vina mea ca sufera. Si totul s-a agravat de cand din neglijenta mea si-a pierdut partenerii (Biluta si Silver)

mai ai viermisori pe geamuri
Viermisori mai am si din ce in ce sunt mai convinsa ca nu sunt planarii. Problema e ca nicaieri unde s-a mai scris de acesti viermi nu se stie cum se numesc si daca sunt sau nu daunatori. Dupa cum am mai zis i-am luat o data cu plantele de la prietenul meu din acvariu. Un alt prieten (cunoscut aici ca Shadow) mi-a spus ca e de la harana vie (desi e congelata) si ca a avut si el la discusi si ca scap de ei prin schimburi dese de apa si curatarea geamurilor.

ceilalti doi carasi cum se comporta, au vreo problema

Nu par sa aibe nici o problema. Cateva zile (acum 2 saptamani) red cup oranda a fost cam apatic si statea ascuns intr-un colt al acvariului. Dar si-a revenit. Celalalt (cred ca e red&black oranda pt ca are urme de negru pe aripioare si incep sa ii apara si in capison) e ffffff vioi si ffffff mancau mi-e tare drag de el.
Bubu oricum e mai bine nu mai e chiar asa de trist dar ma ingrizoreaza faptul ca nu prea manaca. Nu imi dau seama daca e din cauza ca ii e greu (poate are capisonul prea mare si de aceea nu mai poate manca mancare de la suprafata iar la fund v-am zis nu se poate mentine) sau pur si simplu nu vrea sa manance. Mancarea de suprafata ii era de mult greu sa o manance. Trebuia sa aspire apa si o data cu ea si bobitele de la o distanta de vreo 2 cm de ele (si asta facea numai la bobitele de lanaga geam). Acum cu ceilalti doi carasi nici nu are timp sa manance (mancaii ceilalti rad tot in max 2 min).
Ieri le-am bagat plante (ce am luat de la Gerry si un echinodorius de la prietenul meu).
Sa vad cand mai ajung in Berceni sa iau mancare vie. Sper sa manance. O sa ii dau din hranitor sa fie la nivelul "guritii" lui (ghilimele pt ca nu e deloc mica are 1.5-2 cm latime).
Mancare le dau Tetra Fin Gold Exotic.


Are cumva excrementele transparente carasul
Am observat ca uneori excrementele au mici bule de aer in ele.

Va multumesc din suflet oamnei buni.
Ciclid, ma simt coplesita acum cand stiu cati ani de experienta ai tu. Iti multumesc mult pentru ajutor.
Iti multumesc si tie Razvan. Imi pare bine sa vad ca nu ai tinut suparare (apropos de topicul "specie modesta de pesti")

iuliana_francisco
23-05-2007, 09:35
Nu am scapat inca de viermi dar sunt mai putini (nu mai vad decat cativa pe geamuri).
Bubu a inceput sa manance. Cu greu, dar a descoperit o noua modalitate de a lua bobitele de la suprfata: se lasa pe o parte un pic si le aspira. De la o zi la alta mananca mai multe dar numai daca ii prind pe ceilalti doi (care sunt ca niste termite; termina toata mancare cat ai zice peste :grin: ).
Nu am ajuns sa iau mancare vie sper sa reusesc pana la sfarsitul saptamanii ca sa il rasfat pe Bubu al meu :)

ginger
24-05-2007, 04:17
ma bucur ca bubu are iar pofta de mancare, este un semn bun!
Insa iti spun preventiv, ai grija cu mancarea vie. Prin tubii se transmit o gramada de boli. Este adevarat ca intaresc totodata metabolismul pestisorilor. Nu uita sa lasi tubii sub un firicel de apa ca sa se curete, vre-o doua zile.
Multa bafta ;)

iuliana_francisco
24-05-2007, 10:09
Nu le cumpar tubii. Daca cumpar cumpar mancare vie congelata (libelule sau artemia).
Apropos care ar fi mai buna?

ciclid
26-05-2007, 04:00
Singura hrana vie congelata este Dafnia.Acesti purici(Cladoceri) neavand vase cu sange in corp invie dupa congelare(ca la unele specii de broaste).Celelalte animale in momentul congelarii si decongelarii mor,deoarece citoplasma din celule cristalizand-use sparge membrana.Meniul pestilor este bine sa fie variat,si artemia si libelulele sunt la fel de bune.Poti cumpara libelule(larve de tantari)din Obor de la Marius(are si petshop pe B'ul Teodor Palady-Colisacomexim-tel. 021.348.56.50).Acestea spre deosebire de cele vandute la tarabele pentru pescari,sunt mai mici si provin din ape sarate(la fel ca artemia)- nu prezinta risc de imbolnavire.Eu fiind crescator ma impac cel mai bine cu tubifex dar il las 4-5 zile,pentru tine insa este incomod.

iuliana_francisco
06-06-2007, 01:00
:cry: :cry: :cry: :cry:
Nu am scapat inca de viermi.
Si colac peste pupaza unul din carasi are acum o parte din solzi zburliti.
Nu am facut nici o schimbare in acvariu. Nu am schimbat hrana, nu am bagat nimic nou.
Schimburi de apa fac la saptamana. Apa adaugata o tratez cu aqua safe.
Temperatura de la caldura de afara e de 26 de grade.
Am citit prin alt topic din forum ca mai are cineva o probleama asemanatoare. I s-a indicat sa le dea sa manance numai sera bactotabs (are niste tetrazone cu solzii zburliti).
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi. Stiu ca pot conta pe ajutorul vostru.
Va multumesc anticipat.

killiman
06-06-2007, 01:58
Iuliana ca sa nu fie doar trei forumisti care-ti dau sfaturi hai sa incerc sa fiu al 4-lea cu toate ca sfaturile lui cichlid sunt testate in crescatoria proprie.Cum ai aflat pe data de 18 mai,responsabil de aceasta boala (hidroptizia infectioasa)este un virus care aduce organismului infestat slabirea imunitatii iar mai apoi lasa loc bacteriilor sa faca treaba murdara.Astfel datorita mucusului protector care acopera pestii atacul bacterian incepe din interior mai exact la nivelul tubului digestiv care se inflameaza ,cavitatea abdominala se umple cu un lichid galbui translucid,pestele nu mai maninca,are flotabilitate marita(face eforturi majore sa ajunga la substrat),iar dupa 7-10 zile apar modificari ale corneei(devine opaca in punct central),solzi sburliti(ca urmare a acumularii de lichid)urmate in mod obisnuit de moarte.
Cu sera Bactotabs poti face un tratament care sa fie de succes numai in cazul in care pestele inca mai maninca,nu este degenerat prin cosangvinizare.Izolezi pestele in tratament,adaugi in apa bactopur direct si-l hranesti numai cu bactotabs o perioada de 7 -10 zile in care faci schimburi de apa 20% zilnic,iar dupa disparitia semnelor clinice 50%.
Multa bafta !

iuliana_francisco
06-06-2007, 02:54
Mersi mult!
Ciudat e ca Bubu cel care are flotabilitate marita e asa de aproape o luna. A reinceput sa manance pe zi ce trece cu mai multa pofta si nu are alte semne pe corp.
Solzii zburliti i-am observat acum la un alt caras. Si acesta mananca.
Deci as avea de ce sa sper. Maine ma duc la pet shop sa cumpar tratamentele pe care mi le-ai spus.
Cate bactotabs trebuie sa le dau? Se duc la fund? Problema e ca sunt obisnuiti sa manance de la suprafata si nu stiu daca o sa se invete repede sa manance de pe fund.

killiman
06-06-2007, 13:46
Bactotabs-ul sunt pastile,nu plutesc dar se pot faramita ,au in compozitie nifurpirinol(agent bactericid) si un melanj de diferite tipuri de hrana,echilibrat si care asigura necesarul de proteine,lipide,fibra vegetala.Sunt sigur ca si pestii tai se aduna in zona de hranire in momentul in care vad ceva miscare conform fenomenului Pavlov asa ca atunci cand o sa-i hranesti urmaresti ca sa aiba fiecare parte de tratament.Despre simptomatologia pestilor cu dropsi eu ti-am prezentat evolutia la killie care si ei sunt foarte sensibili.Sa nu uit ! Daca ai sistem CO2 sau filtru UV ,pe perioada tratamentului trebuie oprite.