PDA

View Full Version : CE SE INTAMPLA IN ACVARIUL MEU?



BLUE
12-05-2007, 23:00
Azi de dimineata am observat ca un moly are un ochi mai iesit. Caut pe forum si vad: EXOFTALMIE-cosmarul acvaristului. Il separ, pun sare in acvariul mare si in cel de carantina si dau fuga la PetShop ca sa iau Sera Baktopur Direct. m-am intors, am schimbat 30% din apa si am pus pastilutele. Ce am mai observat inainte sa plec din nou a fost ca doi xipho isi tineau inotatoarele stranse dar in rest erau ok. acum pe seara cand am revenit NEBUNIE: toti cei 3 xipho au inotatoarele (toate) strans lipite si sunt apatici (SI SE CIUPESC INTRE EI!) dar mananca si din cand in cand fac curte femelei. Sanitarul cel mare (15 cm) era plin plinutz de punctisoare albe!! l-am separat si pe asta si i-am pus tripaflavin conform indicatiilor. cum de se pot intampla ata de multe lucruri in cateva ore???

Suspiciuni:
Pe 3 mai am primit doi pestisori: un labeo mic mic si un colisa ceva mai mare. Dar pareau sanatosi ca si acum. Pana sa-i primesc nu am mai adus nimic in acvariu de cateva luni. Ultima achizitie: plantuta experimentala de la Lupul Sur (cu o zi inainte de toate astea) LUPULE PLANTUTA ERA IN ORDINE? CACI EU NU AM MAI SUPUS-O DEZINFECTARII!
Tot astazi dimineata incercand sa vad daca si alti pesti mai au ochii umflati am vazut ca in spatele acvariului, ascuns bine printre plante un melc pomaceea mare mare era mort si parca si alterat. Cred ca a murit in cursul noptii.

Conditii:
Acvariul are cam 110 l, lumina de la doua Philiphsuri, aerare, schimb de apa la saptamana 30 de l, ph neutru 28 grade.
o pereche de mply, una de gupi, 3 xipho, 2 cridorasi, un sanitar mare, 2 leeri mari,un colisa mic si un labeo si mai mic, melci pomaceea 5 (4 pui productie proprie si un vaduv mare, femela v-am spus ca a murit)

Intrebari:
ce e de facut?
ce se intampla?
unde am gresit?

mcer
13-05-2007, 01:30
ceva clar s-a intamplat, o schimbare care a generat problemele. Ori cei 2 pesti noi, ori schimbul de apa, ori...:|
hai sa vedem ce mai e maine dimineata, poate baietii cu experienta dau cu raspunsul mai la obiect.
Iti tin pumnii !

BLUE
13-05-2007, 07:00
multumesc! sper sa nu se intample nimic cu pestii...mi-ar parea asa rau... Maine seara ma intorc in bucuresti si sper sa fie totul bine chiar daca acvariul va sta nesupravegheat :?

BLUE
15-05-2007, 15:04
:cry: sa inteleg ca nimeni nu ma poate ajuta cu nici un sfat?

mcer
15-05-2007, 19:08
in ce stadiu mai sunt pestii?

BLUE
16-05-2007, 01:26
astazi toti erau bine! sper sa se reechilibreze situatia

iuliana_francisco
16-05-2007, 12:29
Consider ca ai procedat foarte bine. Faptul ca pestii sunt mai bine e cea mai buna dovada. Probabil din aceasta cauza nu ti-a dat nimeni sfaturi.
Vreau sa te intreb ceva. Ai pomenit de dezinfectarea plantelor. Spune-mi si mie te rog cum se face.

BLUE
16-05-2007, 13:38
se scufunda planta in solutie de permanganat de potasiu sau poti sa o speli cu solutie salina si apoi sa o clatesti sau poate gasesti in magazinele specializate ceva special...eu nu am cautat