PDA

View Full Version : gris?



pricopi
12-05-2007, 02:36
pestii mei se cam freaca de decor.nu au puncte albe.sa fie oare gris?am tetrazona si neoni.multumesc

Danny
12-05-2007, 08:06
nu ne-ai dat prea multe detalii despre acvariul tau asa ca o luam pe ghicite... tetrazona si neoni este o combinatie destul de nefericite din punctul meu de vedere si daca neonii sunt stresati de tetrazoni sunt mai vulnerabili la boli. grisul debuteaza in acest fel mai ales la niste pesti stresati si slabiti. deci ori ai gris ori ai schimbat apa foarte recent si ai schimbat brusc niste parametrii, moment in care pestii se freaca de decor.

iuliana_francisco
14-05-2007, 11:27
De cand ai obsevat ca se freaca de decor? Toti pestii fac asa?
Pot fi mai multe boli nu numai gris eu am o lista intreaga luata de pe net cu boli simptome si tratamente si sunt cred peste 10 boli care au in simptome si frecatul de decor.
Eu am un caras care de cand l-am cumparat are un fel de a innota care seamana cu frecatul de substrat (se duce la fund unde se intorce pe o parte innoata putin asa si apoi revine la suprafata). Am carasul de aproape 2 ani si am mai avut si alti carasi cu el care nu faceau asa. Pana de curand nu am avut nici o problema cu el. Asa ca ma gandesc eu ca asa ii place lui sa faca un fel de tumbe.