PDA

View Full Version : aerisire acvariu



cosmindv
11-05-2007, 13:17
problema este urmatoarea: pompa de aer pompeaza aer ce se ridica la suprafata si teoretic inlocuieste aerul din interiorul capacului daca acest capac este prea izolat se observa ca bulele se formeaza mai mari la suprafata apei,, am vazut pe forum o propunere de capc cu ventilatoare chiar, ce stiti ca se foloseste pe scara larga?? la acele acvarii de peste 1000L?? am un capac destul de izolat dar ma pricep la electrica si ii pot pune 2 ventilatoare mici numai bune sa faca schimbul de aer,, dar am impresia ca acest lucru este deja facut de pompa de aer,, lucrez la un capc nou si,, astept pareri

Aquanautic
11-05-2007, 13:47
Pompa de aer face acest lucru dar foarte lent.Ai putea sa montezi 4 ventilatoare de 80mm;2 care sa bage aerul in acvariu ,montate pe capac in partea superioara,la extremitati, astfel ca jetul de aer sa fie perpendicular pe suprafata apei si 2 care sa scoata aerul din acvariu,montate pe capac la mijlocul acvariului,dar in partea din spate a capacului. In felul acesta, scapi de condensul din interiorul acvariului,improspatezi aerul de la suprafata apei si pe timpul verii mai scazi temperatura apei cu 2-3 grade. Ca sa alimentezi ventilatoarele poti folosi o sursa de calculator care iti furnizeaza mai multe tensiuni pe care le poti folosi pt alte echipamente auxiliare acvariului.

cosmindv
11-05-2007, 19:49
nu sunt asa dornic sa pun o sursa de calculator in capacul acvariului :)) pt capacul asta,,, vreau sa fac si ceva sa taca gurile rele care spun ca un capac de pal e prea greu si ca e de munca cu el,sa il dau jos si etc, abea astept sa obtin pal-ul sa il fac, :) pana sambata viitoare e gata :)

si 2 ventilatoare mici sunt de ajuns au un debit de aer suficient :) le am pregatite de acum :)

mcer
11-05-2007, 19:59
nu sunt asa dornic sa pun o sursa de calculator in capacul acvariului :)) pt capacul asta,,, vreau sa fac si ceva sa taca gurile rele care spun ca un capac de pal e prea greu si ca e de munca cu el,sa il dau jos si etc, abea astept sa obtin pal-ul sa il fac, :) pana sambata viitoare e gata :)

si 2 ventilatoare mici sunt de ajuns au un debit de aer suficient :) le am pregatite de acum :)
esti un fericit, ai ceva palpabil pentru saptamana viitoare (si acum nu glumesc sau fac misto);)
Pune poze cand e gata, vreau sa vad ce ti-a iesit;)
Baga mare si...kip in taci!...ceea ce nu ma-ndoiesc ca se va intampla:)

razvan
11-05-2007, 20:28
...vreau sa fac si ceva sa taca gurile rele care spun ca un capac de pal e prea greu si ca e de munca cu el

uita-te in galerie, la albume personale - georgian.
are capacul din pal, si cu neoane prinse de el .. in plus, pisica si-a facut obicei sa doarma pe el, datorita caldurii degajate de neoane.
daca e facut cu simt de raspundere, este o alegere relativ fericita.

mcer
11-05-2007, 20:36
...vreau sa fac si ceva sa taca gurile rele care spun ca un capac de pal e prea greu si ca e de munca cu el

uita-te in galerie, la albume personale - georgian.
are capacul din pal, si cu neoane prinse de el .. in plus, pisica si-a facut obicei sa doarma pe el, datorita caldurii degajate de neoane.
daca e facut cu simt de raspundere, este o alegere relativ fericita.

Si inca nu e demonstrat stiintific, dar torsul pisicii regleaza circulatia sangvina a pestanilor;)...si mai ales pulsul nostru;)

cosmindv
11-05-2007, 20:43
Si inca nu e demonstrat stiintific, dar torsul pisicii regleaza circulatia sangvina a pestanilor;)...si mai ales pulsul nostru;)

oke asta nu stiam :)) nu am nici o pisica in plan nu sunt asa sigur ca s-ar intelege cu papagalul,, si circulatia sangvina a pestilor si in special pulsul meu este reglat de numerosii decibeli de muzica buna de care am si eu si ei parte zilnic :) LUCRU DEMONSTRAT STIINTIFIC!! :)

mcer
11-05-2007, 21:13
Si inca nu e demonstrat stiintific, dar torsul pisicii regleaza circulatia sangvina a pestanilor;)...si mai ales pulsul nostru;)

oke asta nu stiam :)) nu am nici o pisica in plan nu sunt asa sigur ca s-ar intelege cu papagalul,, si circulatia sangvina a pestilor si in special pulsul meu este reglat de numerosii decibeli de muzica buna de care am si eu si ei parte zilnic :) LUCRU DEMONSTRAT STIINTIFIC!! :)

E bine si asa, se mai spune ca pestii adora muzica buna...:)
(dar nu si cei din bancul: 'buna ziua, aveti peste?' 'nu' 'atunci de azi, eu sunt pestele vostru');)
Sincer, am pierdut sirul topicului asta, asa ca rog un admin sa stearga fara mila aberatiile:)...pt care imi cer scuze.

Mugabis
22-05-2007, 19:38
vin si eu cu o mica chestie.de ce nu se pun ventilatoarele sa traga aerul cald afara de sub capac? sau eventual unu sa traga altul sa impinga!?

mcer
22-05-2007, 19:53
pai...tocmai asa se pun :grin:
citeste tot topicul

cosmindv
22-05-2007, 22:38
usor usor incep sa abandonez ideeia de a folosi ventilatoare, cicleaza aerul mai mult decat ar trebuii si cred ca mai mult baga praful in acvariu, dar o sa incerc, si va dau raportul odata cu informatii despre noul capac, chiar o sa arate grozav, si va arat ca acel pal e si practic :) daca e imbinat cum trebuie :D

ca sa va dau un update :) ca transformator pentru ventilatoare folosesc un transformator de 12v pt spoturi,in nici un caz o sursa de calculator care ar necesita propriul ventilator,, si produce 400W degeaba :)), si sa nu cumparati adaptoare reglabile la priza ca alea se inching rau dupa doar 2 minute in priza,
http://farm1.static.flickr.com/189/509759712_ca083f241f.jpg

intentionez sa fac ceva calumea cu noul capac :D demn de acvarist.ro :)

Sorin
26-05-2007, 22:19
o sursa de calculator nu consuma 400W decat la sarcina maxima, fara sarcina consuma foarte putin fiind mai eficienta decat binecunoscutul transformator. Dar nu e cazul sa folositi asa ceva decat daca aveti nevoie de amperaj mare si in acelasi timp sursa sa fie cat mai cat mai mica, usoara si eficienta.