PDA

View Full Version : colegi gourami pitic

iivo
20-04-2010, 13:57
Salut. sunt in procesul de populare pentru un acvariu nou. si voiam sa va cer parerea la speciile de pesti la care m-am gandit.
ce exista acum:
2* ancistrus (masculi) - ma gandeam sa le cumpar o femela
1*peste cutit
vor fi:
6* cory

toti sunt de amazon, asa ca ar trebui sa se inteleaga. ancistrusii (care au 2 ani si i-am tinut intr-un acvariu mai mic), cand i-am pus in acvariu nou s-au cam batut, dar acuma cred ca si-au delimitat teritoriile si nu am mai vazut agresivitate.

ma mai gandeam la Ramirezi, gourami pitici si neoni.
o pereche de gourami, 2-4 ramirezi, si resul neoni (cat mai ramane spatiu).
Nu vreau scalari.
Acvariul are 200L.

Daca aveti idei mai bune decat mine (numarul de pesti sau alte specii), sau pareri/sugestii, sunt binevenite.

PS. am pus postul aici pt ca se lega si de gourami. daca e nevoie sa il mut in alta categorie, va rog specificati.

Va multumesc

Juwel
20-04-2010, 15:13
Pestii cutit pe care i-am vazut eu, la maturitate ating niste dimensiuni considerabile si devin vanatori de noapte.
Nu stiu daca neonii vor face fata provocarii...
Nu vrei scalari, e ok.
Dar incearca niste specii mai maricele ca dimensiuni, vad ca ai tendinta sa fie mici - dwarf gourami, neoni, ramirezi.
Plus ca ramirezii sunt extrem de teritoriali, si au probleme intraspecifice legate de teritoriu, si masculii si femelele intre ei/ele.
Nu stiu daca spatiul pe care il pui la dispozitie va face ca acestia sa se intalneasca doar de sarbatori si in rest sa fie liniste. Dar la 200 l e posibil sa se vada mai rar.
Eu as incerca cu Diamant Gourami | Trichogaster leeri. Sunt superbi.

iivo
20-04-2010, 15:24
problema cu pestele cutit... stiu. deocamdata e mic. o sa mai vad cu neonii. mi-ar place sa incerc pesti mai mari, dar inafara de scalari nu prea am idei ce sa pun (inafara de gourami mentionat de Juwel).
ce am uitat sa scriu inainte e ca m-ar interesa si SAE (siamese algae eater)ca impreuna cu ancistrusii sa tin sub control algele. in acvariul de 60 aveam ancistrusii si doi CAE (chinese algae eater) si cativa pomaceea si nu aveam probleme.
Chestia cu pestii mici e de la acvariul deja mentionat. daca aveti propuneri de pesti mai mari, sunt foarte deschis la ele

Multumesc

Juwel
20-04-2010, 15:49
Inca o propunere si gata, las si pe altii.

Incearca cu otocinclus, garantez eu pentru ei. Si in plus, astia chiar raman mici in comparatie cu SAE sau CAE, plus ca au un comportament extrem de pasnic.
Apoi vreo 4-5 neritine nu ti-ar strica in loc de apple snail. Sunt mai aratoase si de asemenea nu cresc mari.

iivo
20-04-2010, 15:52
o sa caut de amandoua. par interesanti melcii. oto cred ca am mai vazut si pe la noi