PDA

View Full Version : Teste de apa accesibile ca pret



mcer
10-05-2007, 19:46
Intrucat am constatat ca se pot schimba parametrii apei in interval scurt de timp, in functie de diferiti factori, consider ca este foarte important pentru fiecare sa aiba la dispozitie un instrument de masura cel putin al PH, KH, GH, NO3, NO2.
Tinand cont si de faptul ca unora dintre noi nu le este poate la indemana chiar si achizitionarea unui tester gen 5 in 1, propunerea mea este sa punem la dispozitia userilor de pe forum aceste teste la bucata.

Exemplu: tester JBL cumparat din magazin, costa 37,5 RON si contine 50 de stick-uri (testere)>>pret per test=0,75 RON
Desigur exista si alte firme care au acest gen de testere si putem gasi varianta cea mai potrivita dpdv pret/calitate.

Astfel, la intalnirile saptamanale din Bucuresti (eventual si la cele din provincie, daca exista), putem avea la vanzare, la bucata astfel de testere.
Impedimentele ar fi urmatoarele:

1. Lipsa etalonului de culoare, aflat pe tub, dupa care se face interpretarea testului>>putem face poze tubului si posta pe forum (poze facute de catre profesionisti, am vazut ca exista cativa care chiar se pricep si probabil au si aparate foto performante-bineinteles cu rezerva erorilor datorate fotografiei si a monitorului, dar...mai bine decat nimic).
2. Testele (aflate pe un suport de carton, in genul celor pe care se incearca parfumurile) sunt sensibile la umezeala. Tubul original contine in capac substante anti-umezeala. In loc de inlocuitor se pot folosi, cred, tuburi de medicamente de genul calciului efervescent. Totodata, userii care cumpara frecvent astfel de testere, pot pastra tuburile goale si le pot da celor care vor cumpara testere la bucata..
3. Lipsa banilor marunti (nu veniti cu hartie de 100 RON ca sa primiti restul pt un tester (99,25))

Observatie: ar fi culmea sa le trimitem prin posta sau sa ne vizitam acasa pt a ne da/lua cate un tester de 7500 lei vechi ! Totul se poate rezolva foarte elegant la intalnirile saptamanale sau de ce nu...la intalnirile si mai mari (...dar asta va fi o propunere viitoare:P)


Daca aveti pareri pro, bagati mare. La contra, nu trageti in pianist;)

PS. nu stiu daca am ales categoria potrivita pt post, daca nu, rog un admin sa-l mute

Laurentiu Craciunas
10-05-2007, 20:01
Aici e locul pt el, si e buna ideea.

bazare
10-05-2007, 20:18
eu unul chiar sunt interesat sa cumpar la bucata teste de genu asta mai ales ca am ramas de cateva zile si fara ultimele bucatele de hartie de pH. daca se hotaraste cineva sa faca investitia asta si sa vanda la bucata ma inscriu si eu:)

mcer
27-05-2007, 22:27
Nu stiu daca sa fac un topic nou, deocamdata scriu aici cum se folosesc testele JBL Easy test 5 in 1, pentru cei care au luat astazi de la intalnire.
Incerc sa dau toate detaliile, ca sa fie cat mai usor de inteles, daca e prea detaliat si ofensez inteligenta cuiva, imi cer scuze :)

1. Se apuca testerul de partea marcata cu sageti;
2. Se introduce in acvariu, pana la marcajul cu sagetile (nu este necesar sa va udati pe degetele), timp de 1 secunda;
3. Se scutura de cateva ori pentru a se indeparta eventualul surplus de apa ramas pe tester;
4. Se asteapta circa 60 de secunde;
5. Se interpreteaza rezultatele testului folosind poza de pe tub. Pentru ca nu aveti tubul, am facut niste poze din care sper ca se va intelege ceva. http://picasaweb.google.com/mcerincorporated/TestJBL5In1/photo?authkey=2Fx9mzP6rSU#5069305596094981938

Incerc totusi, mai jos, sa descriu si ce se vede in poze:
De sus in jos, pe tub, sunt NO3 (prima linie), NO2 (a doua linie), urmatoarele 4 linii colorate se refera la GH, penultima de jos este KH iar ultima este PH-ul.
Pentru NO3 (nitrati), valoarea maxima admisa in acvariu este cam de 50 mg/l (roz deschis)
Pentru NO2 (nitriti), valoarea maxima ar fi pe la 0,1 mg/l (alb). Daca se coloreaza putin in bej deja e prea mult, in roz deja incepe sa devina o problema.
PH si duritatea sunt in functie de pestii pe care-i aveti...
Daca am uitat ceva sau nu am fost clar, revin cu explicatii. Daca aveti nevoie de poze trimise pe mail, poate se vad mai clar, dati-mi pm.

Solaris
28-05-2007, 01:17
permite te rog cateva mici corecturi. avand de'a face cu reactivi chimici nu tocmai precisi pe betigasele de hartie sa incercam sa ne tinem cat mai aproape de timpul dat de cei de la JBL; cateva secunde pot erona total testele. betigasele se tin in apa 2 sec iar compararea se face dupa 45 sec. diferenta chiar mica inseamna cateodata foarte mult.

mcer
28-05-2007, 08:29
permite te rog cateva mici corecturi. avand de'a face cu reactivi chimici nu tocmai precisi pe betigasele de hartie sa incercam sa ne tinem cat mai aproape de timpul dat de cei de la JBL; cateva secunde pot erona total testele. betigasele se tin in apa 2 sec iar compararea se face dupa 45 sec. diferenta chiar mica inseamna cateodata foarte mult.
Sunt binevenite orice completari.
Aceasta insa nu se potriveste cu testerul meu (poate tu ai o varianta mai veche). La mine sunt desenati foarte clar pe tub cei 3 pasi:
Scufundare in apa 1 sec, scuturare, asteptare 60 secunde.
Dupa asta se poate interpreta rezultatul.
Intr-adevar, daca timpul pana la interpretarea rezultatelor se mareste, rezultatul nu mai este acelasi. Pe masura ce hartia se usuca, martorii isi schimba culoarea.

Mai atrag inca odata atentia, pentru cei ce au luat mai multe teste, sa le tina departe de umezeala.

Solaris
28-05-2007, 12:35
OK, deci cei care vor sa-i ajute pe altii si vand la bucata sa cunoasca si pasii astia, pentru ca masurarea sa se faca cat mai corect. si uite'asa se 'perfectioneaza' si ideea asta. :grin:

andreea69
30-05-2007, 10:47
Am si eu o intrebare de incepator! :)
Cam la ce interval de timp face voi aceste masuratori ale caracteristicilor apei?

mcer
30-05-2007, 10:52
Eu, cand am sesizat ca aveam o problema cu nitritii, in a doua saptamana de functionare a acvariului, cand filtrul nu mergea la capacitate, cred ca faceam si 10 teste pe zi :roll:
Acum testez apa doar daca mi se pare ca vreun peste are un comportament mai ciudat, dupa schimbarea vreunui burete din filtru, dupa ce le dau vreun tip de hrana noua...(cam 2-3 teste/saptamana)

fezo
30-05-2007, 13:44
Ce mi s-a parut ca lipseste de pe testul JBL 5 in 1 este testul de PO4 (fosfati). Testul dedicat (tot JBL) este dupa parerea mea foarte scump (24 RON). Se gaseste ceva mai ieftin?

mcer
30-05-2007, 14:01
Nu am vazut nici la alti producatori teste gen 5 in 1 care sa contina si PO4.

Poate ca este scump acel test al fosfatilor, dar, avand in vedere ca datorita lor (si a nitratilor) se formeaza algele, eu zic ca merita.

gerry632
13-06-2007, 09:28
Cat de precis este kit-ul de teste (acela cu multe sticlute si eprobete)? ISi merita banii? A folosit cineva?

fezo
13-06-2007, 10:39
Testul cu eprubete este cel mai precis.