PDA

View Full Version : xipho bolnavi, urgent sfaturi, va rog



andreivacaru
10-05-2007, 09:51
NU mai stiu ce sa fac. Mi-a murit un xipho, desi am incercat de toate ca sa il salvez. Era acoperit cu o spuza alba, si era foarte apatic. L-am suspectat de gris asa ca l-am tratat cu solutie salina, am crescut temperatura in acvariu si am crescut aerajul. Apoi am aflat ca s-ar putea sa fie un fungus. Am luat medicament si am respectat indicatiile. Degeaba. A murit. Acum, ceilalti xipho prezinta aceleasi simptome. Se freaca violent de stratul de pietris, sunt acoperiti langa inotatoarea dorsala de acest strat albicios iar unii stau apropape de suprafata. Nu mai stiu ce sa fac. Ceilalti pesti, molly, gurami si neoni, par a nu avea nimic. Doar xipho. Va rog mult de un sfat , pentru ca nu mai am nici o idee

mcer
10-05-2007, 10:03
Ce medicatie folosesti? Ce caracteristici are acvariul si ce dotari? Ce fel de filtru, are carbune activ? Daca da, partea cu carbune trebuie scoasa in timpul tratamentului. Poate mai eficient ar fi sa izolezi pestii bolnavi in alt recipient, unde ai putea sa aplici doze mai mari de medicament (conform instructiunilor).
Faptul ca acel peste a murit, nu inseamna neaparat ca tratamentul nu este bun, poate ca a fost foarte slabit si nu a mai rezistat.
Celorlalti le-au aparut semnele bolii in timpul tratamentului sau dinainte?
Da toate detaliile si cei cu mai multa experienta iti vor da sfaturile necesare.

Burn_x1
10-05-2007, 10:15
Dupa cate ai zis pare o infectie . Du-te la pet-shop si ia sera baktopur. Asigura-le hrana vie pentru refacerea celulelor afectate si cresterea sistemului imunitar. Temeperatura terbuie tinuta mai mare fata de normal cu vreo 2-3 oc. Ii vei separa si vei face schimburi de apa zilnice.
Nu uita sa adaugi sare.
Este o boala care se poate vindeca daca nu este intr-un stadiu prea avansat.

andreivacaru
10-05-2007, 10:18
am un acvariu de 45 de litri cu un filtru intern cu pompa de 200l/h, 4 xipho, 2 molly, 2 gurami, 5 neoni. Ceilalti pesti nu par sa aiba nimic. Doar xipho. Temperatura o mentin acum la 30 de grade.Am trata apa impotriva metalelor cu sera aquatan iar pentru bacterii, cu fungistop plus albastru metil, pentru sterilizare. Dupa moartea primului peste, am inceput sa vad si la ceilalti xipho. Problema mea este nu imi dau foarte bine seama daca este gris sau alta bacterie.

Burn_x1
10-05-2007, 10:24
Pune o poza

Si separa-i.

Danny
10-05-2007, 10:27
posibil sa fie vorba de parazitul 'costia necatrix' caz in care trebuie sa separi pestele neaparat si sa incerci un tratament cu costapur.. o poza ne-ar fi de mare folos dar important este ca pestele sa fie separat pentru evitarea raspandirii bolii.

andreivacaru
10-05-2007, 10:28
pai deja sunt bolnavi vreo patru, ca s-a raspandit foarte repede. Asa ca trebuie tratati toti

andreivacaru
10-05-2007, 10:29
deci, pana la urma, bactopur sau costapur?:)

Burn_x1
10-05-2007, 10:31
http://www.gabyszoo.at/fisch.htm
ia arunca o privire

andreivacaru
10-05-2007, 10:31
multzam fain, da nu stiu o boaba germana:)

andreivacaru
10-05-2007, 10:34
desi nu este atat de avansata, pare bacteria columnaris, judecand dupa fotografii

Danny
10-05-2007, 10:36
atunci tratament in acvariu.. schimburi dese de apa si cel mai important vezi ca pestii sunt cam incompatibili si cam multi... stresul este o cauza a vulnerabilitatii la boli. din descrieri tind sa cred ca este costia dar.. este doar o descriere.. oricum nu face mix de medicamente..

andreivacaru
10-05-2007, 10:38
off, si imi pare atat de rau ca nu stiu exact ce sa le dau. stratul alb nu este foarte vizibil dar raspandit si in jurul inotatoarei dorsale si pe codita. pestanii se freaca tare de stratul de pietris

andreivacaru
10-05-2007, 10:40
deci costapur?

Danny
10-05-2007, 10:40
continua atunci cu baktopur daca esti sigur ca este columnaris. alta solutie cam nu exista... si dupa tratament urgent dati gourami! ajung la 15 cm

Gurytza_ta
10-05-2007, 10:49
hmmm...ceva probleme asemanatoare am si eu cu guppy si cu platy...le putrezesc aripioarele si parca se albesc pe corp. stiu ca e o infectie bacteriana asa ca le-am luat baktopur. sunt bolnavi de 3 zile si pana acum au murit 3 guppy, toti masculi si o femela plati. ceilalti nu dau semne de insanatosire. m-am mai lovit de boala asta in trecut, si nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar pana acuma eu una nu am reusit sa vindec nici un peste afectat de ea.

iuliana_francisco
14-05-2007, 11:34
Daca pojghita alba semana cu un puf fin baga costa med ( e de la sera)sau costpur (asta probabil e de la tetra). Eu am avut asa pe carasi si cu costa med s-au vazut semne de vindecare dupa 2 zile.

mcer
23-05-2007, 09:18
ce s-a mai intamplat? au supravietuit sau nu? ce tratament ai folosit?