PDA

View Full Version : zebra-bula de aer in vezica, inoata foarte prost



ginger
10-05-2007, 02:17
:shock: Acavraiu-80l,bine plantat, temperatura 26 grade de 4 luni, 2 filtre interne, locuitori 4 zebre, 4molly(2 negrii, 2 balon), 1 ancistrus, 3 tetrazona (ii tin pana isi repara acvariul posesorul lor).
O zebra roz(mascul, 4 cm, subtirel, inotatoare lungi si frumoase) de vre-o 2 zile nu mai inoata normal. Am observat ca nu mai sta tot timpul cu restul zebrelor. Se opreste din cand in cand si da ture inr-un sinur loc. Asta nu ar fi o problema, dar prima data am observat ca parca se chinnuie sa inainteze (de parca ar fi legat cu sfoara de coada si incearca sa scape) adica se scutura putin cand isi ia avant. M-am uitat mai cu atentie la el si la lumina i se vede prin piele, chiar la vezica, dar doar pe o parte o bula de aer. Am observat ca i-au iesit cateva bule pe acolo dar tot are. Mi se pare prea firava sa o scot din apa si sa ma apuc sa-i masez burtica.
Am scos-o doar putin, am lasat-o sa se zbata, cateva secunde dar nimic, tot are bula aia acolo.
Daca tot am stat sa urmaresc sa vad bine ce are, am observat ca inotatoare din partea dreapta este un pic diferita de cealalta, este mai subtire la capat.
Teoretic bula de aer ar trebui sa o traga la suprafata dar nu, am impresia ca aproape se taraste de substrat. Acest lucru se intampla de putin timp: acum un sfert de ora m-am dus sa vad ce mai face si am observat acest lucru, plus ca am observat ca parca nu ar mai avea bula, dar sincer nu-mi pot da seama bine pentru ca este prea vioaie si aproape imposibil de urmarit.
Si mai e ceva nu stiu daca este o informatie care sa ajute cu ceva, dar mi sa parut ca a cam fost agresat domnul zebra de o tanti zebra, nu stiu ce ar avea cu saracul.
Va rog sa ma ajutati! Clar se agraveaza si mi-e frica. Crede-ti ca ajuns sa stea mai mult pe fund :? :? pt ca a epuizat sa-si tot tina echilibrul? Innoata putin spre suprafata iar apoi se scufunda si tot asa :cry: :cry: :cry: (cam asa ar fi o descriere)

mcer
10-05-2007, 08:54
:shock: Acavraiu-80l,bine plantat, temperatura 26 grade de 4 luni, 2 filtre interne, locuitori 4 zebre, 4molly(2 negrii, 2 balon), 1 ancistrus, 3 tetrazona (ii tin pana isi repara acvariul posesorul lor).
O zebra roz(mascul, 4 cm, subtirel, inotatoare lungi si frumoase) de vre-o 2 zile nu mai inoata normal. Am observat ca nu mai sta tot timpul cu restul zebrelor. Se opreste din cand in cand si da ture inr-un sinur loc. Asta nu ar fi o problema, dar prima data am observat ca parca se chinnuie sa inainteze (de parca ar fi legat cu sfoara de coada si incearca sa scape) adica se scutura putin cand isi ia avant. M-am uitat mai cu atentie la el si la lumina i se vede prin piele, chiar la vezica, dar doar pe o parte o bula de aer. Am observat ca i-au iesit cateva bule pe acolo dar tot are. Mi se pare prea firava sa o scot din apa si sa ma apuc sa-i masez burtica.
Am scos-o doar putin, am lasat-o sa se zbata, cateva secunde dar nimic, tot are bula aia acolo.
Daca tot am stat sa urmaresc sa vad bine ce are, am observat ca inotatoare din partea dreapta este un pic diferita de cealalta, este mai subtire la capat.
Teoretic bula de aer ar trebui sa o traga la suprafata dar nu, am impresia ca aproape se taraste de substrat. Acest lucru se intampla de putin timp: acum un sfert de ora m-am dus sa vad ce mai face si am observat acest lucru, plus ca am observat ca parca nu ar mai avea bula, dar sincer nu-mi pot da seama bine pentru ca este prea vioaie si aproape imposibil de urmarit.
Si mai e ceva nu stiu daca este o informatie care sa ajute cu ceva, dar mi sa parut ca a cam fost agresat domnul zebra de o tanti zebra, nu stiu ce ar avea cu saracul.
Va rog sa ma ajutati! Clar se agraveaza si mi-e frica. Crede-ti ca ajuns sa stea mai mult pe fund :? :? pt ca a epuizat sa-si tot tina echilibrul? Innoata putin spre suprafata iar apoi se scufunda si tot asa :cry: :cry: :cry: (cam asa ar fi o descriere)
Cate zebre mai ai? Aceasta este singura afectata? Ai facut vreo schimbare in acvariu in ultima saptamana? (pesti noi, schimbat apa-in ce proportie, curatat filtrul, temperatura, supraalimentare, schimbat hrana...etc). Sunt cumva semne ca pesti nu respira bine, se duc la suprafata mai des sa ia oxigen? Ai cumva la indemana un tester pt apa, sa vezi duritatea, PH-ul si NO3, NO2?

Danny
10-05-2007, 08:56
nu cred ca este vorba de o bula de aer deoarece mai degraba ar fi plutit. nu stiu daca este vorba de o boala eu nu am mai intalnit, dar daca este vorba de o problema intestinala nu i-ar face rau niste spirulina sau mazare. mai asteptam pareri...

Gurytza_ta
10-05-2007, 09:58
apropo de chestia asta cu bulele la zebre... eu am o zebra galbena, mascul, care de vreun an are o umflatura in zona anala, pare a fi o bula, dar nu sunt sigura...cert e ca e asa de foarte mult timp, si nu pare sa fie afectat cu nimic in rest...a supravietuit saracul si unui transport de la bucuresti, intr-o sticla. stie cineva ce ar putea avea?

ginger
10-05-2007, 13:40
schimbari in ultima saptamana multe: am adus plante noi:Alternanthera reineckii si Echinodorus amazonicus muulta. Am spalat buretii de la filtre in apa din acvariu cand am facut curat ultima data, adica ieri. Am 4 zebre, stiu ca sunt putine dar trebuie sa mai astepte pana imi voi face acvariu mai mare. Celelalte nu au absolut nimic. Nu am nici o problema cu ceilalti pesti din acvariu, toata lumea prezinta un comportament normal. Acum n-am tester de apa, o sa-mi cumpar in cursul zilei de azi cred.
Ma asteptam sa pateasca ceva asta mica, pentru ca mereu a fost cea mai mica si firava.
De bula de aer era mai mult ca sigur bula de aer, se vede foarte clar in lumina neonului. Doar ca atunci cand am vazut bula de aer nu se ducea la fund ci doar se scutura cand isi lua avant. Mai tarziu nu am mai vazut bula dar se ducea la fund (nu stiu sigur daca chiar nu mai era bula, pentru ca zebra nu vroia sa stea locului nici o secunda sa pot sa vad).
I-am dat putin mazare aseara ca altceva nu stiam ce sa fac.
Azi de dimineata parea sa fie chiar bine. Nu se mai scufunda. Nu am avut timp sa ma uit bine la ea, dar sigur nu se mai scufunda. Dar totusi nu stiu daca e rezolvata problema.
De hranit le dau de 2 ori pe zi dimineata si seara: fulgi de la tetra, granule taco-prim, tubii congelati, le mai dau din cand in cand pentru ca am avut un peste mai mare dar l-am dat mai de mult tetra fin stiks granule mai mari pe care le pisez sa se faca mai mici.
Micul zebra are pofta de mancare ca pana acum, nu este apatic de loc, se vede ca are vointa sa inoate ca lumea.
Schimb apa cam 20l odata la 3-4 zile
Temperatura am mai spus 26 de grade neschimbate de 5 luni (de cand am acvariu)

ginger
10-05-2007, 14:07
Aaa da si s-ar mai putea spune de o schimbare de meniu in ultima saptamana pentru ca o molie a nascut in acvariu, iar eu n-am mai gasit decat 3 pui maricei chiar, dar i-am mutat.
:) Multumesc mult celor ce m-au ajutat pana acum.

ginger
11-05-2007, 03:06
Cu un bob de mazare zebra si-a revenit complet, inoata ca toate celelalte, sta cu ele. Sincer o mica imperfectiune a ramas, in locul unde avea bula acum are o adancitura, nu e rana ci doar o gropita Atat mai vreau sa mai stiu daca este brav ca are aceea imperfectiune si scapati de mine :lol: .
In fine multam' mult pentru sfaturi.
Oricum dubioasa chestia cu taratu pe pietris + bula de aer.

Juwel
12-05-2007, 19:32
Cum i-ai dat bobita de mazare? Pentru viitor, sa stiu daca am probleme.
Intreb ca am avut si eu o problema asemanatoare, cu o zebra galbena, dar a mea nu se putea scufunda decat cu greu. In doua zile si-a revenit singura....

ginger
13-05-2007, 00:10
Bobita de mazare am fiert-o si am decojit-o, apoi am zdrobit-o un pic si hop cu ea in acvariu. Eu am incercat sa-i dau numai lui nenea zebra dar toti au luat cate putin din ea :P . Oricum nu stiu sigur daca mazarea la ajutat sau s-a insanatosit singur pentru ca atunci cand i-am dat mazarea el statea pe fundul acvariului si inota la acelas nivel cu pietrisul :cry: .
Singura mea explicatie este ca saracu' dupa ce a avut 2 zile bula de aer in burtica atat s-a chnuit sa stea mai la fund ca atunci cand i-a iesit bula s-a simtit ca un bolovan.
Oricum bine ca si-a revenit :mrgreen:

Juwel
13-05-2007, 00:22
Multumesc mult pentru raspuns si ma bucur ca si-a revenit. Si zebra mea galbena e bine mersi. Dar cand am adus-o si am vazut ca in orice moment in care se oprea din innot se ridica la suprafata ca o pluta de pescuit, mi-a venit sa o iau si sa o duc inapoi. Pe urma am zis ca o sa am grija de ea asa cum e, si daca ramane asa, se va obisnui. Imi era greu sa ma uit cum se lupta cu apa, ca sa ajunga in card. Noaptea dormea lipita de oglinda apei, normal. Adica nu era normal, dar rezistenta si natura au invins... Dupa cateva zile, a treia cred am vazut-o stationand intre ape. Nu-mi venea sa cred. E bine si vesela, am scos-o de vreo doua ori din filtru ca face salturi mortale cand sunt eu la servici. :grin: