PDA

View Full Version : cum ii tratez?



blackangel0203
05-03-2006, 07:38
ieri mi-a murit un molly. pana ieri nu dadea semne ca ar fi bolnav dar de ieri dimineata a inceput sa stea numai la suprafata apei si intr-un final l-am gasit cu burta in sus pe fundul acvariului.mai respira inca asa ca l-am luat si l-am pus intr-un borcan.dupa vreo ora a murit.nu avea nici o pata pe el nimik deosebit, singura diferenta era ca respira foarte repede. astazi se pare ca l-a atacat boala si pe celalalt molly.cum as putea sa tratez pestii pentru ca mi-e teama sa nu treaca boala si la xifo, neoni si sanitar?

bogdan
05-03-2006, 13:04
Da su u detalii despre acvariu pt ca altfel nu ne putem da seama care pot fi cauzele !

blackangel0203
05-03-2006, 13:37
pai...acvariul are 40 l (50/25/35) si mai am in acvariu:4 neoni, 2 xifo, 2 sanitari, un melc, si am avut o pereche de beta (care acum e pusa separat) si 4 carasi pe care i-am mutat in alt acvariu.am filtru de burete, incalzitor cu termostat si tin temperatura pe la 25grade. acvariul il am de o luna, apa se mentine limpede, si schimb 10-20% o data pe saptamana. sper ca nu am uitat nimik :roll:

sorel
05-03-2006, 17:29
Filtrul de burete cu piatra bolborositoare ? Asta nu prea trange fecalele si mancarea neconsumata. Este posibil sa ai concentratie mare de nitriti ( NO2 ) care sunt foarte toxici pentru pesti, si sa se fi intoxicat. Ar trebui sa pui un filtru gen AquaEl Fan 1, care sa si colecteze mizeria, si sa masori parametrii apei.
Deocamdata schimba zilnic 25 % din apa, timp de vreo 2 saptamani, si cand schimbi apa, sifoneaza substratul.
Schimba apa cu alta decantata macar 24 ore ( mai iese clorul din ea).

blackangel0203
10-03-2006, 19:54
mersi pentru sfat.am inceput sa schimb apa zilnic si se pare ca si-au revenit pestii.aveam si filtru intern dar facea galagie foarte mare si nu l-am mai folosit.acum l-am bagat si pe ala in functiune si nu mai face asa galagie.sa speram ca o sa fie bine. ;)

razvan
11-03-2006, 10:39
filtrul intern "de obicei" nu face galagie... decit daca ii lasi libera "admisia" de aer pe partea de refulare a apei ;) utilizeaza-l cu incredere, ca e mult mai bun decit ala cu aer. daca ai putea sa le folosesti pe amandoua ar fi si mai bine.

mona
11-03-2006, 11:08
Face galagie. De fapt bazaie enervant pompa si intra in trepidatii capacul acvariului. Am avut si eu aceeasi problema, daca iti amintesti. De cand am renuntat la el e liniste si consens. Dar de facut treaba, facea!

mona
11-03-2006, 11:37
Oricum, pe langa ceea ce face filtrul e important sa sifonezi si substratul la schimbul de apa. Eu am apa foarte limpede in acvariu, dar e surprinzator cata mizerie aspir de pe substrat. De fapt iti dai seama de lucrul asta daca agiti putin substratul cu mana si vezi "carcaletii" care incep sa pluteasca.

sorel
11-03-2006, 12:11
Pai la asta sunt bune bacteriile denitrificatoare. ;)

neouber
12-03-2006, 09:27
Mai eu nu stiu ce filtre va fac voua galagie...eu am avut o perioada 2 Aquael FAn 1 in acealasi acvariu in dormitor si dormeam dus

karakatitza
20-03-2006, 19:18
e posibil sa ai o boala parazitara, dar mai trebuiesc ceva amanunte legate de acvariu. Ai putea incerca un tratament cu TRIPLAFLAVIN (il gasesti la farmaciile veterinare - pe sticluta ai dozajul). Trateaza toata apa din acvariu, nu te ingrijora daca apa ramane colorata cateva zile, dar spala zilnic filtrele!

blackangel0203
20-03-2006, 21:30
si-au revenit pestii.am inceput sa folosesc si filtrul cu burete si cel intern si nu am mai avut probleme. mersi pentru sfaturi ;)

sorel
21-03-2006, 07:58
Trateaza toata apa din acvariu, nu te ingrijora daca apa ramane colorata cateva zile, dar spala zilnic filtrele!

Mai oameni buni, tratamentele nu se fac in acvariul plantat, ciclat si " de vis " pentru ca il deciclati si numai acvariu nu veti mai avea.
Cand aveti pesti bolnavi ( molima_pandemie_ziceti cum vreti voi ) , mutati-i intr-un acvariu steril ( de carantina ) unde ii tratati, iar in acvariul mare faceti doar schimburi zilnice de apa ( 25% ) timp de 2 saptamani.
NU SE BAGA MEDICAMENTE IN ACVARIUL PLANTAT SI CICLAT :!:

Radu
02-04-2006, 14:53
Eu cred ca n-ai avut nici o boala in acvariu. Am inteles ca schimbi apa frecvent dar cred ca de fapt ceea ce s-a intamplat a fost schimbarea brusca a valorilor ph-ului sau cresterea brusca a cant de amoniac/nitriti. Mi s-a intamplat si mie cu pesti mult mai valorosi. In general cand pestii stau pe la supr apei respirand rapid, daca ai oxigen suficient, e bine sa schimbi urgent apa.
Cat despre filtru, eu am un FAN3 (acvariul e de 180 de l) care face un pic de galagie daca bag oxigen ca lumea dar trage din substrat si "carcaletii" sau cum le-ati zis fara sa mai fie nevoie de sifonare.
E important sa nu ai prea multi pesti intr-un acvariu atat de mic ca al tau. Iar daca zici ca mai ai si carasi care fac cat 3 pesti la un loc in ceea ce priveste reziduurile tabloul e complet.