PDA

View Full Version : Boala ciclide sau batai?



DanIonita
08-05-2007, 12:01
Sigur nu erau asa cand au venit?
Daca erau intregi problema a survenit din cauza teritorialitatii. O sa isi revina cand se vor stabili teritoriile. Ai aflat pana la urma raportul masculi/femele?

PS: Deschide-ti telefonu! Sau pe mess... ca ma prinzi numai cand nu sunt acasa.,

Gurytza_ta
08-05-2007, 12:08
marginea alba a inotatoarelor ar indica o infectie...bacteriana sau micotica asta nu-ti pot spune sigur de care....asa ca ai putea sa incerci un tratament cu spectru mai larg...eu aceeasi problema o am la guppy in momentul de fata si pe ei sigur nu i-a muscat nimeni, am numai guppy in acvariul respectiv. cat despre tratament, eu le-am tras aseara o baie de scurta durata cu triplaflavin, iar in acvariul mare le-am pus foarte putin verde de malachit. diseara o sa le fac un schimb partial de apa si o sa le pun putina sare grunjoasa.
dar ceva schimbari de comportament ai observat?

mcer
08-05-2007, 12:08
Revin cu mici clarificari...ieri parca nu aveau nimic...sau nu m-am uitat eu atent. Sunt exemplare care nu au probleme, dar sunt si pesti la care coada si inotatoarele arata ca in imagine...adica parca "mancate". Eu inclin spre boala. Dar care ar putea fi si ce tratament sa aplic?Nu au gris, asta e clar...puncte albe pe ei nu am observat.Mersi din nou.
nu arata cam ca poza de aici? http://www.sera.de/index.php?id=352&L=1

killiman
08-05-2007, 12:25
Dupa cum arata pestele din foto 3 (coada acestuia) nu pare a fi vorba de o bacterioza.Daca privesti atent zonele lipsa din coada au dimensiunile aproximativ cat gura pestilor.La bacterioze inotatoarele afectate se "toaca" uniform.Oricum nu strica un tratament de lunga durata cu verde de malachit deoarece in cazul traumatismelor deschise eventualele bacterii "inofensive" pot deveni patogene.

mcer
08-05-2007, 12:39
ca si comportament sunt ok...inoata, se urmaresc, mananca...deloc nu e schimbat.
Poza aceea nu se vede mcer.Sau te referi la cea cu Baktopur?
da, la poza de pe flaconul de Baktopur ma refer, seamana un pic cu pozele tale

oviliv79
08-05-2007, 18:40
frumosi pesti..dar demasonii aia imi dau....frisoane :roll: ...nu de alta dar am si eu 2 si e JALEE.....bat tot ce misca......
eu zic ca mai sigur e de la batai ......am vazut la mine in acvariu,cum isi rup cozile.....cred ca-i impusc :mrgreen:

ps. totusi poti sa pui si ceva tratamente

oviliv79
09-05-2007, 20:25
ii prefera pe ''saulosi'' din cauza ca sunt rude apropiate, iar masculii imita putin culoarea demasonilor.....
asa si mie imi bate elongatusu(ca pe fata au omorato)..si intreruptus.....
dar i-am separat....

ps.... vin-o si ia-i :mrgreen: :lol:


aaaa.....si cat ai dat pe saulosi ??

oviliv79
10-05-2007, 12:24
Tu glumesti, dar eu imi bag om pt mers dupa pesti la Moinesti Twisted Evil

si crezi ca ma sperii ????? :mrgreen:

preturile sunt destul de bune...mai ales ca au fost adusi din Cehia...