PDA

View Full Version : Alge maro



nickushor2009
28-03-2010, 22:48
Am dat drumu la noul acvariu de 120 L la inceputul lui martie.L-am lasat la ciclat aproape doua saptamani, dupa care am bagat pestii, plantele. Cam de vreo 4 zile am observat ca au inceput sa apara alegele astea urate. Am folosit un neon de 21W (765) , iar ieri am dat drumu si la al 2-lea,filtrul intern REsun merge nonstop 500L/h . Folosesc fertilizant cu microelemente (de la Consigliere) pentru plante Spuneti-mi de la ce anume a aparut si care ar fi solutia sa scap de ele. Pe unde am mai citit , spuneau ca apar la acvariile abia ciclate, o fi adevarat ? Apa oxigenata sau eritromicina ajuta cu ceva ?
Mersi

http://tinypic.com/r/2i8akxd/5
http://tinypic.com/r/25ho2vp/5

Dodge
28-03-2010, 23:05
Lumina este insuficienta (minim 0,5w/l), ai nevoie de aditie de co2, si din cate stiu eu ai inceput cam devreme cu fertilizantii.
Apa oxigenata (H2O2-u)l ajuta, insa tre` sa ai mare grija si sa te documentezi inainte sa o folosesti....
eu unul inca nu am indraznit sa fac pasul in tratarea cu H2O2

Nicolae Paun
28-03-2010, 23:07
Lasa diatomele in pace ca dispar de la sine odata cu stabilizarea bazinului.

Later edit: acu am vazut pozele atasate, tu nu ai diatome, acolo par a fi staghorn iar asta ma duce cu gandul la proasta filtrare biologica.

Alt_Razvan
28-03-2010, 23:28
si schimba si lumina.. neonul ala e bun pentru galantarul de la macelarie...
Cauta sa suplimentezi atat cantitatea cat si calitatea... ;)

nickushor2009
28-03-2010, 23:55
Stiu ca este o asa numita formula W/L , eu am 0,4 , ma apropii de o valoare medie. Mi se pare ciudat ca imi mai trebuiesc neoane deoarece astea imi lumineaza toata camera. Is T5 HO .
Fertilizant pun 5ml la 120L o data la 2 zile.
Bomba de CO2 este un proiect in derulare , sper ca maine poimaine sa ii dau drumu. Nu stiu ce efect are apa oxigenata dar nu bag pentru ca mi-e frica sa nu afectez pestisorii.
Totusi are ceva daca o sa continui cu 765?
Multumesc tuturor pentru promtitudine!