PDA

View Full Version : Al meu acvariu



bobiciupe
25-03-2010, 23:46
salut!
cu ceva retinere datorata posibilelor voastre critici m-am hotarit sa va povestesc si eu istoria acvariului meu, recunosc format din a 2-a incercare, prima terminindu-se tragic cu spargerea lui. colegii care mi-au citit posturile atunci isi amintesc..
Asadar sa o luam cu inceputul:
Bazin: 180 litri, 95*45*45 [cm]
Filtru: Extern JBL Cristal Profi e900
Lumina: 3 bucati Juwel T5*45 wati (1 day, 1 color, 1 nature)
Incalzitor: intern Juwel 200 wati, substrat (inca nu functioneaza) JBL Protemp Basis 250
Sistem CO2 presurizat butelie de 2kg cu ph controler setat la 6.65.
Substrat: Dupla Ground 20 litri+ Dupla Root 200 ml+ nisip granulatie 2-4 aproximativ 1 kg.
Decor:2 buturugi si 1 piatra
Fertilizare : macro PPS-pro zilnic, MIcro: feropol si feropol 24
Fauna(momentan de sacrificiu): 5 zebre, 4 xifo, 2 cory, 4 sae
Flora: Higrophila polysperma, Vallisneria, Vallisneria gigantea, Microsorum, Bacopa Caroiana, Alternathera, Java Moss, Cryptocorine, Blyxa Auberti, Egeria Densa, Cabomba, Anubias nana. mai sunt si altele la care nu le stiu numele.
Teste: gh=9, kh=7, no3-15, po4-0.3.
Setupul actual are 18 zile.
Pun si poze si astept criticile voastre, daca sunt constructive nu ma supar.

http://i44.tinypic.com/4sf8s7.jpg

http://i43.tinypic.com/ok8kxv.jpg

http://i42.tinypic.com/osa51g.jpg

http://i42.tinypic.com/mi01fq.jpg

Ma bazez pe fantezia voastra sa imi dati si un titlu mai potrivit. A mea se pare ca e in pauza....

Tropica
26-03-2010, 00:55
frumos, intrebare de unde ai luat chestia aia de plastic?

mihaim
26-03-2010, 00:57
Bravo, arata bine, pune poza 4 mai mica ca celelalte :).
Ai o mica scapare in acvariu, pe "terasa" e o planta de ghiveci nu de acvariu ;) (nu bag mana in foc 100% dar asa pare ..)

bobiciupe
26-03-2010, 09:28
salut!
va multumesc pentru aprecieri. :grin:, dar inca astept propuneri pentru un titlu. problema mea e ca nu stiu cum sa-mi botez "copilul" :grin:

lexik: care chestie din plastic?
clonitza: am mai auzit parerea asta. eu apucasem sa cumpar planta deja. mi-a placut ideea cu 2 culori. ce se poate intimpla daca o las acolo?

BogdanHojbota
26-03-2010, 09:54
crud si sec

1. ce e pe latura din stanga a acvariului? se vede ca o alga mazga.
2. Spatiul dintre luciul apei si capac ia din naturaletea acvariului si nu da bine la estetic
3. culoarea terasei nu prea se potriveste cu culoarea substratului
4. plantele sunt multe si "aranjate" dezordonat, incearca sa mai lucrezi la estetic si fa o terasare din plante, mai grupeaza-le. Vezi coltul din stanga gol fata de cel din dreapta burdusit.
5. ;;) admir althernantera , una din plantele mele preferate- care da coloare bazinului.

Sper ca criticile mele sa fie constructive :)

Spor!!

P.S. :twisted: :twisted: ca sa fiu rautacios(glumesc) titlul poti sa il pui "Bors cu legume" - ( datorita multitudinii de buruieni intortochiate pe acolo si cu ceva "bulion" pe fundul ceaunului.

mihaim
26-03-2010, 10:13
Lasa Bogdane asa e la inceput, cumparam toate plantele posibile, nu stii ciorba mea de legume? ;) In timp ramanem cu cateva care ne plac cu adevarat.

Referitor la mazga cred ca e moss pe plasa :mrgreen:

Plantele cele 2 de ghiveci acum daca tot le-ai luat le tii acolo pana se ofilesc sau le pui in ghiveci alegerea ta.

Succes.

BogdanHojbota
26-03-2010, 10:19
Referitor la mazga cred ca e moss pe plasa :mrgreen:



da, e posibil sa ai dreptate :lol:

BMFCaesar
26-03-2010, 11:28
Inca o parere rautacioasa.
Terasa aia .... putea sa fie si naturala ea tot impresia de plastic o da.
Pietrisul asta roscat ...

Dupa parerea mea, daca e sa fac abstractie de calitatile practice ale substratului, mie imi sare in ochi ca orice alt pietris din categoria celor colorate. Adica nu-mi place.
Vestea buna e ca ai o gramada de plante cu care sa lucrezi, ai ce sa scoti ai muuulte posibilitati sa le combini, sunt sanatoase si frumoase.
Inca o veste buna ar fi faptul ca Mihai posteaza pe aici, deci are cine sa te indrume. Pe Bogdan inca nu-l cunosc, dar ii apreciez descrierea crud si sec.

bobiciupe
26-03-2010, 11:30
salut!
pt bogdan: imi place de tine ca esti glumet. ca sa iti raspund:
1. singura laga pe care o am e alga maro, care cica apare din cauza ca acvariu e foarte tinar. azi are 19 zile. sper sa treaca de la sine, cum a si aparut.
2. unde vezi tu spatiu intre capac si luciu apei. Cred ca daca o sa am vreun cutremur pe aici se goleste acvariu. Nu este spatiu deloc, cred-ma.
3. culoarea terasei se potriveste perfect. mie asa imi place sa fie un oarecare contrast.
4. aici iti dau dreptate. am bagat toate plantele pe care le-am prins pentru a minca din nutrientii astia prospeti. am aglomerat coltul pentru a masca aparatura.
5. ma bucur ca iti place alternathera. si mie :grin: . recunosc ca mai am nevoie de "rosu" in bazin si de gazon.

PS: ca sa iti raspund tot rautacios :grin: te invit la masa si iti urez pofta buna! :grin:

andreic
26-03-2010, 11:33
O fi Dupla Ground urat, chestie de gust, dar se pare ca, precum orice substrat de firma, este si un suport excelent pentru plante.

mihaim
26-03-2010, 11:53
Eu deja am inceput sa inlocuiesc pietrisul negru din toate acvariile incet incet cu cel caramiziu de la Dennerle pentru nano care e apropiat la culoare cu Dupla, Manado si aprox cu Malaya pentru ca m-am saturat sa vad negru in fata ochilor, mi-ajunge culoarea BBA-ului :lol:

Deci bobiciupe :thumbleft mie imi place.

BMFCaesar
26-03-2010, 12:00
Da Andrei, ai dreptate, e doar o chestie de gust.
Nu cred ca pot spune ca e urat, nici pietrisul albastru nu e urat...
Chiar consider ca se poate folosi un pietris de o anumita nuanta cand vrei sa descrii un peisaj sau sa reproduci o anumita zona, in rest le prefer pe cele neutre.
Din punctul meu de vedere pare nenatural.
Dar, revenind la partea practica, eu folosesc dupla rooot si plant 24 si sunt sigur ca si substratul e gandit la fel de bine, pacat ca e o singura nuanta. Daca scoteau mai multe variante cred ca ar fi fost in avantajul lor si al nostru.

LE bobiciupe, te rog sa ma scuzi pentru paranteza.
Mihai, mie imi place mai mult cel negru, dar am cam aceeasi retinere.
Ajuta mult la contrast dar...
In fine, indiferent de impresia artistica sigur e mai bun ca asta de balastiera pe care-l am eu, deoarece e conceput special pentru acvarii plantate.

andreic
26-03-2010, 12:06
Aici, cu nuanta, ai nimerit-o. Puteau, dar toti au un fix cu solurile tropicale pline de laterie si rezulta culoarea aia, birrrr...., Acum, daca plantezi cum trebuie, nu vei mai vedea substratul, iar cu acest tip de sol se poate realiza.
Dennerle, este diferit de Dupla sau Manado din facut din material nonporos, care imita pietrisul . Cred ca este ceva sticla sinterizata. Avantajul lui, este ca nu mareste kh. Dezavantajul, este faptul ca, negasindu-se pe la noi, costa mult transportul.

mihaim
26-03-2010, 12:13
35RON / 2l in Hornbach, sunt singurul care le fac vanzare la raionul Dennerle cred :lol: Cu exceptia UG care nu nu sta in pietrisul asta fin si tinde sa o ia pe verticala restul plantelor se comporta excelent.

Revenind ca sa nu fiu complet offtopic, marginea de sus care o vedea Bogdan cred ca e data de desenul facut cu silicon de la intarituri nu?

kyoshoy
26-03-2010, 12:24
Revenind ca sa nu fiu complet offtopic, marginea de sus care o vedea Bogdan cred ca e data de desenul facut cu silicon de la intarituri nu?
Mie mi se pare mai degraba ca e o folie lipita cu niste valuri pe ea.
Dar in oricare din variante, ar merge trasa o banda de autocolant negru care s-o mascheze.

andreic
26-03-2010, 13:41
35RON / 2l in Hornbach, sunt singurul care le fac vanzare la raionul Dennerle cred :lol: Cu exceptia UG care nu nu sta in pietrisul asta fin si tinde sa o ia pe verticala restul plantelor se comporta excelent.


Not entirely true. Ala-i pietris de nano. Nu ai ce face cu el la acvarii mari.

BogdanHojbota
26-03-2010, 13:45
Da, respectiva margine ( seamana cu o dantela :lol: )

Si trebuie mascata sau capacul coborat astfel incat respectivul spatiu sa dispara.

bobiciupe
26-03-2010, 16:05
salut!
ca sa incerc sa ma explic. este al 2-lea setup pe care il realizez. in concluzie, nu am pretentii de concursuri, aga sau alte prostii. mi-am dorit sa invat sa cresc plante si pesti. atit. cu timpul, cind o sa mai cistig ceva experienta, poate o sa incerc sa reproduc ceva peisaje specifice.
in constructia acestui setup am fost influentat, pozitiv, zic eu, de acvariul pe care colegul nostru Liviu il detine. dupla groundul imi place tare mult, aceea culoare rosiatica. ceea ce se vede sus, este intra-adevar siliconul de la intaritura, o sa dispara mascat de folia neagra care s-a terminat :grin: dupa ce am lipit partea din spate si unele muchii. "dantela" sunt urmele de silicon.

va multumesc pentru aprecieri, critici, ironii :lol: si toate cele.

Kin
12-04-2010, 23:46
Salut colegul!
Acum iti descopar jurnalul, abia.
Despre plante, terasa, si restul, n-am ce zice, pentru ca in timp se va schimba imaginea, odata cu cresterea junglei.
Insa despre sol pot sa-ti spun ca mie imi place la nebunie. Am fost foarte sceptic la inceput, cand ma interesam pe forum de culoarea asta, si pana la urma mi-am invins frica si mi-am luat Manado. Seamana mult cu Dupla, dar e o oarecare diferenta de culoare. In tot cazul, mie unul imi place foarte-foarte mult. Negrul are dezavantajele lui, alb-crem am avut inainte de resetare si nu mi-a placut de loc, iar cel pestrit parca ar fi murdar.
Sa ai bafta si sa ne bucuram de poze frumoase cu acvariul tau :)

bobiciupe
13-04-2010, 20:21
Kin, impatimitule, nici aici nu scap de tine :grin: :grin:
Glumesc.....
Sa stii ca jungla e "ingrozitoare", in fiecare saptamina donez prietenilor egeria, hygrophila, valisneria giganthea. Incet, incet o sa le scot si sa imi pun altceva. Te astept cu idei, am scris si mai sus...
La care "negru" te referi? Background-ul sau marginile?
Planurile pentru saptamina asta sunt schimbarea locatarilor. Vreau sa imi iau niste microrasbora galaxy, bleheri si niste creveti red cherry. Cind ii cazez mai trag niste poze si le postez aici.

PS: Multumesc Kin inca odata de aprecieri. :grin:

kyoshoy
13-04-2010, 20:30
Peretele de moss n-a mai crescut? Sa acopere toata laterala?

bobiciupe
13-04-2010, 20:35
Aproximativ 80% e plina. Mai am moss si pe o piatra in prim plan...
ca sa iti faci o idee:

http://i42.tinypic.com/2lw9b0p.jpg

poza are cam 1 saptamina. de atunci s-a mai marit. eu zic ca le ajunge la creveti.

kyoshoy
13-04-2010, 22:46
Nice...
Ce moss e? Flame?

bobiciupe
13-04-2010, 22:51
Multumesc. Da, flame moss. :grin:

Radek
14-04-2010, 00:29
Si daca ai pune flame moss-ul ala in fata terasei?

Kin
14-04-2010, 01:03
Ar fi misto o trecere de genul indicat de Radek. Eu vad Flame moss crescut mare, sau o tufa de Blyxa in fata terasei.

Negru.. Era discutia de culoarea pietrisurilor, despre asta vorbeam.

Idei in legatura cu plantele.. De la mine nu prea, asculta-i pe cei in masura. Pentru ca eu inca nu mi le-am definitivat pe-ale mele, n-am ajuns sa am plante preferate, sau sa inteleg complet unde se potriveste si cum se asigura traiul fiecarei specii din cele pe care le-am folosit.

PS. Traiasca RCS, si eu mi-am luat azi 10 puisori :)
Respect.

bobiciupe
14-04-2010, 18:52
radek: te referi la mossul de pe piatra? ca la cel din plasa nu prea am cum...
o sa incerc sa vad cum arata.
kin: nu e vorba aici de mari cunostinta de acavristica in sine. nici eu nu l-am definitivat, ca sa zic asa. dar idei "peisagistice" poti primi de la oricine. de unde ti-ai luat crevetii? ce pret?

MUltumesc.

Kin
14-04-2010, 20:23
2.5 lei bucata, de la un coleg acvarist concitadin.
La Carrefour in petshop erau 6 lei bucata :)

bobiciupe
16-04-2010, 14:41
am incercat sa pun piatra in fata terasei, dar nu mi-a placut. intr-adevar se face trecerea de la un nivel la altul, dar dispare diferenta de nivel, pe care am urmarit-o expres cu terasa. deci am pus piatra inapoi.

Kin
16-04-2010, 16:15
Blyxa ar mai fi o varianta.
Nu cred ca ti-ar lua trecerea, doar ti-ar rotunji-o putin.
Oricum se vad plantele de pe terasa ca fiind sadite mai sus.

bobiciupe
16-04-2010, 22:05
Deci tu zici sa dau blyxa jos de pe terasa?

Kin
17-04-2010, 00:02
Da, jos, in fata terasei. Acum n-ai ce pierde, daca nu-ti place o pui inapoi sus. Dar asteapta si alte pareri, pentru ca te avertizez, Blyxa e planta mea preferata, chiar daca o am doar de 2 zile, eu as pune-o oriunde :mrgreen:

bobiciupe
18-04-2010, 12:10
Salutare!
Ieri am facut o excursie la Bistrita si mi-am adus niste noi locatari ai acvariului: 10 Hemigramus bleheri, 15 Microrasbora galaxy, 6 Microrasbora erytromicon, 2 flyfox, 5 creveti amano.Am dat cadou unui prieten cele 6 zebre rosii si 3 xipho pe care ii aveam. Microrasborele sunt asa de mici, aproximativ 1 cm si foarte sperioase cu greu am reusit sa prind una intr-o poza. Am intentionat sa cumpar si niste plante pentru a mai elibera "jungla" din dreapta acvariului dar nu am gasit ceva frumos: doar niste echinodorus si ceva pogostemon plin de alge. Vroiam ceva "rosu" si gazon. Asa am ramas doar la achizitia de vietati. Pun si 2 poze sa le vedeti:

http://i44.tinypic.com/2yv2ano.jpg

http://i39.tinypic.com/25jcflu.jpg

Kin
18-04-2010, 20:33
Sa-ti traiasca vietatile.
Si sper sa nu se decicleze daca i-ai bagat pe toti odata.
Iar bleheri sunt de nota 20 :mrgreen:

bobiciupe
18-04-2010, 20:57
kin: multumesc colegu. da, i-am bagat pe toti odata pentru ca toti sunt pesti de dimensiuni mici, care nu polueaza asa de mult. plus ca am scos zebrele si xipho. sper sa nu se decicleze :grin:

keep in touch.

andreic
18-04-2010, 20:59
Sper sa nu fi nevoit sa scoti vreodata Hemigramusii aia. :lol: :lol: :lol:
Sunt cei mai ''nenoroiciti'' pesti daca vrei sa ii prinzi.

bobiciupe
18-04-2010, 21:07
Stiu Andrei. Sper sa nu am motive sa ii scot si sa imi afectez jungla. Mie imi plac tare mult fiindca au nasul rosu, i-am botezat "clovni". :lol:

andreic
18-04-2010, 21:11
Pai, se mai numesc si Rummy nose Tetra. Sunt vreo trei varietati si sunt destul de greu de deosebit. Asta nu le strica aspectul cu nimic.
http://www.aquariumphoto.dk/hemigrammus_bleheri.htm
http://www.aquariumphoto.dk/hemigrammus_rhodostomus.htm
http://www.aquariumphoto.dk/petitella_georgiae.htm

Radek
18-04-2010, 22:30
Sper sa nu fi nevoit sa scoti vreodata Hemigramusii aia.

Mai nenorociti ca SAE??!!

Frumoase vietati, totusi ai grija ca ai adus cam multi deodata, ochii pe teste si schimburi de apa daca urca valorile aiurea.

andreic
18-04-2010, 22:35
SAE, e o chestie linistita comparativ cu tacanitii aia de nauri rosii.

bobiciupe
27-04-2010, 21:19
Rasfoind azi forumul am dat peste un topic in care se spunea ca, crevetii maninca "legume" indigene. Am cautat prin casa si n-am gasit banana sau rosie, sau castravete asa ca am apelat la morcovul fiert din supa lui maica-mea :grin: :grin:

Le-am aruncat 2 bucatele mici, taiate foarte subtire, apoi sa vezi show si veselie. Imi pare rau ca am imprumutat camera unui prieten si n-am avut cu ce sa ii filmez pe cei 5 amano luptindu-se mai ceva ca si la o gala de sumo :grin: :grin: . Pesti nu pareau interesati de bucatele de morcov, nici red cherry care lenevesc toata ziua in peretele de moss. Pomacea, datorita lipsei de reactie si viteza par sa piarda ospatul. Sper ca flaminzitii astia de amano sa le mai lase si lor de o gustare. :grin:

Kin
28-04-2010, 01:33
He he ce frumos.
Cred ca apreciaza asa cate o tratatie din cand in cand, amanoșii :)

bobiciupe
12-05-2010, 00:38
Nu am mai scris demult la propriul meu jurnal si azi m-am decis sa o fac. Incep prin a spune ca am scapat de egeria si
elodeea care formasera o adevarata jungla in partea din dreapta acvariului. Nu stiu daca ma credeti, dar eu am ramas
uimit la ce viteza de crestere au plantele astea doua.(5 cm zilnic). Asadar, la sugestiile voastre, le-am scos din acvariu impreuna cu hygrophila polysperma, care invada-se partea din stinga acvariului. Mi-am imbogatit zestrea de flora cu un pachet de plante de la colegul nostru beta, caruia ii multumesc si pe aceasta cale: Micranthenum umbrosum, rotala rotundifolia, didiplis diandra, althernathera, blyxa japonica, limnophila aromatica, hemianthus callitricoide.
Totodata am tuns si frezat peretele de moss, ca sa incerc sa il fac mai des si am mutat grupul de bacopa din centru in
coltul din dreapta.

Si cum o poza face cit 100 de cuvinte o sa va plictisesc cu citeva:

http://i39.tinypic.com/huo9ps.jpg

http://i42.tinypic.com/2rcyjux.jpg

http://i40.tinypic.com/16i5ff9.jpg

http://i41.tinypic.com/whhbx2.jpg


Ca de obicei astept pareri, critici, sugestii, opinii.......

Gyuszi
13-05-2010, 18:50
bunul meu prieten frumos acvariul tau ,dar trebuie sa-ti bag de vina l-a pozat n-ai aranjat fata de masa :))
sa-ti traiasca razborele galaxy ,,,

bobiciupe
13-05-2010, 19:07
asa e prietene. sa stii ca ai dreptate, doar ma cunosti: nimeni nu-i perfect. rasborerle le iubesc si eu, pacat ca sunt asa timide...

Radek
13-05-2010, 21:06
Nu incerci sa formezi niste tufe mai consistente de plante?

Asa am fost si eu la inceput ca tine, un fir aici, un fir dincolo, pana le aranjezi e mai greu.

As muta Althernathera aia undeva in spate, e prea mare in fata, neparat fa rost de niste didiplis, proserpinaca, rotala macandra, sa vezi frumusetile astea ce peisaj alcatuiesc.
Nu-mi place planta aia din dreapta fata, nu stiu cum se numeste, are frunzele prea late si e prea mare.

Spune-mi sa ma opresc ca fac agricultura in gradina altuia :D

Sunt doar sugestii, nu trebuie luate in considerare daca tie iti place asa.

bobiciupe
13-05-2010, 21:24
radek: stai linistit. eu nu sunt omul care sa se supere cind cineva are alta parere fata de cea a lui. ceva fire de didiplis am si eu. poate nu am reusit sa le surprind prea bine in poze. altehrnatera a crescut ca nebuna in ultima vreme (2 saptamini), dar daca iti mai amintesti cum era la inceput tot e un progres, zic eu. am renuntat la ingramadeala aia de egeria si elodeea.
oare la care planta din dreapta fata te referi?
am acolo ceva bacopa, sagitaria si 2 cryptocorine.
mie imi place, recunosc asa cum e acum. imi place mai mult fata de cum era inainte. o sa incerc sa gasesc rotala macrada si prosepinaca. n-am mai avut niciodata in acvariu.

bobiciupe
25-05-2010, 23:34
cum v-am obisnuit in ultima vreme revin cu un up-date de doua saptamini al acvariului, cu micile modificari intimplate in aceasta perioada. vreau sa va marturisesc ca mie imi place din ce in mai mult si incerc pe cit posibil, cu ajutorul, criticile si parerile voastre sa ii dau o fata cit mai estetica. inca nu am reusit sa string toate plantele pe care le-as vrea, dar mai caut si momentan ma bucur de ce am.
va las si cu niste poze, de astazi:

ansamblu:

http://i50.tinypic.com/287nhv9.jpg

http://i50.tinypic.com/34gmsdh.jpg

http://i49.tinypic.com/xduh3a.jpg

http://i49.tinypic.com/294owgi.jpg

bobiciupe
27-05-2010, 15:21
nimeni nimic? nici o parere?
am o senzatie contradictorie: ori sunt foarte bune pozele ori foarte proaste.....:)

cod_rut
27-05-2010, 16:38
Hai c-ai zis-o!
Pozele nu stiu cat de bune sunt, ca nu le-am gustat :) , dar plantelor stiu ca le merge bine.
Subscriu la ce zicea Radek. Si mie-mi place mix-ul de "zarzavaturi" dar ar mai trebui grupate. Sa vezi ce bine o sa arate.
Succes in continuare!

bobiciupe
27-05-2010, 17:58
multumesc codrut.
erau si mai invalmasite la inceput si conform sugestiilor colegilor le-am mai grupat. le mai las putin asa, cam 1 saptamina, pentru ca nu vreau sa le tot mut de ici-colo in acvariu, le las putin sa prinda radacini.
m-am referit la calitatea pozelor, nu la gustul lor :)), dar e bine ca mai si glumim.

Kin
27-05-2010, 19:49
Colegu, cum se numeste planta rosie cu frunze late, care apare aproape in toate pozele ?

Juwel
27-05-2010, 19:52
Pozele sunt bune. Plantele arata bine, dar asa cum ti-au zis colegii mai cosmetizeaza putin ca sa nu arate a jungla. Oricum inceputul e facut, bravo.

bobiciupe
27-05-2010, 19:55
kin colegule ma bucur sa te aud/citesc din nou.:))
planta se numeste althernathera reinekii. de varianta nu sunt sigur. dar althernatera e sigur...

multumesc juwel: vreau sa spun ca lucrez la aspectul cosmetica cit ma pricep. daca o sa citesti posturile de inceput ale jurnalului o sa vezi diferenta. oricum mie imi place din ce in ce mai mult. inca nu am toate plantele pe care le doresc, dar mai caut, mai vad...

Kin
27-05-2010, 19:58
Super, o trec pe lista de cumparaturi :)
Imi place cum a evoluat acvariul tau.
Daca te hotarasti sa grupezi, usor usor, tufa cu tufa, va fi foarte frumos.
Respect :)

bobiciupe
27-05-2010, 20:04
mi-ar placea sa grupez althernatera, dar am lasat-o mai imprastiata pentru a avea mai multe "zone rosii" intr-o mare verde. Daca ar fi sa o grupez mi-ar trebui cel putin inca o planta rosie din care sa mai fac o "zona". Voi ce imi recomandati? Ce planta rosie frumoasa aveti prin acvarii?
mai am acolo niste didiplis care e despartit in 2 locuri. am sa il pun tot impreuna duminica dimineata, ca atunci e perioada din saptamina rezervata muncii la acvariu.

Kin
27-05-2010, 20:17
Ludwigia Repens am, si-mi place, dar are o nuanta mai maro-caramiziu (trebuie sa reincep fertilizarea).
Ludwigia Glandulosa mai am, si-mi place tare mult, are frunze subtiri, delicate, si e rosu puternic.

Juwel
27-05-2010, 20:25
http://www.tropicalfishplants.co.uk/images/plants/cabomba-piauhyensis.jpg
Cabomba rosie daca iti place.


. daca o sa citesti posturile de inceput ale jurnalului o sa vezi diferenta. oricum mie imi place din ce in ce mai mult
Am citit, fii sigur. Si am vazut diferenta. Sunt convins ca o sa iasa ceva frumos. :)

Radek
28-05-2010, 01:08
Prea mare Althernatera aia acolo, eu m-am scapat de ea ca ma deranja ca si marime. Eu tind spre plante care formeaza tufe compacte organizate.

bobiciupe
28-05-2010, 18:51
kin colegule facem un schimb? eu althernathera tu cu ceva planta rosie pe care eu nu o am? :))

Kin
28-05-2010, 23:31
Facem colegu, dar peste o saptamana sau doua, ca sunt dupa mutare..
Sa le vad ca s-au prins, si sa incep fertilizarea, sa nu-ti dau verzi-maro cum sunt acum :)
L. Repens si L. Glandulosa am.
Dar ma-nveti cum sa le impachetez, ca o singura data am mai trimis o planta, si a ajuns moarta si putrezita la destinatie, spre rusinea mea :)

Aqua-EL
28-05-2010, 23:32
e foarte calumea acvariul !!
felicitari !!

Radek
29-05-2010, 00:07
Dar ma-nveti cum sa le impachetez, ca o singura data am mai trimis o planta, si a ajuns moarta si putrezita la destinatie, spre rusinea mea =))

Fara rabat de ambalaj, pe timp de vara este recomandat sa le pui multa apa, nu de alta dar la temperaturi de 29-30 grade, 35-40 in duba, saracele in umiditate si caldura numai bune de un putregai :)

bobiciupe
29-05-2010, 00:35
kin: stai linistit ca nici eu n-am mai facut asta.:)) pentru toate este un inceput. imi spui cind vrei. azi, la sfaturile colegului radek, mi-a trecut prin cap sa mut firul cel mai mare de althernathera in spate. cind l-am scos din substrat avea o radacina de numai, incit a venit cu tot cu incalzitorul de substrat:) sanatoasa planta, nu gluma! tinem legatura....

aqua-el: multumesc mult. asteptam un jurnal si cu al tau

radek: stiu ca tu esti foarte migalos. noi astia care n-am mai facut asta o sa iti cerem ajutorul:))

Kin
29-05-2010, 03:28
"pe timp de vara [...] numai bune de un putregai"

Si cand ma gandesc ca incercarea mea esuata de a trimite s-a intamplat in miezul iernii, cand aveam si temperatura de partea mea.. :)

Bobi, migalos zici ? Eu am primit pachet de la el si confirm :)

bobiciupe
29-05-2010, 09:52
kin: sa sti ca nu intotdeauna temperatura scazuta e de partea noastra. eu am primit niste plante in ianuarie de la un coleg si prieten acvarist de pe forum cind erau frigurile mai mari, daca imi amintesc bine a fost chiar si -20 grade, si microsorium a murit saracul inainte sa apuc sa il leg pe cioata.

Kin
29-05-2010, 10:27
Off: Ia uite cine sunt(em) harnici sambata dimineata :)
On: Da, aici ai dreptate. Las-c-o brodim noi cu schimbul. Mi-ai vazut poza de iunie ? (chiar daca mai sunt cateva zile..) :)

bobiciupe
29-05-2010, 13:46
vazut, comentat, apreciat in threadul cu pricina:))

mogojan
04-06-2010, 22:09
foarte fain acvariul...l-am vazut si in realitate...grijuca de el sa mearga bine ca pana acum...si inca ceva...multumesc de Althernantera...minunaaataaaa!!! ;)

cpoenariu
05-06-2010, 22:04
Planta aceea visinie ce denumire are ? vreau una la fel, de-aia intreb :P

Kin
05-06-2010, 23:32
Faci furori cu Alternanthera aceea, colegu :)

bobiciupe
06-06-2010, 00:11
cpoenariu: planta se numeste althernathera reinekii. de varianta nu sunt sigur. dar althernatera e sigur...
kin: ma simt ca si un parinte care isi vede copilul pe podium. :))) vorba ta, respect

mogojan
06-06-2010, 00:13
mie-mi spui Kin? mi-a dat si mie 4 fire mari...is foarte faine...si pe calea asta i multumesc inca odata... ;)

Kin
06-06-2010, 01:00
"They grow up so fast..." ;;)

bobiciupe
09-06-2010, 19:47
de crescut cresc ele. momentan se afla dupa o vizita la frizer si dupa o rearanjare a plantelor. o sa va arat poze cind se mai cosmetizeaza putin. am mai cazat 20 de neoni fara stapin...:))

Kin
09-06-2010, 21:51
Frumos, frumos.
E, si eu astept o poza, sa vedem ce creste-acolo.

mogojan
10-06-2010, 23:00
hai bobi....baga niste poze sa vad ce-mi fac plantele ...:)

bobiciupe
11-06-2010, 00:24
trebuie sa mai aveti rabdare. maxim o saptamina, apreciez eu.::))

mogojan
14-06-2010, 19:18
sa ai grija de ce ti-am dat acolo(eriocauloni)...e "aur" curat...toata atentia pe ei ;)

bobiciupe
14-06-2010, 20:02
promit. desi ti-am zis ca sunt mai sceptic, din ce am citit sunt foarte pretentiosi. dar i-am pus si mai vadem cu evolueaza. multumesc colegu, inca o data pe aceasta cale.:)

mogojan
14-06-2010, 20:27
no problem...numa sa ne mearga bine..;)

mogojan
16-06-2010, 19:09
deci...poze poze poze...;)...hai nu tine acvariul ala numai pt. tine...arata-l la lume ca ai ce arata...:)

bobiciupe
16-06-2010, 20:03
promit. doar ca nu am avut vreme sa le fac, plus ca inca nu e cum as vrea eu, dar progresam. multumesc, vecinu de aprecieri, nici cu al tau nu mi-e rusine. ti-am zis ca vreau unu mai mare, macar de 350 ca al tau.:))

mogojan
16-06-2010, 20:15
aia da...astept sa-l faci si sa ne apucam de DIY-uri :)

bobiciupe
17-06-2010, 17:37
desi am promis colegilor poze ma rezum doar la o mica bucurie pe care am trait-o azi. un neon besmetic a intrat dupa plasa de moss, si pentru a evita un deces in familie am zis sa il salvez. in momentul in care am dezlipit ventuzele cu care e prinsa plasa de peretele de sticla in jur de vreo 20-30 de creveti mici au zbughit-o din moss. sunt mici, rosii si dragalasi, au cam 3 mm.:))

mogojan
17-06-2010, 20:57
hahaa ..bine ca le-ai stricat cuibul...acuma unde o sa se ascunda besmeticii de creveti? asa am patit si eu....numa m-am trezit cu pui de RC prin acvariu...

P.S. hai cu poze ;)

bobiciupe
24-06-2010, 23:38
am cedat pina la urma insistentelor si am decis ca in seara asta sa imi incerc talentele de fotograf. va las deci, cu citeva poze la zi ale acvariului care nu se afla in cea mai buna forma, marti l-am frezat de niste plante care au plecat catre un coleg acvarist.
Ansamblu:

http://i47.tinypic.com/b4ckf5.jpg

http://i45.tinypic.com/2d0z3if.jpg

http://i49.tinypic.com/35lygio.jpg

Lateral:

http://i50.tinypic.com/25f7mte.jpg

Simon
24-06-2010, 23:47
arata wild , poate ca prea wild , dar important e ca plantele se simt bine , se vede dupa culori :D
acum daca tot ne dam cu parerea as putea zice ca piatra(sau ghiveciul) din stanga e cam in plus ? oricum daca tie iti place parerea mea nu conteaza
apa limpede !

bobiciupe
24-06-2010, 23:54
care ghiveci?
piatra respectiva e pe post de gard, in fata terasei. acolo e o diferenta de nivel, cam 5 cm mai sus. :) oricum merci de aprecieri.
mie imi place asa wild, nu am pretentii de aquascaping si alte chestii. poate la urmatorul setup, peste 1 an, cind se termina tuburile.

ape limpezi tuturor.

Simon
25-06-2010, 00:00
mie imi parea a fi ghiveci , scuzele mele :D

mogojan
25-06-2010, 00:09
beton acvariul...;) tocmai am intrat pe forum de pe mobil (sunt pe tren) :)

bobiciupe
09-07-2010, 18:25
Salut!
Va mai plictisesc cu un up-date al acvariului, mare lucru nu ar fi de spus, doar o invazie masiva de plante, incit am fost nevoit sa pun coasa in functiune. Inainte de a trece la actiune, va spun ca, la sugestiile prietenului mogo mi-am achizionat 3 neritine de al caror randament am fost placut impresionat, dungatii melci eradicind din temelii putinul bba care mi-a aparut pe decorul cu rol de gard.:)
Cum pozele spun mai multe decit pot eu in cuvinte, va las cu ele:
http://i28.tinypic.com/35bwj2o.jpg

http://i30.tinypic.com/x1c3eu.jpg

http://i30.tinypic.com/65oard.jpg

mogojan
11-07-2010, 01:02
e fain mai guster...;)...iti merg plantele foarte bine...dar se pare ca ai si tu o problema cu erio...ca si mine :~~

bobiciupe
11-07-2010, 01:12
e fain mai guster...;)...iti merg plantele foarte bine...dar se pare ca ai si tu o problema cu erio...ca si mine :~~

eu ti-am zis de la bun inceput ca e o planta dificila. stiam de atunci ca ii trebuie luminna multa si po4 mare (0.8-1) ceea ce la mine in acvariu nu exista. am vazut, am incercat, se pare ca am ratat, asta e viata merge inainte.

Kin
11-07-2010, 01:27
Nu ne plictisesti cu update-urile, mie-mi place jungla de Gherla foarte mult :)

mogojan
11-07-2010, 19:10
lumina i dau la erio...pana peste cap...sunt sigur de asta...dar ceva i lipseste...ceva macro...sau nu stiu ce...

Radek
11-07-2010, 19:26
lumina i dau la erio...pana peste cap...sunt sigur de asta...dar ceva i lipseste...ceva macro...sau nu stiu ce...

Solul acid ii lipseste, iti zic eu.

bobiciupe
11-07-2010, 19:29
Solul acid ii lipseste, iti zic eu.

n-am inteles-o pe asta radek. poti da citeva explicatii, te rog.

Radek
11-07-2010, 20:01
Nu mai retin exact de substrat are colegul mogojan dar Eriocaulonii si toninele prefera un sol acid, gen turba, cu un ph de 5.5-6. Solurile noastre se apropie de 6.5-7, exceptie fac solurile ADA.
Oricum, nu e o regula batuta in cuie, la sergiu ii merge eriocaulonul in JBL, si mie imi merge in Dennerle dar abia supravietuieste, cred ca il tine in viata planta gold-ul.

bobiciupe
11-07-2010, 20:05
colegul mogojan are pietris grosier. eu am dupla ground+dupla root. astea ce ph au?

mogojan
11-07-2010, 20:48
radek....eu am pietris de la balastiera..:) destul de marisor...dar merg plantele de rup...si nu cred ca asta e problema cu erio....poate i trebuie ceva macro de la cristi...altceva nu stiu ce i-ar mai trebui...ca lumina are pana peste cap...crede-ma

bobiciupe
12-07-2010, 17:56
mogo: eu ii dau macro la erio si tot la fel face ca si la tine. sa fie sanatos, din partea mea!:)

mihaim
12-07-2010, 18:10
colegul mogojan are pietris grosier. eu am dupla ground+dupla root. astea ce ph au?

PH-ul apei in cel mai bun caz.

bobiciupe
12-07-2010, 18:16
ph e setat la 6.6 de ph controler. chiar nu stiu ce problema poate avea.

mihaim
12-07-2010, 18:19
Ia vezi aici:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=84

bobiciupe
12-07-2010, 18:30
multumesc clonitza, citisem chestia asta. acolo se dau niste date care, din pacate nu prea le gasesc la mine in bazin. nici la mogo, caci am masurat si la el. e o planta fitoasa, care se pare va muri la noi in acvarii. fata de ce scrie in linkul aratat de tine, pot spune ca sigur nu am po4=1, cel mult 0.5, si nici kh=4. eu am kh=7. m-am gindit sa vorbesc cu cristi ionescu sa imi prepare ceva solutie numai cu P, dar mi-e frica sa risc pentru ca toate celelalte plante se pare ca o duc bine si mi-e frica sa nu ma umplu de ceva alga.

mihaim
12-07-2010, 22:36
Nu stiu cat de mult o sa conteze P-ul cat Kh-ul dar te poate lamuri Cristi mai mult legat de planta asta ca el e expertul :)

bobiciupe
12-07-2010, 22:39
am inteles. multumesc oricum clonitza.

BogdanHojbota
12-07-2010, 23:19
O solutie de P separat ajuta, insa trebuie sa fii atent ca sa respecti red field ratio . Eu am facut un fel de tropica plant nutrition si nu am mai pus N, am zis ca bazinul are destul, insa nu a fost asa si raportul N:P s-a dat peste cap de unde au aparut ceva alge. So, be carefull!

Iar la capitolul Kh - ia-ti un osmozor :)

bobiciupe
12-07-2010, 23:22
stiu ce zici bogdane. ideea e ca la noi prin zona clujului, apa e destul de moale. n-am facut test de kh la robinet, dar in bazin e undeva pe la 6-7. am ceva in acvariu care il mareste, si dau vina pe substrat dupla ground. dupla zice ca e inert chimic, eu nu bag mina in foc....

mogojan
15-07-2010, 20:32
musai sa-mi fac si eu ceva teste mai concrete sa vad si io ce am in acvariu...ce zici bobi? cand facem un test ?

bobiciupe
15-07-2010, 20:47
cind am drum la dej. sau ai zis ca vi tu maine si imi aduci ludwigia si iti dau testele. ok?

bobiciupe
14-08-2010, 00:27
Nu v-am mai scris demult, si sincer nici nu aveam in plan sa o fac, pentru ca nu prea am ce arata la imaginea acvariului. Motivul pentru care totusi scriu aceste rinduri este ca, in curind sper, o sa desfintez setupul si o sa construiesc altul intr-o casa mai mare: 375 litri. Momentan acvariul este folosit pe post de gradina cu plante, nu are nici o linie, nici o tentatitva de scape. Asa ca puteti sa ma criticati :D

Va las cu citeva poze:
http://i34.tinypic.com/30m90g0.jpg

http://i33.tinypic.com/2wn3ibp.jpg

http://i38.tinypic.com/2h6t7xh.jpg

mogojan
14-08-2010, 00:53
taci ma ca-i fain...
oricum..asteptam noul setup...;)

Kin
14-08-2010, 02:32
Practic, acum este depozit de plante, si banuiesc ca ramane asa pana il faci pe celalalt.
Banuiesc ca replantezi tot ce tunzi (daca mai ai loc), ca sa ai masa vegetala multa pentru cel mare.
375, asta da, cred ca abia astepti :)

rick
14-08-2010, 08:27
Sincer acum imi place cel mai mult acvariul tau. E mai wild.

bobiciupe
14-08-2010, 09:52
mogo: pe tine oricum n-am sanse sa te contrazic:)
kin: cam asta este planul: sa replantez aproape tot ce scot de aici. si cu ce ma mai ajuta vecinii, sper sa il umplu si pe celalalt mai mare. de nerabdator nu sunt, gindeste-te ca l-am lipit pe cel mare de vreo 10 zile si stau si ma uit la el asa gol cum e. daca as fi fost incepator probabil ca as fi tremurat de nerabdare.:)
rick: multumesc. sa sti ca am trecut pe fertilizare separata, acum am posibilitatea sa maresc po4 pina la 0.9-1 ppm cu kh2po4.

mogojan
15-08-2010, 08:51
sincer...ma bucur ca ti-ai dat seama ca nu ai sanse sa ma contrazici =)))

Kin
15-08-2010, 22:51
Tot citesc apropouri... Mogo e mai gras ca mine ? :)

mogojan
16-08-2010, 00:01
hahahahaaa....Kin...esti mic copil pe langa mine...din cate am vazut eu prin pozele tale de la avatare...;)
cat ai? io zic...maxim 80kg...hai...85...=))

Kin
16-08-2010, 00:12
La fix m-ai nimerit, 85. :)
Bobi, urmatorul acvariu iti vine gata facut ? Sau lipesti tu geamurile ?
Renunti la colturi ?

bobiciupe
16-08-2010, 02:10
kin: acvariul e lipit deja. singurul lucru care imi lipseste sunt neoanele. la ce colturi sa renunt? acvariul e paralelipipedic

Kin
16-08-2010, 02:29
Ma refer la bordurile de la colturi, pe care le ai acum.

bobiciupe
16-08-2010, 09:44
Nu o sa mai am nevoie de ele pentru ca noul acvariu e lipit cu silicon negru. Operatiunea de lipire e mult mai migaloasa, dar rezultatul merita cu adevarat.

bobiciupe
27-08-2010, 20:40
Astazi este ultima zi de viata al actualului meu acvariu, pe care maine il voi inlocui cu unul de 380 litri, pe care azi l-am supus testului de umplere cu apa. De vreo 10 ore inca nu a crapat, multumesc cerului. Cu ajutorul colegilor mogojan si clau-truta voi porni maine un nou proiect, asa cum va spuneam, denumit baby shaq :) la a carui substrat muncesc acum in baie la spalat. M-am hotarit sa va scriu aceste rinduri, ca am facut o pauza, ma doare spatele :).

Multumesc tuturor colegilor care mi-au urmarit acest topic, promit ca o sa deschid unul nou cu noul proiect. Fara sfaturile, sugestiile, criticile si incurajarile voastre nu as fi ajuns pina aici. Va multumesc tuturor ca m-ati ajutat sa devin un acvarist mai bun, si ne vedem la noul jurnal.

Pe final, imi permit sa citez un coleg mai celebru decit mine: respesct! :)

Kin
27-08-2010, 21:41
Sa fim amandoi celebri si bogati, dar mi-ai gresit vorba. :)

Ma bucur ca in sfarsit treci la nivelul urmator, sunt convins ca o sa iasa foarte bine.
Maine, in timp ce voi o sa admirati rezultatele muncii, iar eu o sa-mi blestem zilele in traficul bucurestean, sa beti si pentru mine o bere.

Succes :)

bobiciupe
27-08-2010, 22:19
bem colegule. se rezolva. multumesc!

mogojan
28-08-2010, 09:53
in sfarsit...respect...:)))