PDA

View Full Version : guppy



bubita
04-05-2007, 15:38
buna. am si eu o intrebare. am avut doi pesti guppy carora a inceput sa li se franjureje coditele, iar dupa un tim au ramas complet fara ele, in final murind. acum am un alt peste (nu stiu demunirea lui) caruia a incceputut tot la fel sa i se manance codita. despre ce boala este vorba si dc exista vreun tratament?
mai am un beta in acelasi acvariu si de la o vreme incoace sta numai pe fundul acvariului.
dc aveti un sfat pentru mine va multumesc

wolfi
04-05-2007, 17:19
La gupi e posibil sa fie vorba de tail rot. Eu i-am scapat cu bai de sare.
Cauza -atac bacterian, dar se pot instala si ciuperci pe acolo; mai poti da vina pe conditiile proaste din apa sau pe alti pesti care i-au ciugulit.
Poate dai mai multe detalii despre acvariu sa ti se raspunda mai bine :)

mcer
04-05-2007, 21:11
La gupi e posibil sa fie vorba de tail rot. Eu i-am scapat cu bai de sare.
Cauza -atac bacterian, dar se pot instala si ciuperci pe acolo; mai poti da vina pe conditiile proaste din apa sau pe alti pesti care i-au ciugulit.
Poate dai mai multe detalii despre acvariu sa ti se raspunda mai bine :)
probabil ca merge si tratament cu Sera bactopur

Betta_Boy
04-05-2007, 21:16
Subiectul asta s-a mai dezbatut de "n" ori pe forum. Dai un "search" ca ai ce gasi. Am scris si eu pe undeva tratamentul.

Betta_Boy
04-05-2007, 21:23
Totusi... Nu ma lasa sufletul si cu toate ca ma repet...
Daca sunt batrani, adica peste 2 ani, mai poate sa apar aceasta problema. franjurarea sa se manifeste prin dezvelirea efectiva a radiilor cozii, dand un aspect de matura cozii.
Cauzele "franjurarii" si degradarii (putrezirea) inotatoarelor si a coditelor la pesti pot fi mai multe:
apa cu incarcare bacteriana mare, suprapopularea in acvariu, socul osmotic, carenta la minerale si vitamine.

ce-ti ramane de facut ... ia-le pe rand si vezi de unde provine "boala" in acvariul tau, intre timp e bine sa faci schimburi de apa, apa conditionata cu sera aquatan.
succes.

PS: Cauta informatii despre boala "dropsy".