PDA

View Full Version : Baby fish



ddalcu
17-03-2010, 21:45
Acu 3 saptamani in urma mi-a suras norocul (noroc cu carul as putea spune): am gasit in acvariu un pui de caras de aproximativ 3-4 zile, poate chiar si mai putin. Nu am nici o idee cum de a reusit sa scape (poate doar datorita mormanului de plante din acvariu) si cum de am avut eu norocul sa-l vad. L-am scos imediat si l-am pus intr-un acvariu semiplantat de 12L alaturi de niste creveti. Sincer nu-mi faceam mari sperante ca o sa traiasca, dar uite ca sunt deja 3 saptamani si pestisorul are mai bine de 1 cm, e foarte vioi si mananca in disperare. Dilema mea este tocmai aici cu mancarea. De cand il am l-am hranit si-l hranesc in continuare numai cu viermi grindal (e disperat dupa ei), dar am inteles ca nici prea multa proteina nu-i buna... Cand ar trebui sa incep sa-i dau si altceva de mancare si ce anume? Va intreb pentru ca nu am experienta cu puii de caras, n-am mai avut niciodata.

Multumesc.

Susp3kt
18-03-2010, 00:05
salut ddalcu , nu este bine sa dai multa mancare la caras , pentru ca el o sa manance in continuare , cat ii dai atat mananca .. cred ca poti sa treci si la alt fel de mancare , dar mancare care sa se scufunde , nu sa stea la suprafata apei .

Numai bine

Tudor.M
18-03-2010, 13:24
Acum ca a mai crescut poti trece pe mancare din comert cu granulatie fina gen Hikari si o data la 2 zile grindal.

ddalcu
18-03-2010, 17:07
Problema este ca nu vrea sa manance altceva... Am incercat cu granule inmuiate si sfarameate, cu fulgi inmuiati si nimic... Ia putin in gura si scuipa tot afara :-S

Bibs
18-03-2010, 23:01
Cand i se va face foame o sa manance orice ca doar e caras ;) da normal daca l-ai invatat cu grindal pana acum o sa faca mofturi la inceput in speranta ca isi pastreaza apetitu pentru hrana vie :lol: