PDA

View Full Version : Inceput 27l nano



rochi
17-03-2010, 14:37
Acvariu : 45L-20l-30h = 27l
Substrat: JBL Proflora Start + Manado
Fertilizanti lichizi : deocamdata Ferropol si Ferropol 24 , o sa urmeze si alti fertilizanti si probabil CO2.
Filtrare: Filtru cascada Hailea 240v/50Hz 6.5w nu mai stiu exact modelu .
Decor : buturuga + 5 pietricele :mrgreen:
Lumina : momentan un bec economic de 30W pe care o sa-l inlocuiesc cu 2 becuri economice de 14-15W .
Plante : deocamdata anubias nana, microsorum pteropus & windelov si mai vreau sa achizitionez ceva plante de substrat , echinodorus vezuvius si probabil alte plante care nu cres prea mari .
Pesti : ori o perechie de ceva mai rar si frumos ori un banc de neoni , rasbora sau ori ce alti pesti micuti la dimensiuni , pe langa astia o sa mai iau si 2 otto si vro 2-3 neritine .
Azi am dat drumu la acvariu , este in perioada ciclarii iar poze momentan am facut cateva , astept sa mai fac pe parcurs dupa care o sa le impartasesc cu voi.

Numai bine .

iulian711
18-03-2010, 10:23
Parerea mea ..
Nu mai folosi becurile economice in special daca au lumina de 2500K deoarece in momentul in care incepi fertilizarea o sa infloreasca algele verzi. Daca ai becuri cu temperatura de culoare de 5000K atunci s-ar putea sa ai mai mult succes.
Pentru acvariile nano, am vazut la Hornbach ceva becuri specializate de la Dennerle care au spectrul adaptat scopului cerut de tine (si pretul e pe masura :( )

rochi
18-03-2010, 11:01
Momentan il las pe acesta , dar peste cateva zile (saptamani) o sa schimb instalatia de lumina cu ceva mai bun . Sau poate merg pe ceva leduri :|-

paulpaul94
21-03-2010, 14:46
Din cate am citit/auzit iesi cam scump cu Led-uri,eventual pentru moon light
Dar niste becuri gen 6500k ar fii perfect...
Eu asa am la un nano...

rochi
20-06-2010, 18:34
Salutare , nano-ul meu a suferit niste schimbari de decor , astfel incat:
Plante : Eleocharis acicularis , Hemianthus micranthemides , Flame moss.
Decor : Un mopan si fundal negru .
Fertilizare: Tot aceeasi + co2 ( bomba) .
Lumina: Bec economic 44W.
Schimb de apa : 1 data la 3 zile .
Locatari: 2 melci pomaceea si cativa comunitari .

Planuri de viitor : vreau ceva gazon in partea din fata dar nu stiu ce momentam , astept sa se intinda flame moss pe toata buturuga si o sa populez ori cu creveti ori cu un mascul de betta mai deosebit si cand zic deosebit , pai deosebit sa fie :) .

Cu ocazia asta poate aveti de oferit un betta in schimbul a unor plante ....sau poate aveti plante gen gazon si imi recomandati si mie ce anume sa folosesc .

Poze : pai poze o sa-i fac cand pun mana pe un aparat , ceva mai bun decat telefonul mobil .

Cam atat deocamdata , apa limpede si rece va doresc

rochi
22-06-2010, 17:32
Am facut si 2 poze , cu telefonul cei drept dar.....

http://img194.imageshack.us/i/imag015k.jpg/

http://img824.imageshack.us/i/imag021.jpg/

heitulet
22-06-2010, 17:34
Tare faza cu acvarist.ro :lol: