PDA

View Full Version : guramu' a ramas in calduri si dupa depunere



ralucel
02-05-2007, 12:00
Buna!
Am o situatie mai delicata cu guramul si nu prea stiu ce sa fac.
La sfirsitul saptaminii trecute am separat guramul si una din cele doua guramite (cea mai mare si mai umflata) ca sa depuna. totul a mers bine, a depus, am scos guramita dupa aia si in acvariul de depunere a ramas doar guramul si ouale. ouale au inceput sa ecolzeze de ieri, asa ca azi-dimineata am mutat si guramul inapoi, in acvariul comunitar. acuma problema e ca el s-a innegrit din nou (isi revenise dupa dans), tot face bule in acvariul comunitar si le tot alearga pe ambele guramite la greu. cu restul pestilor n-are nimic. ce sa fac?
daca mai trebuie amanunte, spuneti.
multumesc,
raluca

harry-ab
02-05-2007, 12:15
Daca reusesti sa ii scazi temperatura apei cu 2-3 grade poate-i trece "cheful". Comportamentul lui e normal, el considera ca a pierdut ponta respectiva de care a fost separat si acum incearca din nou sa-si asigure urmasi.

ralucel
02-05-2007, 12:57
in acvariul comunitar sint 26, in cel de reproducere - 27. nu prea as vrea sa scad temperatura, sa nu fie afectati ceilalti pesti. daca nu sint alte solutii si nici el nu se calmeaza pina diseara, o sa incerc asa, cind ajung acasa.
multumesc de sfat.
alte idei?
raluca

ralucel
02-05-2007, 19:51
guramu' are acelasi comportament... ce pot face? sa-l separ?

sergyx
10-06-2007, 22:53
io nu inteleg cu ce te deranjeaza k e in calduri...a meu a mai fost in calduri ink o luna dupa ce iam luat puii...dupa care au mai facut o serie de pui...:D

sergyx
10-06-2007, 22:55
ce era mai important am uitat...ai putea sal lasi se depuna in acvariu comun...cu ce te-ar deranja?...k pui nu cred cati mai trebuie