PDA

View Full Version : dennerle deponit mix + ?



zipeer1984
16-03-2010, 15:35
vreau sa imi fac un acvariu pt creveti. acvariu il am L 50 l 40 h40. am o galeata de 9.6 kg de dennerle deponit mix si ma gandeam sa il combin cu aquatic nature ferti soil pe negru. as fi mers pe Shirakura Red Bee Sand dar pe nevertebrate nu mai il au pe stoc si au zis ca nici nu cred ca aduc prea curand. :cry: as vrea sa stiu voi cu ce ati combina deponitul la un acvariu pentru creveti :bounce

andreic
16-03-2010, 15:49
Cu pietris inert chimic de la Dennerle sau de la Hornbach. Tu vrei sa amesteci un aquasoil cu fertilizant de substrat, ori aces lucru nu se face.

mihaim
16-03-2010, 16:18
Eu as mai avea o intrebare: ce creveti vrei sa cresti?

Liviu M
16-03-2010, 16:29
Da, da, buna intrebare. Amano, de exemplu, nu suporta acvariile (mici de tot, ce-i drept) cu deponit mix + nisip maron nano de la dennerle (Nano Shrimps Gravel Bed, Borneo brown ), ceva plante, ceva moos, ceva ascunzatori, un filtru cu aer mic.
Si nu le suporta atat de tare, ca se volatilizeaza. Se dezintegreaza. Dispar. :evil:
Adica am mutat ramasitele de creveti - 2 Amano si unul ? (cand i-am luat erau portocalii, intre timp s-a maronit) intr-un nano/pico/femto acvariu de 12l si... mai e numai ala indecis. :cry: De amano nu mai e nici o urma. Nici in acvariu, nici pe langa. Sunt in ceata totala.

LE Stiu ca-s cam offtopic, stiu ca nu-i din cauza nisipului, da' voiam si eu sa ma vait undeva. :blackeye

zipeer1984
16-03-2010, 17:16
Cu pietris inert chimic de la Dennerle sau de la Hornbach. Tu vrei sa amesteci un aquasoil cu fertilizant de substrat, ori aces lucru nu se face.
pietris inert chimic de la dennerle nu stiu unde as putea gasi in Iasi si la hornbach nu pot sa ajung

Eu as mai avea o intrebare: ce creveti vrei sa cresti?
crevetii o sa fie red crystal shrimp grade A si sper ceva si mai buni :bounce
volcanitul de la aquamedic nu e bun?

mihaim
16-03-2010, 17:26
Ce PH ai la robinet?

zipeer1984
16-03-2010, 17:27
Ce PH ai la robinet?
peste 7 chiar 7.5 e cam mare stiu. acvariul o sa aiba co2 cu ph controller

mihaim
16-03-2010, 17:32
Stai cu ochii pe Reef, la sfarsitul saptamanii viitoare ar trebui sa aiba ADA la vanzare.

zipeer1984
16-03-2010, 17:33
Stai cu ochii pe Reef, la sfarsitul saptamanii viitoare ar trebui sa aiba ADA la vanzare.
si ce anume sa iau de la ADA?

andreic
16-03-2010, 18:25
@Clonitza, te referi la sol ADA?
Omul are deja Deponitul, ce sa faca cu ADA?
Poti folosi asa:Manado, Dupla Ground, poate Volcanit sau pietris de rau de 1-2mm.
Vorbesti de un acvariu de 80l crezi ca nu le ajunge la Amano?

zipeer1984
16-03-2010, 20:01
@Clonitza, te referi la sol ADA?
Omul are deja Deponitul, ce sa faca cu ADA?
Poti folosi asa:Manado, Dupla Ground, poate Volcanit sau pietris de rau de 1-2mm.
Vorbesti de un acvariu de 80l crezi ca nu le ajunge la Amano?
cred ca am sa merg pe manado pentru ca se poate sa gasesc la mine in oras si pt ca nu o sa imi scada ph. ph o sa il scad cu ajutorul co2 pana la 6.8 , in acvariul mare am ph 6.6 si GH 8 care zic eu e bun pentru creveti. cam cati/cate l/kg mi-ar trebui pt acvariu?

husky17
16-03-2010, 20:46
Salut !
Manado gasesti sigur la Animax (Carrefour Era) si parca si la Arca aveau.
Ziceai ca nu poti ajunge la Hornbach ca sa iti iei pietris dar quartita gasesti sigur si la Baumax, parca 20 RON / 25 Kg (nu mai tin minte exact).

zipeer1984
16-03-2010, 20:48
Salut !
Manado gasesti sigur la Animax (Carrefour Era) si parca si la Arca aveau.
Ziceai ca nu poti ajunge la Hornbach ca sa iti iei pietris dar quartita gasesti sigur si la Baumax, parca 20 RON / 25 Kg (nu mai tin minte exact).
quartita nu prea ma incanta am vro 20 kg :D. cam cate kg de manado mi-ar trebui la acvariul meu?

mihaim
17-03-2010, 09:26
Eu initial ma gandeam la Africana cu sau fara deponit dar apoi m-am uitat putin si nu e chiar asa nefertilizat si apoi am recitit ca tu vrei sa-ti scazi ph-ul din CO2 etc. Am crezut ca au nevoie CRS de parametrii mai speciali ai apei care doar cu un sol special pentru creveti se poat obtine.

Ma rog vezi tu, eu totusi as incerca sa gasesc un sol mai inchis la culoare cu care sa ii pot pune in contrast.

Poti incerca Hobby Natalit daca se mai gaseste, are o culoare si o granulatie foarte in regula.