PDA

View Full Version : Cichlidae bolnave



fishbone
01-05-2007, 22:51
Helo lume, am nevoie de ajutor, am un acvariu de 80l cu 10 cichlidae, si am probleme cu doua din ele. Adica am 2 Herichthys Octofasciatus "Jack Dempsey" dintre care unu din ei nu stiu ce are dar sta mai mult pe la suprafata, si parca se chinuie sa inoate, iar atunci cand se duce mai la fund..inoata aiurea adica e cu capu in jos si coada in sus..adica e mai mult vertical decat orizontal cum inoata celalti si e normal :s..parca ar fi "balonat":P sta numai pe sus si cateodata sta si pe o parte...se vede ca nu isi mai tine echilibbrul foarte bin, dc stiti ce se intampla cu el va rog sa imi ziceti si ce as putea sa fac... Asa, si tot asa unu din cei doi Pseudotropheus Lombardoi..o sa imi moara sigur..:((( findca azi l-am gasit deasupra filtrului putin iesit din apa si cand l-am luat de acolo era..foarte moale...adica nu era vioi cum sunt normal ei..si mai pe seara am vazut ca sta pe fundul acvariului nemiscat intre o piatra si un lemn, l-am studiat mai bine si pe burta e putin rosu..shi pe la coada (in interiorul ei mi se pare) tot asa..are hemoragie....sau poate a incercat sa depuna icre si nustiu nu a reusit ..nu imi dau seama..si acum sta cu burta in sus pe fundul acvariului si de abia mai respira..cred k dupa ce scriu mesajul asta il gasesc..:(( i'm soo sad...chiar tin la ei si mi-e frica sa nu fie ceva un parazit care se ia si la ceilalti..sau Jack Dempsey poate pot sa-l mai salvez.. Va rog, i soooo need help, orice m-ar ajuta. Va multumesc si multa sanatate la pestii vostri!!!

dumi
01-05-2007, 23:23
Nu stiu care ar fi cauza bolilor pestilor tai si ce ar trebui sa faci sa-i salvezi, las pe altcineva mai experimentat sa dea sfaturi, dar cu siguranta o problema MARE este numarul prea mare de ciclide pe care le tii in acvariu (de doar 80L)...

catalinsapasu
01-05-2007, 23:26
Am avut probleme asemanatoare cu scalarii. Am constatat ca era din cauza nitritilor, nitratilor si fosfatilor, precum si din cauza lipsei de oxigen. recomand schimb de apa partial, aerare buna si Sera Nitrivec.

gabone
01-05-2007, 23:28
care sunt alea 10 cichlide pe care le ai in acvariu? si ce dimensiuni au?

fishbone
02-05-2007, 16:19
pai am 2 Pseudotropheus demasoni, 2 Herichthys Octofasciatus "Jack Dempsey", 2 Pseudotropheus Lombardoi, 2Epalzeorhynchos bicolor, 2Heros severus..dintre care un Pseudotropheus Lombardoi o sa moara ..sigur e hemoragie interna k e vanat tot si are sange pe la coada si burta:(((. Sunt maturi toti(cred). Stiu ca e prea mic dar nu am cum acum sa-l schimb...dar cat mai curand sper..Oricum merci mult am schimbat apa si i-am mai bagat o piatra de aier....parca e mai bine Jack Dempsey:)) Merci lume 4 help:p

oviliv79
02-05-2007, 16:56
cam multi pesti, ceva amestec de africani si americani.....ai grija la demasoni ca-s cam tacaniti la cap :lol: ....stiu de la ai mei ;) mie mi-a omorat un peste...

africanu
03-05-2007, 13:32
Intre demasoni si lombardoi, la o bataie, eu zic ca lombardoii castiga. Demasonii, chiar daca sunt mai agresivi, sunt mai mici.

Oricum, eu zic ca ar trebui lasate in acvariu numai africane sau numai americane, un combinatie. Americanele vor pH mic, africanele mare...

lupul-sur
05-05-2007, 11:03
:0 vreau te rog detalii despre conditiile chimice ale apei tale: Kh gh ph nitriti. Cum a spus un coleg mai sus aproape 90% ca ai probleme cu nitritii si cu celalante caracteristici ale apei.