PDA

View Full Version : Filtre externe



lupul-sur
01-05-2007, 09:01
Domn`profesor traduceti si pentru amaratii din noi ce nu stiu a parli limbi straine. :)
Am folosit pana acum Fluval, Sera precizion si Tetratec. De la departare cel mai bun raport pret calitate il are tetratecul. Este un filtru solid, cu patru cleme de prindere. Pompa de amorsare este si ea solida neexistand riscul ca sa se rupa datorita tijei subtiri. Si un alt avantaj este dat de imensa capacitate a sertarelor. Am in trei sertare filtrare biologica si in cel mai de jos filtrarea mecanica. Apropo este de indicat si directia de circulatie a apei prin mediile de filtrare. La sera este de sus in jos, la fluval la fel dar sunt duoa incaperi separate, la tetratec de jos in sus.

titi
01-05-2007, 10:06
eu pot doar sa spun ca am avut hydor prime 10.nu se merita , nu are sertare , toate mediile stau in aceeasi camera , doar daca le separi in saci pt. medii. destul de mic volumul canistrei .
acum am fluval 105 care este mult mai bun decit hydor

titi
01-05-2007, 16:40
http://www.youtube.com/watch?v=4i-ZGuEq500


se copie in alta parte si apoi se intra

LittleJ
14-05-2007, 14:44
JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba

BlackAdder
14-05-2007, 16:04
In curand o sa "vin" cu preturi la Eheim Pro External Canister Filter 2224 si Eheim Pro II 2026, obtinute din Cehia...mai aproape de noi, si nu luate de pe net, adica de pe site-uri inaccesibile cumparatorului roman. Ca mie mi s-a pus "pata" pe unul din asta :mrgreen:
In foarte scurt timp se va gasi si in Romania o gama foarte mare de filtre Eheim.
Sper doar ca preturile sa nu fie prea piperate fata de Germania.

andreic
18-05-2007, 16:38
JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba



Poate reusesti sa imi trimiti si mie o poza cu un Jebo 803 cu 4 sertare. Cel original este mai mic, are 2 sertare si pompa de 900l/h si nou costa mai mult pana si in China.

andreic
18-05-2007, 19:46
JEBO 803 - are 4 sertare din fabrica nu vine cu mediile filtrante si pretul la care l'am achizitionat eu a fost 1.2mil parca inca ma folosesc de el ( 7-8 luni ) si sunt multumit isi face foarte bine treaba



Poate reusesti sa imi trimiti si mie o poza cu un Jebo 803 cu 4 sertare. Cel original este mai mic, are 2 sertare si pompa de 900l/h si nou costa mai mult pana si in China.
De asemenea Jebo 805 are 900l/h dar are 3 sertare.

scorpion1195
21-05-2007, 20:21
am avut JBL Cristal Profi 120. Calitate nemteasca, silentios, 4 cleme de sustinere, sertare pentru mediile filtrante (bile plastic pt mizeria mare, un sertar bile ceramica, un sertar filtrare biologica, inca un strat cu un fel de vatelina, pentru cele mai fine impuritati)

Iesirea si intrarea in filtru (unde se monteaza furtunele) pot si rotite in orice directie pentru o pozitionare convenabila si au robineti pentru inchidere. De exemplu, poti opri robinetii si curata filtru fara a scoate toata mataraia din acvariu.

Volum mare al filtrului si foarte silentios. Per ansamblu, foarte multumit de el.

scorpion1195
21-05-2007, 20:27
Inca ceva: nu stiu cum e pe la alti producatori, dar stiu ca la JBL spun pe site ca debitul real e cam cu 30 - 50% mai mic decat cel afisat pe cutie. Cel de pe cutie este calculat fara mediile filtrante si fara furtunele conectate.

Asa e si la altii?

andreic
22-05-2007, 01:08
Iesirea si intrarea in filtru (unde se monteaza furtunele) pot si rotite in orice directie pentru o pozitionare convenabila si au robineti pentru inchidere. De exemplu, poti opri robinetii si curata filtru fara a scoate toata mataraia din acvariu.

Volum mare al filtrului si foarte silentios.


Asa este si Jebo.

ionutlatcan
26-05-2007, 15:43
eu am tetratec ex1200 si pot spune ca sunt foarte multumit de el. raport calitate pret cel mai bun, silentios, suprafata de filtrare si volumul canistrei mari, aceeasi manevrabilitate usoara.

mcer
26-05-2007, 16:15
cat mai costa tetratec-ul 1200? Dar rezervele mediului de filtrare? Se gasesc rezerve?

dipnoi
02-06-2007, 10:41
Mai adaug si eu aici: Fluval FX5:
- Q = 3300 l/h (2200 l/h real) recumandat pr acvarii de 1500 l, cred.
- posibilitate de "autospalare" (fata de circulatia ascendenta de filtrare, se poate asigura o circulatie descendenta prin deschiderea unei falve aflate la partea inferioara a canistrei, astfel incit continutul filtrului se elimina precum si o parte din suspensiile, deseurile acumulate; oricum, buretii, dispusi periferic, trebuie spalati periodic, manual).
- 3 rafturi pt dispunerea agentului filtrant (de nitrificare, eliminare fosfat sau... nitrat remover - ? ).
- 8 suruburi de fixare a capacului si etansare a filtrului.

Scrat
09-06-2007, 14:42
ce-mi recomandati ?

1. Serafil 900 – External Filter
2. JBL CristalProfi 250
3. TetraTec Ex 700
4. Eheim professionell 2224

pt un acvariu de 126l

ms

andreic
09-06-2007, 14:57
Eheim pare a fi alegerea de lux dar si cea mai scumpa.
Personal as alege Tetratecul care mi se pare cel mai bun raport pret/calitate.

andreic
09-06-2007, 15:11
Abia astept sa vad Eheim la 250 lei in magazine la noi. :grin:
Din ce am vazut eu peste tot prin Europa bate cam suta de euro numai pe ebay era 90e. Si un filtru de putere mai mare sare de 200euro.

Scrat
09-06-2007, 15:24
partea cea mai proasta este ca in brasov nu se gaseste eheim ....
iar pe firma as putea cumpara numai sa aduca cei de la profipet ... as avea sanse?

andreic
09-06-2007, 16:32
Totusi vreau sa vad pretul client.

SCATIU
10-06-2007, 00:52
Un Eheim professionell wet/dry 2229 gasesc de cumparat la Ploiesti in depozit ? Si daca da..un pret aproximativ daca se poate :)

Sicmar
12-06-2007, 02:03
@Scrat
Azi am fost la Ploiesti la magazinul Profipet (Zoomania) si au o bogata gama de filtre Eheim. Preturi bune. Au si un filtru wet & dry cu incalzire dar are si pretul pe masura: 935 RON.

A fost o vreme cand recomandam filtre Tetratec. Acum, de cand se gasesc si la noi filtre Eheim, sunt nevoit sa modific recomandarile in favoarea acestora.

SCATIU
12-06-2007, 07:30
well well Sicmar deci zici ca se gasesc bijuteriile la Ploiesti...:D In cazul asta tre sa vad cum fac,in weekend ma vad nevoit sa vin pana acolo:D Lasa'mi te rog un id de messenger ceva sa te bat la cap oleaca cu locatia magazinului..:) Thanks!

Calinescu
06-07-2007, 13:59
Dupa ceea ce am citit aici imi recomandati ca fiind cel mai bun raport pret/calitate (fiindca la mine se pune si problema banilor :? ) Tetratec-ul.
Spuneti-mi daca am probleme ulterior mi se rupe un furtun sau mi se crapa(sau ma rog uzeaza) rotorul ,gasesc pe componente de cumparat ce imi trebuie si unde??N-as vrea sa pun nu stiu ce furtun care sa-mi strice parchet de zeci de milioane PDT_Armataz_01_19 .
Sau daca nu sunt componente la Tetratec,la ce marca de filtru gasesc??

Betta_Boy
06-07-2007, 14:47
Eheim Pro 3 electronic (http://www.youtube.com/watch?v=ye-ETO5m5NA).

Calinescu
09-07-2007, 07:29
Eheim-ul momentan nu prea se afla in posibilitatile mele financiare(am subliniat de fapt ca am problema asta :? :cry: ).Deci as vrea sa-mi vorbiti de oricarea alt filtru la care as putea gasi componente in caz de nevoie.
Multumesc

marcoutza
17-07-2007, 16:16
http://freshaquarium.about.com/od/toppicksfilters/tp/canfilter.htm

Dan
24-07-2007, 21:40
Eheim-ul momentan nu prea se afla in posibilitatile mele financiare(am subliniat de fapt ca am problema asta :? :cry: ).Deci as vrea sa-mi vorbiti de oricarea alt filtru la care as putea gasi componente in caz de nevoie.
Multumesc

Pentru toata gama tetratec exista componente de schimb. Stiu pe cineva care si-a taiat furtunele putin mai scurte decat trebuia si i-am gasit ulerior un set nou de furtune original tetratec.
Deasemenea o sa gasesti si ceramica/bile sau rotoare pentru tetratec ;new18

rocoboss
02-08-2007, 00:38
desi nu am mai vazut pana acum filtrului extern Hailea H12 1200l/h i se aduc mari laude,pe siteurile de vanzare si costa numai 1.7 mil are 5 medii de filtrare separate
''MOTOR SUPERCALITATIV: Sunt folosite rasini inalt-calitative la sigilarea bobinajului, pentru operarea in siguranta si reducerea zgomotului.
CARCASA: Design rezistent la scurgeri, constructia monobloc insemnand niciun fel de scurgeri.
COMPARTIMENTELE MEDIILOR DE FILTRARE: Compartimentele mediilor de filtrare, special concepute, folosesc un volum mai mare de medii de filtrare si toate spatiile disponibile din canistre; pot fi folosite diferite medii de filtrare in functie de tipurile de apa.
FLUX DE FILTRARE NOU CONCEPUT: Folosirea eficienta a intregului volum al canistrei asigura o suprafata interna mult mai mare si permite o perioada de filtrare mult mai lunga pentru producerea unei ape curate, libera de reziduuri.
FILTRARE IN TREI ETAPE: Mecanica, chimica si biologica. Elimina toxinele la simplul contact.
CARCASA ROTORULUI CU AUTO-CURATARE: Pe perioada operarii, axul rotorului produce un flux de apa de auto-curatare pentru a mentine acest filtru extern liber de reziduuri.
CURENT ROTATIONAL CONTINUU: Disperseaza apa oxigenata de la suprafata catre toate partile. Filtrul este conceput pentru 5 nivele de filtrare, astfel: inele ceramice – burete filtrant – burete biologic – burete filtrant – burete biologic ''


Pe langa pretul mic suna si interesant ceea ce scriu ei despre filtru,as incerca la banii astia ca nu am ce pierde,insa nu stiu daca e ceva de capul sau sau nu ...poate stiti careva

rocoboss
02-08-2007, 01:02
ma gandesc ca nu e mai nimik de el,ori la celelalte firme producatoare platesti mai mult firma

Banzai
02-08-2007, 08:25
In speranta ca nu voi stirni polemici de genul celei cu ron-rol, cu acest post, am facut o cautare pe net dupa denumirea indicata.
Rezultatul, in primele 3 pagini, linkuri doar catre site-uri din polonia si turcia, imaginea afisata, asemenea unui mic tomberon, cu un apendice in partea de jos, caruia nu i-as acorda o prea mare sansa de a rezista in cazul unui accidental soc lateral.
Parametrii tehnici (declarati) mi se par relativ buni, insa venind de la o firma chinezeasca (am aflat dupa aceea tara de provenienta a produsului ), ma fac sa ma indoiesc de veridicitatea lor.

Personal as prefera sa dau un ban in plus, si sa stau linistit.

M-a surprins insa o mica inadvertenta.
In postul lui Rocoboss, se specifica un pret de 170 LEI, pe cind, pe site-ul care cu onoare isi face publicitate in capul paginii de deschidere, acelas produs este la pretul de 238 LEI - varianta la 220V. Nu este cam mare diferenta??

rocoboss
02-08-2007, 08:27
Am gasit undeva pe net la noi cu 168 ron,aia zic,specificatiile sunt ok,ce sa zic

rocoboss
02-08-2007, 08:51
mersi de reply fishdisease,ma uitam doar la acel filtru si mi-au sarit in ochi specificatiile,oricum e mic pt acvariul meu,insa ce sa spun,cum ai zis si tu daca nu a testat nimeni,clar ca nu poate fi vb de incredere
in firma asta,plus ca mai e si din china ;))

rocoboss
02-08-2007, 09:06
am 350 litri,si in el am 7 piranha red belly 8-13cm,pentru acvariul acesta vreau un filtru mai bun,m-am gandit la un tetratec x1200,insa vazand pretul aceluia am zis ca de ce sa nu ma risc,bag unu din ala si unu intern daca e,dar e o optiune si un filtru gen eheim etc..

rocoboss
02-08-2007, 09:31
mersi mult pt update am tot auzit ca se merita foarte bine eheim,am zis vazut la profipet ieri in tm,intre 3.8-9.4 mil
ceva intre as putea strecura,plus ca am vazut pe youtube prezentarea aia superba

Calinescu
06-08-2007, 14:57
Am sa optez intre Tetratec si Eheim, ce voi gasi cand voi trece prin Timisoara aia iau.Dar am 2 intrebari:
1.Daca iau Tetratec la 1200 ( Deci este ptr acvarii peste250l) si am acvariu de numai 140l.Este o problema daca reduc debitul mai mult, adica apar incalziri suplimentare etc! PDT_Armataz_01_33
Ma gandesc ca e mai mare volumul de filtrare la Tetratec 1200 ceea ce imi prinde bine.

2.Am vazut ca Eheim-ul are niste robineti (parca) si furtune care se platesc separat.Asta e bine ca ma gandesc daca le tai (furtunele)cumva ptr o anumita pozitie si dupa aia vreau sa le pun in alta parte si sunt prea scurte gasesc de cumparat alte furtune.
Deci ma gandesc ca se platesc separat astea, in ideea ca se gasesc de cumparat si separat(altadata)?Zic binee???

rocoboss
06-08-2007, 15:03
deci la eheim nu iti da furtune standard? trebuie sa cumperi? la teratec iti da de toate si medii filtrante si furtune gasesti de rezerva,la 12 litri loc pt mediile de filtrare eu zic ca asta e o optiune buna,acum ce sa zic,eheim e mai scump si se zice ca e mai bun,incorporeaza ultimele tehnologii,poate cineva care stie detalii te poate lamuri mai bine,eheim e beton dar nu stiu daca face treaba mai bine decat un teratec x1200,cat despre reglarea debitului,se poate la orice filtru

MTK
10-08-2007, 18:05
unde pot gasi si eu filtru extern eheim pt un acvariu de 180 de litri ,dar ulterior sa pot cumpara si medii filtrante???

andreic
10-08-2007, 18:07
Poti incerca la Animax, Urbanpets sau Hornbach. La cel din urma nu mai aveau decat un Eheim Profesional 3 prea puternic pentru tine dar poate mai aduc marfa.

mcer
10-08-2007, 19:00
la Zoomania am vazut un Eheim, sus, pe un raft. Intreaba-l pe Dan Ionita daca mai este pe stoc.

DanIonita
10-08-2007, 19:33
Sunt 2 Eheim Professional sus acolo. Un Professional 2 2026 si un Professional 2 2028. Preturi... 500ron 2028-ul...si ceva mia putin 2026-ele. Sper sa nu ma insel la preturi...oricum revin cu preturile corecte maine.

Scrat
22-08-2007, 10:46
JBL sa nu va cumparati are un debit foarte mic de apa ... :( si cei de la magazin zic ca asa e normal ... aprox 140l /h

andreic
22-08-2007, 13:23
Ce Jbl este. Chiar si cel mai slab nu cred ca poate da atat de putin. Ori este usor infundat, ori este o greseala de calcul a debitului.

marcoutza
10-09-2007, 10:23
am gasit pe piatza.. filtre externe cu sistem UV incorporat....
cine foloseste asha ceva sau poate a vazut cum functioneaza....poate ne da niste sfaturi..

andreic
10-09-2007, 13:56
Resunul aveau asa ceva, dar este pentru bazine mari, pompa asigurand un debit de 1600l/h. De asemenea ca si marime este urias. Eu folosesc sterilizator UV la bazinul meu cu papagali 12 ore pe zi.

marcoutza
10-09-2007, 15:50
am un prieten in Kiev... si mi-a propus un asemenea filtru: Atman UF 2200, 2220 L/h, dimensiuni 33 см. х 33 см. х 47 см, volum 18L, pt bazine de pana la 500L si are incorporat ster. UV de 5Wt.
pretz: 135$
pareri?

marcoutza
10-09-2007, 15:55
multi dintre cei care folosesc UV... sunt de parerea ca UV-ul ar trebui folosit doar 12-15 ore pe zi, chiar si amicul nostru "andreic", face la fel..
in situatia unui astfel de filtru, cu UV incorporat, situatia se schimba.. ar trebui folosit nonstop...

andreic
10-09-2007, 16:39
Eu am spus ce fac eu, dar exista voci care sustin ca se poate folosi UV ul non stop fara probleme. De exemplu cei de la Urbanpets folosesc un UV de 18w non stop la un bazin de 350l.Oricum la ce putere are al tau(5w), este micut, deci cred ca nu ar fi o problema sa il folosesti nonstop. Acum, alta problema ma ''framanta'' pe mine, si anume debitul de 2200l/h care mi se pare enorm pentru un bazin plantat. Despre Atman, sunt chinezesti facute pentru cehi se pare. Am vazut lampi fluorescente de la ei, identice cu ale mele marca Jebo de care sunt foarte multumit. Prin extensie ma gandesc ca si filtrele ar putea fi bune. Pretul este OK avand in vedere ca Fluvalul mare depaseste lejer 500lei.

marcoutza
12-09-2007, 08:39
mda... Atman, este produs de chinezi, pt piata europeana, pentru piata americana produsele se comercializeaza sub marca "ViaAqua"..
se pare ca intradevar filtrele sunt foarte bune, fiind foarte asemanatoare cu cele Eheim ;). Problema mea majora este spatiul, iar cu asemenea dimensiuni filtrul acesta nu prea isi gaseste locul...asa ca ca voi renuntza.. si ma voi indrepta spre tetratec, eheim sau chiar jebo...

uisanata
13-09-2007, 00:56
am un nano de 40 de litri si din motive estetice vreau sa folosesc un filtru extern. nu-mi place modelul atarnat de marginea acvariului si nici n-am unde sa-l pun.
ce optiuni imi raman?
in acvariu nu vor fi multi pesti, maxim 3-4, eventual creveti.
as vrea ceva bun, sa nu curat saptamanal filtrele si sa nu umblu cu galeata prin birou. eheim sau tetratec au asa ceva?

razvan
13-09-2007, 08:15
extern pentru acvarii asa de mici, nu "prea" exista. ma refer la modelul extern cu furtune, asemenea celor mari, insa, daca nu ma insel, parca in obor am vazut ceva de genul asta, BOYU, dar la un pret sensibil apropiat de unul d'ala mare.

uisanata
13-09-2007, 10:20
am vazut ceva la tetratec, cu 600l/h debit, pentru bazine de la 60 de l. e prea mult? se face furtuna in acvariu? sau din cauza volumului mare in raport cu acvariul se raceste apa prea mult?
pe care ebay sa ma uit? m-am uitat pe ebay.com, ebay.de, ebay.it, ebay.es

andreic
13-09-2007, 11:30
Este cam puternic. Chiar scazand in jur de 30% din debit datorita mediilor filtrante tot este puternic. Daca are robineti de inchidere pe furtunul de tur poti sa il iei si ajustezi tu debitul.

andreic
13-09-2007, 12:19
Tunze. La ce pret trebuie sa aibe....

razvan
13-09-2007, 12:25
cautind dupa modelul de care ziceam, am dat de ASTA (http://www.petfrd.com/forum/articles.php?action=viewarticle&artid=87)
se pare ca nu numai romanii au inclinatii carpacistice ;)
filtrul de care ziceam este relativ asemanator cu ce-i in imagine, doar ca este cu burete, in loc de inelele de ceramica.

duminica, voi fi mai atent in piata, sa pot sa-ti dau cu precizie date despre modelul si firma producatoare.

uisanata
14-09-2007, 00:45
am gasit raspunsul la intrebarea: "ce se intampla daca filtrul depaseste cu mult capacitatea acvariului?"
substantele nocive nu au timp sa fie descompuse de bacteriile din filtru, bacteriile nu au hrana si nu se dezvolta, deci acvariul nu se va cicla prea curand.

@fishdisease: interesant, dar eu am bricolat deja acvariul. acum caut echipament, plante si vreau sa-l populez.

AirBoy
14-10-2007, 12:51
Ce parere aveti de acesta?
http://www.petshop.ro/serafil-900-filtru-extern-p-330.html
MAi am nevoie sa cumpar si altceva sau kitul include si materialele filtrante?

Laurentiu Craciunas
14-10-2007, 13:25
Ce parere aveti de acesta?
http://www.petshop.ro/serafil-900-filtru-extern-p-330.html
MAi am nevoie sa cumpar si altceva sau kitul include si materialele filtrante?

http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5358

ionutlatcan
14-10-2007, 14:42
Ce parere aveti de acesta?
http://www.petshop.ro/serafil-900-filtru-extern-p-330.html
MAi am nevoie sa cumpar si altceva sau kitul include si materialele filtrante?

eu as opta pentru un tetratec...

AirBoy
14-10-2007, 17:41
Thx, cred ca raman la Eheim, dar putin mai incolo, prima data sa am ceva miscatoare prin cutie :)

Juwel
15-10-2007, 00:54
Deci intai pui pestii si pe urma filtrul? E o miscare novatoare.

AirBoy
15-10-2007, 11:12
@Juvel, pana la dotarea cu pesti, banuiesc ca merge si filtrul intern, sau ai uitat ca exista asa ceva? :) Btw, acvariul e la ciclat.

ollieren
01-11-2007, 12:07
Are cineva filtrul asta ?
Imi puteti spune daca este bun ?

andreic
01-11-2007, 12:09
Nu cumva intrebi de Eheim 2224 ? Daca da, este un filtru bun.

master_alexut
01-11-2007, 12:40
o adevarata polemica...e de pastrat aceasta discutie..

AirBoy
01-11-2007, 18:15
L-am pus si eu in functiune, luni (2224, caci despre el e vorba).
Doar ca aseara am observat, xiphorii si moly se frecau de radacini, pe un xipho a si aparut grisul, asa ca am dat cu bomba in ei (costapur - verde de malachit) si adio ciclare. Bag nitrivec si ma rog. Ce sa fac? Colac peste pupaza, ca am si pestii lui cumnatu` in custodie, pana-si termina lucrarile prin casa si repune acvariul pe picioare.

ollieren
01-11-2007, 20:19
Stie cineva unde pot sa gasesc in Bucuresti filtrele astea ?
Multumesc .

ollieren
01-11-2007, 20:25
Stie cineva unde pot sa gasesc in Bucuresti filtrele astea ?
Multumesc .

andreic
01-11-2007, 22:50
Nu se mai face acest tip de filtre. S-a renuntat la ele datorita fiabilitatii scazute.

ollieren
03-11-2007, 14:04
Spuneti-mi si mie va rog pt un acvariu de 200 L ce grosime trebuie sa aiba geamul .

van
03-11-2007, 14:06
de 8 mm ,cu intarituri daca vrei depinde de inaltimea lui .

andreic
03-11-2007, 14:13
Sau alegi solutia eleganta cu geam de 10mm si fara intarituri.

ollieren
03-11-2007, 19:01
Si inca ceva......
Aveti idee daca exista diferente intre siliconul pt acvarii ?
Sa caut o anume firma ca sincer nu as vrea sa am probleme ...
Multumesc mult pt sfaturi

ollieren
03-11-2007, 19:02
Si inca ceva .....
Poate im irecomandati si o crescatorie de discusi in Buc. sau poate un magazin ...
De Ida Discus stiti ceva ?

van
03-11-2007, 19:49
Pina in 200 de l ,poti folosi silicon de la orice firma cu conditia sa fie pentru acvarii .
succes

andreic
03-11-2007, 20:12
Si inca ceva .....
De Ida Discus stiti ceva ?

Aveau odata pestisori frumosi. Sa nu te puna nu stiu cine sa folosesti mixtura lor in acvariul plantat.