PDA

View Full Version : fertilizanti daily



a.aurel
13-03-2010, 22:29
Recunosc ca lecțiile de chimie nu au fost pasiunea mea, din acest motiv apelez la cei mai pricepuți dintre voi pentru a ma lămuri de ce se adaugă fertilizanți micro săptămânal și zilnic? De exemplu JBL are în schema lor de fertilizare Ferropol 24, Dennerle A1 daily (parca și S7 ?!), Dupla Plant 24, probabil și restul producătorilor, eu nu știu alte exemple decât cele deja menționate.
Va mulțumesc anticipat.

andreic
14-03-2010, 06:50
Fertilizantii zilnici suplinesc pe cei saptamanali. In esenta au aproape aceeasi compozitie, proportiile fiind diferite. Se adreseaza varfurilor de crestere.

Liviu M
14-03-2010, 09:28
Din fraza:

A1 Daily provides a daily supply of the nutrients which are quickly consumed and cannot be supplied on a depot basis
din prospectul de la A1 daily, eu aveam senzatia ca unele ingrasaminte sunt "instabile" si dupa oarecare timp de la fertilizare, chiar daca teoretic mai sunt in apa, practic (oxidare, combinare cu alte elemente) nu mai pot fi folosite de plante. Se pare ca iarasi am citit aiurea. :(

a.aurel
14-03-2010, 10:17
Din fraza:
din prospectul de la A1 daily, eu aveam senzatia ca unele ingrasaminte sunt "instabile" si dupa oarecare timp de la fertilizare, chiar daca teoretic mai sunt in apa, practic (oxidare, combinare cu alte elemente) nu mai pot fi folosite de plante. Se pare ca iarasi am citit aiurea. :(

Si eu am crezut ca exista o explicație mai complicata pe care îmi doream sa o înțeleg, se pare ca trebuie sa vedem lucrurile mai simplu

Liviu M
14-03-2010, 11:16
Pai eu cand citesc "cannot be supplied on a depot basis" ala ma gandesc in continuare la ce am zis anterior. Da' mentiunea aia e asa marginal si in treacat facuta, ca se pare ca nu e chiar un motiv principal.

Liviu M
18-03-2010, 23:21
Pe sticla de Ferropol24 scrie ca e nevoie si de varianta 24 pentru elementele care nu se pot folosi daca se "invechesc".