PDA

View Full Version : guppy bolnavi sau nu?



Gurytza_ta
28-04-2007, 16:43
am primit azi de la un prieten niste guppy adulti si i-am pus intr-un acvariu in care mai erau niste pui de guppy si xipho maricei. asta acum 4 ore. temp e la 26 grade. dar...stau numai la suprafata apei...parca inoata "pe loc". le-am dat putina mancare si au mancat. acvariul nu are filtru, fiind in principal pentru pui, dar are o pompa de aer cu piatra, deci nu lipsa de oxigen e cauza. am crescut mult timp guppy, dar probleme de genul nu am mai avut. ce sa le fac?

Suparatul
01-05-2007, 12:59
Si eu am cumparat acum cateva zile 5 guppy si la fel au facut,dar acum si-au revenit si tot acvariul este al lor.Probabil asa fac pana se obisnuiesc.Deci cred ca este ceva normal,stai linistit.

Gurytza_ta
01-05-2007, 20:38
dap...acum m-am intors de la munte si se pare ca sunt ok. (macar traiesc toti :grin: )

Betta_Boy
01-05-2007, 20:55
E un comportament absolut normal la guppy. Majoritatea timpului si-l petrec la suprafata si mijlocul apei, foarte rar ii vezi ca mai stau pe fundul acvariului...

Gurytza_ta
01-05-2007, 21:32
eu ma refeream la faptul ca nu prea se miscau de loc. mai am alti guppy care inoata prin tot acvariul. astia stateau efectiv pe loc. bine ca acum si-au revenit