PDA

View Full Version : Punctulete albe



...:::Corina:::...
26-04-2007, 13:21
De abia mi-am facut acvariul (1 luna) si pestisorii (5 neoni 3 xifo 3 guppy)au facut niste punctulete albe singuri care par a nu fi afectati sunt cei 2 cory.(acvariul are 30 l brut ,filtru intern aqua el 320 de l/h si este plantat)......am citit articolele despre gris si vreau sa va cer parerea ca sa nu ma insel :(((( punctuletele sunt pe innotataore....

harry-ab
26-04-2007, 13:27
Ichtiosporidium multifilis...gris, clar!
ridica temperatura la apa, incet nu brusc pana la 30 C si las-o asa 4-5 zile, pestii nu o sa pateasca nimic
acvariul fiind plantat si cu cory nu recomand sarea neiodata dar poti incerca verde de malachit , urmezi instructiunile de pe ambalaj
cel mai indicat e sa aplici tratamentul intr-un acvariu steril ca sa nu afectezi plantele...dar cam da de lucru cu prinsul si mutatul...

catalinsapasu
26-04-2007, 19:19
Sau poti sa incerci tratamentul cu sare intr-un recipient separat. L-am descris undeva pe forum, da search. Atentie, sa nu tii pestele mai mult de 5-6 secunde.

...:::Corina:::...
26-04-2007, 19:54
am laut de dimineata verde de malachit ....si am ridicat treptat si temeratura . Pestii nu par afectati ....asa ca ma gandeam sa pun subst. Mi-e o mila de ei cand ii vad asa micuti si cu puncte albe ....

...:::Corina:::...
26-04-2007, 19:56
si daca scot numai planetele din acvariu ???mere???

...:::Corina:::...
26-04-2007, 22:22
si sunt putini c-am linistiti ..... :cry: :cry: :cry: are ceva sau e normal ???

catalinsapasu
27-04-2007, 14:44
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ai PLANETE in acvariu?????????????

Edmund
29-04-2007, 01:00
am laut de dimineata verde de malachit ....si am ridicat treptat si temeratura . Pestii nu par afectati ....asa ca ma gandeam sa pun subst. Mi-e o mila de ei cand ii vad asa micuti si cu puncte albe ....

Pestii pe care ii ai in acvariul descris de tine vor suporta fara probleme verdele de malachit si chiar se vor vindeca (daca e doza corespunzatoare, desigur).

Atentie insa (la acvarii comunitare) caci sunt pesti care sunt sensibili la asemenea substante... ;)

PS Scuze ca tocmai eu m-am trezit sa dau sfaturi :roll:

...:::Corina:::...
01-05-2007, 22:37
am scapat de acest fenomen nefericit insa cu numeroase pierderi cei 5 neoni,un guppy si un xifor .... :(((
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: sper sa nu mi se mai intample...