PDA

View Full Version : Caras cu o pata de sange sub solzi



zoli
25-04-2007, 15:25
Am un caras bolnav de vreo o luna. Prima oara a aparut o pata alb transparenta pe partea stanga a corpului acolo unde se rotunjeste burta, dupa cateva zile pata alba a devenit mai mica si parea ca e pe cale sa dispara (nu arata a ciuperca, era de parca mucoasa s-a ingrosat). Dar in mijlocul zonei albe a aparut sange sub un solz, sangele a disparut dupa cateva zile dar albeata a ramas. De atunci tot oscileaza treaba asta, sangele cand apare cand dispare, albeata e permanenta. Problema este ca de fiecare data cand apare pata de sange e mai mare, a inceput cu un solz iar acum e de 8 solzi. Pe alte forumuri mi-au zis ca e o infectie de piele cauzata de un protozoar, au recomandat tratamentul cu sare dar fara a indica o cantitate exacta. Tratamentul cu sare parea sa functioneze la inceput dar dupa un timp boala a revenit mai puternic. Ce alt tratament as putea sa folosesc? Am dat ceva date despre acvariul meu in topicul cu spirulina la caras. In afara de lucrurile care l-am zis acolo nu stiu ce ar mai trebui sa zic. Nu dau prea multa mancare si o inmoi in apa mereu inainte sa le-o dau. Le dau si spirulina la 3 zile, sunt doar 2 caras in 130 de litri. Schimb cam 30% din apa la o saptamana, folosesc aquatan si sare, filtru intern Aquael Fan3. Am plante in acvariu si folosesc uneor Plantamin de la sera. Nu stiu ph sau temp, dar nu cred ca au relevanta aici, nu am incalzitor si soarele nu bate niciodata in acvariu, deci temp. cred ca e ok.

Gurytza_ta
25-04-2007, 16:10
e clar ca e o infectie. din fericire pestele tau e destul de rezistent. incearca cu sera baktopur direct sau sera baktopur. primul e cam scump, dar e mai eficient.

marcoutza
25-04-2007, 16:26
si eu sunt de parere ca este o infectie bacteriana.... incearca.. bactopur direct, conform instructiunilor...

zoli
25-04-2007, 17:40
Multumesc pt raspunsurile prompte.

Bactopur direct, aha, suna bine, o sa incerc. Mai am o intrebare, ce credeti? infectia asta poate sa indice o inmultire prea accentuata a bacteriilor in acvariu? Perioadele de iluminare prea lungi pot cauza asa ceva? Uneori neonele mele merg in jur de 12/h pe zi sau chiar mai mult.

Gurytza_ta
25-04-2007, 19:13
IN GENERAL bacteriile pe care le ai de obicei in acvariu sunt bune si nu provoaca boli. cel mai posibil bacteria, sau mai bine spus parazitul, oricare ar fi natura lui, a fost introdus in acvariu, prin plante sau pesti noi, mancare etc.
apropo, ce temp are apa. au existat variatii de temp inaintea imbolnavirii?

zoli
25-04-2007, 20:17
asa m-am gandit si eu, insa nu vad cum ar fi putut sa ajunga boala asta in acvariu. Acvariul l-am construit special pentru un caras pe care l-am primit cadou, acum 1 an, cand era foarte mic. L-am primit bineinteles intr-un bol de 2 litri cu mentiunea sa-i pun numai apa plata cand ii schimb apa si totul va fi bine new19 . Noroc ca nu eram batut in cap, a doua zi am si luat un acvariu de 25 de litri, in care a trait si crescut fericit 8 luni de zile. Dupa treaba asta i-am lipit un acvariu de 150 de litri unde a stat mai mult timp singur cu plantele lui fara nici o urma de boala. Cel de-al doilea caras l-am cumparat ulterior si l-am trecut prin carantina (acvariul vechi de 25 litri). L-am tinut acolo luni de zile, la fel, nici o urma de boala. Intr-un final l-am pus impreuna cu celalalt in acvariul de 150. Au trecut iarasi luni de zile si nu s-a intamplat nimic. Acum o luna a aparut la caraselul cel vechi boala asta. Celalat caras nu are nimic. Alimentatia e aceeasi ca l-a inceput, o combinatie de granule de la Sera si Tetra + mai de curand spirulina. Prin urmare in acvariu nu au fost niciodata alti pesti, plante noi n-au fost introduse si nici mancarea nu a fost schimbata. Hrana vie nu am folosit niciodata. Asa ca ce naiba se intampla aici?

Gurytza_ta
25-04-2007, 21:13
unele bacterii le pot lua chiar si de pe mana ta, sau chiar din aer, dar sunt EXTREM de rare cazurile. oricum, incearca sa-l tratezi.

marcoutza
27-04-2007, 07:51
daca vrei pot sa-tzi dau doi carashi sanatoshi....

zoli
27-04-2007, 09:00
Mersi :grin: dar deocamdata sunt preocupat de cel bolnav. Nu prea ma gandesc la alti pesti.

zoli
01-05-2007, 17:25
Am incercat Omnipur de la Sera, mi-a recomandat asta vanzatorul de la petshop. Zicea ca-i un produs nou aparut de la Sera si ca inca nici nu a aparut in catalog (nu stiu cum arata catalogul de la Sera, nici nu stiam ca exista). Oricum produsul asta numai la noi e nou, altii de prin alte tari stiu demult de el. Se pare ca combina actiunea la mai multe produse separate Sera rezultand o solutie "polivalenta", burdusita din plin cu verde de malachit. Functioneaza grozav oricum, toata apa devine verde, zici ca-i discoteca :shock: . Dar a vindecat carasul meu, mai exista doar o urma de pata alburie pe corp lui, dar e mult mai mica si mai transparenta. Pata de sange a disparut complet si i-a revenit pestelui buna dispozitie.