PDA

View Full Version : Acvariu 140L - Carasi



Danezu45
23-02-2010, 16:59
Salut. Tocmai mi'am cumparat un acvariu de ~140L, dotat cu un BioBox2.
Ma gandeam sa tin doi carasi in el (este si al prietenei mele, va sta la ea acasa... cred ca intelegeti de ce doi carasi :oops: ).

Va cer sfaturi in legatura cu amenajarea acvariuui, pesti care pot fi compatibili, plante care pot supravietui... :grin:

Ah si inca ceva: pietrele trebuie sa aiba o compozitie anume ? Din cate stiam nu sunt asa pretentiosi fata de duritatea apei :roll:

catalin cirstea
24-02-2010, 20:34
pai ,mai intai de toate baga un ochisor pe la articole si ce s-a mai discutat despre carasei ,ai sa gasesti lucruri interesante despre tot ce ai intrebat tu si mult mai mult,daca nu gasesti ceva anume legat de acesti pestisori,poti pune linistit intrebari la care sigur vei primi raspuns\sfaturi.
Mult noroc in continuare!

aditza26
14-03-2010, 21:37
Iti spun cum este amenajat acvariul meu cu carasi pentru a iti face o idee:
- 250 de litri in care am 5 carasi, 4 corydoras de imprumut si 2 SAE. Corydorasii nu prea apuca sa manance pentru ca cei 5 carasi fac singuri curat. SAE ii tin pentru ca nu pot controla algele din acvariu.
- am nisip alb. Chiar daca nu se recomanda un nisip alb, nu imi place nisipul colorat (negru, albastru, rosu, etc.). Nisipul alb se murdareste in timp.
- am foarte multe fire de vasilernia in spatele acvariului, o buturuga plina cu anubias si o planta mare cu frunze late si lungi (nu ii stiu numele). Plantele astea 3 nu sunt savurate de carasi. Am ajut o bucuruga goala si pestii se jucau pe langa ea zgariandu-se adesea.
- acvariul este dotat cu 2 filtre, un Tetratec ex1200 si un Resun SP 2500.
- in acvariu mai am o pompa de aer Tetratec APS400 care functioneaza doar noaptea pentru oxigenarea apei
- nu am catele, epave scufundate
- saptamal schimb 30 litri de apa, la doua saptamani sifonez substratul

catalin cirstea
14-03-2010, 23:14
:lol: Sa inteleg ca te-ai documentat nitel,daca vorbesti acum de 250l,sifoneaza saptamanal substratul,care apropos,nu te avantajeaza deloc,da mare atentie filtrarii pentru ca ,carasii sunt mari producatori de amoniac pe scurt.

daca poti fa cateva teste de apa ,macar din acelea 5in 1,sa-ti faci o idee,algele apar din cauza dezechilibrelor din bazin,care nu le poti presupune,trebuiesc facute teste,bazinul l-ai ciclat suficient,sau deloc?

Decamio
14-03-2010, 23:39
Da,la carasi e o mare problema cu amoniacul care se strange in substrat. Si eu am nisip alb si am constatat ca e mult mai usor de intretinut un acvariu cu nisip decat unul cu pietris, in ciuda altor iubitori de carasi care nu sunt de acord cu un pietris asa de fin.
La pietris se descompun mancarea si reziduurile inauntru si cand incerci sa cureti apa o sa se murdareasca rau acvariul...si pana se limpezeste...
La nisip e mai simplu caci mizeriile nu au unde sa intre. Astfel, iei foarte usor mizeria la prima galeata de apa scoasa.
Apoi inainte de a umple cea de-a doua galeata cu apa, bag furtunul in nisip si il agit rau de tot. Fac asta o data pe saptamana si se pare ca tot imi ies cateva bule de acolo o data la 2 saptamani ( putine, dar se mai intampla sa iasa :? ).Pai daca faci asa la pietris cu granulatie mai mare.... :lol: nici nu vreau sa-mi imaginez.
Daca va e ca asta alb se murdareste puteti folosi nisip de la constructii... Sau o data la 4-5 luni luati jumatate de nisip si il spalati. La carasi nimic nu e mai frumos decat sa fie acvariul curat. Asta spune tot. Pestii astia sunt niste porcusori, mai ales dupa ce cresc. Daca acvariul e curat, iti dai seama imediat daca pestii aia cresc bine acolo ;)

aditza26
15-03-2010, 01:13
Eu folosesc furtun cu bila la sifonat si isi face treaba foarte bine. Invarte nisipul si strange mizeria.

Nisip de granulatie fina are avantajul pe care l-ai punctat tu insa este problematic pentru plante.

In acvariu se mai pot introduce cativa melci de substrat care fac treaba si in timp se vor inmulti.

Danezu45
02-05-2010, 21:09
Iata in sfarsit si o poza cu acvariul despre care v'am vorbit mai demult.

Poza e facuta inainte sa ajunga pestii, dar si acum arata in mare parte la fel.
Populatie : 1 ancistrus, 3 corydoras leopard, 2 carasi 3cm fara coada (un veiltail portocaliu si un black moore). In rest pomacea, melci de substrat.

Plantele sunt in regula, caraseii nici nuprea se ating de ele...
Filtrul are o pompa de 900l/h cu patru medii de filtrare si isi face treaba destul de bine. Schimburile de apa sunt de aprox. 30L /saptamana +sifonat.

http://s1027.photobucket.com/albums/y335/Danezu45/?action=view&current=148.jpg

Decamio
02-05-2010, 21:21
Nu arata rau, insa scoate urgent piatra aia alba, iti mareste duritatea apei destul de tare.
De vallisneria nu o sa se lege, dar la restul plantelor o sa zica si merci :lol: . Oricum, uite partea buna, e o bucurie pentru ei sa rupa si sa manance plante. Sa nu mai spun ca le face bine la tranzit. :lol:

Danezu45
15-05-2010, 21:06
Am scos piatra calcaroasa. Ca plante mai am acum doar:

Valisneria americana, Valisneria spiralis
Java moss
Aponogeton boivinianus
Cardamine lyrata
Echinodorus bleheri (bleherae)
Echinodorus osiris
Echinodorus amazonicus
Marsilea hirsuta
Lotus Red
putina Pistia

Cat despre tranzit, azi i'am hranit pt prima data cu mazare. Cu ce pofta mancau... pana si BlackM a mancat din apa... el care de obicei aduna bobitele picate pe jos.

Decamio
15-05-2010, 22:12
azi i'am hranit pt prima data cu mazare. Cu ce pofta mancau... pana si BlackM a mancat din apa... el care de obicei aduna bobitele picate pe jos.

Asta este ingrijorator. Ai mare, mare grija cate bobite le dai. Ele au efect benefic la carasi, dar daca le dai prea multe boabe (uneori si 5 boabe poate fi considerat mult) poate fi fatal. Incepe incet, cu 2, maxim 3... nu e indicat sa manance mai mult.

Danezu45
15-05-2010, 22:16
Asa am si facut. Le'am dat doar doua azi. Si o sa continui o perioada tot asa cu 2/3 boabe. Pan ce vor mai creste si se vor si obisnui.

Referitor la BlackM pe mine nu m'a ingrijoraj... de obicei la macarea de granulatie mai mica mai ciuguleste dar foarte putin, iar la restul prefera sa il alerge pe celalalt in imp ce mananca. Nu exista probleme in inotul sau ori in mentinerea la o inaltime mai amre in acvariu, in caz ga te'ai gandit si la asta.

Multumesc pt. sfaturi