PDA

View Full Version : Fatare partiala la guppy



Ode
25-04-2007, 15:30
Sal
Ieri fetita mea de guppy a inceput sa nasca si dupa ce a scos cam 20 de pui avea la orificiul anal o "chestie" umflata si roz de parca i-ar fi iesit matele pe acolo. Total diferita de "clasicul" orificiu anal care prevesteste o iminenta fatare.
Astazi nu mai acea acea "chestie" dar burta ei nu sa micsorat atat de mult pe cum ar fi trebuit.
Este posibil sa fi nascut doar o parte din pui si restul sa fi ramas in ea? fiinca se comporta in continuare ca si cand ar vrea sa fete.

Betta_Boy
26-04-2007, 15:16
Sigur ca este posibila aceasta nastere "partiala" (mai ales la vivipari) perioada dintre acele nasteri poate fi chiar de 2-3 zile. Puii de vivipari se dezvolta diferit in burta la femela, astfel incat, la nastere unii sunt foarte mari si altii foarte mici. O femela matura de guppy care are deja experienta in fatari pastreaza puii mai putin dezvoltati pana la momentul potrivit si de aceea se intampla sa fie nascuti dupa un interval scurt de timp fata de ceilalti.

Cribut
07-07-2007, 20:21
La mine o pestoaica a nascut in prima zi 2 pui , a doua zi a nascut inca 2 pui ,iar in a 3 zi dimineata a nascut 60 in 30 de min deci este foarte posibil nasterea partiala.

crares
17-08-2007, 15:22
hai mah..chiar asa?...nu cumva exagerezi? :mrgreen:

reeinder
12-01-2012, 14:59
pai nu stiu daca exagereaza si eu sunt nou in capitolul pesti de acvariu si am o femela guppy care a nascut seara 4 puisori si a doua zi inca 2 astept sa vad daca mai naste ...eu o las cu puisorii ca nu are nimic cu ei :D

Andrei_Madalin
12-01-2012, 15:02
probabil nu o sa credeti , dar mie mi-a fatat o femela de guppy cam 4-5 ore in continuu. scotea cate unul ....