PDA

View Full Version : boala?



sonyk
26-02-2006, 10:09
am o problema cu o femela de guppy are o pata alba pe cap.ce este?altceva anormal nu observ la ea.am cam 27grade in acvariu.

sorel
26-02-2006, 11:34
1- Daca pata apare ca o formatiune alba pufoasa, ca si cum ar fi un smoc de vata, este infectie fungica si se trateaza cu sera mycopur + sera ectopur;
2- Daca pata apare la nivelul solzilor care au marginea alba, sunt bacterii columnaris, si se trateaza cu sera baktopur.

Orice ar fi, tratamentul se face intr-un alt vas, de " carantina ", pentru ca orice medicament pus in acvariul mare il decicleaza :!:

sonyk
26-02-2006, 17:44
e vreuna dintre cele doua boli contagioasa?din ce cauza apar?cu ce am gresit?

sorel
28-02-2006, 14:40
Amandoua sunt contagioase.
Bacteriile si protozoarele sunt in acvariu, orice ai face, dar de infectat se infecteaza pestii care din cauza conditiilor neprielnice isi pierd partial sau total rezistenta , sau imunitatea daca vrei ( ca si la oameni care sunt mai predispusi imbolnavirii cu gripa cand au organismul slabit, au lipsa de vitamine ...)

sonyk
01-03-2006, 21:09
nu vad alti pestii afectati o sa separ femela acea o pun in acvariul de pui.deci sa inteleg ca e o boala care a aparut deoarece e slabita?ceva nui bine?nu.iai scazut sistemu imunitar