PDA

View Full Version : am o femela xipho cu burta alba si destul de grasa



Bogdandiac
24-04-2007, 16:05
Ma poate ajuta cineva? Va rog frumos!

Laurentiu Craciunas
24-04-2007, 16:15
Daca ai luat-o de la magazin e mai mult ca probabil sa fie insarcinata pt ca acolo sunt tinuti la gramada masculi + femele.

Problema nu e daca e insarcinata, ci cand va fata :)

Bogdandiac
24-04-2007, 17:03
dap...aia e problema...sunt aproape sigur ca e insarcinata ca am luat-o din magazin dar nu stiu cand sa o mut!!ma poate ajuta cineva?

Betta_Boy
24-04-2007, 17:16
Pai iti vei da seama ca se apropie nasterea dupa simptomele specifice. Un semn clar care indica apropierea nasterii este forma zonei anale care este "patrata" si nu rotunjita cum este de obicei. Femela este agitata si respira mult mai repede. Unele femele se retrag intr-o zona linistita, altele preferand sa "mature" geamurile in sus si in jos. Din momentul in care observi ca se incordeaza, cu un fel de arcuire a corpului, (cu bolta pe abdomen) incepe nasterea.

Gabii
25-04-2007, 07:22
Devine patratoasa la burta inainte de fatare cu 1 -3 zile.

Inainte de fatare se ascunde printre plante (daca ai), devine foarte agresiva cu toti pestii care ii dau tarcoale si / sau urca-coboar urca-coboara ca disperata...

bad_day_4_me
11-05-2007, 18:57
si guppyta mea are o burta mare si alba...parca e patratoasa..si nu sta doar intre plante..si respinge ceilalti pesti...deci pot intelege ca va avea a doua tura de pui nu? :grin: (daca e "insarcinata" ar fi mai bine sa o mut in alt acvariu?)

mcer
11-05-2007, 19:18
si guppyta mea are o burta mare si alba...parca e patratoasa..si nu sta doar intre plante..si respinge ceilalti pesti...deci pot intelege ca va avea a doua tura de pui nu? :grin: (daca e "insarcinata" ar fi mai bine sa o mut in alt acvariu?)
chiar daca nu esti atat de sigur/sigura ca va naste, de ce sa n-o muti?
osa ai o eroare de cateva zile, in cel mai grav caz...asta presupunand ca si in acvariul maternitate ai conditiile de apa/temperatura indeplinite, ca sa nu faci rau pestoaicei.

si un mic offtopic apropos de nickname: everyday is a lucky one;) Inveseleste-te, macar pestii se pot simti bine daca-i ingrijesti cum trebuie;)

bad_day_4_me
12-05-2007, 18:45
Mersi de sfaturi...noaptea trecuta am aflat in acvariu 30 de pui de guppy mici-mici si mai am alti 9 ce au o luna de viata :) care vrea guppy? :grin: (glumesc, nu ii dau pt nimic in lume :mrgreen: )